Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Sexual orientation & sm

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Enthralling kernel G, στις 24 Αυγούστου 2020.

  1. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Σχετικά με τη νοηματοδότηση του σαδιστικού/μαζοχιστικού στοιχείου, βρίσκετε ότι αυτή περνάει (κατ' οποιονδήποτε τρόπο) από το κανάλι της σεξουαλικής σας προτίμησης ή όχι ?
    Πώς ερμηνεύετε σε κάθε περίπτωση ?
    Πώς χρωματίζει τα πράγματα εντός σας σε σχέση με τον ρόλο που έχετε επιλέξει ?
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όχι, υπάρχουν και οι μη σεξουαλικοί σαδιστές, εγώ π.χ.

    Στις παλαιότερες μου σχέσεις και με εξαίρεση τριών η απόλαυση προερχόταν από το να τρώνε τα ρούχα τους μέχρι να πουν "ρε αει στο διάολο από δω"
     
  3. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Δεν αναφέρομαι απλά στο κατά πόσο ο σαδισμός ή ο μαζοχισμός βρίσκει έκφραση στο σεξουαλικό επίπεδο. Αν και μια απάντηση σαν κι αυτή που έδωσες θα μπορούσε να αφορά ενδεχομένως το τρίτο ερώτημα. Ρίξε μια ματιά εκ νέου αν θέλεις στο αρχικό. Ευχαριστώ
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    τι εννοείτε σεξουαλική προτίμηση;
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Έχω απαντήσει και στα τρία, δεν καταλαβαίνω τι επιπλέον ρωτάς.
     
  6. katerina

    katerina Regular Member

    Εκφράζω την σεξουαλικότητα μου και με τον πόνο, δεν είναι όμως απαραίτητο στοιχείο. Άλλωστε πρωτίστως ανακάλυψα πόσο απολαυστικός είναι ο σωματικός πόνος, και μετά να εκφράζω την σεξουαλικότητα μου.

    Προσπάθησα να ερμηνεύσω, και σταμάτησα να το ψάχνω, όταν διαπίστωσα ότι δεν δυσλειτουργώ γενικά, και δεν αποτελώ κίνδυνο για τον εαυτό μου και τους γύρω μου.

    Δεν έχω επιλέξει κάποιον ρόλο, βέβαια παλαιότερα στρίμωγνα τον εαυτό μου σε ξένα "κουστούμια" και κάπως έτσι δεν χρωμάτιζα, αλλά δικαιολογούσα όσα νόμιζα ότι χρειάζονταν δικαιολογία. Πλέον φοράω τα ρούχα μου και συνεννοούμαι καλύτερα με τον κόσμο.
     
  7. leopoldos

    leopoldos Regular Member

    Δεν έχω να προσθέσω ούτε ένα κόμμα!
     
  8. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Εννοώ το τί αρέσκεται καθένας να γαμεί. Αλλά όπως αναφέρθηκε υπάρχει και ο μη σεξουαλικός σαδισμός (και μαζοχισμός αντίστοιχα). Αυτό δε σημαίνει βεβαίως πως η σεξουαλική προτίμηση παύει να υφίσταται στο άτομο. Κι εδώ θέτω το ερώτημα λοιπόν που αφορά στο κατά πόσο το σαδιστικό και μαζοχιστικό στοιχείο του καθενός λαμβάνει νοηματοδότηση από αυτές τις προτιμήσεις, ή δρα σε ένα αυτόνομο επίπεδο. Και τι μπορεί να σημαίνει αυτό σε κάθε περίπτωση

    Αλλά για να γίνω ακόμα πιο ξεκάθαρος,να δώσω κι ένα προσωπικό παράδειγμα.
    Στους κατά διαστήματα πειραματισμούς μου , ένας εξ' αυτών αφορούσε συνεύρεση με καθαρά sm περιεχόμενο, όπου η άλλη πλευρά ήταν άντρας. Και μολονότι είχα μια ιδέα πάνω κάτω περί του πώς θα μπορούσε να πάει το πράμα, παρόλα αυτά αποφάσισα να το κάνω για να δω ιδίοις όμμασι. Πρός όχι και τόσο μεγάλη μου έκπληξη λοιπόν βρήκα πως το σαδιστικό στοιχείο μπορούσε να λειτουργήσει μια χαρά. Αυτό με τη σειρά του μου εδραίωσε τη σκέψη πως δρώντας αμιγώς ως σαδιστής, το φύλο δεν παίζει ρόλο. Για μένα τουλάχιστον. Ως ετερόφυλος από την άλλη πλευρά οι όποιες σαδιστικές μου τάσεις βρίσκουν έκφραση σε ένα διαφορετικό πλαίσιο. Αναρωτιέμαι λοιπόν για το κατά πόσο ο σαδισμός που εκφράζεται σε αυτό το πλαίσιο είναι διαφορετικός. Αν έχει να κάνει δηλαδή με το φύλο ή αποτελεί μεταστοιχείωση. Αν και φαντάζομαι θα μπορούσε να υποστηρίξει κανείς και το αντίστροφο.

    Ελπίζω να βοήθησα παιδιά
     
  9. bumblebee

    bumblebee Contributor

    - Σχετικά με τη νοηματοδότηση του σαδιστικού/μαζοχιστικού στοιχείου, βρίσκετε ότι αυτή περνάει (κατ' οποιονδήποτε τρόπο) από το κανάλι της σεξουαλικής σας προτίμησης ή όχι ?

    Ναι, δεν σαδιζω σεξουαλικά σε άνδρες (πια  )

    - Πώς ερμηνεύετε σε κάθε περίπτωση ?

    Μη σεξουαλικα σχετιζομενο. Μια ορμή αντιδραστικού χαρακτήρα.

    -Πώς χρωματίζει τα πράγματα εντός σας σε σχέση με τον ρόλο που έχετε επιλέξει ?

    Ήπια μαύρα αλλα ... πολύ διασκεδαστικα 
    Αρέσω με αυτο και το ξερω 
     
  10. tithon

    tithon Contributor

    καθαρά κατάλαβα.

    ο σαδισμός δεν είναι ένα ενιαίο πράγμα. σαδίζει(?) ο γάτος στον ποντικό χαρούμενα, σαδιζει ο δεκάχρονος στον γάτο καταπιεσμενα, σαδιζει ο βασανιστής με μίσος.
    απλή συνωνυμία.

    ο σαδισμός για τον οποίο νομίζω πως ρωτάτε σχετίζεται με μια αρχαία συσχέτιση που κάποιος κάνει σε κάποιον.
    το κάνω και το μου κάνει εγκαθίσταται και λειτουργεί.
    επίσης μπορεί να αποσπαστεί και να γίνει και φετίχ.
    όλα μια χαρά.
     
  11. espimain

    espimain Contributor

    Εμένα πάντως μου αρέσει να γαμάω γυναίκες και όταν τις δέρνω διεγείρομαι ερωτικά.
    Δεν μου αρέσει να ούτε να δέρνω ούτε να γαμάω προβατίνες.