Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σχέσεις D/s και σχέσεις συνολικά, η διάρκεια.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Λύσανδρος, στις 3 Ιουνίου 2017.

  1. Elric m

    Elric m Leave No Cross Unturned

    Χαίρομαι για γραπτά με ουσία, χωρίς καθόλου εξυπνάδες, όπου όπως βλέπω τα αγαπάει ο κοσμάκης. Check.  
     
  2. Elric m

    Elric m Leave No Cross Unturned

    Γατονι είσαι. ;-)
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Όλοι αυτοί στους οποίους αναφέρεστε βρίσκονται ανάμεσα μας και ζουν το D/s; (αυτό πραγματεύεται το νήμα)
    Εντυπωσιάζομαι από την διεισδυτικότητα σας, στον εντοπισμό τους.
    Εσείς τι δουλειά έχετε με όλους αυτούς και ασχολείστε μαζί τους;
    Είχατε ποτέ σχέση με κάποιον τέτοιο και βγήκατε λαβωμένος;

    Τώρα είδα το προφίλ σας και συνειδητοποιώ, ότι είστε το ίδιο άτομο που σε άλλο νήμα, έλεγε για τις πρακτικές που χαρακτηρίζουν το switch.
    Σας ζητώ συγνώμη που ασχολήθηκα μαζί σας, δεν είχα σκοπό να ανταλλάξω άλλα μηνύματα με άτομα σαν κι εσάς, μια και θεωρώ ότι βρίσκεστε σε κάποια σύγχηση σχετικά με τα θέματα Κυριαρχίας υποταγής.
    Σας ζητώ και πάλι συγνώμη λυπάμαι αν σας μπέρδεψα κι άλλο, δεν ήταν στις προθέσεις μου.
     
  4. Elric m

    Elric m Leave No Cross Unturned

    Και εγώ ζητώ συγνώμη από τον εαυτό μου που ασχολήθηκα μαζί σου.   Όταν κάποιος μπορεί να δει την σκοτεινή πλευρά του ανθρώπου παντού εκτός από το χώρο ( δικό του; ) τι περιμένεις; Λες κι αυτοί που προανέφερα δεν υπάρχουν. Είναι όλοι τους ανώτερα πνευματικά όντα στο D/s. Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.  
     
    Last edited: 5 Ιουνίου 2017
  5. Iagos

    Iagos Contributor

    Φυσικά και είναι....

    Και ανώτερα και πνευματικά....

    Δεν χωρεί καμία αμφιβολία επ αυτού....

    Διαβάστε τον Ντονασιέν Αλφόνς Φρανσουά Κόμη ντε Σαντ και τα λέμε ξανά από Σεπτέμβρη...

    Σας ασπάζομαι
     
  6. Elric m

    Elric m Leave No Cross Unturned

    Εγώ δεν θα πω κάτι πάνω σ αυτό. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του...Αφού το είπε ο καθοδηγητης Θεός Ντε Σαντ έτσι θα είναι. Πάω τώρα να διαβάσω Βαβούρα. Καληνύχτα!
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Τελικά η απόλυτη αλληγορία ad extremis σκηροπυρηνικού λάιφστάιλερ βουδουμουσάτομου σε αδιεξοδικό κολλημένο ντιες είναι ο ΚΝίτης, σε συσκευασία δώρου με λαμπάδα έχει και σε αυγό...
    Πολύ μαγγνητόφωνο, πολλή κασέτα ούτε καν σιντί...
    ______
    Μη βιαστείτε ένιοι, να μη προκαταβάλλω τον χαρακτηρισμό, να πιπιλίστε την θεωρία των (και καλά δυο άκρων)...
    Ως σύλληψη και άποψη υπάρχει μόνο στο Ρομέικο, σε κανένα άλλο μέρος του κόσμου, και μπαμπάδες της είναι οι παλιοί Καραμανλής, Τσάτσος, Λαμπρίας και ολίγον από Βούλτεψης...
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Το έπιασα το γάντι - πώς θα μπορούσα άλλωστε μετά την ευγενική προ(σ)κληση να μην;  

    Η ερώτηση αυτή με έβαλε να σκεφτώ αν εσείς, όσοι συνομιλητές απάντησαν σε αυτό το νήμα (δεν διάβασα κανέναν ακόμη ομολογώ αλλά θα επανέλθω   ), όσοι διαβάζουν το φόρουμ, όσοι ζουν κάποια Κ/υ κατάσταση αντιλαμβανόμαστε με τον ίδιο τρόπο την έννοια της κυριαρχικότητας/υποτακτικότητας, πολλώ δεν μάλλον την έννοια της κυριαρχίας/υποταγής. Η απάντηση μου προς τον εαυτό μου είναι πως μάλλον όχι, οπότε "η ικανοποίηση της κυριαρχικότητας/υποτακτικότητας" γίνεται αναγκαστικά ένα πολυπαραγοντικό σχήμα, με πολλά άλλα στοιχεία μέσα  
    Φερ' ειπείν εγώ δεν διαχωρίζω το D/s από τον Έρωτα. Το θεωρώ μια κατάσταση για την ακρίβεια. Το ίδιο και ο Κύριος, για αυτό και είμαστε Μ/μαζί εμείς οι δυο.
    Όμως υπάρχουν άνθρωποι που δεν τα ταυτίζουν. Άρα το "μείγμα" είναι διαφορετικό. Το πολύ κακό είναι όταν υπάρχει διαφορά ορισμών, εκεί ξεκινούν τα ζόρια  

    Οι περισσότεροι άνθρωποι συνδέουν την ένταση με την οξύτητα. Το έκανα κι εγώ για μεγάλο διάστημα της ζωής μου και καταλαβαίνω γιατί το κάνουν.
    Το μέτρο όμως της έντασης δεν είναι η οξύτητα, μπορεί να είναι μια ένδειξη αλλά όχι το μέτρο  
    Δεν γεννιόμαστε εν κενώ και δεν ζούμε εν κενώ (ακόμη και αν προσπαθούμε   ). Επίσης η ζωή δεν έχει πρόβες, είναι άπαξ. Το θέμα είναι να κάνεις πάντα ό,τι καλύτερο μπορείς με τα δεδομένα που έχεις. Αν το κάνεις αυτό, είναι υπέραρκετο για να μην σε νικήσει τίποτε. Και μπορώ να το πω μετά βεβαιότητας, τόσο για την σχέση μου με το Αφεντικό, όσο και από άλλες σημαντικές σχέσεις της ζωής μου.
    Ειδικά για την Κυριαρχία και το πώς την βιώνω σαν υποτακτική θα πω ότι οι δύσκολες στιγμές του Αφεντικού (και υπήρξαν κάποιες πάρα πολύ δύσκολες τον καιρό που μετράμε Μ/μαζί) αλλά και η καθημερινότητα (δεν Ε/είμαστε ζευγάρι που κάνει ένα σέσσιον μια στο τόσο ή βλέπεται μια φορά τη βδομάδα ή σπανιότερα, απεναντίας περνάμε ώρες Μ/μαζί, πολλές μέρες την εβδομάδα, κάτι που σημαίνει ότι δεν είμαστε πάντα σε "ειδικό" ή "έκτακτο" μουντ αλλά πολλές φορές φέρουμε όλα τα καθημερινά Μ/μας ζόρια στις κοινές μας ώρες) με κάνουν να νιώθω και να συνειδητοποιώ τους πραγματικούς λόγους που Αυτός είναι ο Κ της σχέσης κι εγώ η υ και - κυρίως- να ανανεώνω διαρκώς την επιθυμία μου να είναι αυτή η δυναμική Μ/μας  


    Αν σε μια δυναμική ισορροπία, όπως είναι οι πραγματικές και βαθειές σχέσεις, αλλάξεις ένα παράγοντα, δεν υπάρχει βέβαιο αποτέλεσμα που θα βρεθεί το νέο σημείο ισορροπίας.
    Εκ του ότι δεν υπάρχει βέβαιο, μπορεί να προκύψει κάτι χειρότερο από πριν αλλά μπορεί και κάτι καλύτερο που ούτε καν είχες φανταστεί.  


    Τόσες απαντήσεις όσα και τα ζεύγη  
    Σε ζητήματα αισθητικής και ηθικής (αν βάλω και την αγάπη ακόμη παραπάνω) δεν υπάρχουν συνταγές, είναι ad hoc  
     
  9. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Θα έλεγα ότι, χωρίς να εκπλήσσομαι, μου φαίνονται τόσο οικεία όλα όσα περιλαμβάνει η παραπάνω απάντηση.    
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor