Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

«Επίπεδο» στις bdsm σχέσεις.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 12 Απριλίου 2007.

  1. Elysium

    Elysium Contributor

    Συνηθίζεται στις σχέσεις, ιδιαίτερα στη χώρα μας, οι γυναίκες να αναζητούν συντρόφους οι οποίοι διαθέτουν επίπεδο (κοινωνικό, μορφωτικό και οικονομικό) το λιγότερο ίσο με το δικό τους και συνήθως υψηλότερο.
    Προσωπικά δε γνωρίζω με σιγουριά από που απορρέει αυτή τους η επιθυμία και ποιο σκοπό έχει. Στους άνδρες βέβαια κάτι τέτοιο σπάνια ισχύει μιας και ίσως αισθάνονται περισσότερο αυτάρκεις.

    Αν κοιτούσαμε στις bdsm σχέσεις, πιστεύετε πως ισχύει κάτι αντίστοιχο;
    Άραγε μπορεί μια σκλάβα να δει σαν «θεό» της κάποιον άνθρωπο με «επίπεδο κατώτερο» από της ίδιας; Μπορεί να θαυμάζει και να λατρεύει έναν Κυρίαρχο όταν η ίδια έχει περισσότερα να του μάθει στη ζωή απ’ ότι μπορεί ο ίδιος και όταν το κοινωνικό του status μειονεκτεί απέναντι της σκλάβας του; Δεν περιορίζονται σε μεγάλο βαθμό οι πιθανότητες για μια υποτακτική/σκλάβα να βρει με αυτά τα κριτήρια έναν Κυρίαρχο/Αφέντη;
    Ισχύει το ίδιο στις σκέψεις των υποτακτικών ανδρών;
     
  2. Cat_Womanxxx

    Cat_Womanxxx New Member

    Nice point Lost boy.
    Θέλω να προσθέσω κάτι. Μήπως τελικά η ανάγκη κάποιου/ας για κυρίαρχο/η τους κάνει και παραβλέπουν το επίπεδο του ανθρώπου που έχουν απέναντι τους? Και μήπως τελικά "θεοποιούνται" άτομα που σε διαφορετική περίπτωση δεν θα μπορούσαν να σταθούν σε κανένα level? Μήπως???

    Cat
     
  3. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: Re: «Επίπεδο» στις bdsm σχέσεις.

    Μηπως βλεπουν περα απο το επιπεδο,μεσα στη ψυχη του αλλου? Ή και στη δικια τους παρατηρωντας πώς φωτιζει οταν γινονται θυσια γι'αυτον?
     
  4. Dolce

    Dolce Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: «Επίπεδο» στις bdsm σχέσεις.

    Ακριβως. Γιατι να εχει σχεση το κοινωνικο στατους; (Μας εχουνε φαει οι κουβεντες για καθε ειδους στατους αυτες τις μερες.)

    Ισως να ισχυει ως ενα σημειο το θεμα του διανοητικου/μορφωτικου επιπεδου (και δεν μιλαω για την "τυπικη" μορφωση, το πανεπιστημιο δεν κανει καποιον απαραιτητως ουτε πιο εξυπνο ουτε πιο μορφωμενο), μια που προσωπικα θεωρω τις σχεσεις, ειδικα τις σχεσεις D/s, και εγκεφαλικες. Αλλα ουτε καν αυτο δεν το βλεπω σαν απολυτο. Το δε κοινωνικο στατους και το οικονομικο επιπεδο ειναι για μενα τελειως επιφανειακα πραγματα και δεν αφορουν στην ψυχη του αλλου. Ουτε καν η ηλικια παιζει ρολο. Δεν καταλαβαινω γιατι να παιζει ρολο οτιδηποτε εκτος απο την προσωπικοτητα των δυο.

    Αμφιβαλλω ακομη και για το αν ισχυει στατιστικα, αν και δεν εχω στοιχεια να το υποστηριξω αυτο. Αλλα οσοι γνωριζουν γυναικες απο τζακι που να επιλεγουν να υποταχτουν σε Κυριαρχους πολυ χαμηλοτερου κοινωνικου και οικονομικου επιπεδου απο αυτες, ας σηκωσουν το χερι.   Εγω εχω ηδη μια λιστα ετοιμη, απο γνωστους και μονο. Και δεν βλεπω να επηρρεαζει σε κατι τη σχεση τους.

    Σιγουρα καποιες και καποιοι υποτακτικοι τα κοιτανε αυτα τα πραγματα. Αλλα το ιδιο συμβαινει και με τους βανιλα. Υπαρχουν αυτοι που μενουν στο περιτυλιγμα κι αυτοι που κοιτανε την ουσια. Με το "συνηθιζεται" που αναφερεις, επετρεψε μου να διαφωνησω.
     
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    για ποιες ηλικιες ειπαμε οτι μιλαμε ? ....
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    @ Cat_Womanxxx
    Δε θα ήθελα να πιστεύω πως ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις.
    Σε μακροχρόνιες σχέσεις ίσως γίνεται αφόρητη αυτή η διαφορά των "επιπέδων".
    Για sessions βέβαια ελάχιστη σημασία έχει.

    @ perfect_number
    Όμορφο αυτό που περιγράφεις αλλά δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο είναι, παραβλέποντας τα υπόλοιπα.

    Αυτό πιστεύω κι εγώ...  

    Εδώ θα διαφωνήσω...
    Δεν πιστεύω πως είναι περιτύλιγμα η μόρφωση, η οικονομική και κοινωνική κατάσταση ενός ανθρώπου. Ιδίως αν έχουν επιτευχθεί με πολύ κόπο.

    @ isnogood
    Θα έλεγα για όλες...
     
  7. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: «Επίπεδο» στις bdsm σχέσεις.

    Ωραίο θέμα Lost boy.
    Για τα πρώτα 2 που ανέφερες (κοινωνικό και μορφωτικό) επειδή είναι στοιχεία της προσωπικότητας πιστεύω πως λαμβάνονται υπόψη από μια υποτακτική.
    Τώρα όσο για το οικονομικό αν περιμένουμε με βάση την τσέπη του άλλου να κάνουμε σχέση την πατήσαμε.
    Πολλές/οι μπορεί να το κοιτάνε αυτό και να παραβλέπουν άλλα σημαντικότερα όμως κατά την γνώμη μου είναι λάθος, διότι ως γνωστό τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία και όποια/ος έχει κάποια εμπειρία ζωής το γνωρίζει αυτό πολύ καλά.
     
  8. Dolce

    Dolce Regular Member

    Ομολογω πως δεν το ειχα σκεφτει ετσι. Εν πασει περιπτωση, εξακολουθω να πιστευω πως ειναι περιτιλυγμα, αλλα σαφως σεβομαι τους (λιγους) που δεν τα πηραν ετοιμα και καταφεραν να τα αποκτησουν μονοι τους. Ακομη και τοτε ομως, αυτο που θαυμαζω πανω τους ειναι η επιμονη και η δουλεια που εβαλαν στην επιτευξη του στοχου, και οχι η ιδια η επιτευξη του. Και τοτε μιλαμε παλι για προσωπικοτητα. Η γνωμη μου τουλαχιστον...
     
  9. blindfold

    blindfold Contributor

    το πλακάκι πιστεύω είναι από τα καλλίτερα ,καθαρίζετε πίο εύκολα και επίσης προσφέρει αρκετό πόνο ,τέλος είναι μία ιδανική επιφανεία για "μάκρο"βασανιστηρία λόγω της ακαμψίας ως υλικού και της καλής αγωγιμότητας θερμότητας (για το τελευταίο δεν ξέρω αν είναι κακή αγωγιμότητα ,συγχωρέστε με)
     
  10. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: «Επίπεδο» στις bdsm σχέσεις.

    Tι σχέση έχει αυτό εδώ;
     
  11. Photographer

    Photographer Regular Member

    Απάντηση: «Επίπεδο» στις bdsm σχέσεις.

    Σε μια πραγματική σχέση ενός άνδρα υποτακτικού με την κυρίαρχο του, αυτό που τον ελκύει τουλάχιστον στην αρχή είναι ο αισθησιασμός της και η αίσθηση του ελέγχου των πραγμάτων που αυτή αποπνέει.

    Καθώς όμως η σχέση εξελίσσεται αν με κάποιο τρόπο η εικόνα αυτή χαθεί, και βγούν στην επιφάνεια ελαττώματα (ένας απο τους λόγους είναι και η έλλειψη επικοινωνίας λόγω μορφωτικού επιπέδου) τότε η εικόνα αυτή γκρεμίζεται.
    Πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει ιστορίες για άμυαλες κούκλες.

    Το οικονομικό επίπεδο (λέγεται επίσης και κοινωνικό) τώρα, συνήθως στους άνδρες δεν υσχείει.

    Στις γυναίκες βανίλια ή υποτακτικές όταν επιλέγουν κάποια σοβαρή σχέση τους βγαίνει υποσυνήδητα λόγω της γυναικείας φύσης τους να επιλέξουν κάποιον ο οποίος βρίσκεται σε ανώτερο πάντα κοινωνικό (οικονομικό) επίπεδο, φτάνει βέβαια να καλύπτει τις ιδιαίτερες ανάγκες τους για υποταγή.

    Έτσι στην πορεία της σχέσης ανακαλύπτουν ότι κάποια πράγματα δεν έχουν άμεση σχέση με το κοινωνικό (οικονομικό) επίπεδο και απο εκεί αρχίζουν τα προβλήματα...
     
  12. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Το μορφωτικό και το κοινωνικό επίπεδο με ενδιαφέρει αρκετά.
    'Οχι από την άποψη των σπουδών και της σχολής που έχει βγάλει,
    αλλά να έχει τη κατάλληλη μόρφωση και κοινωνικότητα ώστε να μπορεί να σταθεί δίπλα μου και να τον θαυμάζω!
    Το οικονομικό επίπεδο δεν με αφορά αρκεί να μην επιβαρύνει τη δική μου οικονομική κατάσταση....¨
    ( εε, μην τα κάνουμε και όλα ίσωμα "εις το όνομα της υποταγής")