Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

[M/s & D/s], συμφωνίες.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 21 Σεπτεμβρίου 2016.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Thoughts.

    Είμαι λίγο περίεργη ως προς τις συμφωνίες στο BDSM.

    Υπάρχει, πάντα, κάποιο είδος «συμφωνίας», γραπτής ή προφορικής;
    Θα μπορούσε να γίνει ένα καλό εργαλείο για τα νέα άτομα;
    Έχει τύχει να ''σπάσετε'' συμφωνία;

    Tο νήμα αναφέρεται σε Κ & υπό.
     
  2. Soraya

    Soraya Guest

    αναφέρεσαι στα συμβόλαια η σε απλή συμφωνία;
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Σε συμφωνία, τα συμβόλαια τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές.
     
  4. zoeleene

    zoeleene D̶̸̡̀͏įs̡t̵͞͏o̢̢̕ŗ͝t̨̢e̢͘͜͞͞d̴̸͜͝҉

    Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω η ασυμφωνία είναι πρόβλημα.  
     
  5. Soraya

    Soraya Guest

    ναι αυτό ακριβώς είχα σκεφτεί.
    παρόλα αυτά δεν μπορώ να σκεφτώ τι είδους συμφωνία θα μπορούσαν να κάνουν οι εμπλεκόμενοι σε θέματα απλά που δεν τα ξεκαθαρίζουν μέρα με την μέρα εξερευνώντας τα θέλω τους βλέποντας αν ταιριάζουν  
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Εμείς έχουμε αρχική συμφωνία και στόχους για το πώς θα είναι η σχέση μας. Αυτά τα διαμορφώσαμε, χωρίς να μας νοιάζει να πάρουν κάποια τυπική μορφή, στις πρώτες εβδομάδες της σχέσης μας. Ορισμένα πράγματα αναθεωρούνται πότε πότε, οι στόχοι δεν άλλαξαν.
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Δεν την είχα σκεφτεί, αυτή την παράμετρο, κοινό πρόβλημα, ασυμφωνία επιθυμιών, είναι πρόβλημα, ναι.
     
  8. mai_ra

    mai_ra Guest

    βασικοί όροι της σχέσης διαμορφώνονται μέσα από τη γνωριμία, ούτως ή άλλως.
    Όσο πιο σαφή είναι η συμφωνία τόσο το καλύτερο. Οπωσδήποτε βοηθά, αρκεί να γίνει με προσοχή και να βρεθεί πραγματικά κοινός τόπος και όχι έτσι να νομίζουν ή να νομίζει κανείς. Συμφωνίες βιαστικές χωρίς διεξοδική συζήτηση από κοντά π.χ. μπορεί να είναι και αστείες. Βλ. Αρκά: "Κάποτε θα τα θυμόμαστε ολ αυτά κ θα γελάμε"
     
    Last edited by a moderator: 23 Σεπτεμβρίου 2016
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @mai_ra

    Έχεις αντιμετωπίσει συμφωνία, που άλλα λέγατε και άλλα προέκυψαν, κατόπιν συζητήσεως; Kι αν, ναι, πως το διαχειρίστηκες, κατά την γνώμη σου;
     
  10. mai_ra

    mai_ra Guest

    Με μπαλώματα. Ώσπου κατάλαβα ότι έμπαζε εξ αρχής. Ήμουν βιαστική και τα δικά μου αυτονόητα (που δεν ειπώθηκαν) δεν ταυτίζονταν με του συνομιλητή μου.
    Αυτοί είναι "θόρυβοι" στην επικοινωνία που μπορούν να αποφευχθούν. Με δουλειά, χρόνο, διάθεση. Αλλιώς, δεν προχωράει το πράγμα. (Που πα ρε Καραμήτρο!) Αλλά, τουλάχιστον, φαίνεται νωρίς.
    Αν το ξανάκανα, θα έκανα πολλές ερωτήσεις στην αρχή και θα αργούσα να δώσω απαντήσεις. Δε θα βασιζόμουν τόσο στο τι ένιωθα τότε, αλλά στην ίδια τη συμφωνία.
     
    Last edited by a moderator: 23 Σεπτεμβρίου 2016
  11. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Σ εμενα ετυχε τα συμφωνιθεντα της σχεσης να μην μπορουν στην πορεια να τηρηθουν και ζητησα αποδεσμευση.
    Μονο σε D/s και M/s???? T/b? s/m? Δεν υπαρχουν κι εκει συμφωνιες;;;
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @charlotte

    Ήταν επιλογή, δική σου, το να ζητήσεις, αποδέσμευση, ποιος, αν επιτρέπεται, δεν τήρησε, τα συμφωνηθέντα;

    Nαι, φυσικά, παράλειψη, δική μου.