Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s, η πιο βαθιά σύνδεση, δύο ανθρώπων;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 13 Ιανουαρίου 2019.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Γυμνός και ζωντανός, εσείς;

    Θα ήταν λάθος να ισχυριστώ ότι σε μία σχέση D/s ορθά θεμελιωμένη με βάση τα στάνταρ πού φέρει ένα υγιές D/s, τείνει σε μία βαθύτερη σύνδεση, κατά μέσο όρο μιλάω πάντα, από μία σχέση μη D/s;

    Και αν δεν ήταν λάθος, ο ισχυρισμός, ποια θα ήταν τα επιχειρήματα μου;

     
  2. Raziel

    Raziel New Member

    Μια σχέση D/s βασίζεται κατά κύριο λόγο στην ειλικρίνεια, τον αλληλοσεβασμό και την υπευθυνότητα. Όταν λοιπόν μια σχέση ξεκινάει από αυτά τα θεμέλια, πως γίνεται να μην χτίσει μια βαθύτερη σύνδεση?
     
  3. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Για μένα, απλά για να λειτουργήσει ένα D/s ως D/s και όχι ως κάτι άλλο βαπτισμένο D/s, θα πρέπει και θα, βγουν στη φόρα πολλά σκοτεινά και άσχημα και ζορίκα, μάλιστα θα χρειαστεί και να παίξεις με αυτά, και πιθανόν να τα λύσετΕ/ε και να ζοριστέις και έξτρα και και, πράγματα που δεν είναι απαραίτητο ούτε να βγούν, ούτε να τα αγγίξει κανείς σε μια Βανίλα σχέση ( για να λειτουργήσει)

    Η βανίλα σχέση λειτουργεί μια χαρά και χωρίς αυτά, η D/s όχι. Αυτό πιθανόν να προκαλεί ένα ισχυρό ( different type of bondage ) στο D/s από οτι στο βανίλα.
    χωρίς να λεώ which is best, για πολλούς και διάφορους λόγους. Υπάρχει ένα, αναγκαστικό realness ( για μένα πάντα..) στις D/s σχέσεις που στις βανίλα είτε απαιτεί περισσότερο χρόνο, είτε δεν αγγίζεται και ποτέ.
     
  4. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Μια διαφορά που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι στο D/s χρειάζεται μια συνειδητή προσπάθεια για να υπάρξει το επιθυμητό αποτέλεσμα, υπάρχει κάτι στο οποίο στοχεύεις πολύ συγκεκριμένα από κοινού, και με όσο το δυνατόν περισσότερη υπευθυνότητα οδευεις με αργά και σταθερά βήματα προς αυτο.

    Στις βανιλα σχέσεις υπάρχει ένα άφημα στην τύχη, δεν υπάρχει μέθοδος ούτε συγκεκριμένος στόχος πράγμα που αφήνει περισσότερα περιθώρια να μην υπάρχει ελεγχος στο πως θα εξελιχθεί. Τα θέλω του καθενός μπορεί να μπερδευτούν, να μην υπάρχει καν συνείδηση ποια είναι ή να υπάρχει αλλά να μην εκφράζονται με ειλικρίνεια από φόβο.

    Παρ'ολα αυτά φυσικά πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις και κάποιοι καταφέρνουν με ωριμότητα να φτάσουν σε μια εξίσου με τις D/s βάθος σχέση.

    Το D/s βοηθάει περισσοτερο λόγω της δομής του, αν γίνει σωστά, όλα ομως είναι σχετικά.
    Ίσως αν οι βανιλα "έκλεβαν" κάποια συστατικα του D/s όπως το ξεκαθάρισμα, οι κοινοί συνειδητοι στόχοι για το πώς θελουν να πάει η σχεση, η υποχρεωτική ειλικρίνεια από την αρχή της σχέσης τοτε να είχαν περισσότερες πιθανότητες για ένα πιο επιθυμητό αποτελεσμα.
     
    Last edited: 13 Ιανουαρίου 2019
  5. rea..

    rea.. Contributor

    Ο διαχωρισμός της @περσεφόνη ανάμεσα σε D/s και δήθεν D/s , δεν διαφέρει από μια οποιαδήποτε σχέση και δήθεν σχέση. Τα απαιτούμενα που υπάρχουν στο D/s, διαφάνεια, ειλικρίνεια, εμπιστοσύνη, αποδοχή κτλ, δεν διαφέρουν από τα απαιτούμενα της βανίλα σχέσης.

    Υπάρχουν υγιείς σχέσεις βανίλα και D/s και είναι εξίσου σπάνιες.

    Προσωπικά με το D/s , έμαθα να σχετίζομαι με την ουσιαστική έννοια της λέξης, σε κάθε σχέση, ακόμα και με τον εαυτό μου. 'Έμαθα να τολμώ να δίνομαι και σε εκτός D/s, ερωτικές, φιλικές σχέσεις. Οι πιο παλιοί μου φίλοι μιλάνε συχνά για την αλλαγή μου και την απολαμβάνουν όσο και εγώ.

    Για μένα αυτό σημαίνει, ότι ( για κάποιους) το πρόβλημα της "σχέτισης", βρίσκεται περισσότερο στο μυαλό μας παρά στην πραγματικότητα. Είναι μάλλον στον άνθρωπο παρά στο "σπορ".
     
    Last edited: 13 Ιανουαρίου 2019
  6. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Δεν μίλησα για αυτά, ωστόσο. ούτε για το δόσιμο.

    θες να αναλύσω περισσότερο, για ποια κομμάτια μίλησα;
     
  7. rea..

    rea.. Contributor

    Καταλαβαίνω τι εννοούσες, παρόλα αυτά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον αν δεν σε κουράζει να το αναπτύξεις.

    Τα σκοτάδια και τα ζόρια τα κουβαλάμε όλοι μας, " υγιής σχέση" - όποιου είδους- είναι να μπορείς να τα μοιράζεσαι και αυτά.
     
  8. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Δεν είναι όλα τα σκοτάδια και όλα τα ζόρια ίδια. Δεν με απασχολούν τα ίδια θέματα σε μια βανίλα σχέση, γιατί δεν χρειάζεται να τα αγγίξει καν. Σε μια βανίλα σχέση είμαι και θα είμαι ο κυριαρχος του εαυτού μου, οι επιλογές μου απλά μοιράζονται, έχουν συντροφιά και ναι όταν και αν βγούν κάποια πράγματα στην επιφάνεια θα επιλέξω αν θέλω ή δεν θέλω να τα μοιραστώ, θα κρίνω αν μπορεί ή δεν μπορεί ο άλλος να είναι κοντά μου σε αυτά ή όχι, ακόμη θα επιλέξω και αν θα τα δεί. Δεν ξέρω πως πάει για άλλους ανθρώπους, που έχουν ένα συγκεκριμένο χαρακτήρα παντού, εγώ δεν έχω. δεν είμαι ίδια παντού, δεν είμαι καν ίδια κάθε μέρα μόνη μου προς το εαυτό μου. Δεν ξέρω τι μου πυροδοτεί κάθε άνθρωπος και δεν ξέρω και τι τελικά θα δει.

    Στο D/s αυτό δεν παίζει, είμαι αναγκασμένη να τα δώσω.

    Και αυτός είναι ο λόγος μου που μια D/s σχέση θα έχει πάντα ένα διαφορετικό δέσιμο. Δεν θα μπορέσω ποτέ να ξεχάσω την D/s μου σχέση, ούτε καν να την συγκρίνω. Είναι κάτι τελείως διαφορετικό για εμένα, και για αυτό που ήμουν εγώ.
     
  9. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Βάση αυτού μια βανίλια βασίζεται σε;
     
  10. Raziel

    Raziel New Member

    Δυστυχώς μια βανίλια σχέση, όσο και αν ιδανικά θα έπρεπε να τα έχει αυτά ως βάση, δυστυχώς δεν συμβαίνει πάντα, κατά τη γνώμη μου. Ενώ σε μια σχέση D/s είναι απαραίτητα για να ξεκινήσει εκ των πραγμάτων. Και όταν λέω ειλικρίνεια να σημειώσω οτι κυρίως εννοώ περισσότερο αυτό που ανέφερε η περσεφόνη πιο πάνω για όλα τα εσωτερικά των ατόμων. Πρέπει εξ αρχής να είναι όλα ξεκάθαρα. Και από εκεί θα προσπαθήσουν μαζί να γίνουν καλύτερα ως άτομα μέσα στο πλαίσιο της σχέσης τους.
     
  11. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Ναι είναι λάθος. Είναι ερωτικές σχέσεις και οι δύο, αλλά διαφορετικός ο τρόπος που σχετίζονται οι εμπλεκόμενοι.
     
  12. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Μπορεί να μην συμβαίνει (πάντα), αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι απαραίτητα θεμέλια μίας "σωστής" βάσης. Για να το πάω λίγο παραπέρα αυτά τα τρία χαρακτηριστικά θα έπρεπε να υπάρχουν σε όλες τις σχέσεις ερωτικές και μη μεταξύ των ανθρώπων. Τεράστια συζήτηση αλλά την κλείνω εδώ.

    Για εμένα τα κύρια χαρακτηριστικά για να ξεκινήσει ένα D/s είναι το να θέλει κάποιος να κυριαρχήσει και κάποιος να κυριαρχηθει. Για να γίνουν αυτά πρέπει να υπάρξει χημεία μεταξύ τους, αλλά για να προχωρήσει μια βανίλια δεν πρέπει εξίσου να υπάρχει;

    Δηλαδή;