Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

What is Feminization ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος meh-rahl[C_M], στις 10 Απριλίου 2005.

  1. Συμφωνώ Tenebra αν και δε θεωρώ οτι το femminization είναι εξευτελισμός γιατί οι γυναίκες θεωτρούνται υποδυέστερα όντα.Περισσότερο πιστεύω οτι ο εξευτελισμός στο femminization αναφέρεται σε ένα ανδρα ο οποίος ενώ του δόθηκε η φύση του σπερματοδότη ή τελοςπάντων του ισχυρού(έστω σωματικά ) φύλου αυτός ενδόμυχα το απαρνείται και αποζητά την ευχαρίστιση απο την ταύτιση με το ασθενές (εστω σωματικά) αλλα ταυτόχρονα και όμορφο φύλο δλδ τη γυναίκα.Παρόμοιες τάσεις βλέπουμε στον εξευτελισμό διαμέσου ballbusting όπου υποσυνειδητά ο ανδρας βρίσκει ηδονή απο την ...ομελετοποίηση... των όρχεων άρα ταυτόχρονα εμμεση στείρωση ως μέσο βιολογικής πλέον αχρήστευσης του ρόλου του ώς γονιμοποιητή.Ο εξευτελισμός πάλι εδώ στο τελευταίο παράδειγμα για μένα εγκειται στο γεγονός οτι ένας ανδρας αρνείται του βιολογικού του ρόλου και αποζητά τον γυναικείο ρόλο.Του δέκτη,του θηλυκοποιημένου δέκτη που πλέον έχει θέσει σε αχρηστία το μόριο του προσδίδωντας ιδιότητες αιδοίου στον πρωκτό.Επαναλαμβάνω όπως και πιο πάνω οτι την έννοια του εξευτελισμού την ορίζουμε ως έννοια που θεωρούν όλοι οι γύρω εμπλεκόμενοι εκτός απο τον εξευτελισμένο μιας και ο ίδιος πολύ πιθανά να αισθάνεται την υπέρτατη ηδονή εκείνη τη στιγμή.Το ερώτημα που θέτω εγώ πολλές φορές είναι κατα πόσο αντικειμενικός είναι ο εξευτελισμός για κάποιον.Γι αυτό ρώτησα πως γίνεται να νοιώθω εξευτελισμό όταν μια domme με ντύνει με γυναικεία τη στιγμή που νοιώθω τέλεια όταν κάνω crossdressing....
     
  2. Συμφωνώ πάντως οτι η έννοια του εξευτελισμού στο crossdressing εμπεριέχει πολλές κοινωνιολογικές αποχρώσεις.Βλέπε: Γυναίκα το αδύνατο φύλο άντρας το ισχυρό....και πάει λέγοντας...
     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Fallen, με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο...Ίσως πριν να μην εκφράστηκα σωστά...και σ'ευχαριστώ που ξεδιέλυνες παντελώς και για μένα ( από την στιγμή που συντάσσομαι με τα λεγόμενα σου ) το και για ποιο άλλο λόγο η γυναίκα ( λανθασμένα ) από κάποιους θα θεωρούνταν υποδεέστερη μόνο σαν ανήκουσα στο φύλο που τις δόθηκε ( και όχι σαν μεμονωμένο άτομο ). Όσον αφορά την ηδονή που λαμβάνει εκείνος που τον εξευτελισμό αποζητά...Κολοκυθόπιτα...Όπως άλλοι δεν καταλαβαίνουν το τι βρίσκω εγώ σε κάποιες πρακτικές αλλά το σέβονται...Και εγώ το βλέπω με τον ίδιο τρόπο...Δεν κατανοώ, αλλά σέβομαι ( χωρίς να λέω ότι εσύ δεν σέβεσαι...Προς αποφυγή παρεξηγήσεων )...Να σε ντύνει μια Domme με γυναικεία ίσως το βρίσκει καβλωτικό εκείνη...αν και πιστεύω ότι από την στιγμή που θα ήξερε ότι δεν σε χαλάει διόλου...απλά θα έκανε το αντίθετο, όχι σαν εξευτελισμό αλλά σαν τιμωρία...Δηλαδή θα σου απαγόρευε να ντύνεσαι με γυναικεία...Η θα αν το έκανες θα προσπαθούσε να σε μειώσει λεκτικά, μην και νιώσεις άσχημα...Όσο έχει να κάνει με μένα, δεν παίζει τίποτε από τα δυο...Πρώτον γιατί τις λεκτικές επιθέσεις όσο αφορά το crossdressing δεν με ακουμπούν καθόλου...Και δεύτερον, γιατί δεν υπήρξε ούτε θα υπάρξει ποτέ περίπτωση να θέσω ευατόν υπό καμίας...Όχι γιατί το κατακρίνω...αλλά γιατί απλώς δεν είναι στο χαρακτήρα μου...Και γράφω υπό καμίας όχι γιατί είμαι φαλλοκράτης, κάθε άλλο...Αλλά επειδή η συζήτηση μας είναι σεξουαλικού περιεχομένου και οι προτιμήσεις είναι έτερο..Άρα εκ των πραγμάτων δεν θα είχα ποτέ να κάνω με άντρες...

    Υ.Γ. για μένα αλλού είναι ο εξευτελισμός και σίγουρα εκτός "κρεβατιού"...Στο να κάνω μια χοντρή μαλακία και να θίξω η να πληγώσω κάποιον εντελώς λανθασμένα και εκείνος με το δίκιο του να αντιδράσει αναλόγως...Εκεί ναι...την ξεφτίλα την νιώθω και είναι όλη δική μου...Όχι τόσο για την αντίδραση του από μένα παθόντος, αλλά επειδή θα έχω κατανοήσει πλήρως το βάρος της μαλακίας μου...Και αν με τους άλλους είμαι σκληρός μια φορά...με τον ίδιο μου τον εαυτό είμαι πολύ σκληρότερος...Αυτό για το πως αντιλαμβάνομαι εγώ τον εξευτελισμό γενικότερα...
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Στο femminization ενέχεται εξευτελισμός, επειδή επιβάλλεται...το crοssdressing είναι επιλογή..τώρα ότι πολλοί το θεωρούν εξευτελιστικό είναι αλήθεια...αλλά γούστο τους και καπέλο τους...

    Υ.Γ. Σε κάθε περίπτωση τόσο επιλογή πολλές φορές δεν είναι...αλλά έρχεται και σε "βρίσκει" μόνο του...Και επ' αυτού υπάρχουν άπειρες υποθέσεις...Ένας κοινός τόπος βέβαια είναι λάθος..Το crossdressing δεν είναι σεξουαλικός προσανατολισμός...Και σίγουρα όλοι οι crossdressers ( η παρενδυτικοί η τραβεστί και δεν υπάρχει λόγος ούτε να φοβόμαστε, ούτε να εξευγενίζουμε τις λέξεις, αφού το ζουμί παραμένει το ίδιο. Το crossdresing είναι αυτό, η λεγόμενη παρενδυσία η τραβεστιλίκι...όρος ο τελευταίος οποίος χρησιμοποιείται εντελώς απαξιωτικά ) δεν είναι gay η bisexual...Ούτε όλοι οι gay η bisexual είναι crossdressers...Είναι παρέκκλιση, είναι παραφιλία, είναι φετίχ ( ο καθένας ας του δώσει την ονομασία που γουστάρει )...Όπως και το γεγονός ότι ένας crossdresser έχει δυσφορία φύλου και θα ήθελε να το αλλάξει...Αυτές είναι διαφορετικές περιπτώσεις που σίγουρα με το παρόν νήμα δεν θα είχανε τίποτε να κάνουν...Και γι' αυτό δεν τις ακουμπάω καν...

    Και με αυτή μου την παρέμβαση σίγουρα ξέφυγα από το νήμα...αλλά ίσως και να εξήγησα λίγο παραπάνω κάποια πράγματα σε όποιον θα ενδιαφερόταν...Πάντως στο φόρουμ υπάρχουν κάποια πολύ ενδιαφέροντα νήματα επί του θέματος...Αρκεί κάποιος να τα ψάξει...
     
    Last edited: 20 Ιουλίου 2014
  5. sylviacross1965

    sylviacross1965 Regular Member

    Η θηλυκοποιηση αλλα και ο εξεφτελισμος γενικα ερεθιζουν ατομα σαν εμενα, ο Αφεντης η η Αφεντρα θα πρεπει από κεινη την στιγμη να προχωρησουν πιο δραστικα, όπως η χορηγηση ορμονών, η πληρης αλλαγη φυλου, η εκθεση του υποτακτικου για σεξ μονο με ανδρες ισως ακομα η δημοσια εκθεση του σαν τρανς μεσω φωτο που θα κυκλοφορουν στο διαδυκτιο θα κρατα σε ένα διαρκη εξεφτελισμο το υποτκτικο μελος.
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Πριν εκφέρω την άποψη μου, κάνω ένα μικρό πρόλογο προς αποφυγή παρεξηγήσεων ( και επειδή δεν θα ήθελα να θιγεί κανείς από τα γραφόμενα μου, αλλά ούτε αυτά να παρερμηνευθούν )...O καθένας είναι ελεύθερος να ορίζει και ν' αντιλαμβάνεται εαυτόν όπως καλύτερα του αρμόζει/νιώθει...έχει αποκλειστικό δικαίωμα στο σώμα και στο μυαλό του, όπως και στις σεξουαλικές του προτιμήσεις και κανείς δεν θα μπορούσε να τον μεμθεί για αυτές...Η επονομαζόμενη αρχή της αυτοδιάθεσης η οποία αναλογικώς μπορεί κάλλιστα να ισχύσει και για τους ανθρώπους μεμονωμένα....

    Στο δια ταύτα, πλέον ξεφεύγουμε και από την σφαίρα της παρενδυσίας/crossdressing και από την σφαίρα του femminization. Και εισερχόμαστε στα χωράφια των transgenderism και transexualism και ξεπερνούμε τα όρια του crossdressing ( γιατί ένας crossdresser δεν σκέφτεται επ' ουδενί ούτε την ανατομία του ν' αλλάξει, ούτε γυναίκα νιώθει σε καμία περίπτωση. )...Τουτέστιν ένας crossreddresser δεν θα έπαιρνε ορμόνες από μόνος του, πόσο μάλλον να του επιβάλλει κάποιος/α να τις πάρει...Επαναλαμβάνω ότι το crossdressing δεν έχει τίποτε να κάνει με τον σεξουαλικό προσανατολισμό...Κάλλιστα μπορώντας κάποιος να είναι crossdresser και έτερο, η gay, η αμφισεξουαλικός, η pansexual...Λοιπόν...τουλάχιστον για το δικό μου το μυαλό, δεν υπάρχει κανείς εξευτελισμός στην συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρεις. Εγώ διαβάζω μονάχα μια επιθυμία...Άρα, απόντος του ψυχολογικού στοιχείου της αρνήσεως και τις συνεπαγόμενης αντιδράσεως/αντίστασης σε κάτι που κάποιος προσπαθεί να μας επιβάλλει, δεν βλέπω που αλλού έγκειται ο εξευτελισμός, εκτός από τα "κοινωνικά κατάλοιπα" του "παθόντος". Ο οποίος τελευταίος δεν νιώθει εξευτελισμένος από την "εξαναγκαστική" αλλοίωση/αλλαγή των ανατομικών του χαρακτηριστικών, αλλά από την κοινωνική "κατακραυγή" η οποία δεν αποδέχεται την ιδέα ενός άνδρα ο οποίος "ξεγυμνώνεται" του κοινωνικού/βιολογικού του ρόλου για να υποδυθεί έναν άλλο "υποδεέστερο".

    Όσον αφορά το να "εξαναγκαστεί" κάποιος να παρευρεθεί σεξουαλικά με άντρες...τον εξαναγκασμό και εδώ τον καταλαβαίνω μόνο σε περίπτωση βιασμού του από κάποιον...Γιατί κάποιος που είναι έτερο, απλούστατα με άντρα δεν θα πήγαινε ποτέ...όχι επειδή δεν "κάνει", αλλά επειδή δεν τον ελκύουν...Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω ψυχολογία sub και κάποια πράγματα δεν θα μπορούσα ποτέ να τα καταλάβω εις βάθος, όσο και να μου τα εξηγούσουν ( το οποίο δεν σημαίνει ότι την sub ψυχολογία την κατακρίνω....Και δεν γράφω με αυτό τον τρόπο για να είμαι politically correct...Αυτές τις υποκριτικές ηλιθιότητες τις έχω γραμμένες στα καρύδια μου...Θέλω απλά να πιστεύω ότι είμαι ένας ελεύθερος άνθρωπος που απεχθάνεται τα στεγανά τόσο για εκείνον, όσο και για τους άλλους -και πάντα στα όρια του σεβασμού για τον δίπλα μου -. Πόσο μάλλον όταν κάτι σε μένα δεν προκαλεί καμία ζημία και η προσωπική αισθητική του καθενός δεν δύναται από μόνης της να είναι μέτρο αρνητικής κρίσεως η ακόμα και πάταξης πρακτικών η χαρακτηριστικών που θα την "έθιγαν" ). Σε κάθε περίπτωση δεν πιστεύω ότι θα υπήρχε sub ακόμα και slave που θα δεχόταν να του επιβάλλουν αλλαγή φύλου, ούτε σεξουαλικό προσανατολισμό, όσο και ο άλλος να είναι ο/η Κ του, η ο/η Μ του, αν εκείνος δεν το ήθελε. Τουτέστιν, η επιβολή πάει περίπατο, το femminization παύει να υφίσταται, απλά γιατί θα έλειπε το στοιχείο του εξαναγκασμού και ο εξευτελισμός....αυτός κι αν είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό στο τέλος και ο καθένας τον εκλαμβάνει με τον τρόπο του...

    Υ.Γ. Κλείνοντας με τα "ολίγα" που έγραψα, αν και δρώντας σαν Κυριαρχικός πρώτα σαν άτομο και έπειτα σαν μετέχων στην BDSMική κοινότητα, δεν πιστεύω ότι θα υπήρχε κανείς υποτακτικός που δεν θα είχε την κόκκινη γραμμή του, την οποία και δεν θα δεχόταν ποτέ να ξεπεραστεί από τον Κυρίαρχο του ( όντας κάποια πράγματα απλώς αδιαπραγμάτευτα ). Όσον αφορά τον σκλάβο και εκείνη του η σκλαβιά εθελούσια είναι και εκτός από απαγορευμένη η αληθινή σκλαβιά δια του νόμου από αλήστου μνήμης καιρούς, δεν είμαστε ούτε οι δουλέμποροι που "κυνηγούσαν" στην Αφρική σκλάβους και τους μεταχειρίζονταν εντελώς σαν ζώα. Αλλά ακόμη κι εκείνοι οι τελευταίοι επαναστατούσαν και ας έβρισκαν τον θάνατο. Όταν κάποιος πήγαινε να τους επιβάλλει κάτι που ξεπερνούσε ακόμα και τα όρια της σε αυτούς επιβαλλόμενης σκλαβιάς...
    Ξέρω ήδη ότι το παράδειγμα μου είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά...Αλλά...
    Αν έκανα κάπου λάθος, όποιος θα ήθελε, είναι ευπρόσδεκτος να με διορθώσει...

    Υ.Γ.2 Δεν βλέπω τίποτα το εξευτελιστικό στο να είναι κάποιος τρανς...και αν και τρανς δεν είμαι και είμαι σίγουρος ότι τα λεγόμενα σου δεν είχαν σκοπό, να θίξουν τα τρανσεξουαλικά άτομα...
    Από την στιγμή που το τελευταίο είναι ένα θέμα "ευαίσθητο" για κάποιους, και το οποίο δεν έχει τίποτε να κάνει με το BDSM, γνώμη μου είναι, ότι ίσως και να έπρεπε να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στο πως εκφραζόμαστε επί τούτου...
    Και όχι επειδή είναι politically correct...
    Πάντα ως προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν με διόρισε κανείς συνήγορο του. Εξέφρασα απλώς τη γνώμη μου ως Tenebra η Mr. Σκοτάδιας η σαν Θρασύβουλος ( ότι θ' άρεσε καλύτερα...στο κάτω κάτω της γραφής με βαφτίσαν και με τα τρία χαχαχα ...Πλάκα κάνω...δεν ειρωνεύομαι...)
     
    Last edited: 21 Ιουλίου 2014
  7. Τenebra πιστεύω οτι πάνω κάτω όλοι έχουμε πει τα ίδια,ισως κάποιοι απο εμάς ξεφύγανε λίγο στους ορισμούς και στις διαπιστώσεις.Θα επαυξήσω τα λεγομένα σου στο θέμα των ορμονών το οποίο απεχθάνομαι και αποτρέπω κάθε γνωστό και άγνωστο να κάνει χρήση όσο και δυνατό να είναι το αίσθημα της αλλαγής φύλου.Είναι προτιμότερο κάποιος να πάει να κανει αλλαγή φύλου παρα να ξεκινήσει τη χημική αλλαγή... με τις ορμόνες αι τα συναφή.
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Μην κάνετε μαλακίες με τις ορμόνες, δεν είναι καραμέλες για τον λαιμό.
     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ
     
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Δεν ασχολήθηκα ποτέ με το ζήτημα γιατί δεν με ενδιαφέρει όντας μια χαρά με το φύλο μου...Αλλά επειδή άτομα με δυσφορία του φύλου τα γνωρίζω...Από όσο μπορώ να ξέρω, ο "δρόμος" είναι μακρύς...χρειάζεται συνεχή επίβλεψη από ειδικούς...και σίγουρα δεν κάνουμε του κεφαλιού μας παίζοντας με ορμόνες και παρεμφερή σκευάσματα...fallenangelus με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο