Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Vincit qui se vincit?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 11 Μαϊου 2009.

?

Vincit qui se vincit?

  1. Sic

    72,4%
  2. Non

    27,6%
  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Vincit qui se vincit?
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    alea jacta est ξερω, qvo vadis ξερω,ad hoc ξερω, ex nihilo ξερω, mea culpa ξερω,regina rosas amat ξερω, αυτο το ρημαδι το vincit qui se vincit, ομως, ολως περιεργως μου διαφευγει.
    Ισως φταιει που στα Λατινικα πηρα 12 κι'αυτο επειδη αντεγραψα απο το μεταφρασαρι στις εξετασεις.

    Λεω να παρω την βοηθεια του κοινου.
     
  3. Lola

    Lola Regular Member

    Απάντηση: Vincit qui se vincit?

    γ)Δεν ξερω/δεν απαντω..  
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Vincit qui se vincit?

    Μπορείς πάντα, να googleάρεις:

    vincit qui se vincit
    He conquers, who conquers himself.



     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Last edited by a moderator: 11 Μαϊου 2009
  6. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Ελληνικά δεν ξέρεις; Μας έχεις ενημερώσει ήδη για τις "γλώσσες" που μιλάς.


    Υστερόγραφο: Ρε τι άλλο θα δουν εδώ μέσα τα μάτια μου.......
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Απο google με μια ματιά, πάνε οι μέρες του Πατάκη underherfeet  

    "Κυριαρχεί αυτός που κυριαρχεί στον εαυτό του" το ερωτηματικό πρωτοβουλίας Syrah  

    Να υποθέσω ότι αρχικά ήταν ηθικοπλαστική δήλωση της ρωμαϊκής δημοκρατίας; Δεν πρέπει να ήταν της αυτοκρατορίας. Σύνταξη απαρεμφατική νομίζω (δεν το είδα στο google  ) αλλά πάντως χωρίς χρονική διάσταση, αρα δεν δίνονται οδηγίες για το πώς να φτάσει κάποιος να κυριαρχεί, απλά δηλώνει το δέον.

    Περιορίζοντας ψυχαναγκαστικά την ίδια την κυριαρχία.

    Η άποψή μου είναι ότι ο σαδιστής Κυρίαρχος ελέγχει το σαδισμό του, ώστε να τον χαίρεται μεν, να έχει να σαδίζει δε, από κει και πέρα δεν έχει λόγους για ψυχαναγκαστικούς αυτοπεριορισμούς ηθικολογικού τύπου.

    ψήφισα non  
     
    Last edited by a moderator: 12 Μαϊου 2009
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Αγαπητέ SadalMelik, το ερώτημα του poll είναι ένα λατινικό απόφθεγμα, που σε ελεύθερη απόδοση σημαίνει "Κυριαρχεί αυτός που αυτοκυριαρχείται". Παρόμοιο προβληματισμό είχα θέσει και εδώ: https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t14737/#post230652
     
  9. cider

    cider Kitchen master

    (Αγαπητή, Συρά, επειδή ούτε τις γνώσεις σου διαθέτουμε, ούτε την ώρα για να ψάχνουμε, θα παρακαλούσα η επόμενη επίδειξη γνώσεων να συνοδεύεται εξαρχής από την επεξήγηση, για να μη χαλιόμαστε).

    Στο θέμα μας: όχι.
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Vincit qui se vincit?

    Αφού θα συμφωνήσω με τον Sadal Melik και cider αναφορικά με την επίδειξη γνώσεων αλλά και την παραδοχή ότι δεν ξέρω λατινικά καρντιά μου, ούτε να googlarω, θα απαντούσα "όχι" αν και ιδανικά θα έπρεπε η απάντηση να είναι "ναι".
     
  11. fractal

    fractal Regular Member

    Σκέφτομαι να ασπαστώ τον Βουδισμό γιατί μου πάνε τα πορτοκαλί. Ετσι μπορώ να δηλώνω Ταοϊστής ,Μαοϊστής, ή όπως σωστά πράττει ο Kits και δηλώνει ενίοτε Mistress, top, bottom, trans.... . Μπορώ εφόσον όλοι δηλώνουν οτι θελουν χωρίς να μπορούν να το υποστηρίξουν και υπάρχει καταναλωτικό κοινό που στηρίζει τη διαφήμιση. ..."οχι για μενα αλλά για τη φουκαριάρα τη μάνα μου!.." να πιστευω ότι θέλω ,για μένα. Σκέφτομαι αύριο να δηλώσω αστροφυσικός ,θα μάθω δύσκολες λέξεις ,θα έχω ύφος. Θα βρω καποιους να με πιστεύουν και ίσως το πιστέψω και εγώ. Δεν είναι δύσκολο .Ηδη αρχίζω να μελετάω την σύνοδο τον πλανητών.




    "Αν τουλάχιστον, μέσα στους ανθρώπους
    ένας πέθαινε από αηδία...
    Σιωπηλοί, θλιμμένοι, με σεμνούς τρόπους,
    θα διασκεδάζαμε όλοι στην κηδεία"
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    "Κυριαρχεί αυτός που κυριαρχεί στον εαυτό του" το ερωτηματικό πρωτοβουλίας Syrah
    Αααα μαλιστα, που το λεγανε αυτο, στο σχολειο για αυτοκρατορες;Το'ξερε ο Νερων; ο Καλιγουλας;

    υ.γ Ευχαριστω το "κοινο" που με βοηθησε.  (μη μου γκρινιαζετε καλε, ειμαι καλομαθημενος, εναν μ'ειχε η μαμα μου!).