Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Enema (Κλύσμα)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 8 Ιουλίου 2005.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Για ποιες δυσάρεστες επιπτώσεις μιλάς serr?
     
  2. serr

    serr Regular Member

    Δεν ξέρω. Απλώς είχα διαβάσει σε κάποια άλλη στήλη του φόρουμ ότι υπάρχει κάποιος τρόπος που πρέπει να γίνεται για να μην καταστρέφερεται η χλωρίδα ή κάπως έτσι.
     
  3. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Δεν είναι ότι καλύτερο να κάνεις κλύσμα κάθε τρείς και λίγο... όπως και οι κολπικές πλύσεις δεν πρέπει να γίνονται σε ημερισια διάταξη...παν μέτρον άριστον.
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    RE: RE: Enema (Κλύσμα)

    Θα μου επιτρέψεις μια διόρθωση, carissa[L_T]: "Μέτρον άριστον" και όχι "παν μέτρον άριστον" είναι το σωστό.
     
  5. black_pearl

    black_pearl Regular Member

    Θυμάμαι είχα πάη να κάνω μια ενχείρηση κύλη σε ένα νοσοκομείο. Το βράδυ δεν έφαγα τίποτα, και μου έκαναν "κλύσμα" δύο νοσοκόμες. Μου το έχωσε απότομα λίγο και πόνεσα.

    Ενειωσα κάπως παράξενα. Ζήτησα απο μία φίλη να μου πη τι ήταν αυτό και μου εξήγησε "στο έκαναν για να είσαι καθαρός αυριο". Αλλά ήταν καθαρά για λόγους ιατρικούς και για την κύλη. Γενικά είναι για τους Fun του anal σεξ πιστευω.
     
  6. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Παραθέτω και εγώ μια επιστημονική προσέγγιση στο θέμα μια που ανήκει και αυτό στις παραφιλιες.

    Την ανάλυση την έχει κάνει ο αγαπητός μου Orestis Giotakos - Psychiatrist

    ΚΛΥΣΜΑΦΙΛΙΑ (KLISMAPHILIA)

    Ο όρος προέρχεται από τις Ελληνικές λέξεις κλύσμα και φιλία, και το παραφιλικό ενδιαφέρον εντοπίζεται στη λήψη κλύσματος.

    Συναντάται και στα δύο φύλα, αν και οι Kinsey et al (1948), αναφέρουν ότι συναντάται κυρίως σε γυναίκες κατά τη διάρκεια αυνανιστικής δραστηριότητας.
    Πολλά άτομα χρησιμοποιούν ζεστό νερό για να καθαρίσουν το κατώτερο κώλον, ενώ άλλοι χρησιμοποιούν καφφέ, γιαούρτι, αέρα, ουίσκυ, μπύρα, κρασί και κοκαίνη.

    Η απορρόφηση των ουσιών από το βλεννογόνο του ορθού φαίνεται να είναι ταχύτατη, έχοντας τις επιδράσεις μιας ενδοφλέβιας ένεσης.

    H χρησιμοποίηση όμως κλυσμάτων δε φαίνεται να είναι χωρίς κίνδυνο. Έχουν αναφερθεί τραύματα του ορθού ή ενσφήνωση ξένων σωμάτων, για την οποία απαιτήθηκε ιατρική συνδρομή.

    Ο Denko (1976), μελετώντας 15 κλυσμαφιλικούς τους κατέταξε σε τρεις κατηγορίες. Στην πρώτη, τα άτομα συνήθιζαν να αυτοχορηγούν κλύσμα, ενώ δεν ήταν ευχαριστημένα με τη δραστηριότητα αυτή, θεωρώντας την σαν ανώμαλη.
    Η δραστηριότητά τους άρχισε νωρίς, κατά την παιδική ηλικία, αλλά δεν φάνηκε να διατάραξε τη ζωή τους γενικότερα.
    Τα άτομα της δεύτερης ομάδας δεν έδειχναν να αποδέχονται τη κλυσμαφιλική δραστηριότητα και συνήθιζαν να τους χορηγείται κλύσμα από το/τη σύντροφο.
    Στα άτομα της τρίτης ομάδας η κλυσμαφιλική δραστηριότητα έδειχνε να επηρρεάζει τη ζωή και τις σχέσεις, ενώ συνυπήρχαν και άλλες παραφιλίες, μεταξύ των οποίων, μετενδυματικός φετιχισμός και σεξουαλικός μαζοχισμός.

    Αιτιολογία:
    Δεν υπάρχουν ιδιαίτερες πληροφορίες σχετικά με παράγοντες που συνδέονται με την κλυσμαφιλία.
    Ο Arndt (1991), προσκάλεσε, μέσω διαφημιστικού, άτομα που χρησιμοποιούν παρόμοιες πρακτικές.
    Ανταποκρίθηκαν 21 άνδρες και 1 γυναίκα. Η μέση ηλικία ήταν 39 έτη, το 60% έγγαμοι, το 80% ετεροφυλόφιλοι, η μέση διάρκεια χρήσης κλύσματος 20 έτη, και η μέση συχνότης χρήσης 2 φορές τη βδομάδα.
    Οι μισοί περίπου απάντησαν ότι αυτο-χορηγούσαν κλύσμα, και οι περισσότεροι δήλωσαν την επιθυμία να βρουν σύντροφο στο "παιγνίδι" τους.
    Το 40% ανέφερε συνοδές παραφιλικές δραστηριότητες, όπως ήπιο ράπισμα στα οπίσθια, γεγονός που πιθανόν υποκρύπτει σεξουαλικό μαζοχισμό.
    Ο Agnew (1982), σημείωσε ότι η διαδικασία του κλύσματος περιλαμβάνει την είσοδο, το γέμισμα, και την εξαγωγή.
    Η είσοδος του κλύσματος βιώνεται σαν ευχάριστο συναίσθημα λόγω της υψηλής ευαισθησίας της περιοχής του πρωκτού και του περινέου.
    Το γέμισμα του κατώτερου ορθού προκαλεί εσωτερική πίεση του προστάτη στους άνδρες και του οπισθίου κόλπου στις γυναίκες.
    Η προσπάθεια εξαγωγής διεγείρει τη περιοχή του πρωκτού και του περινέου, προκαλώντας περισταλτικά κύματα τα οποία διεγείρουν παρακείμενες γεννητικές περιοχές.
    Ο Agnew (1982), περιέγραψε αρκετές ομοιότητες μεταξύ πρωκτικού και κολπικού ερεθισμού, σημειώνοντας ότι η αίσθηση ευχαρίστησης που βιώνεται κατά τη διαδικασία του κλύσματος είναι παρόμοια με αυτην της συνουσίας και του αυνανισμού.
    Τέλος, ο Denko (1973), υποστήριξε την πιθανότητα εξάρτησης σε κλυσμοφιλικές δραστηριότητες κατά τη διάρκεια της παιδικής ηλικίας.
     
  7. medicineman

    medicineman Regular Member

    Για όσους σκέπτονται σοβαρά το θέμα...

    http://www.enematips.com/

    Εκεί θα τα βρείτε όλα όσα θα πρέπει να γνωρίζετε ή σχεδόν όλα...
     
  8. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Προσωπικά το κάνω σton sub μου και το θεωρώ/ουμε απαραίτητο στην διαδικασία της διείσδυσης.

    Έτσι νοιώθω/θει ότι είναι καθαρός και έτοιμος για να με δεχτεί με το strapon η ακόμα κάνοντας του fisting.

    Σαν τιμωρία δεν το χρησιμοποιώ (δεν με εμπνέει)

    Φυσικά ποτέ η χρήση δεν γίνετε αλόγιστα και πάντα προσέχω να έχει περάσει ένα εύλογο διάστημα μιας εβδομάδας τουλάχιστον από την επόμενη φορά που θα το χρησιμοποιήσω και πάλι.

    Μου αρέσει να συμμετέχω στην στιγμή της προετοιμασίας του για να με δεχτεί και προτιμώ απολαμβάνοντας το να του το κάνω εγώ και όχι μόνος του.

    Επίσης το χρησιμοποιώ σε kinky games, strict role, oriented play forms όπως doctor/patient, nurse/patient, medical fantasy, κ.λ.π

    Πάντα χρησιμοποιώ φαρμακευτικά σκευάσματα μιας χρήσεως με βάση την γλυκερίνη και πάντα προσέχω το τρόπο που θα του το κάνω (με αργές κινήσεις- ποτέ άγαρμπες και βιαστικές) για να μη του προκαλέσω ζημιά προκαλώντας του γρατσουνιές η ζημιά στο έντερο με το στόμιο.

    Για μένα λειτουργεί σαν μια απαραίτητη ιεροτελεστία που γίνετε όπως προανέφερα προς τιμή μου.
     
  9. black_pearl

    black_pearl Regular Member

    Είναι πολύ τυχερός ο sub σας, Αγαπητή SM_Art_Lady διότι έχει εσας που τον προσέχετε!!!
    Είναι και (δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές γυναίκες) σπάνιο να έχει κάποια γυναίκα σαν εσας τις γνώσεις σας και την εμπειρία να κάνει σωστό, και καλό κλύσμα στον sub τις.
    Τα συνχαρητήρια μου Αγαπητή SM_Art_Lady !!!

    Ελπίζω να βοηθήσει αυτό το λίνκ http://www.geocities.com/sdeviance/greek/other_paraphilia2.htm

    Με εκτίμηση Γιάννης - Submissive_John!!!
     
  10. subman11

    subman11 New Member

    Ta teleutaia 15 xronia to enema einai o apokleistikos moy tropos na ektelw thn anagh mou gia afodeysh (toylaxiston otan eimai spiti h).Apo th mia, moy dinei th dynatothta na eimai panta ka8aros mexri ba8eia sta splaxna moy kai etoimos kai dia8esimos ana pasa stigmh na xrhsimopoih8w gia prwktiko sex, kai apo thn allh ,einai para poly hdoniko gia mena na gemizei to entero moy mexri ba8eia ,poly zesto ews kafto nero, apo to stomio toy ntous kai na adeiazei diadoxika kai epanalambanomena mexri na bgainei to nero ka8aro akribws opws mpainei. 8elei proswxh na ry8mistei h 8ermokrasia toy nerou gia na mhn prokalesete eswteriko egkauma kai nekrwsh twn ais8hthriwn ths perioxhs, ka8ws kai ry8mish ths rohs tou nerou wste na mh prokalesete apotomh kai biaih yper plhrwsh toy enterou pou mporei na to traymathsei kai sth xeiroterh periptwsh na to sxisei,me poly dysaresta apotelesmata . Oute sto parel8on oute apo tote pou efarmozw to enema den antimetwpiza/zw kapoio problhma me to entero moy kai epanalambanw to kanw ka8hmerina tosa xronia. Pantote omws me poly prosoxh sth 8ermokrasia kai thn piesh toy nerou.
     
  11. blindfold

    blindfold Contributor

    μένω έκπληκτος...

    όσο ευχαριστούσα ερωτικά το έκανα και εγώ αλλά όχι καθημερινά και όχι με καυτό νερό... επίσης δε χρειάστικε ποτέ να βάλω το στόμιο μέσα (μου..)απλά με ελάχιστη πίσεη το νερό πήγαινε μόνο του ,και όντως ναι και από άποψη υγειηνής βόλευε και σαν αίσθηση

    και μία "μετάφραση" παρακαλώ στα ελληνικά..
     
  12. bodyfull69

    bodyfull69 Regular Member

    Κλυσμα:
    Αποδεκτή διαδικασία τόσο για προετοιμασία για anal play, αλλά στο bdsm χρησιμοποιείται για την υποταγή και τον εξευτελισμό του υποτακτικού ατόμου και όχι για τιμωρία.
    Είναι σχετικά ακίνδυνη διαδικασία, μόνον που δεν πρέπει να γίνεται τακτικά (διάστημα μίας εβδομάδος) για να μην καταστραφεί η φυσιολογική χλωρίδα τους εντέρου.
    Μπορείτε να χρησιμοποιείται απλά φαρκακευτικά κιτ για απλό κλύσμα.
    Προσωπικά το θεωρώ απολαυστικό για anal αλλά και ενδιαφέρων kinky τρόπο υποταγής.
    Χρησιμοποιήστε το στον / στην σκλαβο / σκλάβα σας.