Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM σε συνθήκες αναπηρίας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος vautrin, στις 13 Μαρτίου 2009.

  1. vautrin

    vautrin Contributor

    Δεν ξέρω αν το θέμα αυτό θα ενδιαφέρει κάποιους ή αν υπάρχουν κι άλλα μέλη που αντιμετωπίζουν ανάλογά προβλήματα και καταστάσεις. Είμαι εκ γενετής παραπληγικός και θα ήθελα να έρθω σε επαφή με άτομα με ειδικές ανάγκες που έχουν εμπειρίες BDSM για συζήτηση κι ανταλλαγή απόψεων.
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: BDSM σε συνθήκες αναπηρίας

    Εύχομαι να βρεις αυτό που θες..Δεν πετάς και κανένα γενικό ερώτημα για συζήτηση ,γιατί βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον το θέμα αυτό;;

    Καλως ήρθες ..  
     
  3. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Πραγματικα ενα θεμα που πιστευω οτι ποτε δεν εχουμε θιξει και ισως θα επρεπε απο τα πρωτα πρωτα κιολας.Δυστυχως δεν εχω εμπειριες να σε βοηθησω  
     
  4. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: BDSM σε συνθήκες αναπηρίας

    .... εχει μπει ξανα σαν θεμα στο παρελθον με καποιον που αντιμετωπιζε το ιδιο ''θεμα''
    θα το πω ,
    δεν το βλεπω σαν προβλημα
    αλλα την / τον
    γραψαμε οι γυναικες στο μουνι μας οι αντρες στα ρχιδια τους ...

    ο καθενας την παρτη του κοιταει ,
    δεν υπαρχει ουσια ,
    επιφανιακα ειναι ολα ,
    να ειχαμε να λεγαμε ...

    να προσεχεις !
    καλως ηρθες ,
    μη μασας , μην ακους ,
    μετρα τα παντα 100 φορες ...

     
     
  5. smari

    smari Regular Member

    Καλώς ήρθες στην παρέα μας.  
     
  6. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Η anasia έχει δίκιο,το θέμα είναι με πιο τρόπο μπορούμε να βοηθήσουμε...μόνο αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ή και βάζοντας τη φαντασία του να οργιάσει;
     
  7. Jomaru

    Jomaru Guest


    αυτο θεωρεις?
     
  8. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Kαλώς ήρθες vautrin.
    Είμαι από αυτές που λένε ότι "όλοι έχουμε δικαίωμα στην καύλα".
    Δεν ξέρω πως αντιμετωπίζεις την αναπηρία σου, αλλά θα σε πληροφορήσω (αν δεν το ξέρεις) ότι όλοι λίγο πολύ, έχουμε κάποια έστω και μικρή αναπηρία.

    Θα σου πρότεινα αν θα σου ήταν εύκολο, να μας μίλαγες λίγο για σένα, την σχέση σου με τον χώρο, τις φαντασιώσεις σου ή και τις τυχόν εμπειρίες σου.
    Έτσι θα άνοιγε και κάποιος εποικοδομητικός διάλογος μεταξύ μας, που θα είχε πραγματική ουσία και δεν θα στεκόμασταν στο γεγονός της παραπληγίας σου.
    Αυτό δεν θα το εκλάβουμε ως πρόβλημα διότι για μας δεν είναι και θεωρώ απλά ότι μας το γνωστοποίησες.

     
     
  9. Avel

    Avel Regular Member

    Απάντηση: BDSM σε συνθήκες αναπηρίας

    Καλώς ήρθες φίλε και από εμένα.
    Να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι δεν θεωρώ ότι η παραπληγία σου μπορεί να σταθεί εμπόδιο στο να βρεις αυτό που ψάχνεις.
    Προσωπικά κάποτε πήγα να συναντήσω κάποιον Κυρίαρχο που είχε παραπληγία. Δεν στάθηκε αυτό εμπόδιο στο να κάνουμε κάτι, αλλά το ύφος και το στυλ του. Δεν με προσέγγισε σωστά και δεν μου έβγαλε αυτό που δήλωνε μέσω νετ.
    Από τη βιογραφία σου που διάβασα στο προφίλ σου είμαι σίγουρος ότι θα βρεις την άκρη σου και στο ερωτικό επίπεδο. Τα έχεις καταφέρει άλλωστε σε όλους τους άλλους τομείς.
    Θα χαρώ πολύ να σε γνωρίσω σε κάποιες από τις συναντήσεις μας.
     
  10. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: BDSM σε συνθήκες αναπηρίας

    Wellcome νάσαι καλά:xyxwave:
     
  11. Elvira

    Elvira Regular Member

    Απάντηση: BDSM σε συνθήκες αναπηρίας

    Η αναπηρια καποιου ειναι εμποδιο μονο σε εκεινον που θελει να την δει ετσι. Η δυσκολια δεν ειναι στην τεχνικη αλλα στην "προσβασιμοτητα" του μυαλου που σε κοιταει απο την απεναντι μερια.

    Καλωσηρθες και απο εμενα:xyxwave:
     
  12. vautrin

    vautrin Contributor

    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Φοβάμαι μήπως παρεξηγηθούν όσα θα πω ή πικράνω άτομα που με υποδέχτηκαν μ' ευγένεια. Δεν έχω τέτοια πρόθεση.
    Πέρα από ωραία λόγια που ηχούν παρηγορητικά και Politically correct αλλά απλώς συγκαλύπτουν μια σκληρή πραγματικότητα, το να είναι κανείς ανάπηρος, είναι όντως πρόβλημα και μάλιστα τεράστιο. Φυσικά είναι πρωτίστως πρόβλημα των ίδιων των αναπήρων οι οποίοι οφείλουν ν’ αναζητήσουν και να βρουν λύσεις. Γιατί κάθε πρόβλημα επιδέχεται και μια λύση, αυτό πιστεύω. Και χωρίς να θέλω ν’ αποκλείσω κανέναν υγιή ή αρτιμελή απ’ την συζήτηση, θα ενδιαφερόμουν κυρίως να μάθω από άλλους ανάπηρους με ποιο τρόπο διαχειρίζονται το πρόβλημά τους, (μας), και τι στρατηγικές έχουν επινοήσει, όπως και να τους μεταφέρω κάποιες δικές μου τεχνικές και παρατηρήσεις στις οποίες έχω καταλήξει. Γιατί όσοι είναι έξω απ’ το χορό πολλά τραγούδια λένε και το να περιμένει κανείς ανιδιοτελή βοήθεια σ’ έναν χώρο που εξ’ ορισμού ασχολείται με την σκληρότητα και την κυριαρχία., μου φαίνεται, εκ πείρας, τουλάχιστον ουτοπικό κι αφελές.

    Όσον αφορά τις προσωπικές μου εμπειρίες, μυήθηκα στο BDSM από επαγγελματία. Για μεγάλα χρονικά διαστήματα χρησιμοποιούσα και χρησιμοποιώ ακόμη υπηρεσίες επαγγελματιών έναντι αδρής αμοιβής. Ακριβό σπορ· συνίσταται μόνο στους έχοντες οικονομική άνεση. Ως Κυρίαρχος, αξιώθηκα να συνάψω δύο σχέσεις με ισάριθμες σκλάβες, η δεύτερη ήταν μάλιστα 24/7 και κράτησε σχεδόν 2 χρόνια. Όχι κι άσχημα ε; Όσον αφορά όμως κάποια άλλα μου βίτσια, (ομαδικό σεξ, ευκαιριακή υποταγή, κλπ) εκεί χμμ… κλάφ’τα Χαράλαμπε…Βανίλια σχέση ποτέ δεν είχα και μόνο μια φορά αποπειράθηκα ν’ αποκτήσω, ανεπιτυχώς. Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού…

    Λυπηρό ίσως, αλλά απολύτως αληθές: οι περισσότερες κι ευτυχέστερες εμπειρίες μου ήταν με αλλοδαπές. Διόλου τυχαία. Ας μην έχουμε αυταπάτες. Δεν είμαστε κι ο πιο ανοιχτόμυαλος λαός του κόσμου σε θέματα ανθρωπίνων σχέσεων, διαφορετικότητας και σεξουαλικότητας.

    Ένα πρώτο γενικό συμπέρασμα: εν Ελλάδι, η σεξουαλικότητα των αναπήρων θεωρείται θέμα ταμπού και σπανίως συζητείται, με αποτέλεσμα να πλανάται γενικώς η αντίληψη πως είμαστε κάτι σαν άγγελοι, δηλαδή όντα άφυλα κι ασεξουαλικά. Ουδέν αναληθέστερον ή άλλως, κούνια που μας κούναγε. Ποτέ δεν θα μπορέσουν ορισμένοι να συλλάβουν πως ότι χάνουμε σ’ άγγιγμα το κερδίζουμε σ’ όνειρο, πως ζώντας σε συνθήκες μοναξιάς και σωματικής μειονεξίας, αναπτύσσουμε σ’ αντιστάθμισμα μια οργιώδη κι αχαλίνωτη φαντασία. Ο ερωτισμός ξεκινά απ’ το μυαλό.

    Αυτή η διαδεδομένη πλάνη είναι βασικό εμπόδιο για ομαλή σεξουαλική ζωή. (ή ανώμαλη, που ‘ναι και πιο ενδιαφέρουσα). Αν το ξεπεράσουμε θα έχουμε κάνει ένα σημαντικό βήμα προόδου. Αυτός είναι λόγος που επέλεξα να μιλήσω δημοσίως και επώνυμα ως ελάχιστη συμβολή σε μια κοινή προσπάθεια. Θα επανέρθω.