Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Πουτάνα"

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος female, στις 16 Μαϊου 2007.

  1. female

    female Contributor



    Πολλές φορές χρησιμοποιούμε την ίδια, συχνά υβριστική λέξη με πολλαπλές σημασίες, όπως, για παράδειγμα τη συχνότατη "μαλάκας". Μπορεί να την πει ένας θυμωμένος οδηγός σε κάποιον που μπλοκάρει την κίνηση "Τι κάνεις ρε μαλάάάκα!" και να την εννοεί εντελώς σαν προσβολή ( συνοδευόμενη από καμιά ανοιχτή παλάμη όλο ορμή ), και να πει ακριβώς το ίδιο κάποιος στον κολλητό του, "Τι κάνεις ρε μαλάκα;" ( αλλά με εντελώς διαφορετικό ύφος, φυσικά ) και να ενδιαφέρεται να μάθει τα νέα του άλλου.

    Παρόμοια, έχω την εντύπωση οτι η λέξη "πουτάνα" έχει πολλαπλές σημασίες.

    Για μένα είναι κατ' αρχάς μια λέξη που χρησιμοποιούν για τις εκδιδόμενες. Τη βρίσκω προσβλητική για την εκδιδόμενη. Τρέχουσα λέξη στον κόσμο του πληρωμένου σεξ, και για μένα ταυτόσημη μ' αυτό.

    (Επίσης τη χρησιμοποιώ υβριστικά. Μόνο, όμως, όταν δω μια κατσαρίδα να έχει εισβάλλει θρασύτατα στο χώρο του σπιτιού μου, και μόνο τότε.)

    Έχω την ...υποψία οτι είναι μια από τις πιο συχνές λέξεις στο κρεβάτι και όχι μόνο. Τη διάβασα σε κάποιο νήμα πρόσφατα, να αποδίδεται από σκλάβα στον εαυτό της. Εσείς, όλων των στάτους και των φύλων, πως την εννοείτε, τι σημασία ή σημασίες της αποδίδετε; Τι είναι για σας μια "πουτάνα"; Με τι επίθετα τη στολίζετε; Παραδείγματα;


     
  2. dentman

    dentman Guest

    Απάντηση: "Πουτάνα"

    Σαφώς κι έχει πολλαπλές σημασίες, αλλά δεν παύει να είναι υποτιμητική σε όλες τις σημασίες της πχ είτε χρησιμοποιείται για εξύβριση της μάνας κάποιου (σύνηθες φαινόμενο στα γήπεδα) είτε χρησιμοποιείται για να υποδηλώσει συμπεριφορά (φέρεσαι πουτανίστικα = φέρεσαι βρώμικα) είτε χρησιμοποιείται στο σεξ (είσαι η πουτάνα μου = εγώ σε ορίζω, σε εξουσιάζω, έχω το πάνω χέρι..). Προσφιλής εκφραση στους άντρες για να δηλώσουν ανωτερότητα και κυριαρχία επί της γυναίκας. Σε γενικές γραμμές είναι ταυτόσημης έννοιας με την βρωμιά, την κατωτερότητα και την ευτέλεια...

    Συμφωνούμε απόλυτα! Δεν τους αξίζει.. Εξάλλου η συντριπτική πλειοψηφία των ανδρών (όπως τουλάχιστον πιστεύω) έχει κάνει χρήση τέτοιων υπηρεσιών. Είναι τουλάχιστον μαλακία να βρίζεις και να υποτιμάς αυτό που "αγοράζεις" και πληρώνεις. (αλλά -[οπως λένε- η μαλακία είναι προνόμιο των ανδρών και η πουτανιά των γυναικών, έτσι;;      )
    Εγώ προσωπικά αποδέχομαι τη χρήση της λέξης στα σεξουαλικά δρώμενα, γιατί στο σεξ πρέπει να εκφράζεσαι όπως γουστάρεις, αλλά όχι για εξύβριση στην καθημέρα χρήση.. Προτιμώ το.. "καργιόλα"    

    Δηλαδή αν εισβάλλει σαρανταποδαρούσα, ψαλίδα ή αράχνη, τι θα πεις;;      
     
  3. mazoslave

    mazoslave Regular Member

    Το 'πόρνη' δεν είναι πιο σέξυ;
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    συμφωνουμε απολυτα σε αυτο .....

    με το πουτανα εγω αναφερομαι σηνηθως στην κοκα κολα που ενω μου κανει κακο καταναλωνω 1.5 + λιτρα την ημερα ... τη πουτανα ... ειναι τοσο γλυκια η ατιμη ..... επισης εκφυλισμενη πουταναρα αποκαλω την Ιρμα οταν ειναι στον καιρο της και μαζευοντε οι αρσενικοι κοπροσκυλοι στο σπιτι ... τελος το "γαμω την πουτανα μου" ειναι η δημοσια νευρικη μου προσφωνιση οταν λογο του παρευρισκομενου πληθους , αλλα ξεσπασματα σε θεια ,ποδοσφαιρικες ομαδες και συγγενικα προσωπα ... δεν αποτελουν την καλυτερη επιλογη .....
     
  5. mazoslave

    mazoslave Regular Member

  6. Mesodo

    Mesodo Regular Member

    εγω προσωπικά το πουτάνα και το πουτανάκι το χρησιμοποιώ με την κοινωνική του έννοια (όπως και το τσουλα, τσουλακι). Καθως τέτοιες θεωρούνται αυτες που πηγαίνουν με πολλούς (όχι απαραίτητα επι χρήμασι), ενω αντίθετα οι άντρες που πηγαίνουν με πολλές είναι γαμιάδες κλπ... οποτε το πουτάνα(άκι) για εμένα έχει πάντα θετική χροιά.

    στο παιχνίδι επάνω είναι καβλωτική η χρήση του και εκφραζει περισσότερο θαυμασμό παρά μείωση. σε αντίστοιξη με το σκύλα ας πουμε που είναι εξίσου καβλωτικό αλλά περισσότερο μειωτικό.

    Όταν θέλω να βρίσω κάποια προτιμώ το μαλάκω, ήλιθια, μαλακισμένη.
     
  7. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Απάντηση: "Πουτάνα"

    Για μένα πάλι, η λέξη "πουτάνα" είναι τίτλος τιμής. Δεν είναι καθόλου εύκολο να γίνεις καλή πουτάνα. Αν και εφόσον το εννοείς (και δεν το λες απλά για να το λες), τότε, την τιμάς.

    Οσο για το "γαμώ την πουτάνα μου" που είπε πιο πάνω ο isnogood, και πάλι την τιμάς και μάλιστα με τον καλύτερο τρόπο. Δηλώνεις τι "έχεις" και πως το "χρησιμοποιείς". Και σε ποια δεν θα άρεσε να την γαμήσεις ακόμα και για να ξεσπάσεις?

    Και αν δεν κάνω λάθος, σε όλες τις γυναίκες αρέσει (έστω που και που) να νοιώθουν πουτάνες. Τις εξιτάρει. Γιατί λοιπόν να μην γίνουν (και) πουτάνες για τον Κύριό τους? Θα ζήσουν αυτό που θέλουν
     
  8. Astarty

    Astarty Contributor

    Για βάλτε και το τσούλα και καριόλα στην κουβέντα σας.
    Μην τις απορρίπτετε έτσι;-) χαχαχαχα
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Πόσο θα συμφωνήσω Κύριε!

    Και εδώ θα συμφωνήσω!

    για μένα το πόρνη είναι πολύ πιο ξενέρωτο από το πουτάνα. δεν προσπαθώ να είμαι σέξι είμαι ένα έκφυλο βρώμικο τσουλί. αυτούς που τους ενδιαφέρει το σέξι και το αποστειρωμένο από εξευτελισμούς βεβαία θα 'χουν διαφορετική γνώμη. ο καθένας με ότι την βρίσκει.
    όχι πως δεν διεγείρομαι και από τα δυο, αλλά όπως και να το κάνουμε πολύ πιο ταπεινωτικό είναι να σε Πει πουτανα-πουταναρα-πουτανακι-βρωμοπουτανα-τσούλα από το να σε πει πόρνη.
    και ναι είναι εξευτελιστικό και αυτό το κάνει τόσο υπέροχο.  
     
  10. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Η λέξη πουτάνα για εμένα είναι γλυκιά και ένας τίτλος τιμής και θηλυκότητας. Θα το χρησιμοποιήσω αφού πρώτα γνωρίζει ο άλλος το γιατί , το αντιληφθεί και το κερδίσει …
     
  11. Kits

    Kits Contributor

    Re: Απάντηση: "Πουτάνα"


    I Agree!
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    για βαλε που δεν συμφωνουμε ουτε στις πουτανες .... 
    εδω παντως θα σταθω : για μένα το πόρνη είναι πολύ πιο ξενέρωτο από το πουτάνα ..... ναι ετσι οπως το θετεις , αλλα δεν ειναι επισεις ξενερωτο να χρησιμοποιεις την ιδια κοινη ονομασια με αλλα ασχετο πραγματα .... ενω το "πορνη" διατηρει την αποκλειστικη ερμηνεια του ενω ταυτοχρονα προσφορεται για λεκτικους συνδιασμος ... πχ .... " ΠΟΡΝΗ γυναικα .. οι φαντασιωσεις σου βρωμανε ιδρωτιλλα απο λιγουρια ξαναμμενους εραστες...." ή "βγαλε τα καθωσπρεπει ρουχα σου και γινε μια ΠΟΡΝΗ για μενα ..." ....