Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Έλξη

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 9 Νοεμβρίου 2008.

  1. Emma

    Emma Contributor

    Παίρνοντας αφορμή απ' το παρακάτω post...

    ..., το οποίο περιγράφει τις δικές μου προτιμήσεις, σκέφτηκα ότι το bdsm είναι ίσως το πιό χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι "τα αντίθετα έλκονται", καθώς, στην συντριπτική πλειοψηφία, οι θιασώτες του ζητούν/έλκονται από άτομα με "συμπληρωματικό"/αντίθετο status.

    Παρομοιάζω αυτά που θέλω εγώ ως "καθρέφτη" (στροφή εικόνας από αριστερά προς δεξιά και το αντίστροφο), εν αντιθέσει με το εντελώς αντίθετο, το οποίο παρομοιάζω με την διεργασία εικόνας στις παλιές φωτογραφικές μηχανές (που γυρίζουν το εικόνα του αντικειμένου ανάποδα - δεν γνωρίζω αν συμβαίνει το ίδιο και στις νέες).

    Ποιά η γνώμη σας γι' αυτό;
    Ποιοί μπορεί να είναι οι λόγοι που μερικοί θέλουν κάποιον να τους "συμπληρώνει" ενώ μερικοί άλλοι να τους μοιάζει;
    Ισχύει πάντα αυτό; Υπάρχει περίπτωση να θέλουμε πότε το ένα και πότε το άλλο; Αν ναι, σε ποιές περιπτώσεις;
     
  2. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Έλξη

    Διχαστικό το ερώτημα. Αυτό που μας συμπληρώνει, δεν είναι κι αυτό που μας μοιάζει από την ανάποδη;
     
  3. Maley

    Maley Contributor

    Απάντηση: Έλξη

    με ελκυει καποιος/α που μου μοιαζει..μαλιστα στην περιπτωση αυτη ξερω ως που φτανει (αφου μου μοιάζει).. προτιμω απο το να με συμπληρωνει, μου τη σπαει..μου θυμιζει τις ατελειες μου..αλλωστε ολα μονος μου τα κανω..

    πολυ ωραιο το θεμα εμα..με απασχολει..
     
  4. Στην πραγματικότητα ψάχνουμε για ομοιότητες στις εμπειρίες μας, αλλά πιο ουσιαστικά ψάχνουμε για διαφορές.
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Έλξη

    Δεν θα μπορούσα να είμαι με έναν αρσενικό elfcat. Μου αρκεί ο εαυτός μου. Αντιστρόφως, δε μου φτάνει να βλέπω κάθε μέρα τον εαυτό μου, να τον βλέπω και να τον ανέχομαι εις διπλούν... α πα πα.

    Στο διαφορετικό, όχι κατ' ανάγκη συμπληρωματικό... βρίσκω ενδιαφέρον.  

    ... αλλά τα παραπάνω χωρίς απολυτότητα...
     
  6. llazouli

    llazouli Contributor

    Όμοιος τω ομοίω αεί πελάζει (ο όμοιος τον όμοιο συναναστρέφεται, αγαπά). Οι βασικές διαφορές έλκουν αλλά δε στεριώνουν. Και δε μιλώ για διαφορές επιφανειακές, αλλά επί της ουσίας, της κατεύθυνσης δηλαδή που έχουμε στη ζωή, του τρόπου που την αντιλαμβανόμαστε. Όταν αυτή η οπτική γίνει σαφής, τότε έλκουμε και ελκυόμαστε από το ''όμοιο'', την ίδα πάστα (ποιότητα) ανθρώπου.
     
  7. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Έλξη

    Θα πρέπει να διασαφηνίσουμε λοιπόν ως προς τι ομοίοτητα ή η συμπληρωμτικότητα...

    Γιατί κυρίως μιλάω για χαρακτήρα- ιδιοσυγκρασία και όχι κατεύθυνση ζωης... (ως προς αυτό συμφωνούμε). Συμπλήρωση άλλωστε δε σημαίνει αντίθεση.
     
    Last edited: 9 Νοεμβρίου 2008
  8. llazouli

    llazouli Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Έλξη

    Σωστή η επισήμανση.
    Οι διαφορές στην ιδιοσυγκρασία αποτελούν ενδιαφέρουσα πρόκληση και το γεφύρωμά τους, θαυμαστή ισορροπία, ώστε να δέσουν αρμονικά οι αντιθέσεις, χωρίς να χάνεται η ιδιαίτερη φύση τους.
    Αν όμως ο στόχος δεν είναι κοινός, όμοιος και στους δύο, τότε η έλξη πάει περίπατο κι άλλος για Χίο τράβηξε κι άλλος για Μυτιλήνη... 
     
  9. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Έλξη

      
     
  10. cruelest

    cruelest Regular Member

    Υπάρχει όμοιος;
    Υπάρχει συμπληρωματικός;

    Πολύ σχηματοποιημένα μου φαίνονται αυτά. Είναι πολύπλοκο το ον αυτό.
     
  11. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Έλξη

    Εχω βρει πολλους ανθρωπους διαφορετικους απο μενα , δυστυχως δεν εχω βρει ακομα καποιον που μου μοιαζει ... αυτο με βαζει σε σκεψεις και μου δημιουργει αποριες!
     
  12. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Το νόημα και η δυναμική παράγονται όχι από την ταυτότητα, αλλά από τη διαφορά. 0-1, άρρεν-θήλυ, δυισμός, u know, all that stuff.
    Ωστόσο, υπάρχει ο κρίσιμος παράγοντας της αναγνώρισης. Εδώ είναι η περίπτωση λάδι-ξύδι. Και η συμβατότητα.

    Με άλλα λόγια, ελκόμαστε από άτομα του ιδίου φυράματος, της ίδιας "ράτσας", τα οποία μας φαίνεται ότι είναι σε θέση να εισάγουν τη διαφορά. Όχι βέβαια όλοι, κι όχι πάντα.