Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κινηματογράφος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 28 Φεβρουαρίου 2006.

Tags:
  1. Kristen

    Kristen Regular Member

    Απάντηση: Κινηματογράφος

    Πωπω, μου εξαρεις τη φαντασια..τωρα ανυπομονω να το δω.. γενικα ειμαι φαν του Ταραντινο και πιστευω θα μου αρεσει κι αυτη ακομα και αν ειναι ενοχλητικη, οταν την δω θα μου επιτρεψεις να σου πω τη γνωμη μου..
     
  2. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Απάντηση: Κινηματογράφος



    fantasy or reality? your choice...
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  3. Aquarius

    Aquarius New Member

    Απάντηση: Κινηματογράφος

    +1. Φανταστική ταινία. Από τις καλύτερες που έχω δει τα τελευταία χρόνια...
     
  4. Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Κινηματογράφος

    Μια τρελλη τρελλη οικογενεια - Η ιστορια μιας καλπικης λυρας - Μια ζωη την εχουμε ...
    "..- κυρια μου ..τα μαργαριταρια σας ειναι αληθινα ..." ..και Χατζηδακης

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  6. SomeShapes

    SomeShapes Regular Member

    Απάντηση: Κινηματογράφος



     
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Κινηματογράφος

    η πιο αγχωτικη ταινια ... "μια μερα στην παραλια" (one day on the beach) .. ειναι αυτο που λεει στο τελος ολοι πεθαινουν .. εδω κυριολεκτικα ..
     
  8. Απάντηση: Κινηματογράφος

    Eξαιρετική ταινία.. υπέροχη..
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. Marlen Daudaux

    Marlen Daudaux circle.breath.line

    "Οι Αρμονίες του Βερκμάηστερ"

    Δεν έχω να πω πολλά. Ένα έργο τέχνης, ένα αριστούργημα, από τον Ούγγρο, Béla Tarr.
    Μεγάλα σε διάρκεια πλάνα που αφορίζουν τη χολλυγουντιανή κινητικότητα και καταφέρνουν να προσδώσουν μία ιμπρεσσιονιστική ατμόσφαιρα. Μουσική βγαλμένη από το θρησκευτικό εσωτερισμό. Και πάνω απ' όλα, η εναρκτήρια σκηνή.. Η πιο όμορφη εναρκτήρια σκηνή που έχω δει ποτέ..
     
  10. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member





    ...υποθέτω τώρα ότι η κριτική μου για το 'Gayniggers From Outer Space' θα φανεί σα να υστερεί λιγάκι
     
  11. ataxia

    ataxia Regular Member

    Σχόλιο για μια κοινωνία που αδυνατεί να κατανοήσει τις ανάγκες της. Χάος και διασπαστικές δυνάμεις μιας κοινωνίας βαθιά ανθρώπινης, με τη ματιά του Luis Buñuel.
    Viridiana (1961)



    http://flix.gr/news/tainiorama-2015.html
     
  12. Νηρηίς

    Νηρηίς Guest



    Τίτλος ταινίας: Τhe Soul Keeper / Prendimi l'anima
    Ελληνικός τίτλος: Ψυχή και Σώμα
    Σενάριο: βασισμένο στο βιβλίο του Aldo Carotenutο, σε συνεργασία και με άλλους.
    Σκηνοθεσία: Roberto Faenza

    Πλοκή:
    Βρισκόμαστε στα 1905. H 19χρονη Σαμπίνα από τη Ρωσία πάσχει από μια ιδιάζουσα μορφή υστερίας. Προκειμένου να θεραπευτεί, νοσηλεύεται για ένα χρόνο σε ψυχιατρική κλινική της Ζυρίχης. Εκεί ο νέος ψυχίατρος Καρλ Γκουστάβ Γιουνκ αναλαμβάνει τη φροντίδα της, εφαρμόζοντας για πρώτη φορά την ψυχαναλυτική μέθοδο του μέντορά του, Σίγκμουντ Φρόιντ. Η υπόθεση της ταινίας βασίζεται στην προσφάτως ανακαλυφθείσα μυστική αλληλογραφία των Κάρλ Γιουνκ, Σίγκμουντ Φρόιντ και Σαμπίνας Σπιλράιν. Πρόκειται για μια αληθινή ιστορία με σημείο εκκίνησης τον εγκλεισμό της Σαμπίνας και τη θεραπεία της χάρη ( κυρίως; ) στον ερωτά της με τον ψυχίατρο Κ. Γιουνκ. Η ιστορία, έπειτα, συνεχίζεται με την επιστροφή της στην προ-εναναστατική Ρωσία, όπου -ως ψυχαναλύτρια πια- ιδρύει το διάσημο "Λευκό Βρεφοκομείο", και ολοκληρώνεται με τον ξαφνικό της θάνατο το 1942, όταν πέφτει θύμα της Ναζιστικής βίας.

    Η αναζήτηση της πραγματικής αλήθειας γι' αυτή την ιστορία, γίνεται ο άξονας της κινηματογραφικής πλοκής. Δυο σύγχρονοι ερευνητές, ο ιστορικός Ρ. Φρέιζερ από τη Γλασκώβη και η νεαρή Γαλλίδα φοιτήτρια Μαρί γνωρίζονται τυχαία στη σημερινή Μόσχα και παρά τις φαινομενικά ασύμβατες έρευνες και ιδιοσυγκρασίες (!) τους, διαπιστώνουν τελικά ότι μοιράζονται το ίδιο κίνητρο: την αναζήτηση και αποκατάσταση της (ιστορικής) αλήθειας. Με κοινό σημείο αναφοράς την ιδιότητα της Σαμπίνας ως ψυχαναλύτριας και με ιστορική μαρτυρία το ημερολόγιό της, ερευνούν και "μας" αφηγούνται σπονδυλωτά σταθμούς της ζωή της, ενώ οι ίδιοι, ως "παντογνώστες αφηγητές", μας επιτρέπουν να παρακολουθήσουμε τα συναισθήματα που αναπτύσσουν σε όλο το ταξίδι αυτής της αναζήτησης... Δύο ασύγχρονες, αλλά παράλληλες ιστορίες αγάπης και μια συγκλονιστική διαδρομή στον 20ό αιώνα._