Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Session και οργασμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος kati, στις 3 Σεπτεμβρίου 2010.

?

Κατά πόσο θεωρείτε οτι ένα session μπορεί να έχει επιτυχία εαν στο τέλος αυτού κανένας από τους συμμ

  1. Δύναται να θεωρηθέι επιτυχές

    13 vote(s)
    72,2%
  2. Δεν είναι δυνατόν να θεωρηθέι επιτυχές

    5 vote(s)
    27,8%
  1. kati

    kati Regular Member

    Θα με ενδιέφερε να μάθω κατά πόσο θεωρείτε οτι ένα session μπορεί να έχει επιτυχία εαν στο τέλος αυτού κανένας από τους συμμετέχοντες δεν είχε οργασμό.

    Με κάθε ειλικρίνεια αναλογιστείτε τι αίσθηση θα σας προκαλούσε (ή σας έχει ήδη προκαλέσει εαν κάτι τέτοιο έχει συμβεί).

    Ευχαριστώ
    Kati
     
  2. versusstyle

    versusstyle New Member

    Απάντηση: Session και οργασμός

    Επιτυχια !ακομα και χωρις οργασμο!
     
  3. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    "Αν ο στόχος είναι το γουρούνι, δεν δικαιούσαι να πανηγυρίζεις αν σκότωσες την κατσίκα"
    Αρχαίο ρητό του Λάο Τσέ που μόλις έφτιαξα.

    Που σημαίνει ότι (επίσης είμαι ειδήμων στο να ερμηνεύω γνωμικά του Λάο Τσέ που φτιάχνω ο ίδιος) ότι είναι αποτυχία να μην επέλθει οργασμός, μόνο αν ο διακηρυγμένος στόχος ήταν να επέλθει.
    Αλλιώς, ως όντα ελαφρώς ανώτερα ενός άτριχου πιθήκου, μπορούμε να έχουμε μια ντουζίνα τρόπους "στεγνής" ικανοποίησης των ποταπών μας ενστίκτων, ενδεικτικώς αναφερομένων της "χαράς του ταξιδιού" και της "δουλειάς για το σπίτι".
     
  4. Ωκεανός

    Ωκεανός Flüggåэnk∂€čhiœßøl∫ên

    Νομίζω πως ό,τι ισχύει για μια BDSMική συνεδρία από αυτή τη σκοπιά ισχύει και για τη σεξουαλική πράξη γενικότερα, (της βανίλια συμπεριλαμβανόμενης,) και γι αυτό εγώ θα αγνοήσω τον BDSMικό παράγοντα και θα γράψω καθαρά σεξουαλικά.

    Εμείς οι άνδρες έχουμε ένα πρόβλημα σε αυτό το θέμα. Δεν εξαρτάται από εμάς, είναι μέρος της βιολογίας μας. Αν δεν φτάσουμε σε οργασμό, υπάρχει ζήτημα. Η διέγερση άνευ οργασμού τείνει να ακολουθείται από ψυχολογική και σωματική δυσφορία, και σε κάποιες περιπτώσεις, από πόνο στους όρχεις. Δεν είμαι σίγουρος σε τι ποσοστό όλα αυτά είναι ορμονικά και σε τι ποσοστό είναι εγκεφαλικά, αλλά ακόμα και στο ποσοστό που είναι εγκεφαλικά, οφείλονται μάλλον σε ορμέμφυτους παράγοντες, παρά σε κάτι που εξαρτάται από τις συνειδητές μας διαθέσεις.

    Σε αυτό το πρόβλημα, που άλλοι έχουν σε μικρότερο και άλλοι σε μεγαλύτερο βαθμό, και άλλοι επίσης μπορούν να ελέγξουν με το λογικό τους περισσότερο ή λιγότερο, οφείλεται μεγάλο μέρος των βιασμών που διαπράττονται καθημερινά.

    Για εμένα προσωπικά, δώσε μου μια ερωτική πράξη υπέροχη, ονειρική, εξαίσια, που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως η καλύτερη που είχα στη ζωή μου μέχρι τη στιγμή αμέσως πριν τον οργασμό, και ρώτα με «πως σου φαίνεται μέχρι στιγμής;» και θα σου πω «δεν ξέρω ακόμα!». Τα πάντα κρίνονται από τον οργασμό. Μούφα ή ανύπαρκτος οργασμός σημαίνει παταγώδης αποτυχία, και πρέπει να αποφεύγεται πάση θυσία. Το ερώτημα «ναι, αλλά πως σου φάνηκε η πράξη συνολικά;» είναι άτοπο, δεν βγάζει νόημα, it does not compute.

    Αν τυχόν ούτε εκείνη φτάσει σε οργασμό, αυτό δεν συνιστά ιδιαίτερη παρηγοριά.

    Αν μου είναι εκ των προτέρων γνωστό ότι θα υπάρξει ερεθισμός αλλά όχι οργασμός, εγώ θα προτιμήσω να πάω έναν περίπατο για να πάρω καθαρό αέρα.

    Και αν τυχόν δεν το κατανοείς, ή αν σου φαίνεται «αδικαιολόγητο» ή κάτι τέτοιο, είναι επειδή είσαι γυναίκα. C-:=

    Dolcett_Cabana, δηλώνω άτριχος πίθηκος. Desmond Morris rulez!
    (Ως «άτριχος» μεταφράστηκε ο «γυμνός» Ελληνικά; ε, ρε ελληνοχριστιανορθόδοξε πουριτανισμέ αθάνατε!)
     
  5. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    Το γυμνός είναι "κακιά λέξούλα"; Προφανώς έχω πολλά να μάθω ακόμα.
    Όπως το ότι ο βιασμός γίνεται από άνδρες με μια πελώωωωρια λαχτάρα για οργασμό.
     
  6. Ωκεανός

    Ωκεανός Flüggåэnk∂€čhiœßøl∫ên

    Συγγνώμη, νόμιζα πως αναφερόσουν στο The Naked Ape του Desmond Morris, και ρωτούσα αν πράγματι μεταφράστηκε έτσι από τον μεταφραστή του βιβλίου στα ελληνικά, όχι βέβαια από εσένα. Και τώρα που έγινε ζήτημα το κοίταξα βέβαια, και είδα πως όχι, ο μεταφραστής απέδωσε το "naked ape" ως «γυμνό πίθηκο». Προφανώς λοιπόν ο όρος «άτριχος πίθηκος» βρίσκεται στο δικό σου λεξιλόγιο από άλλη πηγή. Ελπίζω αυτό να λύνει την παρεξήγηση.

    Όσο για τους βιασμούς, πολλοί γίνονται όχι μεταξύ αγνώστων σε σκοτεινά δρομάκια όπως βλέπεις στις ταινίες, αλλά ανάμεσα σε αγοράκια και κοριτσάκια που γνωρίζονται, και συναντιούνται, και χαριεντίζονται με ποικίλους τρόπους φτάνοντας ένα βήμα πριν τη διείσδυση, και σε κάποια στιγμή το αγοράκι φεύγει εκτός ελέγχου και προχωράει σε διείσδυση με μονομερή απόφαση.
     
  7. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    Με τιμά το να υπονοείς ότι αποκλείεται να χρησιμοποιώ όρους που δεν ειναι ξεπατικωμένοι από κάποια πηγή.
    Ακόμα περισσότερο με τιμά η υπόνοια ότι ό,τι ξέρω για το θέμα του βιασμού το ξέρω από ό,τι εχω δει σε ταινίες [...]
     
    Last edited by a moderator: 6 Σεπτεμβρίου 2010
  8. kati

    kati Regular Member

    Απάντηση: Session και οργασμός

    Ας αποφευχθούν διαξιφισμοί, το θέμα στο συγκεκριμένο poll δεν είναι ο βιασμός ή τα ρητά, αλλά το κατά πόσο ο κάθε ένας από εμάς αντιλαμβάνεται ένα session ως επιτυχές (σύμφωνα με τα προσωπικά του κριτήρια) ανάλογα με το αν υπήρξε οργασμός ενός ή και των δύο συμμετεχόντων  

    Kati
     
  9. sw

    sw

    Γεια σου kati !

    Πολυ ωραιο θεμα!

    Στην δικη μου ιδιοσυγκρασια, το σεσσιον δεν εχει θεση με την γνωστη βδσμικη εννοια.
    Ας ορισω το συστημα αναφορας της προσεγγισης μου. Θα μιλησω για ολοκληρωμενη ερωτικη βδσμικη σχεση με σταθερη μονιμη συντροφο.
    Σε μια τετοια σχεση η ερωτικη σεξουαλικη ολοκληρωση , δηλαδη ο οργασμος (μεσω οποιουδηποτε τροπου), αποτελει την τροφη την ικανοποιηση και την αφετηρια για τον επομενο κυκλο κοκ...
    Αυτο που μπορει να ποικιλει ειναι η περιοδος απο ολοκληρωση σε ολοκληρωση.
    Σε μια περιοδο οπου ο στοχος και το ζητουμενο ειναι το denial, θεωρω πως μπορει να ξεκινησει το "βιωμα" (ενα "ρηαλ πλεη" αντι του "σεσσιον") και να μην ερθει οργασμος στο τελος της ερωτικης δρασης, παρα μονο μετα απο αρκετες ημερες! Κατα τη διαρκεια αυτων των ημερων η λιμπιντος του ζευγαριου αθροιζει ολοενα και καποια στιγμη , την καταλληλη (αρκετα μετα απο τις φαινομενικα προ-καταλληλες   ) ερχεται, ή μαλλον προσφερεται ο λυτρωτικος οργασμος. Αυτη η διαδικασια (ολοκληρη) στη δικη μου αντιληψη και αισθηση αποτελει την ολοκληρωση του "ρηαλ πλεη" και σηματοδοτει την "περιοδο" που εξεταζουμε στο θρεντ σου για το αν εχουμε τελικα ή οχι οργασμο, προκειμενου να εχουμε ολοκληρωση και ικανοποιηση.
    Ετσι για να απαντησω πιο συνοπτικα στο ερωτημα σου:
    Δεν μπορουμε να εχουμε μια πετυχημενη εξελιξη ενος βδσμικου "παιχνιδιου" (ή αλλιως βιωματος) χωρις να εχουμε και οργασμο. Αυτο που μπορει να διαφερει απο "παιχνιδι" σε "παιχνιδι" ειναι η χρονικη στιγμη που θα σηματοδοτει την "ολοκληρωση" αυτου του παιχνιδιου η οποια θα ειναι αυτη που θα δινει την ενεργεια και τον ποθο για να ξεκινησει η οποιαδηποτε επομενη!


    Δεν περιλαμβανω στο πιο πανω σκεπτικο, μια "εκπαιδευτικη" διαδικασια ("σεσσιον") κατα την οποια ο Κ με την υ δοκιμαζουν κατι σε εντελως "τεχνικο" επιπεδο, πχ ενα "δεσιμο" η μια "διεισδυση", για να παρουν το φηντμπακ της ασφαλειας που θα αφορα στις δοκιμαζομενες "τεχνικες". Εδω αλλωστε, εξ αρχης, δεν ειναι το ζητουμενο η ικανοποιηση αλλα η "εκπαιδευση" και η ασφαλεια.


    Γι ργος
     
  10. XplorR

    XplorR Regular Member

    Απάντηση: Session και οργασμός

    Δύναται. Ακόμα κι αν ο οργασμός είναι επιθυμητός, of course, ο σκοπός ενός session δεν είναι η κατάληξη... 
     
  11. thanasis

    thanasis Contributor

    Όπως είπε και ο Λάο Τσε/Dolcett_Cabana, αυτό που έχει σημασία (για μια συνεδρία...ορθώς ομιλεί ο sw, αλλά αναφέρεται σε σχέση) είναι η μαγική λέξη στοχοθέτηση.

    Μια συνεδρία μπορεί να έχει πολύ διαφορετικούς στόχους από το ξεμπούκωμα. Μπορεί να είναι εκπαιδευτική/διευρυντική, διερευνητική, αισθησιακή ή απλώς χαλαρωτική.

    Αντιλαμβάνομαι οτι για τον Mr_XP η στοχοθέτηση περιορίζεται στο να κάνει το πουλάκι πλίτσι-πλίτσι (δεν είναι κακό...τουναντίον), αλλά δεν μπορούμε όλοι μας να θυμηθούμε μετριότατα πλιτσιπλιτσιοειδή (μην ψάχνεις πηγές, ούτε εγώ ξεπατικώνω) σέσιονς και εξαιρετικά (βλέπε πετυχημένα) "στεγνά";
     
  12. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: Re: Session και οργασμός

    Αυτή τη φορά, με κάλυψες πρώτος συνάδερφε.