Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δυναμισμός & υποτακτικότητα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 14 Απριλίου 2016.

  1. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Καλησπέρα στο κόσμο του bdsm!!

    Είμαι καινούργια στο φόρουμ, όποτε αν στο παρελθόν έχει ανοίξει κάποιος πάλι αυτό το θέμα ζητώ συγνώμη...
    Θα με αποκαλύσα "άσχετη" με αυτόν τον κόσμο, αν και έχω μερικές γνώσεις...

    Επειδή περιπλανήθηκα λίγο στο forum και δεν πήρα απάντησεις...
    Θα σας θέσω κάποιες ερωτήσεις που έχω... αν και είναι λίγο χαόδες στο μυαλό μου...
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...

    Λοιπόν..

    1. Μπορεί κάποιος/α υποτακτικός/α να είναι ταυτόχρονα και δυναμικός χαρακτήρας;
    (Αν ναι... σημαίνει ότι μπορεί να πέρνει αποφάσεις για τον εαυτό του η για την σχέση του;
    ή πρέπει να ακούει ότι του πει ο Κυριαρχός/η του ανάλογα...; )

    2. Αν κάποιος/α υποτακτικός/α έχει και κάποιες Κυριαρχικές τάσεις... τον κάνει να είναι Switch;
    (Όταν λέω Κυριαρχικές τάσεις.... εννοώ...
    πχ... να πάρει πρωτοβουλία και να αντιδράσει πρώτος σε ένα σεξουαλικό παιχνίδι... όπως εκέινος/η επιθυμει...
    δεν λέω να πάρει τον έλεγχο και να καθοδηγήσει... απλά να έχει λίγα λεπτά ο υποτακτικός/α δικά του...)

    3. Αν κάποιος/α υποτακτικός/α δεν έχει ακόμη ανακαλύψει την ταυτοτήτα του... έχει όμως υποτακτικές τάσεις...
    Δέχεται εκπαίδευση, δεν δέχεται όμως όλο το πακέτο του bdsm... φέρνει αντιρρήσεις γιατί πολύ απλά δεν του
    ταιριάζουν όλα... αυτό τον κάνει "βανίλια" με υποτακτικές τάσεις...;

    Η Αλήθεια είναι ότι έχω και άλλες ερωτήσεις αλλά αυτές κατάφερα να ξεδιαλύνω...
     
  2. halkidikiotis

    halkidikiotis reflexology, therapy massage tantra

    Ιμιτασσιον υποτακτικος  
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

  4. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

  5. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Φυσικά και μπορεί.
    Οχι δεν σημαίνει αυτο, σημαίνει πως ακούει τον Κ του, στους τομεις που έχει πει οτι θα τον ακολουθεί και έχει το δυναμισμό να ακολουθήσει αυτή του την επιλογή. Φυσικά δεν είναι πάντα ευκολο αλλά τουλάχιστον προσπαθεί πραγματικά χρησιμοποιώντας τον δυναμισμό του για να είναι καλο, όχι για να έρχεται συνεχώς σε κόντρα με αυτό που το ίδιο επέλεξε.

    ..
    Για μένα αυτό που περιγράφεις δεν είναι Κυριαρχική τάση, είναι απλά ο βανιλα τρόπος, μου κάνεις σου κάνω αναρχα και οταν μου ερθει. Αυτό δεν υπάρχει ούτε στο t/b ουτε στο d/s. Ο ελεγχος αποφασιζεται σε ποιου τα χερια θα είναι και τέλος. ( ή καθε φορά αποφασίζεται για να πιάσω και σγουιτς) . Εχω τον ελεγχο δεν σημαινει απαραιτητα παντα καθοδηγω, κιπ δατ ιν μαιντ, μερικες φορες μπορει απλα να σημαινει " δεν κανω καν και δεν κανεις τ ι π ο τ α, αν δεν πω εγω)


    Αν οι αντιρρησεις εχουν να κάνουν με τη γενικοτερη ζωη του εκτος κρεβατιου, και το προβλημα εστιαζεται κυριως εκει, τοτε ισως απλα ειναι μποτομ και οχι υ.

    Αν οι αντιρρησεις εχουν να κανουν με συγκεκριμενα γεγονοτα αλλα πανω σε τομεις που εχει παραδοσει πχ, σου παραδιδω τον πληρη ελεγχο της σεξουαλικοτητας μου αλλα ταυτόχρονα δεν δεχομαι να μου πεις με ποιον θα παω τότε, για μενα, καλυτερα να μην πει σου παραδιδω τον πληρη ελεγχο και να αφαιθει να το βρουν μαζι με τον οποιο Τ η Κ μεσα απο την εκπαιδευση κτλ, με σεβασμο ομως και χωρις δημιουργια προβληματων και κυριως θυμου . Αν ομως το οποιο Τ η Κ δεν γουσταρει να μπλεχτει , ακριβως επειδη εσυ εχεις κοκκινη γραμμη δεν μπορεις και να το κατηγορησεις.

    Αν οι αντιρρησεις εχουν να κανουν με τομεις ολοκληρους, δλδ, σου παραδιδω πληρη ελεγχο εκει αλλα δεν εχεις κανεναν ελεγχο σε ο,τι εχει να κανει με την οικογενεια μου, τοτε ειναι απλα τα ορια του υ και εκει παλι ενα Κ η θα γουσταρει και θα αναλαβει σεβομενο αυτα, η δεν θα γουσταρει και δεν θα αναλαβει.

    Ολα τα παραπανω ειναι ο δικος μου τροπος να βλεπω τα πραγματα.
    Η ουσια για μενα παντως ειναι, πριν λες να σκεφτεσαι και πριν σκεφτεις απλα να μαθεις ακριβως τι σημαινει και πως λειτουργει αυτο πανω στο οποιο ερχεσαι να επεξεργαστεις και να παρεις αποφασεις. Ειναι ωραιο να τιμας αυτο που εσυ επιλεγεις για σενα, και ας ειναι δυσκολο καποιες φορες ή ας κανεις και λαθη, το θεμα ειναι να προχωρας απο αυτά και οχι να κλεινεις τα ματια σου, να τα ονομαζεις σωστα και να τα ξανακανεις.

     
     
  6. trterterterterter

    trterterterterter Speak the words that drag me to surrender!

    1 Αυτό είναι κανόνας! Η συντριπτική πλειοψηφία των υποτακτικών στην καθημερινότητά τους είναι κυρίαρχα άτομα και συνήθως κατέχουν πολύ υψηλές θέσεις..

    α) Νομίζω ότι το να δώσεις τον έλεγχο στον/στην Κ είναι επίσης μια απόφαση...Επειδή κάποιος είναι υπό δεν σημαίνει ότι είναι άβουλος, απλά περιορίζονται οι αποφάσεις που παίρνει..

    2 Αυτό θα ταίριαζε περισσότερο με brat παρά με switch...το brat θα έλεγα περιγράφει έναν/μια αντιδραστικό/η υπό.

    3 Αυτό θα τον κάνει submissive και όχι slave. Βέβαια δεν υπάρχουν κανόνες ως προς το τι θα κάνει ένα D/s ζευγάρι μαζί, υπάρχουν σκληροπυρηνικές σχέσεις bdsm και πιο light, αυτά τα αποφασίζει το ζευγάρι από κοινού.
     
  7. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    @kinsha no onna

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις...
    Θα ήθελα μια διευκρίνηση!! Το Τ τι είναι;
     
  8. Το Τ σημαίνει top
     
  9. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Θα σου πρότεινα να τα πιάσεις απο την αρχή, εχει τρελά νήματα εδω μέσα. Αν όντως σε ενδιαφέρει σου πρότεινε και ο @MasterJp μια πολύ καλή αρχή. Διάβασε και λίγο ορολογία και τι σημαίνει τι και για ποιο λόγο χρειάζεται να σημαίνει κάτι.
    Το να μπείς στο τριπάκι '' όλα είναι οκ κάνω ο,τι γουστάρω και το λέω όπως θέλω '' είναι το πιο έυκολο πράγμα να κάνεις, και μεταξύ μας αν όντως αυτό ήθελες δεν θα ψαχνόσουν..θα εκανες ήδη αυτό.

    Αφού λοιπόν, κάτι σε καίει, ξεκινα και θα το βρείς, και δεν στο λέω καθόλου ''δασκαλίστικα'' στο λέω με αισιοδοξία γιατί και εγώ έψαξα και βρήκα   και είναι *****
     
  10. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Η Αλήθεια είναι ότι με δύσκολεύει κάπως το φόρουμ.... μπορεί να υπάρχουν νήματα σχετικά... αλλά είναι χωμένα βαθία...
    Την ορολογία την κατέχω... εν μέρη... δεν αναγνωρίζω όλα τα υποκοριστικά... ωστόσο... απο αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής δεν μπορώ να πω οτι έχω πάρει απαντήσεις ξεκάθαρες και γι αυτό και ήθελα την τοποθετησή σας...
     
  11. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Σου δώσανε ένα νήμα πιο πάνω ( καθόλου χωμένο ή δύσκολο και πολύ βοηθητικό ) , που αν είχες ρίξει μια ματιά δεν θα είχες απορίες όπως τι είναι Τ , πόσο μάλλον για την σημασία του.

    Ξέρεις μωρε τι γίνεται; αμα κάποιος ρωτάει για να ρωτήσει ..κάπως το νοιώθω προσβλητικό για αυτούς που μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν και κάπως μετά , δεν ξέρω και πως..γυρίζει και βγαίνουμε και κακοί που εκνευριζόμαστε.

    Ενιγουει, καλή συνέχεια !
     
  12. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Καλή συνέχεια και σε σένα!

    Προφανώς δεν ρώτησα για να ρωτήσω...(αυτό ακούγεται και είναι προσβλητικό)
    όσο για το νήμα και για το Τ... και το διάβασα και δεν καλύφτηκα...
    Και συγνώμη ως "καινούργια" που δεν πήγε το μυαλό μου στο Τοπ ε;