Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Kinky Vs Bdsm?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος nýchta, στις 6 Ιανουαρίου 2011.

  1. Το τελευταίο διάστημα μ' έχει απασχολήσει ο όρος "kinky", και αναρωτιέμαι γιατί μες το μυαλό μου έχει αποκτήσει τόσο "φθηνή" έννοια. Αναγνωρίζω ότι λίγο πολύ όλοι μας είμαστε ή έχουμε υπάρξει kinky, αλλά όταν σκέφτομαι "ιδανικές" bdsmικές σχέσεις κι επαφές, αφαιρώ οποιοδήποτε kinky στοιχείο, καθώς θεωρώ ότι δύο (ή περισσότεροι για άλλους) νοήμονες, συμπληρωματικοί μεταξύ τους άνθρωποι, είναι αρκετοί.

    Για να κάνω πιο σαφές αυτό που έχω στο μυαλό μου, εννοώ ότι έχω καταλήξει στο ότι για μένα το bdsm σχετίζεται περισσότερο με παιχνίδια μυαλού, ενώ το kinky play με παιχνίδια σώματος. Ότι στο bdsm είναι αρκετά οι λέξεις, οι σκέψεις και τα συναισθήματα των συμμετεχόντων, και δεν χρειάζονται αντικείμενα ή εργαλεία.

    Στο συμπέρασμά μου αυτό, με οδήγησε η ανάγνωση κάποιων προσωπικών εμπειριών κι εξιστορήσεων, όπου συνειδητοποίησα, πως απολαμβάνω περισσότερο αυτές, στις οποίες δεν υπάρχει καμία αναφορά σε μαστίγωμα, δέσιμο, κάψιμο, κόψιμο κτλ.

    Θα χαρώ ν' ακούσω τις δικές σας απόψεις πάνω στο θέμα, σχετικά με το τί θεωρείτε εσείς kinky, τί είναι για σας το Bdsm, βάσει φυσικά των γενικών ορισμών αλλά "φιλτραρισμένα" μέσα από τις προσωπικές εμπειρίες και "θέλω", αν πιστεύετε ότι υπάρχει σχέση μεταξύ τους ή ό,τι άλλο σκεφτείτε.

    Παραθέτω και κάποιους ορισμούς που βρήκα:

    Kinky
    Και [ame="http://el.wikipedia.org/wiki/BDSM"]Bdsm.[/ame]
     
  2. panic

    panic Regular Member

    Μην βάζεις ταμπέλες στα συναισθήματα σου ή σε ότι σε ερεθίζει.
    Παίξε όπως σου αρέσει, κοίτα να το χαρείς, να το απολαύσεις.
    Όπως πολύ σωστά είχε πει (βάσει σεναρίου Σακελλάριου αν δεν κάνω λάθος) ο Κωνσταντίνου "δεν θέλω να μάθω πως το λένε, να το φάω θέλω".

    Ναι οκ, αναφερόταν σε προφιτερόλ, αλλά κάθε τι που αξίζει να γευόμαστε, καλύτερα να το τρώμε (ή "τρώμε") παρά να ξέρουμε να το προφέρουμε.

    Άσχετο:Αυτό το status vanila σε ένα alternative forum ποτέ δεν το κατάλαβα...
     
  3. Απάντηση: Re: Kinky Vs Bdsm?

    Νόμιζα ότι η ύπαρξη των φόρουμ αυτή τη χρήση έχει. Να επικοινωνούμε τις απόψεις μας. Αλλιώς θα άνοιγα λεξικό! Επειδή ίσως δεν χρησιμοποιώ μαχαιροπίρουνο, σας έδωσα την εντύπωση ότι δεν το "τρώω", ή δεν το απολαμβάνω?


    Συμφωνούμε περί ταμπελών, εξού και το vanilla.  


    Θα χαιρόμουν αν απαντούσατε και στο θέμα...
     
  4. tyfeas

    tyfeas In Loving Memory

    Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    Δεν υπαρχει αντιπαλοτητα ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα.
    Οταν μιλαμε για bdsm το μεγαλυτερο κομματι του ειναι το sm.
    Xωρις αυτο κατα τη γνωμη μου bdsm δεν υφισταται.
    Σαδισμος και μαζοχισμος κυριαρχουν και ο πονος αναζηταται σε ολες του τις εκφανσεις.
    Και πιστεψε με, τα λογια ειναι για τη θεωρια.
    Στη πραξη χρειαζονται και αντικειμενα και εργαλεια,τοσα,οσα κρινει οτι ειναι απαραιτητα ο Κ για την ευχαριστηση του αλλα και για τις αντοχες σου.
     
  5. blindfold

    blindfold Contributor

    Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    kinky Vs bdsm
    σαν να λες ένα ζευγάρι που παίζει/πειραματίζεται Vs ένα ζευγάρι που 'έχει θεσπίσει κανόνες στη σχέση τους
    σαν να λες αριστερά Vs δεξιά
    σαν να λες ελαφρύ Vs βαρύ

    για εμένα δύσκολο να πιάσω κάποια άκρη, θα έλεγα πως τείνω προς το bdsm αλλά ώρες ώρες δείχνει τόσο ξενέρωτα σοβαροφανές ...
     
  6. Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?


    Καταλαβαίνω τί εννοείτε, και με βοηθάτε να γίνω ακόμη περισσότερο σαφής.

    Ο εξευτελισμός και η ταπείνωση μπορούν να προκαλέσουν φοβερό πόνο, άνευ εργαλείων και αντικειμένων, δε συμφωνείτε? Κι αυτό εξακολουθεί να είναι s/m, σωστά? Η πρακτική της λεκτικής ταπείνωσης, δηλαδή, είναι για τους θεωρητικούς?
     
  7. blindfold

    blindfold Contributor

    Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    όχι για τους θεωρητικούς ,αλλά αυτό μπορείς να το βρεις και στο kinky ...
     
  8. tyfeas

    tyfeas In Loving Memory

    Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    Oχι δεν ειναι για θεωρητικους,το αντιθετο προυποθετει μεγαλη εμπειρια για να ειναι επιτυχης,να κανεις ενα βημα επιπλεον,χωρις να ''κινδυνεψεις''.
    Ο εξευτελισμος μπορει να συνδυασθει ταυτοχρονα και με ''οργανα''
     
  9. Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    Δεν με βοηθάτε ιδιαίτερα...

    @Tyfeas... μπορεί να συνδυαστεί, αλλά μπορεί και όχι. Άρα?

    @Blindfold, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τις αντιπαραβολές...
     
  10. Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!..

    Νομίζω ότι όλα έχουν τη σημασία και τη χρησιμότητά τους σε μια BDSM σχέση... Τα σωματικά ή kinky παιχνίδια βάζουν ένα πρώτο πλαίσιο που κινούμαστε, αναγνωρίζω τι είναι εκείνος και ποια είναι η δική μου θέση...

    Κι αυτό με βοηθάει να προχωρήσω και στα παιχνίδια του μυαλού, δεν μου αρέσει όμως η λέξη "παιχνίδια" εδώ... Για μένα είναι η παράδοση του ελέγχου, που εξελίσσεται κάθε μέρα, συνέχεια, το νιώθω και το ζω...

    (Κατάλαβα τι ρωτάς Beatrix, ή είμαι εκτός θέματος?  )
     
  11. Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?


    Χρόνια πολλά, φυσικά καταλάβατε, καθόλου εκτός θέματος δε σας βρίσκω, ίσα ίσα τα εκφράσατε πάρα πολύ όμορφα!

    Και συμφωνώ ως προς τα παιχνίδια μυαλού, αλλά δεν ήξερα πώς να το εκφράσω καλύτερα.
     
  12. blindfold

    blindfold Contributor

    Απάντηση: Kinky Vs Bdsm?

    παιχνίδια στο μυαλό τα βρίσκεις και μέσα από το kinky ,γιατί να το θέτεις μέσα από αυστηρούς τυπολατρικούς κανόνες που εμπεριέχει το bdsm ;