Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Happy end...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 29 Νοεμβρίου 2016.

  1. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    Νομίζω οτι πιο πολύ με προβληματίζει ο τίτλος που έχεις βάλει, "happy end" και η εξήγηση που δίνεις μετέπειτα στον @Beyonder (ο οποίος επίσης στάθηκε στον τίτλο) και οτι το συνδέεις με το τέλος ενός παραμυθιού.
    Πώς ορίζεται η ευτυχία που αποζητάς μέσα σε αυτό; Τι ακριβώς εννοείς ως "τέλος ενός παραμυθιού";

    Μου είναι παντελώς αντίθετο να βρω σύνδεση μεταξύ "ευτυχίας" που ειναι εκ φύσεως τελικώς στιγμιαίο συναίσθημα και "τέλους" που μοιάζει σαν κάτι οριστικό και με διάρκεια.

    Ως ευτυχία δεν έχω να δώσω προσωπικά ορισμό, καθότι ειναι παντελώς υποκειμενικό.

    Θεωρώ ομως οτι υπάρχουν προϋποθέσεις για να βιώσεις το συναίσθημα. Γιατί περι συναισθήματος μιλάμε, ασχέτως αν έχει μία απόλυτα εξηγήσιμη χημική υπόσταση ενδορφινών από πίσω.
    Απαιτεί κατ'έμέ, ενσυναίσθηση. Το να μπορέσεις να διαχωρίσεις και να αναγνωρίσεις την εξέλιξη των ίδιων σου των συναισθημάτων. Των μικρών αλλαγών.
    Το να είσαι συγχωρητικός με τον εαυτό σου και να έχεις κάποια επίπεδα αυτοφροντίδας. Το να μην είσαι κλειδωμένος μέσα σε κατάθλιψη...

    Αν εισαι αυτοτιμωρός, μονίμως απαιτώντας και μην αναγνωρίζοντας τις μικρές χαρές, τότε πώς;

    Νομίζω οτι μέσα από αυτά που έγραψες κάνω μία μικρή σύνδεση της "επίτευξης στόχων" ως πηγή ευτυχίας.
    Αν κάποιος στοχοποιήσει για παράδειγμα το να γίνει "γονέας" τότε βιώνει ευτυχία όταν συμβεί.
    Αν στοχοποιήσει να πάρει προαγωγή, βιώνει ευτυχία απαξ και το πετύχει.
    Μου είναι κατανοητό, αλλά οι στόχοι πολλές φορές καταλήγουν εμμονικές ιδέες που μας τρώνε τόση ενέργεια στο να τους πετύχουμε που τελικώς χάνουμε το νόημα της επίτευξης. Δεν εννοώ να μη θέτουμε στόχους, όχι, αλλά το να μπορούμε να δούμε και κατά τη διάρκεια της πορείας μας προς τα εκεί τα διάφορα στάδια, συναισθήματα και το πώς τελικώς αναπροσαρμοζόμαστε και αλλάζουμε. Συνολικά... ή ακόμη και επαναπροσδιορίζουμε τους στόχους μας.
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Τι θα γίνει με αυτό το χάπι εντ..? Ακόμα δεν παντρευτήκανε, να πέσουν οι τίτλοι, να δούμε ποιος έκανε τα εφέ..?
     
  3. Soraya

    Soraya Guest

    Σταμάτησα να διαβάζω το νήμα γιατί εκεί να κυριολεκτικά μ@λ@μας από αυτό.....
    Δλδ αν χάσεις τα μαλλιά σου χάνεις και την ευτυχία σου;;;;;
    Δλδ όλοι αυτοί οι άνθρωποι και κυρίως τα παιδιά που πάσχουν από καρκίνο και παλεύουν να ζήσουν γιατί έχουν ελπίδα θα πρέπει να είναι δυστυχισμένοι ;
    Δεν κατάλαβα τον συνειρμό σου πραγματικά...
     
  4. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Ευτυχία είναι να φτυνεις λίγο στον καφέ του αφεντικου σου δευτέρα πρωί.
     
  5. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Σα δε ντρέπεσαι....τς τς τς    
     
  6. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Ναι ναι. Είναι γνωστό ότι κατεξοχην ντρέπομαι φουλ  
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    "Ντροπαλή ξεδιάντροπη"
    Τώρα που φανερώθηκες, ετοιμάσου για ψυχανάλυση, από τους αυτεπάγγελτους ψυχαναλυτές του forum.        
     
  8. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Ματάκια μου λεφτά να μη ζητήσουν και κομμάτια να γίνει, δε γαμιεται.
     
  9. espimain

    espimain Contributor

    Από ότι έχω δει ως τώρα τζάμπα το κάνουμε.      
     
  10. aenaosss

    aenaosss Regular Member

    Τα είπες ΟΛΑ!!!!!
     
  11. el pastigio

    el pastigio Bis vivit qui bene vivit

    δεν το έχω κάνει ποτέ προτιμώ να υποβάλω παραίτηση (αν δεν τον γουστάρω)και ας ψάχνω για δούλεια.......
     
  12. tithon

    tithon Contributor

    αφήστε εδώ το βιογραφικό σας κάποια στιγμή.