Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Έλεγχος της παρόρμησης στο D/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 12 Σεπτεμβρίου 2020.

  1. espimain

    espimain Contributor

    «Θυμάσαι την διαφήμιση “Follow your heart”; Έξυπνη διαφήμιση, αφού η προτροπή λειτουργεί ενεργοποιώντας την παρόρμηση και όχι την σκέψη – πράγμα που μας κάνει να πίνουμε περισσότερο από όσο πραγματικά χρειαζόμαστε. Αν ακούγαμε το σώμα μας, θα σταματούσαμε να πίνουμε τη στιγμή που έπρεπε. Αλλά κάνουμε σχεδόν πάντα λάθος και η διαφήμιση μας παροτρύνει να συνεχίσουμε να κάνουμε λάθος. Έτσι νιώθουμε καλά με τον εαυτό μας. Ποιο είναι το υποσυνείδητο μήνυμα; Παρόρμηση ίσον συναίσθημα, συναίσθημα ίσον αυθεντικότητα, αυθεντικότητα ίσον ελευθερία. Μία σειρά από λανθασμένες λογικές υποθέσεις... Στην πραγματικότητα, ακριβώς το αντίθετο ισχύει: η παρόρμηση είναι ανελευθερία, στο μέτρο που συχνά είναι καταναγκασμός».

    Απόσπασμα από ανέκδοτο κείμενο.
     
  2. iolanda

    iolanda Contributor

    Ωραίο θέμα, αλλά γιατί στο "σεξ & σχέσεις" ;
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Λάθος παρόρμηση ίσως
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Παρόρμηση σε σημείο ψυχαναγκασμού, είναι αυτό που κάνεις εσύ.
    Να πετάγεσαι και να αφήνεις ένα στίγμα αποπροσανατολιστικό για κάθε νήμα.
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Γιατί το D/s το συμπεριλαμβάνω στις σχέσεις.
    Σκέφτομαι για την τύχη που είχε το ποστ της @lara, μετά το σχόλιο σας να γίνει ξεχωριστό νήμα.
    Πήγε κάπου στα οφ τόπικ που εγώ δυσκολεύομαι να βρω.
    Ελπίζω να μην έχει και αυτό το νήμα την ίδια τύχη, μετά το ενδιαφέρον σας για αυτό.
     
  6. iolanda

    iolanda Contributor

    Παρακαλώ μην αμυνεστε.
    Θεώρησα πως το νήμα που ανοίξατε ταιριάζει στα bdsm discussion, για αυτό και το σχόλιο μου.
    Με συγχωρείτε για την παρέμβαση μου, δεν είχα κακή πρόθεση.
     
  7. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    θεωρώ αυθαίρετα τα συμπεράσματα του κειμένου...

    λάθος: αυθεντικότητα=αυθεντικότητα... εκτός αν το κείμενο εννοεί πως το να είναι κάποιος αυθεντικός του επιτρέπει να επικοινωνεί ελεύθερα την αυθεντικότητά του... τραβηγμένη υπόθεση... γνώμη μου

    πόθεν το παράνω συμπέρασμα; και πώς γίνεται η παρόρμηση καταναγκασμός;

    κατά τ' άλλα δεν είδα κάποια ερώτηση ή κάποια προσωπική τοποθέτηση στο εναρκτήριο νήμα βάση των οποίων να γίνει μια κουβέντα
     
  8. espimain

    espimain Contributor

    Γιατί δεν διαβάζετε όλο το κείμενο για να απαντήσετε;
    Αυτό που λέτε γράφει. Να ελέγξετε την παρόρμηση σας.  
     
  9. espimain

    espimain Contributor

    Παρόλα αυτά το κουβεντιάζετε. Τι καλά !  
     
  10. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    πάντα διαβάζω όλο το κείμενο... πώς αλλιώς θα έκανα ενστάσεις και ερωτήσεις;
     
  11. espimain

    espimain Contributor

    Τα θερμά μου συγχαρητήρια και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
     
  12. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Σε κάποιους μας αρέσει να τρολάρουμε. Είναι τόσο κακό αυτό; Γιατί χαλάει τη ροή του νήματος απαραίτητα;

    Ένα λινκ παρακαλώ; (για τη συνέχεια του αποσπάσματος που παραθέσατε)