Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ερωτικές συνταγές

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Soraya, στις 6 Ιανουαρίου 2016.

  1. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Και να μας ανεβάσετε φωτο!!!!!!!
     
  2. espimain

    espimain Contributor

    Εδώ αποφεύγω να ανεβάζω δικές μου φωτογραφίες με φαγητά.
    Στο συγκεκριμένο νήμα έχει περιοριστεί η δυνατότητα εκδήλωσης ενδιαφέροντος.
    Τις ανεβάζω πολύ συχνά, μαζί με τις συνταγές εκεί που απολαμβάνουν της ανάλογης αποδοχής.
    Αν τελικά μαγειρέψω το συγκεκριμένο φαγητό μπορώ να σου στείλω, πολύ ευχαρίστως, τις φωτογραφίες με PM
     
  3. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Ακόμα πιο ευχάριστο θα ήταν να μου στέλνατε ταπερακι...αλλά και οι φωτο είναι καλοδεχούμενες!!! 

    Κοιτώντας τη συνταγή σκεφτόμουν πως ή τη μπεσαμελ ή το τυρί,ίσως μου άρεσαν να τα βάλω μέσα στην κρέπα.
     
  4. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Εγώ θα έβαζα μερικές κουταλιές μπεσαμέλ (και λίγο πεκορίνο τριμμένο) μέσα στον κιμά να ροζ-ίσει, και θα αραίωνα με λίγο γάλα την απ' έξω, να απλώνεται νωχελικά παντού. Συμβουλή από μια λαζανιοφτιάχτρα που μάλλον πεινάει ήδη  
     
  5. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Μίλα μου βρώμικα...μ'αρέσει!
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Μέσα στη κρέπα θα μπορούσες να βάλεις λίγο τριμένο Πεκορίνο Ρομάνο ή λίγο πρόβειο κεφαλοτύρι ή ακόμη καλύτερα μια ιδέα τριμμένο μπάτζο. (Τυρί ΠΟΠ)
    Από τα ίδια τυριά μπορείς να τρίψεις μέσα στην σφιχτή μπεσαμέλ (να γίνει δηλαδή σάλτσα μορνέ) οπότε βάζοντας την από πάνω να πετύχεις πολύ καλό γκραντινάρισμα.
    Η συνταγή είναι φούζιον γαλλοϊταλική θα την κάνεις έτσι, ελληνογαλλοϊταλική.  
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Αν ήταν με λαζάνια θα το έτρωγα όπως λες. Αλλά θα έχανε τον τιμητικό τίτλο "bolognaise"  
     
  8. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Σίγουρα, αν και παραμένουν άπειρες οι διαφωνίες των μαγείρων περί της ουσίας του [ragù alla] bolognese, σχεδόν θρησκευτικές. Σκόρδο, όχι σκόρδο, δάφνη ναι ή όχι, κόκκινο ή λευκό κρασί, με ποιό εργαλείο κόβουμε το αλλαντικό pancetta (μαχαίρι ή αυτό). Υπάρχει μέχρι και "αυθεντική συνταγή" καταχωρημένη στο Επιμελητήριο της Bologna, που χλευάζουν όσοι διαφωνούν.  

    Για να μην μιλήσουμε με τις διαφορές με το ναπολετάνικο ragout, που σιγομαγειρεύεται με ολόκληρα κομμάτια κρέας αντί για κιμά για πολλές ώρες - και έξι, και περισσότερες - κατά προτίμηση την προηγούμενη μέρα, για να δέσουν οι γεύσεις. Ο ναπολετάνος ηθοποιός και καλλιτέχνης Eduardo De Filippo έγραψε το 1947 ένα ποιηματάκι, 'O rraù, για το ραγκού του τόπου του (ε, και των γυναικών του, χαχα).

    Μετάφραση [δική μου]:
    Το ραγκού που αρέσει εμένα
    μου το 'φτιαχνε μόνο η μαμά.
    Από τότε που πήρα εσένα,
    το συζητάμε για να μιλάμε.
    Δύσκολος δεν είμαι,
    Αλλά όχι και να λέμε ότι θέμε.
    Ναι, καλά: ό,τι πεις εσύ.
    Θα μαλώσουμε και από πάνω;
    Εσύ τι λες; Αυτό είναι ραγκού;
    Ε, θα το φάω για να το φάω.
    Μια κουβέντα μπορώ να πω;
    Αυτό είναι κρέας με τοματένια σάλτσα.

    ΥΓ Νομίζουμε ότι μόνο εδώ σκοτωνόμαστε για τους ορισμούς;  
     
  9. espimain

    espimain Contributor


       

    Τελικά σκέφτηκα ότι οι κρέπες θέμουν καμιά ώρα το λιγότερο να γίνουν,
    Η σπαγγετίνη Νο θέλει 6' μόνο.
    Έκανα μια μακαρονάδα με κιμά αλλά Γκρέκα (αλντέντε όμως), έτριψα και το πεκορίνο Ρομάνο πολύ ψιλό κι ετοιμάζομαι τώρα ν' απολαύσω.

    Σήμερα τρώω μόνος "Δεν ν΄κακό"  
     
  10. espimain

    espimain Contributor

  11. espimain

    espimain Contributor

  12. espimain

    espimain Contributor