Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

πόσο κρίμα...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος blindfold, στις 17 Ιουνίου 2008.

  1. blindfold

    blindfold Contributor

    ..που υπάρχουν άθρωποι που κρύβουν την αλήθεια από τον εαυτό τους συνειδητά και μη .



    πόσο κρίμα είναι όσοι ζούνε και μεγαλώνουν σε ψέμματα ,καθηλωμένοι σε δόγματα και ιδεολογίες ,πόσο μεγαλείωδης είναι η εφεύρεση της θρησκείας ;

    μα εκείνους που πλέον λυπάμε είναι εκείνοι που γνωρίζουν ,αλλά μέσα στην αναγκή τους για ύπαρξη αποδέχοντε όλα τα μεγάλα ψέμματα
    και μιλούν σε ένα θεό προσπαθώντας να βρούνε το "εγώ" τους
    και πολιτικοποιούντε για να αποκτήσουν ταυτότητα
    και αναλώνονται σε έρωτες και μορφές πλάνες ψεύτικες μήπως και βρουν λίγα τρίμματα από αγάπη ...


    στο κόσμο δεν υπάρχει τίποτα πιστέψεις ακόμα και την ανατολή του ήλιου ,δεν είναι αυτό που βλέπουμε η αλήθεια ,απλά κύκλους κάνουμε γύρω από τον εαυτό μας
    τα γυναικία βυζία δεν είναι παρά αδένες που παράγουν γάλα ,απαραίτητο για την επιβίωση μας...


    επί του παρόντος ,εσείς τι πιστεύετε για τον εαυτό Σ/σας ;
    είστε Κυρίαρχοι ; κατά πόσο είστε απλά όργανα ηδονής των "σκλάβων" σας που τυγχάνει να είναι μαζοχιστές ;;;

    είστε υποτακτικοί ή απλά μια περιφερόμενη γκρίνια ;

    είστε φετιχιστές ή απλά υποσηνειδήτα υπακούετε σε "εντολές" του κοινωνικού συνόλου ;

    μπορείτε να δείτε την πραγματικότητα ως έχει ;
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Είμαι...
    ...τυφλός.
     
  3. Guest05

    Guest05 Guest

    Αγαπητέ μου Μπλάϊντφολντ υπάρχουν δυο οπτικές στα πράγματα.
    Η πρώτη είναι αυτή που σου λέει πως όλα αυτά κυριαρχία, υποταγή, φετιχισμός είναι απλά αδυναμίες. Αδυναμίες που δεν σε αφήνουν να νοιώσεις ελεύθερος. Αν δεν τις ξορκίσεις, αν δεν τις σαρκάσεις, αν δεν τις δεις χωρίς το πέπλο της σοβαρότητας και κυρίως αν δεν τις βιώσεις τότε θα γίνονται ένα χάντικαπ που με το χρόνο θα σε βαραίνει και θα γίνεται βαρίδι στην προσπάθεια σου να ανακαλύψεις και να βιώσεις νέα και άλλα πράγματα.

    Την δεύτερη όψη θα την κρατήσω για μένα.
     
  4. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Δεν ξερω αν απαντω σωστα ομως γιατι τοση απογοητευση??????????????????
    Μοιαζει σαν οδοστρωτηρας που ισοπεδωνει τα παντα.
    Ο Θεος ειναι κατα πολλους μια ανωτερη δυναμη που σιγουρα καμμια σχεση δεν εχει με τον σκοταδισμο που καποιοι μας σερβιρουν.
    Ναι τα γυναικεια βυζια ειναι αδενες, μονο που συμπληρωνουν την ομορφια του γυναικειου σωματος που θεωρειται το τελειοτερο δημιουργημα της Φυσης.
    Η ανατολη του ηλιου υπαρχει οπως και τοσα αλλα ομορφα πραγματα γυρω μας , ειτε καποιος τα πιστευει ειτε οχι.
    Οι ανθρωποι παλι που ο καθένας ειναι ξεχωριστος, εχουν και αδυναμιες και επιθυμιες και ιδιαιτεροτητες.
    Η ιδια η υπαρξη μας ειναι απο μονη της ενα θαυμα.
    Και τα δωρα της Φυσης δεν τα αμφισβητεις, απλα τα αποδεχεσαι και τα απολαμβανεις.
     
  5. zou

    zou

    Απάντηση: πόσο κρίμα...

    Στον κοσμο υπαρχουν πραγματα που ειναι γενικως αποδεκτα και ειναι τα λεγομενα αξιωματα.. Ακομα ειναι και τα γενικως αποδεδειγμενα πραγματα που μερικες φορες δεν μπορουμε να τα ζησουμε.. Λεμε οτι η γη ειναι στρογγυλη ενω δεν μπορουμε να τη δουμε απο μακρια ολοι μας...

    Ειναι πολλα που ο καθενας μας θα ετρωγε πολυ χρονο απο τη ζωη του να ανακαλυψει αν οντως ειναι αληθινο αυτο που ζει..
    Δεν ειμαι κυριαρχος του εαυτου μου, εχω παψει να ειμαι εδω και σχεδον 7 μηνες.. Εχω απλα καποιες αρμοδιοτητες πανω στο κορμι μου και στο πνευμα μου.. Εχω ακομα και τις αναγκες μου και τα θελω μου.. Αυτα ειναι που "απαιτω" ο αλλος να σεβαστει και να σεβομαι και εγω τα δικα του.. Η υποτακτικοτητα μου δεν ξεκιναει και δεν καταληγει στο κρεβατι.. Η υποτακτικοτητα μου ξεκιναει απο τη στιγμη που θα ειμαι διπλα σε εναν ανθρωπο και θα κανω αυτο που ευχαριστει εκεινον και εμενα.. και οχι πρωτα εκεινον και μεσω αυτου εμενα.. Υπαρχουν πραγματα που κανω ετσι, αλλα μεγαλυτερη ικανοποιηση νιωθω οταν ανακαλυπτω οτι κατι που αρεσει σε εμενα αρεσει και στον ανθρωπο που ειναι διπλα μου...
    Ειμαι φετιχιστρια με συμπεριφορες και με πραξεις.. οχι με οργανα και με ρουχα, αυτα τα χρησιμοποιουμε με τον συντροφο μου, απλα για να παιξουμε...

    Ελπιζω αγαπητο μου φετιχο-μαζοχουλη να σε καλυψα..
     
  6. /me κάθεται αναπαυτικά, ακούγοντας ηδονικά τον κτύπο του ωρολογιακού μηχανισμού
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

     
  8. blindfold

    blindfold Contributor

    σας δίαβασα όλους ,χαίρομε που απάντησατε ... όπως περίμενα και έβαλα και στοίχημα δεν θα γραφάνε παραπάνω από μία σελίδα ...

    underherfeet. ελπίζω να την απολαμβάνεις γιατί αυτό είναι και το θέμα της ύπαρξης μας εν τέλει ,να απολαμβάνουμε και να αφήνουμε πίσω μας ,το τι αφήνουμε είναι άλλο θέμα ...

    Aldur. σε κατανοώ όν νωχελικό που είμαι  

    callista. σε φαντάζομε βαθία ερωτευμένη, χαίρομε για αυτό .

    Mirella_trans_Domme. δεν είναι απογοήτευση είναι ωμή πραγματικότητα, χαίρω πολύ και εγώ απολαμβάνω όπως και ο underherfeet ,αλλά ξέρεις αυτή η τακτική δεν είναι επιβιώσιμη ... (για έμενα. )

    Χάινριχ_φον_Κλάιστ. στην 1η σου οπτική δεν θα διαφωνήσω, μόνο που εκείνους που το αντιμετωπίζουν σοβαρά ωφήλεις να τους σέβεσε ,και για εμένα είναι επίσης είναι γελοίο το lifestyle των Mistress & slaves , αλλά όσοι το επιλέγουν δεν μου πέφτει λόγος να τους ενοχλώ ας είμαι πνεύμα ενοχλητικό το θεωρώ προσωπικό ζήτημα και δεν μου πέφτει λόγος .
    στην 2η σου οπτική, μην είσαι μυστικοπαθής ,ποτέ δεν έκανε καλό αυτό ...

    perfect_number. πρόλαβα και το δίαβασα, κατανόησα (πιστέυω) τη κατάσταση στην οποία βρίσκεσε ,χαίρομε που βγήκες και το παραδέχθηκες ,αγνωώ γιατί το έσβησες .

    Ηλίας. με εκδικήσε ε; αλλά ναι κατάλαβα τι εννοείς ,θαρρώ ...
     
  9. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Που συμβαίνουν ολ΄αυτα που περιγράφεις γλυκέ Μου blind, για να λυπηθώ κι Εγώ?
     
  10. female

    female Contributor



    Πωπω ερωτήματα...!

    Εσύ, αγαπημένε blindfold, είσαι ανοιχτός για να δεχτείς απόψεις κόντρα στις δικές σου; Έχεις αρκετά ανοιχτό μυαλό για να χαρείς το γεγονός πως το νήμα σου θα περάσει, πιθανώς τη μια σελίδα ή θα το σνομπάρεις, εφόσον δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σου; Να γράψω, ή θα με "γράψεις";


    Το αν υπάρχει καν πραγματικότητα είναι από πολλούς αμφισβητήσιμο. Βλέπε και την ταινία Μάτριξ, όπου η ζωή είναι μια εικονική, 0-1, αλληλουχία αριθμών που κάποιος "εξωτερικός" κατασκευάζει. Θα διαφωνήσω. Έχει νόημα να σου πω πως "ναι, προσπαθώ να ζω ρεαλιστικά"; Να στο αποδείξω; Γιατί;


    Είναι τα βυζιά μόνο αδένες, δέρμα, λίπος; Αν είσαι σε αρνητικό, μηδενιστικό, απαισιόδοξο σύννεφο, τα πάντα είναι έτσι. Βάλε δέρμα, αδένες, λίπος, και φτιάξε βυζιά. λολ... Μπορείς; Μπορείς να δεις τη μαγική δυναμική της φύσης που τα κάνει, μετά από χιλιετηρίδες πειραματισμών, να ενεργοποιούνται φτιάχοντας τη ιδανική τροφή για την επιβίωση των μικρών του είδους;


    Τι θέλω να πω -- Η πραγματικότητα δεν μπορεί να θεάται από μια μόνο γωνία, άποψη. Από έναν ουρανοξύστη είσαι ένα ανύπαρκτο μυρμηγκάκι, από τα μάτια μιας κατσαρίδας στο πάτωμα είσαι ένας τεράστιος γίγαντας. Για να δω την πραγματικότητα καλούμαι να λάβω όλες τις κομβικές, σημαντικές (κυρίαρχες), θέσεις που θα μου δώσουν το όλον, σφαιρικά και μέσα στις αντιφάσεις του.


    Όσον αφορά τη φυγή... Άσ' τον τρελλό στην τρέλλα του -- ιδίως άμα δεν έχεις εναλλακτικές να του προσφέρεις. Τι σε πειράζει ο άλλος ο φευγάτος;


    Μήπως γενικεύουμε και εκλογικεύουμε από τις αδυναμίες των άλλων για να δικαιολογήσουμε, μέσα στο χάος και τη ζόρικη εποχή, τη δική μας ανενεργή απελπισία; Τι κι αν νομίζω πως πάω καρφί και με 100 χιλόμετρα την ώρα κόντρα με το κεφάλι προς τον τοίχο; Πολύ πιθανόν να συνειδητοποιήσω πως ο τοίχος ήταν από χαρτί και να βρεθώ από την άλλη μεριά να συνεχίζω με 100. Τι κι αν σπάσω το κεφάλι μου σ' έναν τοίχο αποτυγχάνοντας; Το μόνο που θα 'χει λαβωθεί είναι μάλλον το υπερμεγέθες εγώ μου. So what?


    Στα περί υποτακτικών και κυρίαρχων ερωτήματά σου, φευ, δεν δύναμαι να απαντήσω. Αρμοδιότεροι και αναμφιβόλως σχετικότεροι θα το πράξουν.


    Μετ' εκτιμήσεως...

     
  11. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: πόσο κρίμα...

    Ο μηδενισμός της υπαρξιακής απελπισίας είναι όσα ακριβώς ο αξιολογικός μηδενισμός ( η ημετέρα ορθολογιστική στάση) δεν είναι.
     
  12. blindfold

    blindfold Contributor

    στο κόσμο μας ,γύρω μας ,αλλά γιατί να λυπηθείς ;

    χμμμμ

    αν δεν άντεχα τις απαντήσεις δεν θα ζάλιζα το κόσμο με τις σκέψεις μου ,το στοίχημα το κέρδισα πάντως με χαρακτιριστική άνεση ..!

    συμφωνώ μέχρι που αναφέρεις περί απαισιόδοξων νεφών ,γιατί να είναι απαισιόδοξη η γνώση ;
    προσωπικά δεν δύναμε να ωραιοποιώ την γνώση ...

    δες το φωτπγραφικά ,άλλο φακό χρησημοποιούμε για να φωτογραφήσουμε έναν ουρανοξύστη και άλλον για ένα μέρμυγκα ,εκτός και αν θέλουμε να εκφέρουμε μία άλλη άποψη ,η οποία όμως δεν θα έχει σχέση με την πραγματικότητα ,θα την παραλλάση .

    δεν θα αφήσω όμως τον φευγάτο να αποφασίζει για εμένα .

    συμφωνώ για το "εγώ" ,αλλά δεν πονάει όμως ;;;

    αν δεν μπορείς να απαντήσεις ,τόσο καιρό εδώ μέσα τι κάνεις ;;;;;;;;


    γιατί όλοι βλέπετε απελπισία ;