Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

υποταγή στην καθημερινότητα -αλλαγη φύλου είναι λύση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος vanesa, στις 26 Οκτωβρίου 2011.

  1. vanesa

    vanesa Regular Member

    πόσα άτομα νιώθουν απλά ανάγκη για υποταγή σαν φετίχ κ σαν τρόπο ζωής?
    θέλω να πώ αν επηρεάζει την καθημερινότητα του καθενός κ με πιο τρόπο
    η αλλαγή φυλου είναι κατι που το φαντάζομαι χρόνια αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν οι προυποθέσεις
    1)στηριξη φίλων οικογένειας
    2)προβλήματα υγείας λόγω ορμονών επέμβασεων κτλ
    3)αντιμετώπιση κοινωνίας εργασία φίλοι κτλ αποκλείεσαι αυτόματα οπότε πώς θα ζήσεις?
    4)οικονομικοί λόγοι
    5)θρησκευτικοί λόγοι
    6)αποτέλεσμα θα μοιάζεις με αυτό που θέλεις!!

    δεν νομίζω να το τολμήσω ποτέ κ ούτε νομίζω θα νιώσω ποτέ ευτυχισμένη κ να μην γίνομαι ερμαιο του καθενός
     
  2. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    βλέπω την αλλαγή φύλου σαν μια διαδικασία διόρθωσης φύλου. αν εσύ νιώθεις δυστιχισμένη τότε προχώρησε το, Είναι μια σοβαρή απόφαση και σαφώς η στήριξη των δικών σου ανθρώπων χρειάζεται, παρόλα αυτά η κοινωνία μας έχει δείξει πως σε αρκετές περίπτωσεις, άτομα προχώρησαν σε αλλαγή φύλου και ας μην έιχαν την στήριξη της οικογενείας τους ή δέχτηκαν κοινωνικό ρατσισμό.

    Έχει να κάνει καθαρά με το πως νιώθεις.
     
  3. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Απάντηση: υποταγή στην καθημερινότητα -αλλαγη φύλου είναι λύση

    Σαν σκέψη ίσως να σε βασανίζει η αλλαγή αλλά για σκέψου να το κάνεις και τελικά να μην είναι όπως το είχες φανταστεί;;;Τότε τι κάνεις;;;Γιατί εάν το κάνεις δεν υπάρχει δρόμος επιστροφής.
     
  4. Master D

    Master D Regular Member

    Απάντηση: υποταγή στην καθημερινότητα -αλλαγη φύλου είναι λύση

    δυο ερωτήσεις... μίλησες στους γονείς σου για το θέμα αυτό, η άπλα είναι ένα συμπέρασμα ότι δεν θα σε στηρίξουνε?

    υποθετικά... αν γράψεις σε ένα χαρτί όλα αυτά που σε κάνουνε δυστυχισμένη... αλλάζοντας φύλο θα αλλάξουνε και αυτά που θα γράφεις στο χαρτί

    καλημέρα και καλό μηνά
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: υποταγή στην καθημερινότητα -αλλαγη φύλου είναι λύση

    Καλό μήνα και από μένα. Δεν ξεκινάει κανείς τέτοια διαδικασία χωρίς να έχει περάσει από εξειδικευμένο επαγγελματία γιατρό που θα βοηθήσει να πάρει αυτή την απόφαση ή να την απορρίψει.

    Η αλλαγή φύλου δεν έχει σχέση με την κυριαρχία και την υποταγή και ούτε όποιος θέλει να είναι εντελώς υποτακτικός δεν μπορεί να χαρεί ως άντρας.

    Συγνώμη αν πσρεμβαίνω άγαρμπα σ ένα τόσο ευαίσθητο θέμα, εμένα ο χαρακτήρας μου ήταν πάντα τέτοιος που τις "βαριές" αποφάσεις, αν ήταν για μένα και την απόλαυσή μου, τις ανέβαλα για όσο περισσότερο γινόταν.

    Αλλά αν νιώθεις πραγματικά την ανάγκη να κάνεις αλλαγή φύλου vanesa πρώτα εξέτασέ το καλά με Έλληνα ειδικό που να εμπιστεύεσαι. Πόνος, ναρκώσεις, απανωτά χειρουργεία, μικροπράγματα που ούτε φανταζόμαστε, πχ να θέλει ο χειρουργημένος να ξύσει το πουλί του και να βρίσκει μόνο επιδέσμους, ορμονικές αναταράξεις, τα άπειρα φάρμακα, τα άπειρα λεφτά και άλλα πολλά, πολύ μπελάς αν δεν χρειάζεται.

    Δεν μπορώ να τη φανταστώ ως λύση για τίποτα. Μόνο ως αιτία προβλημάτων.
     
  6. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Στο μεταξύ εκτός όλα τα παραπάνω που ειπωθήκανε, υπάρχει και ένα άλλο σημαντικό ζήτημα.

    Αυτό του κατά πόσον τά άτομα που έχουν κάνει αλλαγή φύλου μπορούν να έρθουν σε οργασμό. 'Αλλοι λένε ναι και άλλοι λένε όχι.

    Τελικά δεν ξέρω τι ισχύει και ποιοί παράγοντες διαμορφώνουν το ναι η το όχι, αλλά αν η απάντηση είναι πως δεν μπορεί να έρθει σε οργασμό ή πως οι περισσότερες πιθανότητες είναι να μην μπορεί, τότε δεν ξέρω κατά πόσον μια τέτοια επιλογή φέρνει την ευτυχία..
     
  7. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Re: υποταγή στην καθημερινότητα -αλλαγη φύλου είναι λύση

    Λιγη καλύτερα έρευνα θα δείξει ότι πλέον ακομα και οι γυναίκες που κάνουν αλλαγη φύλου έχουν οργασμό..εξαρτάται βέβαια και απο το σε ποιά χώρα θα κάνεις την εγχείρηση.
     
  8. vanesa

    vanesa Regular Member

    Απάντηση: υποταγή στην καθημερινότητα -αλλαγη φύλου είναι λύση

    σίγουρα είναι σκέψη δεν είπα ότι μπορώ να το κάνω υπάρχουν πολλές προϋποθέσεις κ πάλι μπορεί να μην είναι αυτό που ονειρεύτηκα
     
  9. vanesa

    vanesa Regular Member

    Απάντηση: υποταγή στην καθημερινότητα -αλλαγη φύλου είναι λύση

    Όχι δεν ξέρουν τίποτα είναι δεδομένο ότι για κάτι πολύ πιο απλό θα αντιδράσουν ακραία μόνο η ψυχολογος μου ξέρει κ μέσω του internet ανώνυμα δηλαδή καλό μήνα κ ευχαριστώ είναι
     
  10. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Re: Απάντηση: Re: υποταγή στην καθημερινότητα -αλλαγη φύλου είναι λύση

    σε ποιά χώρα θα την κάνεις ? η πόσο ικανός είναι ο γιατρός / χειρουργική ομάδα που πραγματοποίησε την επέμβαση ?
     
  11. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: υποταγή στην καθημερινότητα -αλλαγη φύλου είναι λύση

    both... ουσιαστικά δεν βρισκεις καλούς γιατρους σε όλες τις χώρες. Αν βρεις την χώρα, θα βρεις από ένα επιπεδο και πάνω ή ένα επίπεδο και κάτω. Αν ψάξεις γιατρό πριν επιλέξεις χώρα, θα χαθείς ... λιγο παράλογο αλλα έχουν συγκεκριμένες τεχνικές σε κάθε χώρα. Δεν χρησιμοποιούν τις ίδιες ή όλες σε κάθε χώρα.
     
  12. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: υποταγή στην καθημερινότητα -αλλαγη φύλου είναι λύση

    Δηλαδή η επέμβαση αλλαγής φύλου βασίζεται σε διαφορετικές χειρουργικές τεχνικές ανά χώρα ?

    Όσον αφορά τις χώρες σημασία έχει και το πως εκλαμβάνει η νομοθεσία της κάθε χώρας την συγκεκριμένη επέμβαση.

    Λογικά τέτοιες επεμβάσεις σε λίγες χώρες θα καλύπτονται από κάποιο ασφαλιστικό ταμείο και προφανώς έχει να κάνει με το κατά πόσον θεωρούν την διόρθωση φύλου επιτακτική ανάγκη του ατόμου που την επιθυμεί.

    Κατά πάσα πιθανότητα στις πιο πολλές χώρες, η συγκεκριμένη επέμβαση θα βρίσκεται στην ίδια μοίρα με επεμβάσεις αισθητικής (πχ Λιποαναρρόφηση, πλαστική μύτης κτλ)

    Σε τέτοια περίπτωση η επέμβαση δεν θεωρείται αναγκαία για να την κάνει κάποιος, καθώς δεν αφορά ιατρικό πρόβλημα και δεν κινδυνεύει η ζωή του.

    Οπότε αν κρίνετε ως τέτοια, ανάλογα πάντα με το νομοθετικό πλαίσιο της χώρας, τότε το άτομο που πρόκειται να υποβληθεί σε αυτήν την επέμβαση υπογράφει πριν το χειρουργείο μια φόρμα που στην ουσία λέει "αναγνωρίζω πως ο γιατρός μου θα κάνει το καλύτερο δυνατό για να έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα, αλλά σε περίπτωση που "κάτι πάει στραβά" δεν έχω το δικαίωμα να κινηθώ νομικά εναντίον του, δεν φταίει σε τίποτα, δεν διεκδικώ τίποτα κτλ.