Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι σκέφτεσαι τώρα ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 9 Δεκεμβρίου 2005.

  1. rea..

    rea.. Contributor

    Ωραίο θέμα άνοιξες! Θέλω να πιστεύω ότι δεν δίνονται ψυχικές μάχες σε οθόνες με άγνωστους ανθρώπους που δεν έχουν καμιά επιρροή στην πραγματική ζωή μας. Θέλω να πιστεύω πως what happens on screen stays on screen και πως δεν έχω στεναχωρήσει κανέναν στις "κόντρες" που έχω κάνει.
    Δεν υπάρχουν νικητές και χαμένοι, δεν υπάρχει έπαθλο στις λογομαχίες.. ούτε μια φριτέζα βρε αδερφέ, το καταγγέλλω!

    Ως παρατηρητές του δρώμενου οι μόνες επιλογές που βλέπω είναι η αδιαφορία ή η απόλαυση ως ένα λογικό βαθμό όπως πολύ σωστά είπες. 
     
  2. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Βολικό.
     
  3. rea..

    rea.. Contributor

    Λογικό.
     
  4. gazza

    gazza Regular Member

  5. D Q Juls

    D Q Juls Αρχή...Διαδρομή...Ηδονή...

    Κι όμως...
    Πριν από αρκετά χρόνια αυτό ακριβώς ήταν που βίωνα.
    Ψυχικές μάχες.
    Δε θα μιλήσω για σωστό και λάθος.
    Απλά αναφέρομαι στη δική μου στρεβλή αντίληψη.
    Εδώ μέσα έχω διαβάσει πάρα πολλές φορές τη φράση "ένα Άβαταρ" είναι.
    Κι όμως, όπως κι εγώ κάποτε ένιωθα ότι μπαίνω σε ψυχικές μάχες με ένα άβαταρ πίσω από το οποίο γράφει ένας άνθρωπος, ξέρω ότι και κάποιοι άλλοι το κάναν και πιστεύω κάποιοι συνεχίζουν να το κάνουν και τώρα.
    Φυσικά υπήρχαν και άλλοι τόσοι που το αντιμετώπιζαν με τελείως διαφορετικό τρόπο.
    Κι εδώ αλλά και σε άλλα forum.
    Δεν είναι "προνόμιο" του forum του BDSM αυτό.
    Το θέμα είναι ότι υπάρχουν άτομα που το βιώνουν και έτσι.
    Κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να μπει στη ζυγαριά του σωστού και του λάθος.
    Πολύ απλά γιατί το μόνο που μετράει είναι ο ανθρώπινος παράγοντας, η ανθρώπινη λογική και η ανθρώπινη αντίληψη τη δεδομένη στιγμή.
     
    Last edited: 11 Δεκεμβρίου 2018
  6. gazza

    gazza Regular Member

    δεν κοιτατε που τελειωνετε μεσα σε 5 λεπτα θελετε και τριο        
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Γυμνός και ζωντανός, εσείς;

  8. Ηλίας

    Ηλίας Γυμνός και ζωντανός, εσείς;

  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Σωστά. Αλλά το ίδιο "απαιτεί" απο μας και στη δημόσια σφαίρα. Ενας υποτακτικός , δοτικός στηνν ιδιωτική του ζωή άνθρωπος θα πρέπει στην δημόσια να μεταμορφώνεται σε σκυλί μονάχο, να πατάει επι πτωμάτων για να επιβιώσει , να πιάσει στόχους , να πάρει μπόνους.
    Ή ,αρνούμενος αυτή την λογική , να προσπαθήσει να βρεί τρόπους μέσα απο συλλογικές δράσεις να σπάσει πρώτα την ιδεολογική της κυριαρχία και μετά να την ανατρέψει.
    Τεσπα, ξέφυγα. Ομως τον αυθεντικο αγελισμό ακόμα δεν μου τον εξήγησες...

    @brenda , κράτα μικρό καλάθι. Οι εξεγέρσεις, αν δεν ξεθυμάνουν και αφομοιωθούν απο το σύστημα, θα πρέπει να σηκώσουν τέτοιο κύμα ώστε να πνίξουν μεμιάς τους απέναντι.
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Τελικά , στα παραμύθια του κακού λύκου δεν του κάνουν εγχείρηση; Λάθος θυμάμαι;
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    η απαίτηση να αφήσει πίσω την υποτακτικότητα είναι αυτό ακριβώς που περιγράφεις, σε δημόσια και ιδιωτική σφαίρα.
    ο αυθεντικός αγελισμός είναι αυτός που συγκρότησε τα αγελαία. ο υποκατάστατος είναι αυτός που συγκροτεί γύρω από επινοήματα, επινοημένες αξίες και απαξίες.


    καλά θυμάστε. θέλουν πολύ να του κάνουν. είναι κεντρικό αίτημα του κινήματος, αλλά δεν κάθονται όλοι οι λύκοι.
     
  12. brenda

    brenda FU very much

    Kαταλαβαίνω πως το βλέπεις. Το έχω νιώσει κι εγώ.
    Και ίσως η φράση "ένα άβαταρ είναι μόνο" να είναι το άλλοθί μας για να μην πληγωθούμε από τον άνθρωπο που κρύβεται από πίσω, ή για να νομίσουμε πως έχουμε το δικαίωμα να τον πληγώσουμε.
    Στην πραγματικότητα όλοι άβαταρ του εαυτού μας είμαστε στις διάφορες εκφάνσεις της ζωής μας.
    Δεν υπάρχει σωστό και λάθος.
    Και οι πληγές είναι πραγματικές και στις δύο περιπτώσεις...