Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φιλολογία της λέξεως "ανδρας" καί όχι μόνον

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 22 Ιουλίου 2007.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Heinrich: έχουμε ξανααναφέρθει, όπως γνωρίζεις στο θέμα, μια που αναφέρθηκες στην φιλολογική του πλευρα φρονώ καλόν θα ήταν να τοποθετήσεις πρίν συνεχιστεί η συζήτηση τα πλαίσια αλλά και την κατ' εσέ ερμηνία της "αξιοπρέπειας".
     
  2. Striker

    Striker Regular Member

    Re: Απάντηση: Πειθαρχία vs Ικανότητα Διαχείρισης Κρίσης & Πειθαρχία vs Υπακοή

    Ετσι ακριβως γινονταν και απο αλλους που ανεπτυσαν τις θεμελιωδεις αρχες του bdsm και να καταληξουν σε συμπερασματα, που εμεις βρηκαμε και εισαγαμε για να τις αναπτυξουμε στην δικη μας πλεον πολιτιστικη κουλτουρα. Και δεν ειναι μια και εξω, η εξελιξη συνεχιζειυαι παραλληλα με την εξελιξη των κοινωνιων.

    Μια φορα, τα μαθαμε ολα και αυτο ηταν?

    Ακομη, ο επομενος δεν μας ενδιαφερει? Βρηκαμε ετοιμο εμεις αυτο που θελαμε και απο εδω παν και αλλοι?

    Απλα ερωτηματα, που αν δεν πρεπει να υφιστανται, τοτε να συμφωνησω με την παραπανω αποψη.


    Τι ομαδα εισαι? Mistress
    Δεν εισαι στην δικη μου ομαδα. Δεν με ενδιαφερεις, εγω ειμαι Master.
    Εσυ slave τραβα στην ομαδα σου να ρωτησεις.

    Κατι τετοιο εννοεις?


    Τι ειδους BDSM θα υπηρχε τοτε?
    Εγω πχ. που ειμαι καινουριος ποια ειναι η ομαδα μου?
    Ποιες αραγε οι κοινες αρχες αρχες του bdsm?
     
  3. Guest05

    Guest05 Guest

    ΜάστερJP τα είπαμε. Και φρονώ πως πλην της Σίραχ που εθίγει ( αδίκως κατ εμέ ) και τον Αστρολόγο που επείσθειν, ουδείς άλλος εξεδήλωσε ενστάσεις.

    Πιθανολογώ πως δεν έχει ουδείς αντίρρηση για όσα ανέφερα σχετικά με την έννοια «άντρας» και θεωρώ το θέμα λήξαν.
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Heinrich: Δεκτόν, αν όμως συνεχισθεί θα σε ξανακαλέσω να τοποθετηθείς στο θέμα "αξιοπρεπεια" αγαπητέ, αλλοιως θα το κλειδώσω. Δεν βλέπω το νόημα αντιπαραθέσεων ανευ πλαισίου.
     
    Last edited: 23 Ιουλίου 2007
  5. Guest05

    Guest05 Guest

    Δεν έθεσα εγώ θέμα αξιοπρέπειας ( ίσως θα έπρεπε μα με πρόλαβε άλλος).

    Όπως και δεν είδα ουδεμία αντιπαράθεση.

    Το μόνο που εκκρεμεί είναι η παρακάτω πρό(σ)κληση προς τον Αστρολόγο ώστε να ανακαλέσω...

     
  6. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Πειθαρχία vs Ικανότητα Διαχείρισης Κρίσης & Πειθαρχία vs Υπακ

    -Mια φορά τα μάθαμε κ αυτό ηταν?
    -τι ομάδα εισαι?
    -ποιες ειναι οι κοινές αρχές του βδσμ?

    αγαπητέ στράικερ, θεωρείς οτι η συζητηση αυτή ειναι το επόμενο βήμα για ένα μελλοντικό βδσμ.. πιθανότατα χωρις άντρες υποτακτικούς.. πχ?
    Δεν αντιλαμβάνομαι την τοποθέτηση σου σ αυτα που είπα.
    Σε ενα χώρο συγκεκριμένων τάσεων κυριαρχίας κ υποταγής.. πάντα θα υπάρχουν υπό κ κυρίαρχοι, ένσταση μου είναι ότι όλοι πρεπει να σεβομαστε τα θέλω των άλλων εφόσον δεν μας αφορούν..
    Το οτι δεν συμφωνουμε μ αυτα, δεν θα πρέπει να μας κάνει να μιλάμε απαξιωτικά σαν να ειμαστε σε ποδοσφαιρικό φορουμ χωρισμένοι σε κλειστές ομάδες.. κ πιστεύοντας ότι μόνο η δική μας ειναι η σωστή.. αντε κ άλλη μια..

    Ελπίζω να έγινα περισσότερο κατανοητή..
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Heinrich: Δεκτή η διευκρίνιση, η προτροπή ισχύει για τον atrologman συνεπώς.

    Σε εσένα ανήκει η γενίκευση "πας μη κυριαρχικός ανδρας είναι καθυστερημένος".
     
  8. female

    female Contributor



    Τι δεν είναι άντρας υπήρξαν απόψεις. Ίσως να υπάρχουν κι άλλες.

    Τι είναι άντρας;

    Κι ακόμα, τι είναι αρσενικός; Υπάρχει διαφορά;


    Βρίσκω το θέμα πολύ ενδιαφέρον, και ανά καιρούς εδώ κι εκεί έχουν υπάρξει τοποθετήσεις.
    Θα περίμενα κάποιες θετικές απαντήσεις, αν και δεν είμαι νηματοθέτης, επειδή μ' ενδιαφέρει να διαβάσω απόψεις περί αυτού -- παρά αφορισμούς κατά ομάδων, φύλων, προσώπων.



     
  9. Guest05

    Guest05 Guest


    Καλά οι υπόλοιποι μα και συ απρόσεκτος.

    Άλλο το «πας μη κυριαρχικός άνδρας είναι καθυστερημένος» και άλλο το «Όταν είσαι άντρας εξυπακούεται πως έχεις κυριαρχική ψυχολογία. Εκτός και είσαι (καθ)υστερημένος.»

    Μη μου ζητήσεις επεξήγηση και σε αυτό. Δεν θα το αντέξω.
     
  10. astrologman

    astrologman Regular Member

    Χαινριχ ισως αν αλλαξεις την "εξυπακουομενη κυριαρχικη ψυχολογια" των ανδρων με μια ορολογια οπως "στοιχειωδως αξιοπρεπη συμπεριφορα" που δεν δεχεται πχ συμπεριφορες που ανεφερες πριν, και εγω επισης κατεκρινα, δεν θα γινοταν συγχυση με την υποτακτικη αντρικη ψυχολογια μεσα στις αποδοχες μιας s/m σχεσης που πιστευω μπορει να συνδυαζεται με εναν ανδρα με το μετωπο ψηλα που εχει την περηφανεια να παραδεχεται οτι απλως δινει την πρωτοκαθεδρια και την υποταγη του στην συντροφο του στον ερωτικο τομεα, θα εληγε ισως πιο ευκολα το θεμα...
     
  11. Guest05

    Guest05 Guest

    Με τίποτα. Ή θα το ανακαλέσω όλο, όταν εις εξ υμών μου αποδείξει πως είναι άντρας αυτός που αποδέχεται όλα όσα έγραψα και που ορθώς τα θεώρησες αναξιοπρεπή ή η ομάδα των υποτακτικών που έχει τέτοια συμπεριφορά θα το καταπιεί αμάσητο.

    Υ.Γ. Η αλήθεια είναι πως σήμερα την πλέρωσαν ορισμένοι λόγω κωλοδουλειάς. Αυτή την χόστες θα την κουρέψω από τον πάτο.
     
  12. female

    female Contributor





    Μια άποψη του αγαπητού Dolmance, παλιότερη ( 13-02-2007), περί ανδρισμού και ... μη ομοφυλοφιλίας. Τι λέτε;