Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αποβανιλοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος ἀστράρχη, στις 26 Μαρτίου 2015.

  1. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Αρχικά να ξεκαθαρίσω πως όταν μιλώ για αποβανιλοποίηση δεν αναφέρομαι σε βανίλα ψυχοσυνθέσεις που για τον χ,ψ Κ αποφασίζουν να μπούν σε μια d/s σχέση και εκεί έχουμε τον αγώνα για το αν η βανίλα ψυχοσύνθεση θα μετατραπεί σε υ για χάρη του 'έρωτα'.Οχι.

    Μιλώ για την αποβανιλοποίηση που υφίσταται σε υποτακτικές ψυχοσυνθέσεις που έχουν καταλάβει ξεκάθαρα τι σημαίνει να είσαι υποτακτική Του ( με κάθε Κ να βάζει τις δικές του εξηγήσεις, θέλω, ερμηνείες) και που έχει αποφασίσει συνειδητά είτε να γίνει υ Του, είτε να κάνει μια σοβαρή προσπάθεια να γίνει. Χωρίς παιχνίδια, και χειρισμούς.

    Επίσης να ξεκαθαρίσω οτι δεν θα μιλήσω για ''αποβανιλοποίηση'' του Κ καθώς δεν θεωρώ οτι είναι μια διαδικασία που γίνεται κατα τη διάρκεια της d/s σχέσης, όπως θα γίνει με το υ, και επίσης είναι κάτι που ο κάθε Κ έχει κάνει μόνος του στον εαυτό του, έχει κρατήσει και έχει πετάξει ο,τι θέλει και έχει φτιάξει τους ''κανόνες'' του, κάτι που πάλι δεν ισχύει για το υ.

    Μετά το πρώτο ξεκαθάρισμα, έρχομαι να θέσω τα ερωτήματα παρέα με τις δικές μου σκέψεις.

    • Τί είναι τελικά η αποβανιλοποίηση του υ;
    θα ήθελα πολύ να ακούσω σκέψεις, γνώμες και προσωπικές βλέψεις ώς προς το τι είναι για εσάς, τι σημαίνει για εσάς η αποβανιλοποιηση του υ σας, ή τι σήμαινε για εσάς η αποβανιλοποιήση η δική σας.
    Είναι σωστό να ταυτίζουμε το συναίσθημα με βανιλισμό; είναι λάθος να υπάρχει συναίσθημα και συναισθηματισμός σε μια d/s σχέση; ή τα λάθη προκύπτουν στο χειρισμό των συναισθημάτων; και στις ατζέντες που κρύβουμε πίσω τους;

    • Ποια είναι αυτά τα στοιχεία που εσείς θεωρείται, ή θεωρούνται απο τον Κ σας βανιλίστικα και πρέπει να εξαφανιστούν ώστε να προχωρήσετε καλύτερα στην d/s σχέση σας;

    • Είναι τελικά εφικτή η αποβανιλοποίηση δεδομένου ότι ζούμε και μαθαίνουμε, καλώς κακώς, να μεγαλώνουμε σε έναν κόσμο που κάποια πράγματα μας τα περνούν για σταθερές και έχουν χωθεί καλά στα κεφάλια και στις ψυχές;( π.χ ένας άντρας που αγαπάει πραγματικά και σε θέλει, θα έχει μόνο εσένα αλλιώς δεν σε θέλει αρκετά) κτλ

    • Σίγουρα δεν είναι μια έυκολη διαδικασία, πως λοιπόν καταλαβαίνει το υ ή ο Κ ότι η αποβανιλοποιήση δεν είναι εφικτή στο συγκεκριμένο υ; Ποια είναι τα σημάδια, στοιχεία που θα μου δώσουν να καταλάβω οτι πλέον δεν είναι απλά μια δύσκολη διαδικασία αλλαγής τρόπου σκέψης και λειτουργίας αλλά καταπίεση του ποιος είμαι; άρα πρέπει να σταματήσω και να αποδεχτώ τα νέα δεδομένα; και να επαναπροσδιορίσω την ψυχοσύνθεση μου ;

    • Πόσο σημαντική-απαραίτητη είναι για εσάς η αποβανιλοποιήση του υ σας; θα συνεχίζατε με ένα υ που σας καλύπτει μεν σε αρκετούς τομείς αλλα δεν μπορεί να αποβάλλει κάποια βανιλοχαρακτηριστικά ή δεν θα το θεωρούσατε υ; αλλα κάτι άλλο; και θα το αποδεσμέυατε; Πόσο υπομονή-χρόνο είστε διατεθημένοι να αφιερώσετε στη διαδικασία; Βάζεται κάποιο χρονικό περιθώριο; ή ανάλογα με την προσπάθεια και πρόοδο που βλέπετε οτι κάνει το υ αυξάνονται και οι αντοχές σας; ( εδώ θα ήθελα να μου απαντήσουν μόνο Κ )

    • Υπάρχουν στάνταρ μέθοδοι -τακτικές αποβανιλοποιήσης; που ανάλογα το ζευγάρι θα ακολουθηθούν; Ποιές είναι αυτές; ή είναι μια διαδικασία που ο Κ βασίζεται στο ένστικτο και την αντίληψη του και το υ στον τελικό στόχο-θέλω του; και όπως πάει;

    Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να διαβάσω προσωπική εμπειρία κάποιου ανεξαρτήτως στάτους σχετικά με την διαδικασία της αποβανιλοποίησης.
     
  2. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Το σημείο αναφοράς εκτιμώ ότι είναι, το τι ορίζεται ως "vanilla".
     
  3. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    • Ποια είναι αυτά τα στοιχεία που εσείς θεωρείται, ή θεωρούνται απο τον Κ σας βανιλίστικα και πρέπει να εξαφανιστούν ώστε να προχωρήσετε καλύτερα στην d/s σχέση σας;
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Το ανέγνωσα.
    Συνήθως, υπάρχει μία τάση να προσδίδεται εύκολα ο χαρακτηρισμός "vanilla" σε κάποιον που δε πληρεί τις προσδοκίες μας. Είναι, όμως, πάντοτε έτσι;
    Κι έπειτα εισερχόμαστε στο τι στοιχεία θεωρεί κανείς ως υποτακτικά ή Κυριαρχικά.
    Τα vanilla γνωρίσματα είναι πάντοτε σε αντιδιαστολή με τα BDSMικά ή ορισμένα συμπορεύονται; Μήπως ορισμένα εκφράζονται με διαφορετικό τρόπο αλλά ο πυρήνας δεν αλλάζει; Όπως π.χ. με τον συναισθηματισμό;

    Προσωπικά, αποφεύγω τον χαρακτηρισμό "αποβανιλοποίηση" σε ό,τι αφορά την εκπαίδευση ενός/μίας υ μου.
     
  5. Οι ζήλιες.
    Οι συμβουλές από την μαμά ή τον μπαμπά (γενικότερα από την "αγία ελληνική οικογένεια").
    Τα περιοδικά τύπου cosmo και τα ανάλογα αφιόνια.
     
  6. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Ολα τα παραπάνω ερωτήματα που θέτεις θα ήθελα πολύ να συζητηθούν γι αυτό και τα έθεσα και εγώ στο νήμα ίσως με διαφορετικό τρόπο.
    Συμφωνώ απόλυτα στο οτι τα βανίλα γνωρίσματα μπορούν να συμπορέυονται με τα bdsμικα όπως μπορεί και να τα καταστρέψουν, είναι το κομμάτι που γράφω και εγώ περι ''διαχείρησης'' στοιχείων και όχι'' ύπαρξης.''
    Οσο για το τι στοιχεία θεωρούνται υποτακτικά και τι Κυριαρχικά, είπα να επικεντρωθώ απλά στο τι στοιχεία θεωρούνται βανιλίστικα καθώς θεωρώ πως στα προηγούμενα πάνω, κάτω ένας μπούσουλας υπάρχει, στα βανιλοχαρακτηριστικά όμως; μόνη σου το λες οτι υπάρχει τάση να δίνεται ο χαρακτηρισμός σε οτιδήποτε δεν πληρεί τις προσδοκίες μας.

    Εσύ προσωπικά τι θεωρείς βανίλα γνώρισμα; ποια βανίλα γνωρίσματα θέλεις να κρατήσεις και ποια να '΄δίωξεις'' απο το υ σου; ποια να του μάθεις να χρησιμοποιεί σωστά;
    Γι αυτό άνοιξα το νήμα, είναι ένα θέμα που με ενδιαφέρει πολύ και θα ήθελα να δώ πολλές οπτικές, γνώμες, τρόπους χειρισμού.
     
  7. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Η αναζήτηση υποτακτικών και Κυριαρχικών χαρακτηριστικών είναι μία αντίστροφη μέθοδος για να βρεις τα βανιλίστικα όπως ονομάζεις.
    Ναι, λέω ότι υπάρχει μία αυθαίρετη τάση να χαρακτηρίζουμε ως vanilla ό,τι δεν μας "κολλάει".

    Θα μπορούσα ν'αναζητήσω ποια χαρακτηριστικά βρίσκω παρωχημένα ή στερεοτυπικά στον τρόπο σκέψης ενός ατόμου αλλά δε θεωρώ ότι είναι ένα "προνόμιο" των vanilla ατόμων  

    Ελπίζω, εν τέλει, να λάβεις απαντήσεις που θα σε βοηθήσουν στους προβληματισμούς σου...
     
  8. Elune

    Elune Priceless

    Η ζήλια δεν είναι κατ' ανάγκη βανιλίστικη συμπεριφορά, αγαπητέ. Σαφέστατα υπάρχει ζήλια και εντός BDSM και αυτό είναι πασιφανές.
     
  9. Ναι σίγουρα, αγαπητέ απλά επειδή οι βανίλες το συνηθίζουν κατά κόρον και το θεωρούν και καυλωτικό,
    κατεμέ είναι εξαιρετικά ντεκαβλέ.
     
  10. Elune

    Elune Priceless

    Well. Καλώς ή κακώς είναι μια "λειτουργία" του ανθρώπου. Κάθε άνθρωπος ζήλεψε στο παρελθόν ή ζηλεύει το σύντροφό του.

    Από εκεί και πέρα, όσον αφορά στο BDSM, είναι ελάχιστοι οι Κ που έχουν μια "μόνιμη" D/s σχέση και θα "δάνειζαν" το υ τους σε άλλον/άλλους. Αυτό δεν είναι ζήλια;

    P.s: Οποιος δεν ζηλεύει ας δώσει την υ του στον @bumblebee να την κάνει νοικοκυρούλα και μετά να του την ξαναδώσει πίσω, έτοιμη!   
     
  11. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Αγαπαμε,προστατεύουμε και ασχολούμαστε στην τελική... με νοικοκυρούλες πρώτα και ύστερα όλα τα άλλα    : )         :
     
  12. Dapom

    Dapom Contributor

    Εγω να την δώσω στον @bumblebee αλλα μπορω οσο την εκπαιδεύει να πηγαίνω για φαγητό;