Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Yπέρ και κατά που απορρέουν από το BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 19 Ιανουαρίου 2011.

  1. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Όσο διανύω το ταξίδι μου στη "θάλασσα" του χώρου, όσο ξεδιπλώνω και εκθέτω τη φύση μου και τον εαυτό μου,τόσο εντοπίζω πιό έντονα τις αλλαγές μου.
    Αλλαγή σημαίνει και εξέλιξη.
    Κι εγώ την νοιώθω έντονα και αναρωτιέμαι μέρα με τη μέρα, στιγμή με την στιγμή...
    Τι είναι αυτό που πραγματικά με κάνει να αισθάνομαι τόσο πιό γεμάτη σε αυτό το χώρο?
    Τι μου προσφέρει όλο αυτό?
    Γιατί νοιώθω για πρώτη φορά στην ζωή μου τόσο ήρεμη και γαλήνια σαν να βρήκα την "ρότα" μου?
    Αναλογίζομαι τα υπέρ που είναι γιά μενα αρκετά (συμφιλίωση με τον εαυτό μου,απελευθέρωση του μυαλού και του κορμιού μου,απενοχοποιημένη απόλαυση και τόσα άλλα) και με κάνουν να αισθάνομαι όμορφα, αλλά το σαράκι με τρώει να ψαχνω και τα κατά.
    Υπάρχουν άραγε? Σίγουρα έστω ένα θα υπάρχει.Και αν ναι ποιό είναι αυτό?Πόσο θα με επηρεάσει σε άλλα κομμάτια της ζωής μου,πόσο θα καθορίσει καταστάσεις,ακόμα και τα ίδια τα υπέρ που τώρα απολαμβάνω?
    Ένα "κατά" που περνάει από το μυαλό μου και με φοβίζει είναι η απαξίωση. Και εννοώ την απαξίωση κάποιων "αρχών και αξιών" (όχι απαραίτητα προσωπικών)που μέχρι τώρα θεωρούσα γενικά και αντικειμενικά δεδομένες.Και τις βλέπω να καταρρίπτονται και να καταρρέουν σαν χάρτινος πύργος.
    Το σίγουρο είναι ότι παρόλο που αισθάνομαι μαγεμένη δεν χάνω το ένστικτο αναζήτησης και ισορροπίας μου.
    Συνεχίζω να αναρωτιέμαι και να ψάχνω. Εσεις?
     
    Last edited: 22 Ιανουαρίου 2011
  2. MisstressAmaranth

    MisstressAmaranth Regular Member

    Απάντηση: Yπέρ και κατά που απορρέουν από το BDSM

    Astrovroxi, τα υπέρ και τα κατά έχουν να κάνουν με το πως έχουμε διαμορφώσει τη μέχρι τώρα ζωή μας (κατ' εμε τουλάχιστον). Όσο για το πόσο αυτά θα επηρεάσουν άλλες καταστάσεις, πιστεύω πως είναι στο χέρι μας. Μη μασάς, όλα κάποια στιγμή ισορροπούν  
     
  3. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Yπέρ και κατά που απορρέουν από το BDSM

    Για να ειμαι ειλικρινης ειμαι πιο ισορροπημενη και γεμάτη απο ποτε, αλλα ξερεις αναρωτιεμαι οντας νέα στο χώρο.....πάντως ευχαριστώ για την απάντηση.Απλά ανησυχώ καμμιά φορά μηπως αυτά που έχω διαμορφώσει ως τωρα στην υπόλοιπη ζωή μου ανατραπούν....
     
  4. alexzeld

    alexzeld New Member

    Απάντηση: Yπέρ και κατά που απορρέουν από το BDSM

    Γιατι μιλας ανοιχτα χωρις να φοβασαι τις κρισεις των αλλων..ειναι αγνωστοι ουτως η αλλως. Γιατι διαβαζεις τους προβληματισμους των αλλων και βλεπεις οτι, παρα το οτι εισαι μοναδικη γενικα, υπαρχουν και αλλοι που ψαχνονται και ψαχνουν οπως εσυ. Γιατι αρχιζεις να πειθεσαι οτι η αχαλινωτη και δημιουργικη φαντασια ειναι δωρο και οχι αμαρτημα. Γιατι βλεπεις οτι ο μονος δρομος προς τα εμπρος ειναι η κατανοηση και αρα υπερνικηση του σεξουαλικου παθους.
     
  5. MisstressAmaranth

    MisstressAmaranth Regular Member

    Απάντηση: Yπέρ και κατά που απορρέουν από το BDSM

    Astrovroxi, καταλαβαίνω τι λες, αλλά τίποτα δεν ανατρέπεται χωρίς λόγο. Ακόμα κι αν κάτι ανατραπεί, δεδομένου οτι τώρα είσαι σε καλή φάση, να είσαι σίγουρη πως θα είναι για καλό  
     
  6. dawn

    dawn Regular Member

    Απάντηση: Yπέρ και κατά που απορρέουν από το BDSM

    Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για πιθανές ανατροπές... αν γίνουν θα είναι για να διαμορφώσεις κάτι καλύτερο.

    Όσο για τα αρνητικά του bdsm... Εκτός των προφανών που σχετίζονται με το κοινωνικό περιβάλλον (κανείς δεν θέλει να εξηγήσει τα σημάδια από τα σχοινιά στους καρπούς του) και ότι κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστεί να υπερασπιστείς τις επιλογές σου, ένα πρόβλημα είναι ότι η αναζήτηση για συμβατό ερωτικό σύντροφο γίνεται ακόμα δυσκολότερη γιατί πρέπει να ταιριάζουν τα status και οι προτιμήσεις σας. Επίσης κατά τη γνώμη μου, επειδή μία bdsm σχέση είναι πιο έντονη, οι εμπλεκόμενοι δένονται πολύ πιο εύκολα και ισχυρά. Συνεπώς μια λάθος επιλογή συντρόφου μπορεί να έχει πάρα πολύ άσχημες συνέπειες για την ψυχολογία σου.
    Από την άλλη όμως αν δεν ρισκάρεις δεν κερδίζεις  
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Yπέρ και κατά που απορρέουν από το BDSM


    Για ποιες αρχές κι αξίες μιλάς;
    Μπορείς να αναφέρεις κάποια παραδείγματα;
     
  8. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Yπέρ και κατά που απορρέουν από το BDSM

    Γιά τις γνωστές και πατροπαράδοτες υποτιθέμενες αξίες που μας δίδαξαν,επέβαλλαν οι κοινωνίες μας.
    Παραδείγματα πολλά.
    Γεμάτα πουριτανισμό,συντηρητισμό,υποκρισία και στρέβλωση.
    Αμαρτία η σχέση με παντρεμένο.
    Έκπόρνευση οι πολλές ερωτικές εμπειρίες.
    Παρτούζες,σαδομαζοχισμός κλπ? Ανωμαλία,διαστροφή.
    Και για να είμαι ειλικρινής παρόλο που απολαμβάνω πλέον την κατάρρευση όλων αυτών στο μυαλό μου και στην ψυχή μου, δεν παύω να ανησυχώ,μήπως έχω χαλαρώσει τόσο που χάνω την αίσθηση των ορίων.Ότι ίσως ξεφύγω πολύ.....ενοχικό σύνδρομο μάλλον.Κληρονομιά της ανατροφής μου.

     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Yπέρ και κατά που απορρέουν από το BDSM


    Εκτός από το σαδομαζοχισμό, η μη πίστη στα υπόλοιπα που ανέφερες συναντώνται και στο vanilla κόσμο πλέον (ίσως μάλιστα και συχνότερα).