Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ένδυση & Υπόδηση στο Bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 28 Απριλίου 2007.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Τι ρόλο θα μπορούσε να παίξει η ένδυση και η υπόδηση στο Bdsm ;

    Υπάρχουν ενδύματα ή υποδήματα που χρωματίζουν την υποταγή ή την κυριαρχία ;

    Ο τρόπος ένδυσης ή υπόδησης ;

    Από την μεριά ενός κυρίαρχου ;

    Ενός υποτακτικού ;
     
  2. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: Ένδυση & Υπόδηση στο Bdsm

    χμμμ..αν και κατι μου κανει να βλεπω εργατες ή οικοδομους με τα ρουχα εργασιας,δεν εχω κατι κατα νου που να υποννοει ενδυματολογικα υποταγη ή κυριαρχια...οποτε,λευκο.
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Γίνεται λόγος για την ένδυση και την υπόδηση σε δημόσιες εμφανίσεις ή κατά τη διάρκεια ενός session;
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Κατά την Bdsm έκφραση του καθενός. Όπου και όπως αν λαμβάνει χώρα…
     
  5. blindfold

    blindfold Contributor

    Re: Απάντηση: Ένδυση & Υπόδηση στο Bdsm

    φίλτατε οι οικοδόμοι,κτίστες είναι αυτοί που φτίαχνουν το χώρο που ζείς,εργάζεσε,διασκεδάζεις και anyway αυτοί καθορίζουν εν μέρη το τρόπο ζωής σου αυτοί είναι κυρίαρχοι μη ξεχνάς ότι ο τεκτονισμός αρχικά ξεκίνησε από χτίστες,του μεσαίωνα βέβαια...

    οπότε το άσπρο είναι κυρίως κυριαρχικό χρώμα... !  



    όσο αφορά το κυρίως θέμα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη ,αλλά θέλω να διαμυρτηθώ γιατί βλέπω κοπέλες με κολάρα τις ρωτάω αν ξέρουν τι συμβολίζει ,μου απαντάνε θετικά και όταν τις ρωτάω αν όντως υλοποιούν αυτό που εκφράζουν μου μιλάνε περίεργα και γενικά αόριστα ,εκεί που με μία απλή κατάφαση τελειώνουν όλα...
     
  6. she_Dragon

    she_Dragon Regular Member

    Re: Απάντηση: Ένδυση & Υπόδηση στο Bdsm

    blindfold η διαμαρτυρία σου θα μπορούσε από μόνη της να γίνει ένα ωραίο νήμα προς συζήτηση, τι είναι αυτό που κάνει όλους τους υποτακτικούς/κες να θέλουν διακαώς να φορέσουν κολάρο, η έννοια τις ιδιοκτησίας είναι σίγουρα το πρώτο που θα ειπωθεί, όμως ποια συναισθήματα γεννά πέραν αυτού? κ πόσο διαφέρουν αυτά σε άντρες κ γυναίκες υποτακτικής φύσης?

    Μήπως είναι αφορμή για νέο νήμα….?  
     
  7. female

    female Contributor


    @ blindfold

    Το ντύσιμο, τα αξεσουάρ, είναι και μόδα. Αρχικά μπορεί να έχει συμβολισμούς, αλλά σύντομα μετατρέπεται σε "καθεστώς" και εξαφανίζει τη δύναμη των συμβολισμών αυτών.

    Κάποτε τα μακριά μαλλιά, στους άντρες ιδίως, μίλαγαν για την αντίσταση κατά του συντηρητικού κατεστημένου. Κάποτε η παραμάνες των πανκ σήμαιναν μια αισθητική - ταξική διαμαρτυρία. Κάποτε το κολάρο ήταν κι αυτό ειδικό σύμβολο. Τώρα στην ευρεία κλίμακα εντάσσεται προφανώς στην goth μόδα ντυσίματος, και σε ηλικίες ακόμα και από τα 14.

     
  8. blindfold

    blindfold Contributor

    δεν θα ήθελα να είμαι η αιτία για νέο νήμα δεν θέλω να με βρίζουν οι χειριστές του φόρουμ αυτού  

    anyway σοβαρά ,φορόντας κολάρο γίνομε τελείως άλλως άνθρωπος (10 φορες πίο υποτακτκικός μη φαντάζεστε τίποτα σπουδαίο..) αλλά πιστεύω πως έχει να κάνει και με τη θεωρία του cos-play αλλά από την άλλη θέλω να το φοράω κίολας (ότι δεν φοράω πλέον είναι άλλο θέμα..) δεν το κάνω γιατί δεν έχει νόημα να το κάνω μόνος μου ,σεξουαλικά δεν ανήκω στον εαυτό μου ... όπως και να έχει το κολάρο είναι η αίσθηση της "ασφάλειας" ότι ανήκεις κάπου ,ότι κάποιος σε νιώθει μέσα από την ηδονή σου ,έχει να κάνει με καταστάσεις πέρα των πρακτικων εφαρμογών ,πάει κατευθείαν στο εγκέφαλο αυτό το εξάρτημα

    όλα αυτά για έμενα τουλάχιστον ...
     
  9. gaby

    gaby Guest

    σχετικά με την ένδυση, συσχετίζω το βδσμ με την ανυπαρξία εσώρουχων και με ρούχα που επιτρέπουν άνετες προσβάσεις και εύκολο γδύσιμο,

    σχετικά με την υπόδηση, για μένα το ωραίο και το ευάλωτο είναι να είμαι ξυπόλητη,

    το κολλάρο, μιά που έγινε κουβέντα, μου είναι πολύ έντονο ως συμβολισμός. Έχω μαζί του την ίδια ακριβώς σχέση που έχω με τις τυπικές δεσμεύσεις. Όσο τις θέλω, άλλο τόσο επιδιώκω να τις αποφεύγω...

    αλλά όπως και το ντύσιμο, μερικές φορές το κολλάρο έχει πρακτική σημασία, χρειάζεται για να περάσει το λουρί...
     
  10. Kits

    Kits Contributor

    η ''ειδικη'' ενδυση και υποδυση ειναι μερος του BDSM...
    τα ρουχα και τα υποδηματα του BDSM μας επιτρεπουν να χρησιμοποιουμε πιο ευκολα τα αξεσουαρ που αυτα με την σειρα τους μας χαριζουν μεγαλυτερη απολαυση...


    ....ο κτιστης μπορει να χτισει ντυμενος με κουστουμι και να πιανει το τσιμεντο με τα χερια, χτιζει καλυτερα οταν φοραει την φορμα εργασιας και εχει το μιστρι στο χερι του.... 
     
  11. Necronomicon

    Necronomicon New Member

    Απάντηση: Ένδυση & Υπόδηση στο Bdsm

    Κατά τη γνώμη μου ως ποδοφετιχιστής...
    Αρκεί η αφέντρα να φοράει κάτι το οποίο να δείχνει ένα μέρος του πέλματός της,π.χ. ψηλοτάκουνες γόβες με "εσωτερικό κόψιμο",ή να δείχνει το μεγαλύτερο μέρος,π.χ. σανδάλια,flip-flops κτλ.
    Από την άλλη ο σκλάβος δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για νηλώση την υποταγή του.Αρκεί το να είναι γυμνός μπροστά στα πόδια της.
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Ένδυση & Υπόδηση στο Bdsm

    Στις σκλάβες μπορεί να αλλάζει το πράγμα και ο Αφέντης να απαιτεί σε κάποιες περιπτώσεις ιδιαίτερο είδος ντυσίματος καθώς και πολύ ψηλά τακούνια...