Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Release

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Noardos, στις 11 Δεκεμβρίου 2011.

  1. GCHL

    GCHL Hijo de la Luna

    Απάντηση: Release

    Καθένας μας εδώ μέσα διατυπώνει απλά και μόνον τις προσωπικές του απόψεις με βάση τα συναισθήματα και τις εμπειρίες που διαθέτει. Αξιώματα σε τέτοιες σχέσεις δεν υπάρχουν!
    Απλά τυχαίνει να είμαι λίγο τυπολάτρης με τις ορολογίες και να ξεχωρίζω ως τύπο σύμβασης το συμβόλαιο [πάντα γραπτό], από τις προφορικές συμφωνίες ή υποσχέσεις, ή τα προσυμφωνημένα όρια της bdsm σχέσης και το αντίστοιχο ποσοστό ατομικής ελευθερίας που επαφίεται στις 2 πλευρές, ή το παιχνίδι των ρόλων συμβαλλόμενου κι αντισυμβαλλόμενου, δανειστή και οφειλέτη.
    Αυτό είναι ζήτημα ορθής χρήσης του όρου, κι όχι ερωτικού παιχνιδιού, καύλας ή ικανοποίησης. Αν π.χ. εγώ τη βρίσκω να παίζω το ρόλο του εξομολόγου -παπά και τιμωρού της αμαρτωλής εξομολογούμενης, αυτό δεν με κάνει στην πραγματικότητα ιερωμένο, ούτε π.χ. με κάνει τραπεζίτη το να εξευτελίζω role playing μια αξιολύπητη υποτακτική οφειλέτρια κλπ. ...
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Release

    Συμβόλαιο, bdsmικο, συμβόλαιο γάμου, εργοδότη, προγαμιαίο, γαμημένο κλπ.

    Όταν υπάρχει ανάγκη για γραπτά συμβόλαια στη σχέση με άλλους ανθρώπους – και δεν γίνεται για την καύλα - προφανώς δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στον άλλο.

    Κάψτε τα συμβόλαια και τα βιβλία με τα πρωτόκολλα μαζί.

    Όλα.
     
  3. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Release




    Μην κάψετε κανένα βιβλίο. Ούτε καν όσα δεν σας εκφράζουν. Κάποιος άλλος θα τα διαβάσει.
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  4. Libertin

    Libertin Regular Member

    Απάντηση: Release

    Να το πω και νομικά (ως νομικός). Συμβόλαιο ή συμβολαιογραφική πράξη είναι μόνο ό,τι συντάσσεται από συμβολαιογράφο. Τέτοιου είδους αρμοδιότητα οι συμβολαιογράφοι ΔΕΝ έχουν. Αν δεν είναι από συμβολαιογράφο, είναι ένα απλό ιδιωτικό συμφωνητικό, το οποίο πάλι καμιά αξία δεν έχει, αφού δεν προβλέπεται στο νόμο. Δεν υπάρχει νόμος που να προβλέπει συμφωνητικό, το οποίο να περιέχει όρο "σε παρακαλώ μαστίγωσέ με". Είναι εκτός νόμου ή χειρότερα είναι παράνομο... Και ό,τι γίνεται σε session πάλι στα όρια του νόμου είναι (κατά την νομολογία των δικαστηρίων είναι παράνομο, επειδή αντίκειται στον Ποινικό Κώδικα). Όλα τα άλλα είναι, όπως πολύ σωστά λέχθηκε, θεατρινισμοί. Εγώ το ξέρω και το κάνω συνειδητά. Το αναφέρω μόνο για να ξεψαρώσουν οι λοιποί... Μην σας χαλάσω και τη φαντασίωση!  
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Release



    Αυτό είναι το πρόβλημα.



    Αρχ. Σημ: Τα παρακάτω είναι άσχετα με το bdsm.
    Αγαπητέ vautrin πάνε χρόνια από τότε που πιστεύαμε πως το βιβλίο είναι κάτι το «ιερό» επειδή «μορφώνει» γι’ αυτό δεν πρέπει να καίγεται.

    Από τότε τα γραπτά (και οι συγγραφείς) απέκτησαν και άλλους ρόλους πέρα από την κοινοποίηση των γνώσεων όπως π.χ. την προπαγάνδα και τη συκοφαντία με κύριο σκοπό να χειραγωγούν τις μάζες και να στρέφουν τον έναν ενάντια στον άλλο.
    Τα γραπτά αυτά πρέπει να έχουν την ανάλογη τύχη (για να μην αναφερθώ και στην τύχη των συγγραφέων τους).

    Στην πυρά.
     
  6. crimson moon[M_S]

    crimson moon[M_S] Regular Member

    Απάντηση: Release

    @ GCHL: όταν γράφεις «δεν μπορεί να υπάρξει συμβόλαιο» δεν προκύπτει ότι είναι προσωπική σου άποψη…αν μιλάμε διαφορετική γλώσσα και ερμηνεύουμε αλλιώς τις λέξεις είναι άλλο θέμα.

    Όσον αφορά δε τα συμβόλαια, θα σου πρότεινα αν έχεις λίγο ελεύθερο χρόνο να κάνεις ένα search στο google, να δεις πόσα πάρα πολλά συμβόλαια υπάρχουν στην πραγματικότητα…(λες να είναι όλοι αυτοί ανύπαρκτοι??)

    @ Libertin…ευτυχώς που έγραψα ότι «φυσικά δεν έχει νομική ισχύ» γιατί αλλιώς πραγματικά θα αναρωτιόμουν γιατί αναλύεις κάτι το οποίο κανείς δεν αμφισβητεί. Το bdsm συμβόλαιο φυσικά και δεν έχει καμία σχέση με τον νόμο όπως επίσης φυσικά δεν αφορά όλους όσους ασχολούνται με το bdsm. Αλλά επειδή δεν το κάνουμε εμείς ή εμείς δεν πιστεύουμε στην αξία του / δεν το βρίσκουμε χρήσιμο / το βρίσκουμε γελοίο [βάλε ό,τι άλλο θέλεις εδώ] δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κιόλας και ότι κάποιοι άλλοι δεν το πιστεύουν, δεν δεσμεύονται από αυτό και δεν το θεωρούν ιδιαίτερα σημαντικό.

    crimson moon
     
  7. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Απάντηση: Release

    Συμφωνώ με την άποψη της crimson moon. Το συμβόλαιο δεν έχει ισχύ σε ένα δικαστήριο, αντίθετα έχει μεγάλη ισχύ ανάμεσα στα δύο άτομα που το υπογράφουν και τους δεσμεύει ηθικά τον έναν απέναντι στον άλλο.Παράλληλα είναι ένας μπούσουλας δικαιωμάτων και υποχρεώσεων και των δύο
    μελών, οριοθετώντας την M/s σχέση.

    Τα περί θεατρινισμών δεν τα σχολιάζω γιατί καταλαβαίνω οτι λέγονται απο άγνοια.
     
    Last edited: 22 Ιανουαρίου 2012
  8. xplod

    xplod Regular Member

    Απάντηση: Release

    Και ποιος ορίζει πότε κάποιος είναι γνώστης κάποιων πραγμάτων και πότε όχι?

    Εγώ ξέρω ότι στις σχέσεις δεν υπάρχουν συμβόλαια. Όποιου τύπου και αν είναι αυτή η σχέση...
    Δεν μπορείς να υποχρεώσεις κάποιον να μείνει μαζί σου επειδή το είπατε σε ένα συμβόλαιο και έχεις μια ηθική δέσμευση...
    Σαν άνθρωποι εξελισσόμαστε και το ίδιο συμβαίνει και στις σχέσεις μας. Σήμερα είμαι μαζί σου, γιατί τα βρίσκουμε, αύριο μπορεί και να μην είμαι, γιατί συνειδητοποιώ ότι χρειάζομαι κάτι άλλο που εσύ δεν μου το προσφέρεις.
    Όταν βάζεις συμβόλαια σε μια σχέση, με σκοπό να δεσμεύσεις κάποιον τότε μόνο πίεση φέρνεις...και τελικά φτάνεις στο τέλμα!
    Οι σχέσεις εξελίσσονται με δικό τους ρυθμό και μόνο ο χρόνος ξέρει που θα τις βγάλει.
    Πριν κάμποσο καιρό είχα γνωρίσει έναν άντρα, που μπορώ να τον θεωρήσω από τους ποιο έντονους έρωτες που είχα. Ο συγκεκριμένος άντρας μου είχε πει: Μικρή μου μην βάζεις ταμπέλες στις σχέσεις, μην θέτεις συμβόλαια και όρια. Άσε τον χρόνο να σε οδηγήσει εκεί που πρέπει και να σου δείξει αυτός άμα πρέπει να δεσμευτείς κάπου, κάποτε και με κάποιον. Τελικά είχε πολύ μεγάλο δίκιο!
     
  9. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Απάντηση: Release


    Έχεις απόλυτο δίκιο έτσι όπως το τοποθετείς . Μόνο που το θέμα μιλάει για σχέση Master / slave
    που έχει τελείως διαφορετικούς κώδικες απο μια vanilla σχέση που εσύ αναφέρεσαι.
    Γιαυτό μίλησα πριν για άγνοια.
    Μην μπερδεύεις αυτό που έχεις εσύ στο μυαλό σου σαν τέλεια σχέση , με αυτό που έχει μια άλλη
    κοπέλα που θέλει να είναι σκλάβα κάποιου.

    Και για τις δύο η σχέση είναι τέλεια , όμως πίστεψέ με η καθημερινότητα της μιάς δεν έχει καμμιά
    ομοιότητα με της άλλης.
     
  10. vautrin

    vautrin Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Release

    Δεν ξέρω αγαπητέ μου, ίσως μερικοί το πιστεύουμε ακόμα…
    Γιατί ποιος θα κρίνει ποιο βιβλίο μορφώνει και ποιο παραπληροφορεί;
    Ένα πράγμα γνωρίζω μετά βεβαιότητος: όποιος αρχίζει καίγοντας βιβλία, σύντομα καταλήγει να καίει ανθρώπους.
    Να τον φοβάστε. "Ηominem unius libri timeo"

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  11. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Release

    Εεεε…
    Έχω αναθεωρήσει πολλά πράγματα.




    «Όχι μόνο να υπογράψει, αλλά και να εφαρμόσει μέτρα.
    Η κυβέρνηση Παπαδήμου να γίνει εθνικής σωτηρίας, χωρίς χρονικό προσδιορισμό, εισηγείται η Αννα Διαμαντοπούλου».

    Πηγή: in.gr - Η κυβέρνηση Παπαδήμου να γίνει εθνικής σωτηρίας, χωρίς χρονικό προσδιορισμό, εισηγείται η Αννα Διαμαντοπούλου - Ειδήσεις - Ελλάδα
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Release

    Επισήμανση Moderator:

    Παρακαλούνται τα μέλη να μην αλλάζουν το θέμα της συζήτησης, που είναι το release, όσο ενδιαφέρον και να είναι το παράπλευρο περί καψίματος βιβλίων