Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκέψεις και προβληματισμοί για τις BDSMικές συζητήσεις στο forum

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 14 Μαρτίου 2017.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Μ' αυτά με τ' άλλα σ' ενα πράμα γυροφέρνει το θέμα...

     
  2. Απο ποτε εσυ θα ορίζεις στον αλλον τι ειδους απάντηση θα σου δωσει; εκεινος απαντα οπως πιστευει.
     
  3. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Ω μα προφανώς, κι εγώ το ίδιο.  

    Και πώς ακριβώς στην ανάρτησή μου όρισα στον άλλον πώς θα μιλήσει; Εγώ βλέπω να χρησιμοποίησα το ρήμα προτιμάω, εξόχως προσωπικό.
    Other the one, other the other, που λένε στην Αλβιόνη.
    Τοσο δυσνόητη πια;
     
  4. RAIN

    RAIN nefelibata

    Έχεις δίκιο. Αυτό είναι και το σωστό.
    Να γνωρίζεις όλες τις παραμέτρους όταν μιλάς προσωπικά.
    Δεν θεωρω ομως ότι είναι κακό προς χάρη της συζήτησης να εκφέρεις μια άποψη με βάση τα δεδομένα που έχεις.
     
  5. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Κακό είναι να μην εκφέρει την άποψη του κάποιος σε ένα φόρουμ ( τα φόρουμ φτιάχνονται γιαυτό ). Όμως για να έχει βαρύτητα μια άποψη πρέπει να στηρίζεται σε δεδομένα και εδώ δεν υπάρχουν τέτοια.
     
  6. rea..

    rea.. Contributor


    Αναφέρθηκα σε βιαστικά αυθαίρετα συμπεράσματα και σαν επιχείρημα μου ήρθε το δικαίωμα της κριτικής του δημόσιου λόγου. Η κριτική αυτή δεν είναι στο αλώβητο, επεξεργάζεται σχολιάζεται και κρίνεται επίσης, το ίδιο "δικαιωματικά".

    Και είναι εξαιρετικά συχνές οι περιπτώσεις, που σε ένσταση κριτικής, παίρνουμε ως απάντηση το "Σύνταγμα". Η ένσταση και η διαφωνία δεν είναι φίμωμα.

    Όσο συνειδητοποιημένο πρέπει να είναι το άτομο που μοιράζεται ευαίσθητα προσωπικά βιώματα, ότι θα "κριθεί", άλλο τόσο ισχύει και για άτομο που θα "κρίνει" αυτά τα ευαίσθητα προσωπικά βιώματα ότι και η δική του τοποθέτηση θα κριθεί - σχολιαστεί κτλ.

    Από εκεί πηγάζει η βεβαιότητα μου και εξακολουθεί.
     
  7. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Τότε απλά μην.  
     
  8. espimain

    espimain Contributor

    Για να κρίνεις πρέπει να ξέρεις.
    Μπορεί η πραγματική δοκιμασία να ήταν η υποχρέωση της δημοσιοποίησης της τιμωρίας.
    Αν δεν ξέρει το τρίτο άτομο το βουλώνει.
     
  9. Dux

    Dux Regular Member

    Κάθισα και διάβασα όλη τη συζήτηση. Με κάποιες απόψεις συμφωνώ, άλλες είναι συζητήσιμες, άλλες τις βρίσκω απλά χαζές.
    Πέτυχες στην ουσία του θέματος όμως. Να γνωρίζεις όλες τις παραμέτρους, με βάση τα δεδομένα που έχεις. Εμείς εδώ τι δεδομένα έχουμε;     Ούτε καν μίλησε η κοπέλα και έχουμε χτίσει έναν πύργο της Βαβέλ επάνω της.
     
  10. rea..

    rea.. Contributor

    Ευχαριστώ για την άδεια..  
     
  11. RAIN

    RAIN nefelibata

     
     
  12. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    ... ελευθερία λόγου υπάρχει μόνο όταν υπάρχει ταύτιση
    απόψεων ως προς τις "ανοιχτό-μυαλες" απόψεις του
    καθενός.

    Σε αντίθετη περίπτωση, η ελευθερία λόγου είναι κατάχρηση,
    είναι προσβολή, είναι σεξιστική, είναι ... χίλια δύο άλλα.

    Απλά τα πράγματα!!!