Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bondage και φανατικό κοινό .

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος MASTER--YODA, στις 24 Μαρτίου 2016.

  1. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    το bondage ειναι μια απο τις πρακτικές του bdsm που έχουν μεγάλη απήχηση και σε οσους ασχολούνται με την τεχνη του bdsm και με vanilla άτομα που θέλουν να δώσουν μια πιο πιπεράτη γεύση στην ερωτικη τους ζωή.
    Μια απορία που μου έχει δημιουργηθεί ειναι ο λόγος που το bondage ειναι τοσο διαδεδομένο και σαν τεχνική αλλα και σαν kinky παιχνιδι σε μια σχέση εκτός του χώρου.
    Είναι η αίσθηση του περιορισμού που προσφέρει ?
    Μήπως ειναι η απόδειξη της υποταγής μιας και το άτομο που δένετε δίνει πραγματικά τον εαυτό του στον Κυρίαρχο - Κυρίαρχη που έχει επιλέξει ?
    Ή μήπως ειναι το γεγονός ότι ξυπνάνε οι άλλες αισθήσεις σε μεγαλύτερο βαθμό που δίνει την δυνατότητα σε κάποιον να νιώθει πιο έντονα συναισθήματα ως προς το ερωτικό και συναισθήματικο κομμάτι εξίσου ?
     
     
  2. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Στο post σου αναφέρεις ετερόκλιτες έννοιες, και δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα σε τι αναφέρεσαι.

    Το bondage είναι μια "ομπρέλα " που περιέχει πάρα πολλές διαφορετικές πρακτικές και τεχνικές. Χειροπέδες, tape, μερικό δέσιμο, kinbaku/shibari. Αναφέρεσαι γενικά στο "Β" του BDSM, ή σε κάτι συγκεκριμένο;
     
  3. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    δεν το προσδιόρισα αλλα αναφέρω το γενικο πλαίσιο μιας και μέσα στο forum υπάρχουν και άτομα που δηλώνουν vanilla .
    η ερώτηση μου πάραυτα ειναι για το bondage γενικός και όλες τις μεθόδους που περιλαμβάνει . αυτο που θα ήθελα να αναπτυχθεί ειναι οι αισθήσεις και τα συναισθήματα που αφήνει το bondage είτε σε ενα D/s Μ /s ζευγάρι είτε σε ένα ζευγάρι vanilla .
     
  4. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Σ' ευχαριστώ για την διευκρίνιση. Εγώ θα μπορούσα να μιλήσω μόνο για μένα, οπότε υποθέτω δεν είναι αυτό που ψάχνεις;
     
  5. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    εννοείτε οτι ο καθείς παραθέτει την προσωπικη του μαρτυρία είτε ως εμπειρία είτε ως πιστεύω . θα χαρώ να ακούσω την αποψή σου μιας και μέσα απο τις εμπειρίες των άλλων μαθαίνουμε και βρίσκουμε πράγματα που μπορούμε να προσαρτήσουμε και στο δικο μας παιχνίδι ή σαν σκέψη για το μέλλον
     
  6. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Εγώ κάτι ροζ γούνινες χειροπέδες έχω δει σε κάτι funky μαγαζιά, δεν ξέρω αν πιάνεται.
     
  7. Αχου!!!!!τι καλεςς!!!!!!!!!μου αρέσουν τέτοιες!!!!!!!! Τις θέλωωωω!!!
    Και επί τι ευκαιρία να πω κάπου εδώ ότι ΑΝ κάπου κάπως κάποτε κάνω κάποιο session με οποιονδήποτε εδώ μέσα θα ηθελα να είναι εφοδιασμένος με:
    Χειροπεδιτσες με ροζ γουνακι και δαντελιτσες
    Μαστιγιουλακακι με στρασακια πανω στο χερουλι και στο τελείωμα της ουράς γκλυτερ ασημί
    Σκοινουλακι μαλακο απαλο και αφρατο σε όμορφα παλ χρώματα
    Gag ball σε σχήμα καρδουλιτσας με γεύση τσιχλοφουσκουλας
    Tape ιδανική για ευαίσθητα δερματακια με εκχύλισμα αλόης..
    St Andrew's cross με ανατομικα σχεδιασμένη πλατουλιτσα!
     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Γδύσου κι έλα μπρατοσαμιαμιθάκι  
     
  9. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!
     
  10. Τιποτα δε συγκρινεται με ενα καλο δεσιμο.... Χερια ποδια και φιμωτρο.
     
  11. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Λοιπόν, η προσωπική μου εμπειρία.

    Στην ερωτική συνεύρεση ο περιορισμός που προσφέρουν οι χειροπέδες, ένα κολάρο, ένα λουρί για μένα είναι ένα απολαυστικότατο ψυχολογικό παιχνίδι, τo οποίο ενισχύει την αίσθηση του power exchange. Aν η χημεία είναι τέτοια ώστε η κατάσταση να φτάσει στο "suspension of disbelief", ακόμα καλύτερα. Το ζω και το πιστεύω: με έβαλε τιμωρία, μα γιατί, είμαι ένα pet, νιάου, είμαι ανήμπορη, ωϊμέ  

    Μια συγκεκριμένη μορφή του bondage όμως, το kinbaku/shibari, μου προσφέρει μια πολύ βαθύτερη συναισθηματική - όχι απαραίτητα και ερωτική - διάσταση από εκείνες που ανέφερα μόλις. Δεν έχω ιδέα πως χρησιμοποιείται το shibari από vanilla άτομα ή ως kinky παιχνίδι, μπορώ να αναφέρω μόνο τον τρόπο που το ζω εγώ.

    Συνοπτικά, θα έλεγα ότι το σχοινί είναι επικοινωνία και ελευθερία.

    Βάζω πρώτη την επικοινωνία, γιατί εμπλέκει σε βαθύ επίπεδο τα άτομα που παίρνουν μέρος, rigger και bottom/rope bunny (that's me). Η συζήτηση πριν, το σταδιακό δέσιμο, ο έλεγχος, η ολοκλήρωση του δεσίματος, το λύσιμο και η φροντίδα μετά, όλα είναι επικοινωνία, μια εμπιστοσύνη που επιφέρει μια υπέροχη αρμονία. Από τον τρόπο που ο rigger τρέχει τα σχοινιά μες στα χέρια του και πάνω στο δέρμα μου, μέχρι το άγγιγμα για να βεβαιωθεί ότι δεν υπάρχει μούδιασμα και όλα πάνε καλά.

    Το σχοινί μου προσφέρει επίσης απόλυτη ελευθερία. Η ακινησία με βοηθάει να παραδοθώ στις αισθήσεις και στη στιγμή - όχι στο rigger ως κυρίαρχο, αυτή η διάσταση δεν υφίσταται για μένα εδώ, ο rigger είναι ίσος με μένα, του δίνομαι και μου δίνεται. Γίνομαι ελεύθερη γιατί δεν χρειάζεται να ελέγχω τίποτα. Και φεύγω σε ropespace, μόνη μου επικοινωνία με την πραγματικότητα η φωνή, το βλέμμα και το άγγιγμα του/της rigger.

    Η άνεση της στάσης δεν έχει σχέση. Το ebi είναι μια από τις αγαπημένες μου.
    Έτυχε να έχω μείνει έτσι για πάνω από ώρα, και το μόνο μου σχόλιο όταν ο rigger άρχισε να με λύνει ήταν "από τώρα;"  

    Σ' ευχαριστώ πολύ για την ευκαιρία που μου έδωσες να καταθέσω τη γνώμη μου. Και ανυπομονώ να διαβάσω άλλες διαστάσεις του θέματος, μια και πιθανόν η δικιά μου δεν είναι ο κανόνας.
     
    Last edited: 26 Μαρτίου 2016
  12. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    εγώ σε ευχαριστώ πολύ που κατέθεσες ένα κομμάτι του εαυτού σου @Estelwen !