Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Έλεγχος: ή αλλιώς.. “ the rabbit’s hole”

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος mystique, στις 15 Ιουλίου 2023.

  1. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Από ό,τι ξέρω υπάρχει και γίνεται σε όλο το φάσμα της έντασης και της έκτασης ελέγχου.

    Συστατικό του σαδομαζοχισμού είναι ο έλεγχος. Όταν είναι συστατικό της σχέσης μιλάμε για άλλου τύπου καταστάσεις.
     
  2. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Και ποιοτικά *δύναται* να αλλάζει και ποσοτικά καλή μου @gaby_m . Όπως είπες ήδη πολύ σχηματικά. Βασικότατος παράγοντας τα θέλω του Κ κάθε Κ/υ .
    To the point. Αν θέλουμε να μιλάμε για έλεγχο.
    Σωστά.

    Αν το ερώτημα δεν απευθύνεται μόνο στην @gaby_m το μοίρασμα (με επιφύλαξη γιατί δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς το εννοείς) δεν είναι καθόλου δεδομένο στο K/υ. Και αν υπάρχει συνήθως αποτελεί προνόμιο για χ λόγους και άλλους τόσους μπορεί να αφαιρεθεί είτε άπαξ είτε προσωρινά.
    Η φροντίδα από την άλλη είναι κατ' εμέ απαραίτητο συστατικό για την ομαλή εξέλιξη του D/M/s με την επισήμανση πως φροντίδα δεν είναι η απολαβή των θέλω του υ αλλά αυτά που το Κ μέλος κρίνει ως απαραίτητα για το καλό του υ. Εξάλλου έχει ήδη ειπωθεί πως :
    ...σε ένα ποστ Διαμάντι που αξίζει να διαβαστεί ξανά και ξανά.
     
  3. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Πολύ καλά κάνεις και αφήνεις τα βελάκια στις παραπομπές σου @kinvara και έτσι μπορούμε να βλέπουμε το αρχικό κείμενο στο "φυσικό" του πλαίσιο.

    Όλα καλά και ωραία, ασφαλώς γνωστές και παλιές αγαπημένες οι θέσεις του MasterJp, πλην κρίνω ότι και ο Ίδιος θα αποδεχόταν ότι ο σαδομαζοχισμός περιλαμβάνει έλεγχο πάντα, όχι όμως απαραίτητα και εκπαίδευση  
     
    Last edited: 17 Ιουλίου 2023
  4. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Δεν το γνωρίζω αυτό καλή μου @gaby_m . Φρονώ δε όμως πως αποτελεί άλλον τομέα συζήτησης καθότι δεν έχω αντιληφθεί η συζήτηση να αφορά τον σαδομαζοχισμό. Θα είχε εξίσου ενδιαφέρον να μιλήσουμε για αυτόν. Τι σημαίνει έλεγχος στον σαδομαζοχισμό. Πως ασκείται, τι επιπτώσεις έχει, ποια η χρησιμότητά του και πολλά άλλα που θα μπορούσε να αναρωτηθεί κανείς. 
     
    Last edited: 18 Ιουλίου 2023
  5. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Ο έλεγχος είναι μέρος του S/m ή μπορεί να είναι. Αυτό είναι όλο. Ασκείται με το να υπάρχει έλεγχος σε όλα, με επίκεντρο το S/m και η χρησιμότητά του είναι ότι έτσι θέλουν να εκφραστούν και έτσι εκφράζονται αυτοί που το επιλέγουν και συναινούν.

    Για τις επιπτώσεις του θα πρέπει να με βοηθήσεις λίγο, τι εννοείς;
     
    Last edited: 18 Ιουλίου 2023
  6. Iagos

    Iagos Contributor

    @Mystique ενδιαφέρον το νήμα σας.

    Από θέση ισχύος σε M/s συσχετισμούς αλλά και από την ιδιαίτερη προτίμηση που Έχω στην άσκηση του ελέγχου πέρα από καθετί άλλο σκέφτηκα συνδράμω στο νήμα.

    Ο έλεγχος έχει πολλές εκφάνσεις για Εμένα και εκδηλώνεται με πολλούς τρόπους και ανά περίπτωση.

    Κατά τη διαδικασία ανάληψης της ευθύνης του slave θεωρώ ως απαραίτητο να Ελέγξω τα παρακάτω:

    Κατάσταση της υγείας του slave.

    Ζητώ πλήρες ιστορικό, πρόσφατες εξετάσεις, φαρμακευτική αγωγή.

    Οικονομική κατάσταση του slave.

    Ζητώ κωδικούς τραπεζικών λογαριασμών, μισθοδοσία, κατάλογο των πάγιων μηνιαίων και ετήσιων εξόδων, λεπτομερή καταγραφή καθημερινών εξόδων.

    Επαγγελματική κατάσταση του slave.

    Ώρες εργασίας, θέση.

    Τίτλους σπουδών.

    Θρησκευτικές και πολιτικές πεποιθήσεις.

    Όλα τα παραπάνω Με βοηθούν για να αποφασίσω αν θα αναλάβω την ευθύνη ή όχι.

    Κατά την ανάληψη της ευθύνης όλα τα παραπάνω είναι κάτω από τον απόλυτο έλεγχο Μου.

    Το πρώτο και σημαντικό για Εμένα που ζητώ είναι τον πλήρη έλεγχο του οργασμού.

    Για να το κάνω πιο σαφές επιβάλλω μόνιμη απαγόρευση οργασμού.

    Έτσι θέτω υπό τον πλήρη έλεγχο Μου μια κατάσταση.

    Πειθαρχώ και συγκρατώ το θυμικό του slave δηλαδή Ελέγχω και περιορίζω της όποιες αντιδράσεις του θυμικού του.

    Καθορίζω και κατευθύνω την καθημερινότητα του slave, δηλαδή Ελέγχω κάθε του κίνηση και διαμορφώνω πρόγραμμα.

    Επιβάλλομαι σε όποια νευρική αντίδραση του slave και Ελέγχω τις κινήσεις του και τη συμπεριφορά του.

    Καθορίζω τα πάντα και Ελέγχω αν ό,τι ζητώ έγινε με ενδεδειγμένο τρόπο και στην ώρα τους, δηλαδή Ελέγχω κατά πόσο τηρήθηκε η διαδικασία.

    Αξιολογώ και κρίνω τα πάντα.

    Με την εγκαθίδρυση του M/s (κατά τη γνώμη Μου χρειάζονται έως τέσσερα χρόνια) η εμπειρία Μου έως τώρα Μου δείχνει ότι ο ασφυκτικός έλεγχος μπορεί να χαλαρώσει καθότι το slave έχει πλέον ενταχθεί πλήρως στο M/s και λειτουργεί χωρίς να απαιτείται διαρκής έλεγχος.

    Με εκτίμηση
    Iagos

     
    Last edited: 20 Ιουλίου 2023
  7. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Με ποιον τρόπο όταν η νευρική αντίδραση έχει ήδη υπάρξει;
     
  8. Iagos

    Iagos Contributor

    Υπάρχει γραμμένο μετά το και
     
  9. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    @Iagos
    Αν έχετε τη διάθεση να αναπτύξετε τον τρόπο σκέψης σας σχετικά με την παραπάνω απαγόρευση, προσωπικά τουλάχιστον θα με βοηθούσε να καταλάβω το απόλυτο αυτής της επιθυμίας, καθώς και τον λόγο πίσω από αυτήν..

    Εννοείτε το θυμικό του slave σχετικά με την ηδονή του οργασμού;
    Και αν ναι, γιατί αυτή η καταστολή;
    Σε τι εξυπηρετεί εσάς αυτό;

    Θα καταλάβαινα αν τόσο η απαγόρευση όσο και ο περιορισμός του θυμικού, αφορούσε οργασμούς που δεν είναι υπό τον δικό σας έλεγχο..ωστόσο αδυνατώ να αντιληφθώ αν αυτό ισχύει καθολικά και γιατί.
     
  10. Iagos

    Iagos Contributor

    @Mystique δεν είναι θέμα διάθεσης.

    Έχω ερωτηθεί και πρόσφατα για αυτό και η μόνη απάντηση που Επιθυμώ να δώσω είναι πως δεν θα δώσω απάντηση.

    Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι έχει να κάνει με τον πυρήνα του σαδισμού Μου.

    Ο σαδιστικός Μου πυρήνας αφορά μόνο Εμένα και κανέναν άλλον.

    Τον αποδέχτηκα με κόπο και τον Έχω "δουλέψει" εκτενώς με τη βοήθεια κατάλληλων ανθρώπων.

    Δεν θα επεκταθώ παραπάνω ούτε θα το συζητήσω παραπάνω.

    Όχι απαραίτητα.

    Με εκτίμηση

    Iagos
     
  11. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    From the depth of my soul:

    Για μένα έλεγχος δεν είναι το σύνολο των κανόνων, αλλά η αίσθηση πως κάνω ό,τι Αυτός επιθυμεί, πράττω όπως Αυτός έχει ορίσει, κινούμαι στο πλαίσιο που Αυτός έχει δημιουργήσει... Και τα κάνω όλα αυτά γιατί αυτό Τον ευχαριστεί...

    Όταν ο δρόμος σου συναντηθεί με Τον κατάλληλο, τίποτα δε σε φοβίζει... Βαθιά μέσα σου ξέρεις ότι έφτασες... Η ψυχούλα σου λαχταράει να σε ελέγξει, να ακολουθήσεις το θέλημα Του... Και αποζητάς τον ελέγχό Του γιατί νιώθεις ασφαλής και ελεύθερη μέσα σε αυτό...

    Τίποτα... Απολύτως τίποτα... Ακόμα και ανησυχίες επαναπροσδιορισμού της ετεροεικόνας σου από την οικογένειά σου ή τον κοινωνικό σου περίγυρο εξανεμίζονται γιατί είσαι εκεί που κουμπώνει η ψυχή σου, εκεί προοριζόσουν να είσαι, εκεί που τα βήματα όλης σου της μέχρι τότε ζωής σε οδηγούσαν...


    ΥΓ. Εξαιρετικό θέμα @Mystique  
    Άργησα να απαντήσω γιατί το συναίσθημα έψαχνε να βρει τις λέξεις...
     
  12. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    @sapfw ……

    Ψυχή βαθιά αγαπημένη μου…