Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κ vs Υ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος smelly_cat, στις 12 Μαϊου 2016.

  1. Και των δύο, δεν διαφωνούμε σ' αυτο. Σε τίποτα δεν διαφωνουμε τελικά νομιζω
     
  2. Aether_Ror

    Aether_Ror Ꮖ ɖօռ'Շ ҽxɨֆՇ

    Με πολύ αγάπη.....καλό θα ήταν να μην πάρεις όρκο πως κατέχεις τα πράγματα από την οπτική ενός Κυρίαρχου.
     
  3. Aether_Ror

    Aether_Ror Ꮖ ɖօռ'Շ ҽxɨֆՇ

    Μα τι λες;;;
     
  4. Ποτε δεν ήμουν κυρίαρχη και ποτέ δεν θα γίνω. απλά θεωρώ ότι οι bdsm σχέσεις δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά ως προς τό κομμάτι που συζητάμε. και σε βανιλα σχέσεις και σε κάθε είδους σχέση εξυπηρετείται το εγώ μας πάνω από όλα..
     
  5. Aether_Ror

    Aether_Ror Ꮖ ɖօռ'Շ ҽxɨֆՇ

    Σεβαστή η άποψη σου..
     
    Last edited by a moderator: 12 Μαϊου 2016
  6. tithon

    tithon Contributor

    λέγεται πως η υψηλότερη μορφή ευφυΐας είναι να μπορέσεις να αντιληφθείς με τα μέτρα του άλλου,
    όχι να φέρεις την αντίληψη του άλλου στα μέτρα σου. Δεν αρκεί η αποστασιοποίηση γι αυτό, κι αυτή δεν είναι δεδομένη.
    υστερόβουλες αναλύσεις (με προκαθορισμένη στόχευση δηλαδή) δεν είναι λειτουργικές, ούτε και χρήσιμες.
     
  7. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Καθόλου έτσι δεν είναι.
    Το Κ κυριαρχεί στο υ που επελεξε να κυριαρχηθεί και το ίδιο το Κ επέλεξε να κυριαρχήσει.
    Μέχρι να επίλέξουν και τα δυο μελη ντι/ες δεν μπορεις να "μετράς" ποιος δινει και ποιος κερδίζει κτλ γιατι μέχρι να επιλέξουν ο ενας τον άλλον και να επιλέξουν συνειδητά ντι/ες είναι ίσα μέλη. Η ασυμμετρία ξεκινά μετα.

    Όχι, το Κ μέλος δεν συμφωνεί απλώς στην επιλογή του υ, κάνει την επιλογή. Ένα υ προσφέρει ο,τι έχει να προσφέρει και το Κ επιλέγει αν θα το δεχτεί. Αν το υ αυτό δεν "κάνει" στο Κ, ουυπς σόρρυ νο ντι/ες.
    Επίσης αν ένα υ θεωρεί πως το συγκεκριμένο Κ που το θέλει για υ, δεν του ταιριάζει τότε δεν μπλέκει. Πάλι νο ντι/ες.
    Μέχρι να γίνει η οποια συμφωνία για ασυμμετρία λοιπόν, δεν μπορούμε να κρίνουμε πανω/κατω.

    Αφού γίνει η επιλογή στην ουσία τι έχουμε; ενα υ που έχει συμφωνήσει να παραδόσει έλεγχο και να μην είναι διπλα-διπλα αλλα κάτω. Σε τι συμφωνεί; σε τομείς που θα αφήσει. Τέλος. Όχι σε μεμονομένα γεγονότα. Τι ξέρει; ξερει, όσο μπορεί την γενικότερη αντίληψη και γραμμη που ακολουθει το Κ που διαλεξε, για να εχει αποφασισει αν του κάνει. Δεν ξέρει λεπτομερειες και αναλύσεις...αυτα στην ώρα τους και στην πράξη.
    Το Κ κοιτά πρώτα τα θέλω του, αν συμπιπτουν με του υ, γαμώ! Αν όχι, πάλι τα θέλω του κοιτάει και το υ φροντίζει να τα ακολουθεί. Κανενας Κ σκλάβος. Αν το Κ έχει την ανασφαλεια οτι θα του φυγει το υ αν δεν του κανει τα χατηρια, μαλλον στατους να αλλαξει καλύτερα. Και οι Τοπ γαμώ περνάνε!!
    Αν το υ ζορίζεται λιγο εως καθόλου οταν τα θελω του Κ δεν συμπιπτουν με τα δικά του, κομπλε..παμε. αν ζορίζεται πολυ το προσπαθει και το δουλέυουν μαζι. Τίποτα δεν είναι εύκολο, ετσι;
    Αν τα θέλω του ενος ειναι δύση και του άλλου ανατολή, αλλά η υποταγή για το υ είναι πιο σημαντική και έχει μπει στο τριπάκι να το νοιάζουν όντως τα θέλω του Κ παραπάνω, τότε ο,τι ζόρι και να παίξει, το υ χαρά θα βρει! Γιατι κάνει χαρούμενο το Κ.
    Αν τα θέλω του ενός Βορρά και του άλλου Νότο και στο υ για κάποιο λόγο η υποταγή δεν καταφέρνει να το γεμίζει παραπάνω απο ότι θα το γέμιζαν τα θέλω του. Τότε αντιο ντι/ες με αυτο το Κ τουλάχιστον, η και γενικα ( εξαρταται)

    Οι παρερμηνέυσεις για Κ σκλάβους των υ προκύπτουν απο την αντίληψη πως το Κ είναι κυρίως στο ντι/ες με σκοπό την φρο τίδα -εξέλιξη-και ο,τι αλλο του υ. Οκκκκκ
    Το Κ είναι κυρίως Κ γιατι γουστάρει να γίνεται το δικό του, με τον τρόπο του και γιατί θέλει να ελέγχει, γουστάρει να κοντρολαρει καταστάσεις για να τις φέρνει στα μέτρα του. Όλα τα άλλα περι φροντιδας εξελιξης κτλ έρχονται αν το Κ θελει, έρχονται αν το Κ θεωρήσει πως πρέπει, έρχονται αν το Κ εμπνευστεί, έρχονται αν το Κ αποφασισει! Δεν τα κάνει χαριστικά ούτε απο ευθύνη.

    Ευθύνη έχει το υ για την επιλογή του να είναι υ. Και ευθύνη για το Κ που πήγε και έμπλεξε.
    Ευθύνη έχει το Κ για την επιλογή του να είναι Κ. Και ευθύνη να μην διαστρεβλώνει ή να λέει ψέμματα για τα θέλω του, ώστε να μπορεί το υ να διαλεξει καθαρά και όχι με χειραγώγηση.

    //γνώμη μου, αντίληψη δική μου κτλ
     
  8. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Επειδή κοντεύουμε να ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε:
    Όποιος δηλώνει υποτακτικός/η και θεωρεί ότι έχει το "πλεονέκτημα" πάνω στον Κυρίαρχο καλά θα κάνει να α) ξαναδιαβάσει βασικές έννοιες, β) ρίξει μία ματιά σε άπειρα παλιά νήματα, γ) να αναρωτηθεί για το στάτους του και δ) γενικότερα για τον εαυτό του και τη θέση του στο BDSM.

    Εαν κάποιος έχει όντως απορίες περί "προσφοράς και ζήτησης" τον προσκαλώ να μετρήσει τα αρσενικά υ του φόρουμ σε σύγκριση με τις θηλυκες Κ.
    Τέλος, παλιάααααα παλιά , αποκαλούσαμε τα θυληκά υ που θεωρούσαν εαυτούς αναντικατάστατους "flakes" γιατί καμία χιονονιφάδα δεν μοιάζει με άλλη αλλά κοίτα να δεις που τελικά όλες είναι ίδιες....
     
  9. Soraya

    Soraya Guest

    δεν θα διαφωνήσω με κανέναν γιατί ο καθένας είναι όπως το βλέπει τελικά.... και καλά κάνει...

    για εμένα δεν υφίσταται υ χωρίς δεσπότη αλλά και δεσπότης χωρίς δεσποζόμενο...

    ας απαντήσω όμως και σε αυτά που αναφέρεται η μυρωδάτη γατούλα...
    η "ελευθερία" του ανθρώπου μέσα σε μια BDSM σχέση υπάρχει για το λόγο της επιλογής... (ο καθένας επίλεξε να βρίσκεται εκεί στον ρόλο που εκείνος γουστάρει καθαρά και μόνο γιατί;;; για την καύλα του... αν πάψει να υφίσταται αυτό;;;; και δεν υπάρχει λύση;;;; το καπελάκι μου και σε άλλη παραλία)

    λοιπόν η άποψή σου ότι ο Κ επιβάλετε στο υ δεν είναι λανθασμένη και σίγουρα θα τρέξουν πολλοί να το επιβεβαιώσουν όμως εγώ ερωτώ... πόσοι Κ επιβάλλονται πραγματικά στο υ (αφού αυτό, το υ, έδωσε την συγκατάθεσή του εξαρχής να υπακούει, για πια επιβολή μιλάμε;;; )

    εγώ δεν θα έλεγα πως εξαρτάτε κανένας από κανέναν μέχρι το στάδιο που αναφέρομαι πιο πάνω με κόκκινα γράμματα... στο οποίο στάδιο μας οδηγεί η ανάγκη μας... (μπορείτε να την πείτε και καύλα... θα είναι πιο ορθό)

    οπότε η απάντησή μου προς εσένα στο ποιος κινεί τα νήματα είναι η εξής: Η ΚΑΎΛΑ....
     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Μπορείτε να ορίσετε τη λέξη "επιβάλλεται"; Προφανώς χρησιμοποιείτε δικό σας ατομικό ορισμό. Γιατί αλλιώς δεν βγάζουν νόημα αυτά που γράφετε. Βλέπετε το επιβάλλω, στον κοίνο ορισμό που χρησιμοποιεί ο ελληνικός πληθυσμός, σημαίνει εξ αναγκάζω, αναγκάζω κάποιον να πράξει, όπως θέλω. Δεν υπάρχει "επιτρέπω να μου επιβληθεί". Δεν νοείται.
     
  11. Aether_Ror

    Aether_Ror Ꮖ ɖօռ'Շ ҽxɨֆՇ

  12. espimain

    espimain Contributor

    Εύχομαι ολοψύχως, μοίρα καλή να δώσει σε όποιον ποθεί, την δυνατότητα να βιώσει μια σχέση Κυριαρχίας υποταγής, τότε δεν θα έχει τέτοιες απορίες.

    Ένα πραγματικά υποτακτικό άτομο δεν σκέφτεται καν το αν κυριαρχεί ή κατευθύνει τον Κυριαρχικό σύντροφο.
    Όταν υπάρχουν τέτοια διλήμματα η υποταγή πάει περίπατο, φυσικά και η κυριαρχία.
    Το αποτέλεσμα είναι να ακολουθήσει κι ο περίπατος της δήθεν υποτακτικής.

    Η ύπαρξη και μόνο του διλήμματος "ποιος κάνει κουμάντο σε μια σχέση Κυριαρχίας υποταγής", ακυρώνει τον χαρακτήρα της, την κάνει κάτι άλλο εκτός από αυτό που δηλώνει το όνομα της.

    Είναι ένα συχνά αναμασούμενο ερώτημα, αυτό που πραγματεύεται το παρόν νήμα και πάντα τίθεται από άτομα που δεν μπορούν να αποφασίσουν για τις προτιμήσεις τους.

    Αν κάποιος έχει τέτοιες απορίες και δηλώνει υποτακτικός, δεν είναι υποτακτικός.
    Αν κάποιος έχει τέτοιες απορίες και δηλώνει Κυριαρχικός, δεν είναι κυριαρχικός.

    Και δυστυχώς δεν είναι απλά και από τα δύο.
    Στην πραγματικότητα δεν είναι κανένα από τα δύο.
     
    Last edited: 13 Μαϊου 2016