Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Έμφυτη ανάγκη ή αποτέλεσμα εμπειριών το BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 1 Σεπτεμβρίου 2006.

  1. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Τελικά ο άνθρωπος γεννιέται ή γίνεται; Αυτές οι βαθύτερες ανάγκες που άλλους μας κάνουν υποτακτικούς και άλλους Κυρίαρχους μας ακολουθούν απο τη στιγμή της σύλληψής μας; Είναι ο πυρήνας μας όπου γύρω από αυτόν κινούμαστε και εξελισσόμαστε με βάση αυτόν;
    Με άλλα λόγια, είναι τυπωμένη στα γονίδιά μας αυτού του είδους η συμπεριφορά και περιμένει το «κατάλληλο περιβάλλον» και ερεθίσματα για να εκδηλωθεί ή μήπως οι εμπειρίες και μόνο είναι ικανές να μας οδηγήσουν σε μια υποτακτική ή Κυριαρχική συμπεριφορά;
    Τί από τα δύο μοιάζει σε εσάς ισχυρότερο και με ποίο τρόπο σας οδήγησε σε αυτήν την συμπεριφορά;
     
    Last edited by a moderator: 1 Σεπτεμβρίου 2006
  2. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Έμφυτη ανάγκη ή αποτέλεσμα εμπειριών το BDSM

    "Τελικά ο άνθρωπος γεννιέται ή γίνεται;"
    Ό,τι δε γενήθηκε, μπορεί να γίνει... Απλά θέλει πολύ-πολύ δουλειά και συχνά το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο. Αυτό δε σημαίνει πως κάποιος-α που γενήθηκε με ένα χάρισμα/ταλέντο, θα τον/την ακολουθεί παντού αυτό (το χάρισμα/ταλέντο) αν δε το καλλιεργήσει. Το παν είναι να συνειδητοποιήσει τι είναι και να αφήσει τον εαυτό του/της ελεύθερο να εκφραστεί.

    "Τί από τα δύο μοιάζει σε εσάς ισχυρότερο και με ποίο τρόπο σας οδήγησε σε αυτήν την συμπεριφορά;"
    Ο,τιδήποτε έχει προσφερθεί από τη φύση είναι πιο γνήσιο και αληθινό, χωρίς αυτό να μειώνει τον κόπο και την αξία του επίκτητου.
    Αναφορικά με τον τρόπο που έφτασα εδώ που έφτασα... για μένα ήταν ο μονόδρομος της αυτογνωσίας... και όταν η "μαθήτρια" ήταν έτοιμη, βρέθηκε ο κατάλληλος "Δάσκαλος"... Ο/όσοι γνωρίζουν, Κ/καταλαβαίνουν τι εννοώ  
     
  3. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Αγαπητή soft crystal πιστεύω ότι ο άνθρωπος γεννιέται και δεν γίνεται.
    Μερικές φορές ή λόγω άγνοιας ή εμπειριών μας βγαίνουν προς τα έξω αλλά σίγουρα υπάρχουν γονίδια ( αυτό είναι άποψη δική μου ) αλλά δεν νομίζω να είναι τυχαίο που η μαμά μου ήταν τρόπον τινά Κυριαρχική και όλοι στην οικογένεια πάντα έπρεπε να κάνουμε ότι ήθελε  
    Βλέπω και την κόρη μου επίσης που ακολουθεί τα χνάρια μου και αυτό με κάνει να το πιστεύω πιο έντονα  
     
  4. Εμφυτη ειναι μονο η αναγκη για σεξ,

    το βδσμ ειναι παραφιλική σεξουαλική συμπεριφορά,ορμες που εχουν ακολουθησει πλαγιους οδους εκφρασης αποτελεσμα βιωματων και/η αλλων παραγοντων.
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Πιστεύω soft_crystal πως είναι συνδυασμός. Αλλά κυριότερο ρόλο ίσως έχει η προδιάθεση και τα γονίδια, ενώ οι εμπειρίες απλά βοηθούν στο να αναπτυχθεί η τάση προς υποταγή ή κυριαρχία ή και καμία τάση από τις δύο βέβαια.
    Αν δεν υπάρχει κάποια προδιάθεση γι`αυτήν τη συμπεριφορά το πιθανότερο είναι να το δει κάποιος σαν παιχνίδι που θα ασχοληθεί μαζί του και θα το αφήσει.
    Όσο γι`αυτούς που το είχαν μέσα τους, αλίμονο, ξέρουν τι είδους φορτίο φέρουν  
     
  6. Uranoos

    Uranoos Regular Member

    Νομίζω πως η απαντησή σου βρίσκετε μεσα στην ερώτηση σου... "κατάλληλο περιβάλλον" είναι οι εμπειρίες και τα ερεθίσματα που κάποια στιγμή θα υπάρξουν... εάν όμως δεν υπάρχει το γονίδιο δεν γίνετε τίποτα...

    Αντίστοιχα με το παραδειγμα της sapfw, περι ταλέντου, καλό παράδειγμα είναι και η ομοφυλοφιλία... όλοι δέχονται τα ερεθίσματα αλλα κάτι παραπάνω πρέπει να υπάρχει για κάποιον που τη διαλέγει.

    οσο για το τρόπο δεν είμαι σίγουρος πώς ή γιατί... απλώς θυμάμαι μεμονομενες αφορμές/βιώματα και αυτές τις σκηνές απο πολύ νωρίς στο μυαλό μου... καποιες φύγαν μια για πάντα, κάποιες κάνουν κύκλο και κάποιες δεν εφύγαν ποτε....
     
  7. Ntyrse

    Ntyrse Regular Member

    Δεν πιστευω οτι ειναι συνδιασμος.Πιστευω οτι αλλοι ανθρωποι γενιουνται αρα εχουν εμφυτη την αναγκη,ενω αλλοι φτανουν απο προσλαμβανουσες παραστασεις.Πιστευω παντως οτι το αποτελεσμα ειναι το ιδιο και εκδηλωνετε μετα την εφηβεια.Για οσους το τολμουν ο χρονος που θα το πραγματοποιησουν ειναι σχετικος με τα υπολοιπα χαρακτηριστικα της προσωπικοτητας τους.
     
  8. Μπορεις να μας το εξηγησεις λιγο αυτο,γιατι τουλαχιστον απο οσο γνωριζει η επιστημη οι μονες εμφυτες αναγκες μας ειναι το ενστικτο της επιβιωσης και το ενστικτο της αναπαραγωγης.
     
  9. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Έμφυτη ανάγκη ή αποτέλεσμα εμπειριών το BDSM

    Θα ήθελα εδώ να διορθώσω την λέξη ¨ανάγκη¨
    Και να την αντικαταστήσω με τις λέξεις τάση, κλίση, προδιάθεση.
    Μιας και η Κυριαρχία η υποταγή δεν είναι ανάγκη η οποία πρέπει να εκφραστεί
    από την μέρα τις γέννησης(κρατάω και μια επιφύλαξη γιαυτο).
    Κρατάω επιφύλαξη γιατί ανάγκη μπορεί να πούμε ότι είναι και η έμφυτη τάση για κάποια συμπεριφορά πχ.το πως ζητάει ένα μωρό κάτι διαφέρει από τρόπο που το ζητάει κάποιο άλλο.
     
    Last edited: 2 Σεπτεμβρίου 2006
  10. Ntyrse

    Ntyrse Regular Member

    Δεχομαι τη διορθωση της λεξης αναγκης και την αντικατασταση της.Νομιζω οτι ειναι πιο σωστη προσεγγιση
     
  11. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ο ανθρωπος γενιεται εχοντας τα δικα του ξεχωριστα "παραθυρα" ανοιχτα για να μπουν οι αντιστοιχες γνωσεις και εμπειριες ....
     
  12. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Η επιστήμη λέει ότι τα ζώα έχουν μόνο το ενστικτο της επιβίωσης και της αναπαραγωγής.
    Και ο άνθρωπος είναι ένα ζώο με την μόνη διαφορά ότι έχει την λογική.
    Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.