Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Domination / submission

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 13 Ιουνίου 2005.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Is it a kink or is it a need ?

    επι το ελληνικότερον ...

    πρόκειται για διαστροφή ή για ανάγκη ;

    Άλλη μία επεξήγηση.

    Λέγοντας ανάγκη αναφέρομαι σε κάτι που αν δεν το έχω, ή αν δεν το κάνω δεν μπορώ να λειτουργήσω, νοιώθω να μην είμαι ο εαυτός μου είτε είναι ευρέως αποδεκτό είτε όχι.

    Λέγοντας διαστροφή αναφέρομαι σε κάτι πέρα το ευρέως αποδεκτό μεν που μου αρέσει αλλά αν δεν μπορώ να το έχω μπορώ να το αντικαταστήσω με κάτι άλλο
     
  2. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Κατα την γνώμη μου ο καθένας το βλέπει διαφορετικά. αλλιώς το βλέπουν lifestyle slaves Masters, αλλιώς οι subs Dommes/Doms και αλλιώς οι vanilla.
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Σίγουρα μπορεί να το δει κανείς υποκειμενικά, είναι όμως όντως έτσι;

    και η ομοφυλοφυλία έτσι αντιμετοπιζόταν μέχρι πρότινος
     
  4. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Για την μεγαλύτερη πλειοψηφία του κοινωνικού συνόλου ειναι διαστροφή και ανωμαλία. Οπως έλεγε η Σαπφώ Νοταρά "Σόδομα και Γόμορα" . Κάπως έτσι το βλέπουν...Βέβαια τα τελευταία χρόνια έχει μειωθεί αρκετά αυτό καθώς οι νεότερες γενιές απο μικρές κι όλας ηλικίες είναι αρκετά openminded.
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Η γνώμη των πολλών ναι, και η γνώμη των ειδημόνων;
     
  6. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Ανάλογα με το ποιος θα δώσει την απάντηση και τα 2 είναι σώστα. Για μας είναι ανάγκη και για όσους δεν το ξέρουν ή απλά είναι έξω από αυτό είναι διαστροφή. Άκρη δεν πρόκειται να βγει. Απλά ελπίζουμε ότι κάποια στιγμή θα μας αποδεχτούν σαν ανθρώπους με διαφορετικά ενδιαφέροντα και όχι σαν διεστραμμένους και ανώμαλους.
     
  7. inlx

    inlx Regular Member

    Αυτές τις επιγραμματικές ερωτήσεις δεν τις πολυκαταλαβαίνω ρε παιδιά... Δηλαδή δεν ισχύει it's a kink that I need ? Τι θέλει να μας πει ο ποιητής?
     
  8. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Κάτι μπορεί να είναι ανάγκη χωρίς να είναι διαστροφή, αλλά αν είναι διαστροφή σίγουρα θα είναι και ανάγκη
     
  9. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Lol sakiss3000. Σωστός  
     
  10. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Πιστεύω οτι είναι η ανάγκη που έχουν ορισμένοι άνθρωποι στο να ξέρουν οτι έχουν κάποιον άνθρωπο να τους ελέγχει στη ζωή τους, στον ελεύθερό τους χρόνο, και γενικά όπου του δώσουν αυτό το δικαίωμα.
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Συμφωνώ ως προς το submission Spiler, ως προς το Domination; Είναι απλά η άλλη όψη του νομίσματος ή και κάτι άλλο;
     
  12. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Για το Domination θα έλεγα οτι είναι κάτι που δημιουργείται ή ακόμα καλύτερα αναπτύσσεται από τα προσωπικά χαρακτηριστικά του ανθρώπου και από αυτά που έχει στην ψυχοσύνθεσή του. Είμαι υποστηρικτής οτι οι Doms/Masters γεννιούνται και αργότερα γίνονται, μέσα από τη ζωή τους και τα διάφορα βιώματά τους. Για παράδειγμα, ο λαός θα ακολουθήσει έναν ηγέτη αρκεί να έχει ορισμένα χαρακτηριστικά που θέλει ο λαός για να τον ακολουθήσει. Η ηγεσία είναι μια μορφή πολύ ήπιου domination στα μάτια μου αφού ο ηγέτης καθοδηγεί αυτούς που τον ακολουθούν, πετυχαίνωντας έτσι το σκοπό που έχει θέσει. Τι θέλω να πω με αυτό; Οτι δεν μπορεί ο κάθε άνθρωπος να είναι Dom/Master, πρέπει να το έχει στο πετσί του, να τρέχει στο αίμα του... όπως και κάθε άνθρωπος δε μπορεί να είναι υποτακτικός/σκλάβος.