Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

10 ερωτήσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 27 Σεπτεμβρίου 2017.

  1. Just_Me

    Just_Me Contributor

    @kinvara η πρόταση αυτή συνοδεύεται κι από έναν ειρμό σκέψης, εκεί θα βρείτε τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σας.  
     
  2. Iagos

    Iagos Contributor

    Τι λέτε;
     
  3. de7

    de7 s

    Θα τοποθετηθώ σύμφωνα με αυτά που έχω βιώσει και όχι υποθετικά.

    Να σημειώσω, προκαταβολικά, πως ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία να κάνω κάποια σειρά ερωτήσεων σε Κ/Α Άτομα με στόχο να βολιδοσκοπήσω, να αναγνωρίσω, να εκτιμήσω και να επιλέξω αν θα *με* Αναλάβουν ή όχι. Άλλωστε, σε όσες σχέσεις έχω βρεθεί, Το Κ/Α Άτομο Είναι Αυτό το Οποίο κάθε φορά *με* Αρπάζει. Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει, και στο οποίο θα αναφερθώ στη συνέχεια, είναι πως στην πλειονότητα των περιπτώσεων, Τα Κ/Α Άτομα που έχω συσχετισθεί, από την αρχή της συνομιλίας Μ/μας Ζητούν απαντήσεις σε ερωτήματα που Θέτουν. Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω γιατί συμβαίνει αυτό, μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, και δεν *με* αφορά στο κάτω κάτω να μπω σε μια τέτοια διαδικασία. Απλά, αυτό που *μου* κάνει εντύπωση είναι πως πολλές φορές οι ερωτήσεις που τίθενται από Διαφορετικά Άτομα είναι παρόμοιες. Αυτό, ενδεχομένως να αποτελεί και δείκτη παρόμοιας φιλοσοφίας στον τρόπο με τον οποίο Ασκούν την Κυριαρχία.

    Όσον αφορά σε *εμένα*:

    Στις πολύ πολύ αρχές της εμπειρίας *μου* στις ασύμμετρες σχέσεις, οι ερωτήσεις που έκανα προς το Κ Άτομο αφορούσαν κυρίως βασικά, γενικά πράγματα που δεν ήξερα, ως προς αυτόν τον συγκεκριμένο τρόπο σχετίζεσθαι: τί πρέπει να κάνω, πώς να το κάνω, κλπ. προσπαθούσα να καταλάβω τί είναι αυτό που *μου* ζητείται, πώς καλούμαι να το φέρω εις πέρας, κλπ.

    Πολύ γρήγορα, μετά την πρώτη επαφή με αυτό που λέγεται "ασύμμετρη σχέση," και καθώς ο χρόνος περνούσε και οι εμπειρίες διαδέχονταν η μία την άλλη, δεν είχα πλέον ερωτήσεις τέτοιου γενικού τύπου. Ενώ *με* Είχε ήδη Αρπάξει Ο/Η Άλλος/η, κάποια από τα πράγματα που έχω ρωτήσει, όχι για να πάρω κάποιου είδους απόφαση ανάλογα με την απάντηση που θα λάβω, αλλά για να αποφύγω τις λάθος εντυπώσεις, τις εικασίες, την κριτική και τις προσδοκίες από μέρους *μου*, είχαν να κάνουν με το γενικότερο πλάνο/εικόνα ζωής Του/Της Άλλου/Άλλης: πώς Φαντάζεται την ιδανική ασύμμετρη σχέση σε βάθος χρόνου; π.χ. από απόσταση; κάτω από την ίδια στέγη; Με παιδιά / χωρίς παιδιά; η σκλάβα να δουλεύει ή να είναι στο σπίτι στην υπηρεσία Του/Της; αν η σκλάβα έχει κάποια θέματα ψυχικής υγείας ποια είναι η θέση Του/Της ως προς κάτι τέτοιο; Ποιες είναι οι πολιτικές/ιδεολογικές Του/Της θέσεις;

    Σε αυτές τις ερωτήσεις *μού* έχει τύχει να λάβω απαντήσεις (ό,ποιες και αν ήταν αυτές) και να πορευτώ χωρίς καμία προσδοκία. Άλλωστε είχε ήδη συντελεστεί η αρπαγή. Αυτές τις ερωτήσεις *μού* έχει τύχει να μην *μου* δωθεί καν η ευκαιρία να τις ρωτήσω, άμα τη λήξει της τρίμηνης περιόδου που ήμουν under consideration και που υποτίθεται πως θα Κ/κάναμε μια συζήτηση που θα μπορούσα να ρωτήσω ό,τι ήθελα. Το Α Άτομο Αποφάσισε πως δεν χρειάζεται να συζητηθεί τίποτα και πως Επιλέγει να *με* κρατήσει. συνέχισα όπως Όρισε.

    Όσον αφορά Στα Α/Κ Άτομα, που έχω συσχετισθεί/σχετίζομαι, θα αναφέρω (ενδεικτικά) κάποιες ερωτήσεις που έχω συναντήσει από Διαφορετικούς/ές Α/Κ (κυρίως Α) στις αρχές της γνωριμίας:

    - Ποια η σειρά προτεραιότητας μέσα *σου* της ανάγκης για πόνο / έλεγχο / υποταγή / υπηρεσία / χρήση;
    - αυτοπροσδιορίζεσαι slave. Τί σημαίνει αυτό;
    - Τί συνεπάγεται για *εσένα* η ανάγκη *σου* να ανήκεις;
    - Τί σημαίνει να *σε* ελέγχει Κάποιος/α Άλλος/η;
    - Ποιοι είναι οι τρόποι που έχεις χρησιμοποιηθεί σαδιστικά και πώς ένιωσες;
    - Τί είναι υποταγή; Ποια η σχέση της με τα όρια και τα safewords;
    - Ποια είναι η κατάσταση της υγείας *σου* (λεπτομερώς);
    - Ποια είναι η σχέση που έχεις με την οικογένειά *σου*;
    - Ποιες είναι οι φαντασιώσεις *σου*;
    - έχεις φοβίες και ποιές;

    ευχαριστώ
     
    Last edited: 13 Φεβρουαρίου 2022
  4. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Δεν είναι. Όταν ένας τρόπος ομως δεν φέρνει αποτέλεσμα δεν εχει καμία λογική να πράττουμε καθ αυτόν.
    Το γιατί θεωρώ πως δεν φέρνει αποτέλεσμα το έγραψα στην πρώτη απάντηση που σας έδωσα
     
  5. Just_Me

    Just_Me Contributor

    @Nickname συμφωνώ πως κάτι που δεν αποφέρει αποτελέσματα θα ήτανε παράλογο να το χρησιμοποιούμε

    Καλή συνέχεια  
     
  6. Iagos

    Iagos Contributor

    Δέκα σημεία που πάντα Επιθυμώ να γνωρίζω:

    1) Πολιτικές πεποιθήσεις.
    2) Θρησκευτικές πεποιθήσεις.
    3) Πλήρη εικόνα της κατάστασης υγείας. (Λεπτομερώς)
    4) Οικονομική κατάσταση. (Λεπτομερώς)
    5) Διατροφικές συνήθειες.
    6) Σχέσεις με το οικογενειακό περιβάλλον.
    7) Σχέσεις με συγκεκριμένα μέλη του φόρουμ και της κοινότητας. (Θέλω να γνωρίζω αν, με συγκεκριμένα μέλη που Εγώ θα υποδείξω, υπάρχει σχέση και ποια είναι αυτή)
    8) Σχέσεις με φίλους.
    9) Με ποιους τρόπους έχει χρησιμοποιηθεί σαδιστικά.
    10) Τι συναπέγεται για εκείνο η κατάσταση να ανήκει και να παραδώσει πλήρως τον έλεγχο.

    Iagos

    ΥΓ Η διαδικασία αυτή κρατά τρεις μήνες.
     
    Last edited: 13 Φεβρουαρίου 2022
  7. Special1

    Special1 New Member

    Είμαι εντελώς noob. Έχω διαμορφώσει μια ιδέα στο μυαλό μου για το bdsm.
    Έχω 3 ερωτήσεις.
    1. Ο Κ έχει σχέση/παράλληλη συμβατική ζωή;
    2. Ο Κ έχει επηρεαστεί από τις ταινίες/βιβλία 50 shades;
    3. Θα τον ενοχλήσει αν ζητήσω πρώτη αποδέσμευση;
    This is my 50 cents to the conversation.
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

      

    Αν όντως συμβαίνει αυτό, τρέχα:

     
  9. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Γιατί;
     
  10. fireblonde

    fireblonde Κάθε μηνα και άλλο, δεν είμαι ξανθιά

    Το χρώμα του δέρματος δε καθορίζει το ποιόν σου ενώ από την άλλη τα τα πολιτικά σου πιστεύω ναι
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Είχα στο μυαλό μου την ταινία fifty shades of grey. Υπάρχουν και Κ προς αποφυγή. 
     
  12. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Φυσικά. Αλλά όχι με μοναδική αιτία ένα βιβλίο η μία ταινία.