Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

A Dom's guide???

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος effiek, στις 28 Νοεμβρίου 2016.

  1. Soraya

    Soraya Guest

    διάβασα το άρθρο τους και δεν βρήκα τπτ κακό να τους προσάψω....
    ξαναδιάβασα το άρθρο μήπως τυχών δεν κατάλαβα κάτι ορθά, γιατί είδα αρκετές αντιπαραθέσεις με τα λεγόμενα του κειμένου.... και πάλι δεν μπόρεσα να καταλάβω....
    τελικά αντιλήφθηκα....
    ότι είναι ενοχλητικές οι λέξεις
    Guide
    Tutorial
    Manioual.....
     
    Last edited by a moderator: 29 Νοεμβρίου 2016
  2. effiek

    effiek New Member

    Να σας ευχαριστήσω όλες και όλους για τα σχόλιά σας! Έμεινα έκπληκτη όταν είδα πόση συζήτηση είχε ξεσηκώσει μία δημοσιευμένη σκέψη μου. Δεν το περίμενα!
     
  3. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

    αυτο θεωρησε το και light  
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    μου φαίνονται ανούσιες σαν έννοιες. σταμάτησα να διαβάζω στην πρώτη παράγραφο. στο σημείο που γράφει " but there are obligations within the home as well as at work". δεν με αφορά καθόλου μια τέτοια αντίληψη. θρησκευτικά πρωτόκολα και τελετουργίες είναι πολυ μακρυά απ' αυτό που κατανοώ σαν αυθεντική συμπεριφορά. το κείμενο αφορά στους συντάκτες του. υποθέτω πως πράττουν άριστα σε ότι αφορά στη μεταξύ τους σχέση. οδηγίες οι υπόλοιποι δεν χρειαζόμαστε.
     
  5. Soraya

    Soraya Guest

    Αυτό είναι το κακό... οι περισσότεροι θεωρείτε ότι καθοδηγείστε αν διαβάσετε κάτι... οτιδήποτε... Και δεν γράφει στην αρχή... Η γνώμη μου είναι... Η άποψη μου... θεωρώ... Κτλ κτλ...

    Ο καθένας με τα γούστα του .
    Πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο αν σχολειαζατε το 50s household πάρα να κρίνετε τους συγγραφείς του αυτού κειμένου.

    Και για να μην παρεξηγηθώ μπορεί να έκανα quote αλλά απαντώ γενικά σε όλους.

    Την Καλημέρα μου
     
  6. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Το εν λόγω κείμενο είναι ένα είδος πρώτων βοηθειών για ανίδεους μη σκεπτόμενους που θέλουν να παίξουν τον ευγενή κυριαρχικό. Αναφέρεται ότι ο κυριαρχικός καλό είναι να λέει ευχαριστώ, ότι δεν χρειάζεται να φέρεται ως "θυμωμένος τύραννος", ότι δεν πρέπει να ρεύεται και να κλάνει δημοσίως.

    Είναι ένα συνονθύλευμα από do και don't που αποτελούν σαφέστατη ένδειξη την νοημοσύνης του κοινού στο οποίο απευθύνεται το κείμενο.

    Περί της επιλογής για "Modern Day 1950’s M/s Household", μπορώ μόνο να συντάσσομαι με όσους ήδη διατύπωσαν ότι αυτή είναι η επιλογή τους, και χαίρομαι που λειτουργεί γι' αυτούς.
    Προσωπικά δεν την ασπάζομαι, αλλά μέχρι εκεί. Your kink is not my kink etc.
     
    Last edited: 30 Νοεμβρίου 2016
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Gentleman dominant's guide ή μήπως ιμάντας μεταβίβασης ιδεολογίας;

    "7. Be the living example of a good person for your children. Live a life based in honor, pride, respect, and morals. Show your sons how they should treat a potential partner. Show your daughters what kind of high standard they should expect out of a life mate."
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Για να συζητήσουμε περί 50'ς νοικοκυριό, μάλλον στα 50'ς θα έπρεπε να ζούμε.
    Αν κάποιος είναι υπεραιωνόβιος και τα πρόλαβε ( όχι σαν βρέφος ), κολοκυθόπιτα.
    Στα 10'ς και συγκεκριμένα στο anno domini 2016 ( sxed;on 2017 ) μάλλον τα πράγματα είναι διαφορετικά.
    Ή τουλάχιστον οι κενωνία της οποίας αποτελούμε μέρος ( ή αν "αγαπάτε" καλύτερα ) μας περιστοιχίζει, ίσως και να λειτουργεί διαφορετικά απ' ότι στα 50'ς.
    Τώρα αν σε κάποιους/ες αρέσει να διάγουν βίο αλλά 50'ς γούστο, καπέλο και άκρατη ευτυχία τους.
    Ως προς τους "οδηγούς" ή τους "καθοδηγητές", ένας εγκέφαλος χειραγωγείται, αν, όταν και στο σημείο που θα ήθελε να χειραγωγηθεί. Εκτός κι αν ένα οποιοδήποτε κείμενο - του οποιουδήποτε δημιουργού του - θα είχε μαγικές ικανότητες και θα εισχωρούσε στην κασίδα του αναγνώστη του, μόνο επειδή γλίστρησαν πάνω του τα μάτια του.

    Εγώ τους "οδηγούς" με τις λίστες "υποχρεώσεων" και "δικαιωμάτων", με κάθε σεβασμό σ' όσους τους γουστάρουν, τους θεωρώ ψιλό αστείους. Η όποια πειθαρχία θα είχα, ξεκινάει από μένα και τελειώνει κυρίως σε μένα. Εγώ είμαι κείνος που αποφασίζει το σωστό και το λάθος τόσο για μένα, όσο για όποια μαζί μου σχετίζεται. Και σαν "οδηγό" ακολουθώ την δική μου σκέψη, τα δικά μου βιώματα, τις δικές μου επιθυμίες και την πρόβλεψη - καθώς και την αποδοχή - των όποιων συνεπειών αυτών των τελευταίων.

    Παρέμβαση off topic? Ποιος ξέρει...Εγώ πάντως θεωρώ πως όχι.  
     
  9. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    μα και εκει ειναι το ζουμι... Οδηγός για τι πράγμα είπατε ? και σε μια κοινωνία που ήταν, είναι και θα είναι βανιλο πουριτανική ? σε τι φαση ?
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Μιλάω για τον τύπο που ανφέρεται στο λινκ...
    Και ναι, πιο μαλάκας πεθαίνεις...
    Είναι θέμα ενηλικίωσης γενικότερα...
    Για παιδεία ούτε λόγος να γίνεται...
    Απλά μηδέν (0)...
    Και ναι, πολλά ζουν ανάμεσά μας...
    Χου φακς..?
     
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Αντί να μιλήσουμε για κενωνία, ας μιλάμε καλύτερα για μονάδες. Αλλά απ' την στιγμή που οι μονάδες που γνωρίζουμε, μάλλον δεν αρκούν σαν στατιστικό δείγμα. Μάλλον θα ήταν ξανά καλύτερο, ν' αποφεύγουμε τις γενικεύσεις. Όχι για να μην μας πουν ότι τσουβαλιάζουμε. Αλλά γιατί, μάλλον τα όποια συμπεράσματα μας θα ήταν ψιλό άκυρα.

    Βανιλό πουριτανική? Θες δηλαδή να μου πεις, ότι ο πουριτανισμός δεν χτυπάει ποτέ και κανέναν βουδουσουμιάρη?
    Ας το πάμε στο " η κότα έκανε τ' αυγό ή το αυγό την κότα? ", τι θα ήταν για μένα πουριτανισμός, πιθανότατα δεν θα ήταν για σένα και τούμπαλιν. Άρα, εξαγωγή καθολικών συμπερασμάτων βάσει της δικής μας καρκάλας. Τουτέστιν δις, έκανα κάποτε τσαπαρί στην Χιλιαδού Ευβοίας ( κάνω ακόμη να πω την αλήθεια μου ) κι έβγαλα κάτι καλαμάρια leviathan. Άρα, αν κάνω ποτέ τσαπαρί στο Καστελόριζο, θα πιάσω της ίδιας ποιότητας καλαμάρια. ( άκυρο σαν παράδειγμα, αλλά υποδεικνύει το για μένα άσκοπο κάποιων συζητήσεων ή τ' άσκοπο του συχνού τερματισμού τους. Του συχνού, όχι του σίγουρου ).  
     
  12. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    ότι ο πουριτανισμός δεν χτυπάει ποτέ και κανέναν βουδουσουμιάρη? δεν ξερω κατα πόσο ή αν είμαι του κλάδου τούτου , παντός είμαι πουριτανός μεχρι τα μπούνια, που λέγαμε μεις οι παλαιοί ναυτικοί. Τουτεστιν που λες και εσυ, δεν ειχα σκοπο να τσουβαλιάσω , ουτε να κριτικάρω καποιον, αλλα , η κενωνια που ζω, ζεις, ζούμε, στας Ελλάδα , προς το βανιλα τείνει , χωρίς να είναι " αυτο " κακό..