Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Money slavery

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος xalakat, στις 8 Ιουλίου 2005.

Tags:
  1. inlx

    inlx Regular Member

    Αν μπορώ να σας πω κι εγώ τη γνώμη μου, νομίζω ότι το χρήμα διαφθείρει. Ας δούμε λίγο την περίπτωση μου μας διηγήθηκε ο φίλος μας: Απ΄ ό,τι λέει, αυτός πρότεινε αρχικά την ιδέα να ξοδεύει χρήματα για την "αφέντρα". Φυσικά ο ίδιος -αν κατάλαβα καλά- το είδε αλλιώς, δηλαδή στα πλαίσια μιας σκηνής, όπου ψωνίζει αυτή, πληρώνει αυτός, κουβαλάει τις τσάντες κλπ. Ο φίλος μας το είδε σαν μία σκηνή, για την οποία ήταν διατεθειμένος να ξοδέψει και κάτι. Αν υποθέσουμε ότι η κοπέλα ήταν "πραγματική" αφέντρα, θα απολάμβανε κι αυτή τη σκηνή. Αλλά φαίνεται ότι δεν είναι, γιατί πολύ απλά δεν ένοιωσε τίποτε από όλο αυτό το σκηνικό της υποταγής και κράτησε μόνο το αποτέλεσμα: Ό,τι η ίδια αγοράζει με τα λεφτά κάποιου άλλου. Και βέβαια μετά το "απλοποίησε". Δώσε τα λεφτά, να πάω να ψωνίσω μόνη μου. Και τράβηξε σε εντελώς άλλη κατεύθυνση: Βγάλε πιστωτική κάρτα, να ξοδέψω εγώ να πληρώσεις εσύ. Στο σημείο εκείνο το πράγμα γυρίζει: Ο φίλος μας λέει "εντάξει, αλλά βοήθησε με να νοιώσω πιο μεγάλη υποταγή. Άσε με να φιλήσω τις μπότες σου". Η κοπέλα δέχεται, ο φίλος μας παίρνει αυτό που θέλει, αλλά τελικά δεν κάνει αυτό που του ζητά η κοπέλα (με την κάρτα) της δίνει όμως μικρότερα ποσά.

    Αποτέλεσμα; Κατά τη γνώμη μου μια άθλια κατάσταση, που ρίχνει πολύ χαμηλά και τους δυο, ίσως χαμηλότερα απ΄ ό,τι ο καθένας είχε σκοπό να φτάσει, ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ γιατί ενέχει τον κίνδυνο οικονομικής καταστροφής για τον φίλο μας και, ας το πω έτσι, ψυχικής καταστροφής για την κοπέλα, που μπορεί να θεωρήσει ότι έτσι ζει κανείς, κοροϊδεύοντας και εξαπατώντας τον άλλο.

    ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ BDSM - FEMDOM. Ταπεινή μου γνώμη: Στην αρχή μιας FEMDOM σχέσης ν'αφήνει κανείς τα λεφτά εντελώς έξω από το παιχνίδι. Καταλαβαίνω, και δέχομαι, ότι στο πλαίσιο μιας μακροχρόνιας σχέσης η αφέντρα μπορεί να θέλει να ελέγχει και οικονομικά τον σκλάβο, αν και πάλι κι εκεί εγώ προσωπικά θα συνιστούσα να μην γίνει ο,τιδήποτε που έχει νομικό περιεχόμενο (π.χ. λογαριασμός ΜΟΝΟ στο όνομα της αφέντρας, αλλά λογαριασμός στο όνομα και των δύο που στην πραγματικότητα τον κινεί μόνον η αφέντρα). Αλλά γενικά σε μία μακροχρόνια σχέση εξορισμού υπάρχει η εμπιστοσύνη, ξέρεις με τι άνθρωπο έχεις να κάνεις και ξέρεις ότι δεν θα σε εκμεταλλευτεί. Μέχρι να φτάσει κανείς εκεί, καλύτερα να αφήσει στην άκρη τα λεφτά και να προσεγγίσει το FEMDOM από άλλες πλευρές. Μια γυναίκα που δεν θέλει να γίνει αφέντρα από μόνη της ή για άλλους λόγους δεν θα γίνει επειδή της δώσατε κάποια λεφτά. Σε πολλές περιπτώσεις όμως, τα λεφτά θα σας τα πάρει.
     
  2. proudslave

    proudslave Guest

    RE: RE: Money slavery

    'Εγραψες ''αυτό είναι must σε σχέση σταθερή - κι όχι ανάμεσα σε άτομα που θεωρούν το D/S παιχνιδάκι για να περάσει η ώρα τους.

    Εγώ λέω ότι στις σχέσεις ''παιχνιδάκι D/S'' ένας sub ή σκλάβος εμπιστεύεται ιδιαίτερα εύκολα το πορτοφόλι του γιατί ξέρει ότι θα φύγει όποτε θέλει από την σχέση. Οπότε δεν ''τρέχει και τίποτα'' να δώσει μια δυο φορές ή μερικές εβδομάδες χρήματα για να δελεάσει την Κυρία. Αλλά αυτός θα δώσει χρήματα μια, θα δώσει δυο, θα δώσει τρεις και μετά θα αποχωρήσει με ελαφρά πηδηματάκια, οπότε ούτε αυτός ούτε η αφέντρα του θα έχουν αυτό που θέλουν για πολύ καιρό : ο μέν σκλάβος θα έχει κάνει το κέφι του για λίγο καιρό - ναι, σιγά μην της δίνει χρήματα για χρόνια - η δε αφέντρα θα έχει μία εξασφάλιση επίσης για πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Οπότε κράτα επιφύλαξη τόσο για αυτούς που δίνουν πολύ εύκολα όσο και για αυτούς που είναι ''σπάγγοι''. Για να φτάσει στο σημείο μια τέτοια σχέση να έχει και οικονομική ασφάλεια, θα πρέπει να έχει προυπάρξει συμβίωση αρκετό καιρό. Τα άλλα όλα είναι ''αρπαχτές'' τόσο από την πλευρά του σκλάβου όσο και από της αφέντρας.
     
  3. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Κατα 99% δεν υπάρχουν αρπαχτές από πλευρά σκλάβου. Μόνο κάποιες δήθεν "Αφέντρες" έχουνε σκοπό τις αρπαχτές
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Η εστίαση είναι στις πραγματικές D/s σχέσεις GreekMistress, αυτό όμως δεν σημαίνει πως το community πρέπει να "κλείνει τα μάτια" σε περιπτώσεις εκμετάλευσης. Φυσικά και δεν αποτελούν το κεντρικό του θέμα δεν μπορούν και να αγνοηθούν ομως
     
  5. proudslave

    proudslave Guest

    RE: RE: Money slavery

    Τι εννοώ ''αρπαχτές σκλάβων'' : με την έννοια ότι κάποιοι σκλάβοι απλά πάνε με την μια και με την άλλη αφέντρα για να κάνουν το κέφι τους. Δεν υπάρχουν ? 'Ηξερα τουλάχιστον 3 που το έκαναν αυτό συστηματικά. Αν μου επιτρέπεις : Το πρωί είναι με την γυναικούλα τους και κάθε βραδυ πάνε για να κάνουν μια αρπαχτή και το κρατάνε αυτό μια δυο εβδομάδες. Με αυτήν την έννοια ''αρπαχτή''. Αυτοί οι σκλάβοι ''δίνουν'' πολύ εύκολα αλλά όχι για πολύ καιρό.
     
  6. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Εγώ όταν είπα αρπαχτή εννοούσα τα χρήματα.
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Οταν λέμε ότι τα λεφτά του σκλάβου είναι και αυτά ιδιοκτησία της Αφέντρας για να τα διαχειρίζεται οπως εκεινη θεωρεί καλύτερο το κατανοώ.
    Εκείνο που δυσκολεύομαι να κατανοήσω είναι το να είναι υποχρεωμένος να την συντηρεί και ακόμη πιο δυσκολονόητο είναι το να είναι υποχρεωμένος να το κάνει για να τον υποτάσσει...

    Πουλά δηλαδή την Κυριαρχία...

    Με τι μοιάζει αυτό?

    η λάρα Του
     
  8. xalakat

    xalakat Regular Member

    Ευχαριστώ όλους σας για τα σχόλιά σας. Βλέπω με χαρά πως άνοιξα ένα ενδιαφέρον θέμα συζήτησης.
    Θέλω να απαντήσω σε κάποιους από εσάς, αρχίζοντας απ' τις Κυρίες:
    Για τη Phaedra:
    Δεν με ενδιαφέρει μόνο το financial slavery, αλλά γενικά η υποταγή σε μία και η ταπείνωση από μία Κυρία. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να βρω κάποια που να την ενδιαφέρει οτιδήποτε άλλο εκτός από οικονομική εκμετάλλευση. Η ίδια η οικονομική εκμετάλλευση με φτιάχνει όμως επίσης. Η ιδέα ότι μια γυναίκα εκμεταλλεύεται έναν άντρα για να κάνει τη ζωή της πιο εύκολη. Εσάς (subs) δεν σας εξιτάρει αυτό;
    Ξοδεύω όσα λιγότερα χρήματα μπορώ, έτσι ώστε να μείνει ικανοποιημένη και η Κυρία μου. Συνήθως έχω εγώ ένα ποσό στο μυαλό μου.
    Σαν sub δεν μου αρέσει να απαιτώ τίποτα. Όμως οτιδήποτε παίρνω από μια τέτοια σχέση είναι για μένα πολύτιμο. Ακόμα κι αν είναι απλώς μια διαταγή ή μια βρισιά από μέρους της.
    Έχεις δίκιο πως η συγκεκριμένη κοπέλα (20 ετών!) δυστυχώς δεν θέλει τίποτε άλλο από εμένα εκτός από χρήματα, όπως επίσης δυστυχώς πως συμβαίνει το λεγόμενο topping from the bottom. Όμως είναι πολύ εγωίστρια, έχει εκδικηθεί άντρες στο παρελθόν και όταν δεν γίνεται το δικό της με βρίζει και συνεχίζει να επιμένει. Αυτά τα χαρακτηριστικά της μου αρέσουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, οπότε δεν θα έλεγα πως είναι μια απλή κοπέλα που απλώς δέχεται τα χρήματα που της δίνουν. Ξέρει να τα διεκδικεί και ξέρει να εκμεταλλεύεται!

    Για τον Κωνσταντίνο:
    Φίλε Κωνσταντίνε, καταλαβαίνω το άγχος σου μην εκφιληστεί το forum σε θέματα άσχετα με το BDSM. Θεωρώ όμως πως το financial slavery δεν είναι καθόλου άσχετο. Είναι μέρος του D/S και είναι μια ευκαιρία για κάποιον να υπηρετήσει με κάποιον τρόπο το αντικείμενο του θαυμασμού του.

    Για τον proudslave:
    Αυτό το "θράσος" που αναφέρεις που έχουν τα κοριτσάκια 19-20 ετών να αποκαλούν τους εαυτούς τους Goddesses και να απαιτούν τα χρήματά μας, για μένα (αλλά και για πολλούς άλλους) είναι μια από τις πιο έντονες φαντασιώσεις μου! Δεν πειράζει και αν δεν είναι γεννημένες Dommes. Και μόνο το θράσσος τους μου αρκεί για να τις λατρέψω.
    Πιστεύω πως πρέπει να είσαι πιο συγκρατημένος σε ότι αφορά τι είναι ηθικό/ανήθικο, σωστό/λάθος. Στο κάτω-κάτω δηλώνεις πως είσαι male slave. Πόσο "σωστό" είναι αυτό για κάποιους άλλους;

    Για τον inlx:
    Νομίζω έχεις δίκιο πως αν ήταν πραγματική αφέντρα θα απολάμβανε τη σκηνή. Ανακαλύπτω όμως πως πολλές γυναίκες έχουν μια αφέντρα κρυμένη μέσα τους και χρειάζονται απλώς ενθάρυνση για να την βγάλουν στην επιφάνεια. Κάτι τέτοιο ήθελα να πετύχω κι εγώ.
    Όσο για την οικονομική μου καταστροφή, δεν θα έφτανα ποτέ μέχρι εκεί. Ίσως μόνο σαν φαντασίωση....

    Γενικά θα ήθελα να πως να μην με λυπάστε. Ότι έχω κάνει είναι επιλογή μου, είμαι συνειδητοποιημένος άνθρωπος και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου.
     
  9. GhOsT^

    GhOsT^ New Member

    Θα ήθελα να εκφράσω μια εύλογη θέλω να πιστεύω απορία , εαν xalakat δεν είχες την οικονομική δυνατοτητα να προσφέρεις στην εν λόγω <<Κυρία>> τα χρήματα που προανάφερες πιστεύεις οτι η ιδέα του Domination θα την συγκικούσε το ίδιο ? γιατι να μην προσφέρεις διαγράφοντας μια ανάλογη πορεία χρήματα σε δυο δίμετρες Ουκρανεζες ? πίστευω οτι θα αντιμετώπιζαν με ιδιατερο ζήλο το ολο θέμα , άσε που ενδεχομένως θα κόστιζε και λιγότερο , η μήπως κρινοντας της απο το επαγγελμα αναιρείτε ενδεχομένως η πιθανότητα να υποβόσκει ενα Domme profile ? τα γράφω αυτά ακολουθώντας παντα τον ιδιο συλλογισμό (πάθος) που σε έκαναν να κρίνεις την εν λόγω <<Κυρία>> ως Κυρία , οταν κάτι πληρώνετε αγοράζετε κιολας ή τουλάχιστον νοικιάζετε , ειδάλως είναι μια κακή τοποθέτηση των χρημάτων , αναφέρομε πάντα σε D/s σχέσεις που αποδεικνύοντε εφήμερες όπως κι ο χρόνος θα το δείξει αυτό ειναι και αυτή (όταν τα χρήματα σταματήσουν πολλά θα αλλάξουν), μια lifestyle σχέση έχει άλλη πορεία και πρακτική . Επέτρεψε μου τις ανευ ενσήμων <<επαγγελματίες>> του είδους να τις θεωρώ κακούς εμπόρους παθών και τίποτα περισότερο αυτού . Μην εκλάβεις το παραπάνω κείμενο ως μομφη προς εσένα αλλα προς <<Αυτήν>>
     
  10. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    RE: RE: Money slavery

    Άλλο πράγμα είπα εγώ. Εγώ είπα πως το "money slavery" είναι ένα μέσο εκμετάλευσης των αδυναμιών των υποτακτικών. Και μια σκέτη κοροιδία. Και επειδή δεν μου αρέσει η κοροιδία οφείλω να προστατέψω αυτούς που ενδεχομένως να είναι εύκολος στόχος αφέμαξης χρημάτων και να απομακρύνω από εδώ όλους/ες που έχουν τέτοια ύπουλα σχέδια (δηλαδή εύρεση υποτακτικού σε ρόλο πιστωτικής κάρτας). Κάτι που έχει γίνει ως τώρα 2 φορές.
    Male slave δεν σημαίνει άτομο χωρίς νοημοσύνη. Στην ζωή υπάρχουνε πολλές παγίδες. Η λατρεία είναι ωραίο πράγμα όταν εκφράζεται σε αυτές που το αξίζουν
    Σίγουρα αλλά η κρυμένη Αφέντρα δεν θα ανακαλύψει τον Κυριαρχικό εαυτό της με τον να τις δίνει κάποιος χρήματα. Το money slavery είναι χειρότερο και από το να πηγαίνεις σε επαγγελματία Αφέντρα. Γιατί εκεί τουλάχιστον τα λεφτά σου θα πιάσουν περισσότερο τόπο αφού η εππαγγελματίας "Αφέντρα" θα ασχολιθεί μαζί σου 20-30 λεπτά όσο θα κρατήσει δηλαδή το "πρόγραμμα", σε αντίθεση με το money slavery δίνεις τα χρήματα και η "Αφέντρα" έχει φύγει στο επόμενο κι όλας λεπτό.
     
  11. paroinia

    paroinia Regular Member

    Αυτή η ιστορία μου θύμισε κάτι κοριτσάκια που κάθονται 2 φορές τον μήνα σε κάτι τύπους στην ηλικία του παππού τους και παίρνουν ως αντάλλαγμα ορισμένα δωράκια τύπου αμάξια, διαμερίσματα, μονόπετρα κτλ. Είμαι η μόνη που έκανε το συσχετισμό?
     
  12. inlx

    inlx Regular Member

    RE: RE: RE: Money slavery