Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

To ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙ της Κυριαρχίας / υποταγής

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 24 Απριλίου 2007.

Tags:
  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Yet an other article ? (or how things used to be)

    Πραγματικά κι εγώ πιστεύω πως θα έπρεπε να υπάρχει παραπομπή στους εισερχόμενους για πρώτη φορά στο φορουμ προς αυτό το συγκεκριμένο νήμα και ίσως 1-2 άλλα.
    Αν μη τι άλλο θα καταλάβαινε αυτός που μπαίνει ΠΟΥ μπήκε.

    Χρειάζεται να κάνουμε κάποια εισήγηση γι αυτό στο Support?
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Yet an other article ? (or how things used to be)

    Το διάβασα  

    Δεν ξέρω, δεν είμαι σίγουρη. Αυτός που τα θέλει τα βρίσκει και άλλωστε, πότε έχουν μπει εδώ ενεργά μέλη χωρίς πρότερη άποψη;

    Πάντως, ακόμα και πριν εγγραφεί κανείς, επισκέπτεται την εξωτερική σελίδα, όπου υπάρχουν πολλά και διάφορα άρθρα, διαλέγει και παίρνει ...
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Yet an other article ? (or how things used to be)

    Την έχεις επισκεφτεί πρόσφατα?

    Δεν ξέρω αν είναι αυτόματα όσα εμφανίζονται εκεί, αλλά το ελπίζω.
     
  4. karmen

    karmen New Member

    Απάντηση: To ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙ της ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ / υποταγής

    Και, για μενα που είμαι ακομα στην αρχή, ήταν ΠΟΛΥ καλό το κείμενο......

    "Κράτησα" κάποια σημεία αξιοπρόσεχτα (κατά την ταπεινη μου άποψη)!!!


    "Πολλοί υποτακτικοί αναφέρονται στον εαυτό τους ως σκλάβοι για να δηλώσουν το βάθος της υποταγής τους και της εμπιστοσύνης τους στον Αφέντη τους και μερικές φορές θα τον χρησιμοποιήσουν για να παραπονεθούν στον Αφέντη τους για τη μεταχείρισή τους («Δεν είμαι τίποτα, παρά μόνο ένας σκλάβος για αυτόν!»).

    Ο υποτακτικός έχει δικαιώματα και μπορεί να φύγει οποτεδήποτε. Ένας σκλάβος είναι ακριβώς αυτό, ιδιοκτησία, χωρίς κανένα δικαίωμα εκτός από αυτά που του δόθηκαν από τον ιδιοκτήτη του. Μπορούν να αγορασθούν ή να πουληθούν ή να δοθούν, ακριβώς όπως ένα κοπάδι βόδια, χωρίς επιλογή πάνω στο ζήτημα. Οτιδήποτε ανήκει στον σκλάβο, ανήκει στον ιδιοκτήτη του. Ενώ η σχέση Κυρίαρχου / υποτακτικού είναι συναινετική, ο σκλάβος μπορεί να αναγκασθεί να εκτελέσει την προσταγή του ιδιοκτήτη. Ένας σκλάβος δεν έχει λέξη ασφάλειας. Είναι ολοκληρωτικά στο έλεος του ιδιοκτήτη!


    ΤΟ ΚΟΛΑΡΟ

    Στον κόσμο του D/s το κολάρο είναι το σύμβολο της δέσμευσης.


    Μόλις οι υποτακτικοί δεχθούν το κολάρο, αυτόματα κάνουν τον κυρίαρχο Αφέντη / Αφέντρα τους και είναι από τη δική τους πλευρά δεμένοι από τους όρους του συμβολαίου. Ομοίως, και ο κυρίαρχος. Οποιαδήποτε παραβίαση είναι λόγος για λύση (διαζύγιο).


    ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

    Η σχέση D/s βασίζεται αποκλειστικά στην εμπιστοσύνη. (Ο παράγοντας αγάπη θεωρείται αυτόματα παρών.) Το βάθος της σχέσης ισούται με το βάθος αυτής της εμπιστοσύνης. Είναι πολύ σημαντικό να καταλάβει κανείς ότι η εμπιστοσύνη δεν παρέχεται αυτόματα, πρέπει να κερδιστεί. Όχι με λόγια αλλά με έργα. Αν η εμπιστοσύνη είναι το θεμέλιο, τότε η επικοινωνία είναι το όχημα στο οποίο η Σχέση επιβαίνει. Όσο πιο ειλικρινής και ανοιχτή είναι η επικοινωνία, τόσο μακρύτερα, γρηγορότερα και βαθύτερα θα αναπτυχθεί η σχέση.


    ΣΚΗΝΗ ΣΤΟ D/s

    Εν πρώτοις, η σκηνή δεν αφορά τον εξοπλισμό, το στυλ ή την τεχνική και το πιο σημαντικό είναι ότι δεν έχει σχέση με την όψη του κυρίαρχου. Η σκηνή είναι η εκπλήρωση της συνολικής σχέσης και η ποιότητα αυτής εξαρτάται καθορίζεται από το πόσο βαθιά είναι η κατανόηση αυτού του τρόπου ζωής, πόσο έχει αναπτυχθεί η εμπιστοσύνη και πόσο εναρμονισμένα είναι τα υποκείμενα. Είναι η αλληλεπίδραση ανάμεσα στους ΔΥΟ που το κάνει να συμβεί!! Δεν κάνει τη διαφορά το τι χρησιμοποιεί ο κυρίαρχος ή πώς το χρησιμοποιεί. Δεν είναι εκεί το σημείο εστίασης. Είναι οι αντιδράσεις του υποτακτικού σε αυτό που κάνει ο κυρίαρχος που μετρούν. Εκεί πρέπει να εστιασθεί η προσοχή. Το να μάθει κανείς πως να χρησιμοποιεί ένα flogger είναι αναγκαίο, αλλά αυτό είναι μόνο, αναγκαίο. Τα χτυπήματα με το flogger δεν έβαλαν ποτέ μια υποτακτική σε subspace. Αυτό μόνο ο κυρίαρχος μπορεί να το κάνει.


    Η σκηνή είναι δράση / αντίδραση. Αν ο υποτακτικός δεν αντιδράσει ανοιχτά και ειλικρινά σε αυτό που κάνει ο κυρίαρχος, η σκηνή θα αποτύχει να δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Οι αντιδράσεις του υποτακτικού είναι ένας οδικός χάρτης για τον κυρίαρχο. Του λένε πότε να προχωρήσει, πότε να σταματήσει, πότε να στρίψει, πότε να πάει αργά και πότε να επιταχύνει. Ο μόνος τρόπος που μπορεί ο υποτακτικός να καθορίσει την ποιότητα του κυρίαρχου στη σκηνή είναι στέλνοντας στον κυρίαρχο αληθινά σημάδια για να διαβάσει.

    Τίποτα δε συμβαίνει σε μια σκηνή αν δεν είναι Ασφαλές, Λογικό και Συναινετικό. Αυτός είναι ένας σιδερένιος απαραβίαστος κανόνας!

    ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΑΙΤΙΕΣ
    Οι άνθρωποι που ζουν το D/s είναι «κανονικοί» άνθρωποι που ακολουθούν αυτό που είναι φυσικό για αυτούς. Η κυριαρχία και η υποταγή είναι ο τρόπος ζωής τους. ΕΙΝΑΙ η ζωή τους! ΟΛΗ η ζωή τους. ΟΛΗ την ώρα."
     
  5. alexandos

    alexandos Μα εγω δεν ζω γονατιστός ....

    Απάντηση: To ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙ της ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ / υποταγής

    εχεις δικιο καλό μου. 1000 sorry έκανα λάθος. εδώ πήγαινε το σωστό. ΣTΟ ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙ της ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ / υποταγής
     
  6. Απάντηση: To ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙ της ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ / υποταγής

    Eξαιρετικό νήμα,θα μπορούσε πράγματι να λειτουργήσει ως πυξίδα για τα νεοεισερχόμενα μέλη ωστε να τους βοηθήσει να διακρίνουν βασικές έννοιες σε ο,τι αφορά το Μ/s και το D/s.
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: To ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙ της ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ / υποταγής


    Είχε και τα καλά του όπως φαίνεται το Internet στις bdsm αντιλήψεις. Έβαλε τέρμα σε θέσφατα και κατήργησε υποχρεωτικές συμπεριφορές που δεν υπήρχε περίπτωση να εκφράζουν το σύνολο των συμμετεχόντων.

    Υπάρχει βέβαια αρκετή δουλειά να γίνει ακόμη.
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Elysium: Ανέγνως, αλλ' ουκ έγνως, ει γαρ έγνως ουκ αν κατέγνως
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: To ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙ της ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ / υποταγής

    Ανέγνωσα και έγνωσα (και κατέγνωσα μερικώς) μια χαρά.
    Δεν είναι άσχημο το κείμενο αλλά θα έπρεπε να αποφύγει τις γνωστές υπερβολές και μεμψιμοιρίες που συναντώνται στο χώρο όπως π.χ. και τις παρακάτω:



    Είναι παλαιό βέβαια το κείμενο και σα γενικός οδηγός κάνει τη δουλειά του. Λόγω όμως των παραπάνω υπερβολών δε μπορεί να αναγνωριστεί ως «Αλφαβητάρι».
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Elysium: για 2η φορά, ου γαρ έγνως, μη κρίνεις εξ ιδίων.
     
  11. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: To ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙ της ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ / υποταγής

    @MasterJp Καλά τα αρχαία γνωμικά αλλά δεν οδηγούν κάπου. Πες μου που διαφωνείς (αν διαφωνείς) σ' αυτά που γράφω να συζητήσουμε.
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @elysium: ευελπιστώ, οτι τα αρχαία γνωμικά, οδηγουν κάποιον στο να σκεφτεί λόγω της πυκνότητάς τους.

    Θα ήταν άτοπο, κρίνω, να το συζητήσουμε περαιτέρω, είναι προφανές ότι αντιλαμβανόμαστε με τελείως διαφορετικό τρόπο ίδια πράγματα.