Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Findom

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος GothKitty, στις 24 Ιουλίου 2017.

  1. GothKitty

    GothKitty Sensitive Babygirl

    Καλησπέρα! Πρόσφατα έτυχε να ανακαλυψω τον όρο findom και ομολογώ ότι είμαι αρκετά μπερδεμένη. Για όσους δεν γνωρίζουν το findom είναι οταν ένας υποτακτικος θέλει να τον εκμετάλλευτει οικονομικά μια αφεντρα χωρίς απαραίτητα να υπάρχει κάποια σεξουαλικη δραστηριότητα.

    Όλο αυτό μου φαίνεται πολύ "παράξενο". Φυσικά δεν κατηγορω κανέναν για αυτή την επιλογή και ουτε θελω να θιξω κανέναν απλά θέλω να καταλάβω την λογική πισω από όλο αυτό καθώς έμαθα πολύ πρόσφατα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Και εντάξει αν μιλάμε για ευκαταστατους υποτακτικους μπορώ να το καταλάβω αλλά έχω δει και περιπτώσεις όπου χρειάζεται να κάνουν δύο δουλειές για να στηρίξουν το φετιχ τους

    Αν κάποιος έχει εμπειρίες πάνω σε αυτό το θέμα ή έχει γνώσεις γενικότερα θα χαρώ πολύ να μου απαντήσει. Επαναλαμβάνω δεν κρίνω τπτ και κανένα ούτε επιθυμώ να θιξω κάποιον απλά θέλω να καταλάβω πως οι άνθρωποι με αυτό το φετιχ
     
  2. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Για να καταλάβεις το findom, θα πρέπει να το παραλληλίσεις με την ταπείνωση.

    Γενικότερα, βέβαια, οι μηχανισμοί που είτε έχουν να κάνουν με την σεξουαλικότητα,
    είτε με το πως κάποιος εισπράττει αγάπη, συναίσθημα κτλ, δεν είναι πλήρως κατανοητοί
    και προσδιορισμένοι. Εξατομικευμένα μόνο βγαίνει κάποιο νόημα.

    Μετά τα μέχρι τώρα δεδομένα, το περιβάλλον μας καθορίζει σε ένα ποσοστό γύρω στο
    60-65%, ενώ το DNA μας κατά 35-40% (ακόμα και αυτό όμως είναι εντελώς ρευστό, από
    την επιστήμη).

    Έτσι, ένα άτομο που μεγάλωσε σε ένα περιβάλλον, όπου υπήρχαν τέτοια ερεθίσματα,
    άθελα του μαθαίνει να εισπράττει το ενδιαφέρον, το συναίσθημα με αυτά τα στοιχεία.
    Είτε με ταπείνωση, είτε εκμετάλλευση κτλ. Ακόμα όμως και αυτό, δεν είναι μονόδρομος.

    Προσωπικά πάντως, θα σε παρότρυνα, προκειμένου να καταλάβεις τι είναι το BDSM,
    να το πας ένα βήμα παραπάνω. Να καταλάβεις τι είναι ο άνθρωπος και πως αυτός
    λειτουργεί και είναι προκαθορισμένος από την φύση του.

    Όσο αφορά το ερώτημα σου, πριν πολύ καιρό που είχα γνωρίσει μια τέτοια περίπτωση,
    οικονομική σκλάβα δηλαδή, δεν χρειάστηκε πολύ χρόνο να καταλάβω, ότι απλά ακολουθούσε
    τα βήματα της μητέρας της. Με άλλα λόγια, η μητέρα της, κρατούσε (κατά κάποιο τρόπο) τον
    πατέρα της, λόγω της περιουσίας της. Αυτό το δούνε και λαβείν, επομένως, είναι αυτό που
    μέσα της καθορίζει μια σχέση και είναι ο πυρήνας.
     
  3. GothKitty

    GothKitty Sensitive Babygirl


    Σε ευχαριστω πολυ ησουν αρκετα κατανοητος. Απλα αναρωτιεμαι, αυτη η κατασταση δεν δημιουργει ψυχολογικα θεματα ή απωλειες περιουσιας;. και μετα απο την συναλλαγη πως νιωθει ο σκλαβος; ειναι χαρουμενος ή μηπως το μετανιωνει;
     
  4. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Σε έναν ιδεατά πλασμένο κόσμο, ούτε ψυχολογικά δημιουργεί
    ούτε οικονομικά θέματα υπάρχουν.

    Με όρους δηλαδή BDSM, μια οικονομική σκλάβα δεν πέφτει θύμα
    οικονομικής εξαπάτησης ή απώλεια περιουσίας. Αλλά, ο Κ διαχειρίζεται
    τα οικονομικά της και της δίνει χαρτζιλίκι ανάλογα με το πόσο καλή
    ή όχι είναι.

    Σαν παιχνίδι δηλαδή, η υ παρακαλάει, ικετεύει τον Κ της, να της
    δώσει χρήματα για έξοδο, αγορές κτλ.

    Με άλλα λόγια, εάν παίζεται "σωστά" το παιχνίδι, με όρους BDSM,
    όπως δεν υπάρχει πραγματική ταπείνωση και εξευτελισμός στο υ,
    έτσι δεν υπάρχει και ουσιαστική οικονομική φύρα.
     
  5. kappa

    kappa New Member

     
  6. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Και ας βάλουμε ένα πρόχειρο τεστ,

    ποιες οι διαφορές μεταξύ findom και SugarMama;
     
  7. kappa

    kappa New Member

    1. Στο Findom ο οικονομικός σκλάβος νιώθει τον εξευτελισμό με αυτών τον τρόπο.

    2. Στο Findom μπορεί να μην υπάρχει καμία απολύτως επαφή ενώ συχνά δεν υπάρχει καν γνωριμία

    3. Η Γλυκιά μαμά ή ο Γλυκός μπαμπάς δεν είναι απαραίτητα Κυρίαρχοι/υποτακτικοί, ενώ παίζει ρόλο η διαφορά ηλικίας που έχουν μεταξύ τους.

    Δεν έχει καμία απολύτως σχέση το ένα με το άλλο...εκτός από ότι και στης δύο περιπτώσεις βασικό συστατικό είναι το χρήμα.
     
  8. Sandra1984

    Sandra1984 Goodbye

    Αυτά είναι!!!
    Ε ρε γλέντια!!!
     
  9. Xarhs

    Xarhs Hard limits: Μπουζούκια, Δράκοι και Μονόκεροι

    Findom της καρδιας μου είναι ο Ευκλείδης...
     
     
  10. Sandra1984

    Sandra1984 Goodbye

    Λεφτά αισθήματα!!!
    Πολύ με άρεσε το bdsm αυτό...    
     
  11. François Frédéric

    François Frédéric Regular Member

    Last edited: 6 Σεπτεμβρίου 2017
  12. Sandra1984

    Sandra1984 Goodbye

    Και δεν κάνεις τίποτα το πονηρό και δεν τον τρως στην μάπα αυτόν και το σόι του και σου κάνει δώρα.
    Αυτός είναι ο ΤΈΛΕΙΟΣ άντρας!!! ❤❤❤