Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Mind Hacking - Brainwashing

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Lady in Corslet, στις 17 Σεπτεμβρίου 2016.

  1. Brand

    Brand The Most Successful Delete

    Fair enough.

    - Αν το ασαφές σχετίζεται με τον παραλληλισμό εκπαίδευσης και manipulation, τότε η σκέψη μου έχει ως εξής. Κάθε εκπαιδευτικό σύστημα είναι σχεδιασμένο, πρωτίστως, ώστε να εξασφαλίζει τη βιωσιμότητα της κοινωνικής ομάδας/χώρας/εθνικής ταυτότητας/θρησκευτικής ταυτότητας κ.ο.κ. Είναι δηλαδή φορέας προπαγάνδας που με τη σειρά της γνωρίζει σε μια ορισμένη ομάδα/γενιά κάποια γεγονότα, ερμηνείες για αυτά, αξιώματα, γενικότερες αξίες και βασικές γνώσεις. Χωράει εδώ μια σημείωση για τον όρο "προπαγάνδα". Τον χρησιμοποιώ όχι με τη σύγχρονη αρνητική φόρτιση, αλλά με την πρωτότυπη που ίσχυε προ Β' Παγκοσμίου. Στον καθαρό αυτόν ορισμό της, αναφέρεται σε οποιαδήποτε πληροφορία μεταδίδει ένα κράτος, μια πολιτεία, προκειμένου να προωθήσει συγκεκριμένη οπτική και θεώρηση κάποιων πραγμάτων. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να είναι αρνητική, μπορεί όμως να είναι και θετική.

    Τι σχέση έχει αυτό με manipulation; Είναι αδύνατο να μην έχει όταν επηρεάζει τη διαμόρφωση της κριτικής σκέψης για το σύνολο της ζωής ενός ατόμου. Και η προπαγάνδα έχει ακριβώς αυτόν το στόχο, εξ ορισμού και σχεδιασμού.

    - Αν το ασαφές σχετίζεται με τα των γενεών, η σκέψη είναι πιο απλή και απόρροια της προηγούμενης. Ακόμη και η ορθογραφία αλλάζει με την πάροδο του χρόνου, οπότε μπορεί μια "φουρνιά" να έχει μάθει κάτι και η επόμενη να το μάθει κάπως διαφοροποιημένο. Τι σημασία έχει η ορθογραφία; Θα μπορούσα να επιμείνω για πάντα στο ότι η γραφή επηρεάζει την αισθητική του ατόμου, αλλά παραείναι "καμένη" οδός αυτή. Το εύκολο παράδειγμα είναι η ιστορία. Ίδια γεγονότα παρουσιάζονται με διαφορετικό τρόπο ανά καιρούς (δεν χρειάζεται καν συνωμοσία για κάτι τέτοιο - ακόμη και οι ιστορικοί αναθεωρούν κάποια πράγματα και στα σοβαρά μάλιστα, οπότε ας κάνουμε πέρα τις κακές περιπτώσεις χάριν απλοποίησης) επηρεάζοντας την αντίληψη του ατόμου για το διπλανό του, τον αλλοεθνή, το σωστό, το λάθος, την ιεράρχηση στόχων, την οικογένεια, την ατομικότητα, την έκφραση και χίλια άλλα πράγματα, ακόμη και χωρίς να υπολογίζονται εξωτερικοί παράγοντες.

    Είναι απολύτως λογικό, ακόμη και αν όλοι έχουν τις καλύτερες προσθέσεις, σε όλες τις πλευρές, σε όλα τα στάδια, γενιά από γενιά να έχει διάσταση απόψεων σε δομικό επίπεδο. Για καλό, για κακό, λίγο, πολύ, σε μικρή ή μεγάλη έκταση, δεν έχει σημασία (διότι τότε ανοίγουμε και τελείως άλλο θέμα, όχι τίποτα άλλο).

    - Αν το ασαφές εντοπίζεται κάπου αλλού που δεν αντιλαμβάνομαι, εδώ είμαι, κάπως θα βγει η άκρη.

    Υ.Γ.: Είχα πιο ήρεμη μέρα σήμερα, είναι φως-φανάρι.
     
    Last edited: 20 Σεπτεμβρίου 2016
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Αυτό!.
    Στην πράξη όμως δεν λειτουργεί πάντα έτσι, τουλάχιστον στον επιθυμητά μέγιστο βαθμό, γιατί εξαρτάται απόλυτα απο τους φορείς της εκπαίδευσης , τους δασκάλους ,που δεν ελέγχονται απόλυτα στον τρόπο που μεταδίδουν την "γνώση". Εκεί μπορεί να υπάρξουν -και υπήρξαν ,ακόμα και μέσα στη δικτατορία - "ρωγμές".
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Μόνο μέσα στην δικτατορία? Εγώ θεωρώ ότι τώρα γράφονται κι άλλες μαύρες σελίδες στην μετάδοση της ''γνώσης''.
    Ένα σύστημα εκπαίδευσης ανερμάτιστο και ασυνεπές, κατά την γνώμη μου.
    Όσοι λοιπόν δεν έχουν αναπτύξει επαρκώς, εντός τής εκπαίδευσης ή εξαιτίας αυτής τις δεξιότητές τους, ευκολότερα γίνονται αντικείμενα χειριστικών ανθρώπων και συστημάτων.
    Θέλεις να αποδομήσεις έναν λαό σε βάθος χρόνου, θέλεις να του στερήσεις την συνοχή και την εξέλιξη? Αποδόμησέ του την εκπαίδευση.
    Παλιές στρατηγικές, δυστυχώς τις βλέπουμε να εφαρμόζονται πάνω μας. Το σίγουρο είναι πως ζητούμενο δεν είναι να παραχθούν ελεύθεροι άνθρωποι. ''Παράγονται'' καταναλωτές, ακόλουθοι, στρατιώτες, πολέμιοι, πιόνια και τα συναφή, αυτό που θέλει η κοινωνία να παράξει.
    Ενδιαφέρον θα είχε να το συζητήσουμε και με όρους bdsm.
     
  4. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    @Brand @underherfeet @brenda
    Κατά την γνώμη μου και εν πολλοίς, ισχύουν τα εξής:
    Η προπαγάνδα ως κομμάτι του brainwashing μπορεί να ιδωθεί ως εκπαίδευση των ενηλίκων μελών του οποιουδήποτε κοινωνικού συνόλου.
    Από την άλλη μεριά, η εκπαίδευση των ανηλίκων μελών, δεν είναι παρά ένας συνδυασμός προπαγάνδας και brainwashing.
    O σκοπός και στις δύο περιπτώσεις είναι κοινός. Η λειτουργία των κατά περίπτωση ''εκπαιδευμένων'' εντός ενός κοινωνικού συνόλου, σύμφωνα με τον εκάστοτε σχεδιασμό.
    'Ετσι ήταν, έτσι είναι και μάλλον έτσι θα συνεχίσουν να είναι τα πράγματα.
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Το ενδιαφέρον είναι πως ενώ στα υπόλοιπα πεδία το mind hacking, brainwashing ,mind fucking ,το μανιπουλάρισμα , και τα συναφή χρωματίζονται -και δικαίως- αρνητικά, όταν έρθουμε στο πεδίο των ασύμμετρων σχέσεων αυτές οι λεξούλες αποκτούν, αν όχι θετικό πρόσημο , σίγουρα μια γοητεία...
    Σαν γενική αίσθηση το σημειώνω, υπάρχουν ασφαλώς και εξαιρέσεις .
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    Ας αναρωτηθούμε λοιπόν σχετικά με το ποια είναι η ειδοποιός διαφορά που κάνει τους ανθρώπους υποτακτικής ψυχοσύνθεσης να γουστάρουν και να κολακεύονται, να ακολουθούν τυφλά και να υπακούουν σε κάτι που αν γινόταν προσπάθεια να τους επιβληθεί στην ζωή τους γενικότερα μπορεί και να επαναστατούσαν ή να αντιδρούσαν άκρως αρνητικά. Προφανώς κατ΄εμέ, ακουμπάει σε μία εσωτερική ανάγκη, που ''ξεπλένει'' τα αρνητικά πρόσημα της χειριστικότητας και των συναφών τεχνικών, ή είναι μία καυλογενεσιουργός τεχνική που εφαρμόζεται γι αυτόν ακριβώς τον λόγο, εδραιώνεται ένας αυτοματισμός μεταξύ του χειριστή και του χειριζόμενου, με οικονομία χρόνου και ψυχικών δυνάμεων και για τους δύο. Το κόστος θα φανεί όταν κάνουνε ταμείο βέβαια, στο τέλος της καύλας...
     
  8. Αν ο χειριστής και ο χειριζόμενος έχουν την ικανότητα να αφήσουν τον εγωισμό τους,εξω από το δωμάτιο τότε το ‘ταμείο’ εύκολα θα είναι win win.μόνο έτσι έχει νόημα….
     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ειλικρινά πολύ όμορφη συζήτηση επί του γενικού πλαισίου. Συνεχίζω, να μην διακρίνω την συνάφεια της με το bdsm, τουλάχιστον όπως τέθηκαν οι διάφορες απόψεις. Ούτε αναφέρθηκε κάποια συγκεκριμένη πρακτική ( εκτός κι αν μου διέφυγε και τότε ζητώ συγνώμη. Γιατί ομολογώ, ότι δεν διαβάζω πια τους πάντες. ). Μάλλον λανθασμένα τις όποιες πιθανότητες mind hacking ή brain washing - γιατί εξακολουθώ να είμαι σκεπτικός - τις αντιλαμβάνομαι ως υπαρκτές, μόνο αν και όταν τελούνται σε ήδη αρκετά διαμορφωμένες προσωπικότητες και όχι υπό το πρίσμα της όποιας ανατροφής ή εκπαιδεύσεως ( π.χ. όπως πολλοί, σπούδασα κι εγώ σ' ένα αντικείμενο για τ' οποίο πριν την είσοδο μου στο πανεπιστήμιο, είχα ελάχιστη ιδέα και μάλλον μονάχα απόψεις/επιθυμίες. Οι καθηγητές μου, τα συγγράμματα που έπρεπε να διαβάσω καθώς και ο τρόπος που έπρεπε να λειτουργήσω, για να πάρω το πτυχίο μου ήταν εκπαίδευση και προσαρμογή. Δεν αναπρογραμματίστηκα, πόσο μάλλον εκ των μύχιων. Τα όποια " νέα " θετικά ή αρνητικά στοιχεία του χαρακτήρα μου ανέκυψαν, - το λέει και η λέξη, ανέκυψαν -, πιθανότατα προϋπήρχαν και απλά βρήκαν τις κατάλληλες ή απαραίτητες συνθήκες, για να βγουν στην επιφάνεια. Εκείνα τα σημεία του "προγραμματισμού" που θεωρούσα λειτουργικά στο σκοπό μου/ή θετικά για μένα γενικότερα, τα κράτησα. Τα υπόλοιπα τα αρνήθηκα, ακόμη και πληρώνοντας κάποιες φορές "λογαριασμό". Όμως η βουλητική μου ικανότητα είχε παραμείνει άθικτη. ). Με λίγα λόγια ( ή μάλλον πολλά χαχα ), "προγραμματίστηκα" σε κάποια ζητήματα για πρώτη φορά και δεν μου έγινε κανένα hacking, αφού δεν υπήρχε ήδη κάτι για να "διαρραγεί". Όπως και τίποτε δεν μου επιβλήθηκε. Τα brain hacking, brain washing δεν τα έχω ακουμπήσει ποτέ με το χέρι. Άρα, για μένα οι πιθανότητες να είναι υπαρκτά ή ανύπαρκτα είναι οι ίδιες.
    Αν βασιστώ στα ελάχιστα ή περισσότερα αναγνώσματα μου, ακόμη και στις ταινίες ( που θα είχαν το γούστο τους χαχα ), δεν θα γίνονταν με το "κλείσιμο του ματιού", αλλά θα χρειαζόντουσαν αρκετό χρόνο και ίσως "συνθήκες εργαστηρίου" ( δηλαδή αρκετή ενέργεια επικεντρωμένη σ' ένα συγκεκριμένο στόχο, που θα ήταν ο εγκέφαλος κάποιου, ο τρόπος που θ' αντιλαμβάνονταν τον εξωτερικό κόσμο που θα τον περικύκλωνε, όσο και το εγωικό του οικοδόμημα με αρκετές αν όχι όλες τις επιμέρους ψηφίδες του. Κι όλ' αυτά με την χρήση ειδικών πρακτικών, εξειδικευμένων γνώσεων και ίσως και φαρμακευτικών σκευασμάτων ).

    Τεσπα, δεν αποκλείω να βρίσκονται ανάμεσα μας και άτομα, που θα πληρούσαν όλες τις παραπάνω παραμέτρους και που θα τύγχανε και βουδουσουμιάρηδες να ήταν και την διάθεση, τουλάχιστον να προσπαθήσουν να κάνουν πλύση εγκεφάλου ή να "διαρρήξουν" το μυαλό του/της όποιας/ου υ/σ τους. Να προσπαθούσαν, να τους "αναπρογραμμάτιζαν" ακόμη και με το ν' αποπειραθούν, να τους εμφυτεύσουν καινούριες κι ανυπόστατες αναμνήσεις. Αλλά συγχωρήστε με, σ' αυτό το σημείο κι αν είμαι ακόμη πιο σκεπτικός.
    Ως προς τον ακούσιο ή εκούσιο εξοβελισμό πιθανών καταλοίπων/τραυματικών εμπειριών που θα έκανε ο οποιοδήποτε απ' εμάς, αν και δεν έχω καμία σχέση με τον ψυ κλάδο, θα ήταν κάτι το αρκετά σύνηθες και μάλλον θα ήταν προσωπική υπόθεση ( Σίγουρα δεν είμαι εγώ, να εκθέσω τις αιτίες. Αφού οι γνώσεις μου θα ήταν σ' επίπεδο "καφενέ" ) και μάλλον δεν θα βρισκόταν στα πλαίσια του brain washing ή του mind hacking.

    Τώρα, τι πρόσημο θα έδινε ο καθένας από σας στις εν λόγω "πρακτικές", δεν το γνωρίζω. Για μένα πάντως μόνο θετικό δεν θα ήταν ( και πάντα υπό την προϋπόθεση ότι σαν πρακτικές θα ήταν δυνατές ). Ίσως και να φταίει, ότι παρά ζυγίζω τις λέξεις ( κι αυτό το τελευταίο δεν είναι πλάγια μομφή σε κανέναν/καμία ).  
     
    Last edited: 21 Σεπτεμβρίου 2016
  10. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Είναι τρομακτικό αλλά θα το έκανα γιατί είναι ένα είδος ολοκλήρωσης για έναν υ
     
  11. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    Διάβασα τα περισσότερα από τα μηνύματά σας, απαντήσεις/διερωτήσεις επί του θεματος...

    Να το πάω λίγο διαφορετικά;;
    Να το πάμε λίγο στο επίπεδο της εμφύτευσης επιθυμίας για κάτι στο οποίο ενδεχομένως αρχικά να έχουμε αποστροφή;

    Και μιλάμε για "εμφύτευση επιθυμίας" όχι για εξαναγκασμό σε κάτι που δε θέλουμε.

    Μία από τις συνταγές για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο (δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλες, πιθανότατα...) ειναι το να αρχίσει κάποιος να αποδέχεται την περιγραφή της πράξης...

    Αν αυτός που προσπαθεί να εμφυτεύσει την επιθυμία ειναι καλός σε αυτό, τότε θα παρουσιάζει αυτό που ΘΑ ήθελε να γίνει ως κάτι που έχει γίνει (μέσα από φαντασίωση/περιγραφή). Θα υπάρχει ποικιλία λεπτομερειών, σχετικών και μη, ώστε τελικώς το μυαλό του άλλου να αρχίσει να το φαντάζεται.
    Αρχικά μπορεί να έχει αποστροφή, άρνηση... σιγά σιγά όμως με την επανάλειψη θα μπορεί να το φανταστεί καθώς το ακούει... και αν το ακούσει πολλές φορές τότε θα μπορεί να "συνεχίσει" την φανταστική περιγραφή που ξεκίνησε, πριν την ακούσει.. και θα μπορεί να συμπληρώσει την περιγραφή... Πλέον έχουν εμφυτευτεί συνειρμοί.
    Και αν αυτο δουλευτεί πολύ, τότε η αρχική αποστροφή θα μετατραπεί ενδεχομένως σε περιέργεια... Αν μη τι άλλο θα αντικατασταθεί με άλλο συναίσθημα, γιατι ο εγκέφαλος θα μπορεί να "παίζει το ταινιάκι" μόνος του. Και θα έρθει η στιγμή που έτσι όπως απλά ο "χειριστής" ξεκινούσε την περιγραφή και ο "χειριζόμενος" μπορούσε να τη συμπληρώσει... θα ξεκινήσει την πράξη και ο άλλος θα κάνει έστω και μία μικρή κίνηση να τη συνεχίσει.

    Voila   ...μόλις πετύχαμε την πρώτη μας εμφυτευμένη επιθυμία βασιζόμενοι στη μέθοδο εμφύτευσης συνειρμών.
     
  12. Ορίων

    Ορίων Omnia mors aequat

    Θα ξεκινήσω την άποψη μου, θέτοντας το παρακάτω ερώτημα.
    Υπάρχει στατικότητα στο bdsm; Προσωπικά θεωρώ, ότι όπως
    οι σχέσεις που το απαρτίζουν, είναι δυναμικές, έτσι είναι και
    αυτό. Αν δεν υπήρχε η εξέλιξη, δε θα ίσχυαν πολλά άλλα
    πράγματα επίσης, εντός και εκτός bdsm. Υποθέτω, ότι πολλά
    πράγματα του bdsm, όταν πέρασαν από άλλον τομέα σίγουρα
    οι «συντηρητικοί» θα είχαν τις επιφυλάξεις τους και κατά πάσα
    πιθανότητα η εισαγωγή τους έγινε χάρις την ενασχόληση
    εκείνων που είχαν την περιέργεια/ πειραματιστών και φυσικό
    επόμενο, μετά από καιρό, να ακολουθήσουν ολοένα περισσότεροι.

    Αν μπορεί κάποιος να εφαρμόσει μία πανεπιστημιακή,
    πειραματική, μυστικών υπηρεσιών τεχνική πάνω στο
    αντικείμενο του, τότε γιατί όχι*; Κάπου υπάρχει ένας
    χάρτης με αρκετές περιοχές, ίσως στο μέλλον να
    προστεθούν και οι πνευματικές ως ξεχωριστή κατηγορία
    έχοντας πεδία όπως mind games, mind fuck, mind hack.

    *Η «ηθική» και η ανηθικότητα του κάθε πράγματος στο
    bdsm ξεκινάει και σταματάει στην συγκατάθεση του άλλου.
    Σε μία D/s θα υπάρξει συγκατάθεση, σε μία M/s υπάρχουν
    τα Πλήρη ανταλλαγή ενέργειας και RACK, τα οποία είναι
    πάλι σε επίγνωση των ατόμων που δίνουν και παίρνουν
    αντίστοιχα τα παραπάνω.