Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Έρωτας: Πόρος ή Πενία;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 3 Σεπτεμβρίου 2008.

Tags:
  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Η Διοτίμα* δίδαξε τον Σωκράτη πως ο Έρωτας είναι παιδί του Πόρου (πληρότητας) και της Πενίας (στέρησης).

    Εσείς πώς βιώνετε τον έρωτα; Λυγίζουν τα γόνατά σας ή φουσκώνουν τα πνευμόνια σας; Έχετε τον/την αγαπημένο/η σας ανάγκη ή τον θέλετε; Θέλετε να πάρετε από τον/την αγαπημένο/η σας ή να του δώσετε; Μπορεί να ερωτευτεί ο πεινασμένος ή ερωτεύεται μόνο ο κορεσμένος;



    * http://el.wikipedia.org/wiki/Διοτίμα
     
  2. female

    female Contributor



    Ανυπόστατη η χρήση του διαζευκτικού "ή".


    Όλα τα παραπάνω.



     
  3. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Έρωτας: Πόρος ή Πενία;

    Συζευτικόν 'και' χρειάζεται λοιπόν; Ή αλλαγή των όρων του ερωτήματος;
    Ο Έρωτας είναι ηδύ συναίθημα, εκστατικόν αναμφιβόλως. Πλην, πάσα απώλεια αυτοκυριαρχίας εκβάλλει εις την αυτογελοιοποίησιν και τον ευτελισμόν.
    Ο Έρωτας είναι, ούτως ειπείν, η συμπεριφορά γραίας υστερικής, φοβικής και ανόητης, υιοθετημένη αδοκήτως από νεανικάς ψυχάς. Έτι χειρότερον: Η δήθεν επιτέλεσις ανδραγαθημάτων εφηβικών από γερόντια ψωραλέα και σαλιαρίζοντα - πεπεισμένα ότι έλξιν ασκούν 'επειδή καθείς είναι ό,τι αισθάνεται'.
    Δυστυχώς, φαίνεται ότι η νοσηρά αυτή κατάστασις είναι αναπόφευκτος, άπαξ ή δίπαξ εν τω βίω. Εις τας περιπτώσεις αυτάς η Πολιτεία πρέπει να μεριμνά δια την νοσηλείαν των πασχόντων δια του εγκλεισμού των εις δημοσίους οίκους ανοχής, όπου η τρυφηλότης, η ακόλαστος λαγνεία των συνεχών, υποχρεωτικών σεξουαλικών συνευρέσεων θα απαλλάξει, ίσως, τη διάνοια των από το θλιβερόν delirium tremens.
    Άντε, λίγο ακόμα και θα καβατζάρουμε τη γαμημένη νύχτα.
     
  4. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Ενίοτε και τα δύο ταυτόχρονα..

    Δεν μου άρεσε ποτέ η έκφραση "σε έχω ανάγκη"..με έπνιγε..με άγχωνε. Τον θέλω λοιπόν..

    Δούναι και λαβείν... "Οι άνθρωποι ενθουσιάζονται να δίνουν στους άλλους εκείνο που χρειάζονται περισσότερο οι ίδιοι. Είναι αυτό που εγώ ονομάζω η αποθέωση της γενναιοδωρίας"ΟΣΚΑΡ ΓΟΥΑΙΛΝΤ

    Όλοι μπορούν να ερωτευτούν.. Ο έρωτας του κορεσμένου όμως είναι πιο δυνατός..έχει πιο γερά θεμέλια.
     
  5. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Έρωτας: Πόρος ή Πενία;

    Lady Dementia, αλλού σας μνημονεύω και αλλού εμφανίζεσθε.
    Αυτό για τον 'έρωτα του κορεσμένου' μπορείτε να μου το αναπτύξετε; Υπάρχει κατηγορία 'κυνικού έρωτος', προσιδιάζοντος σε μηδενιστές και παλαιοκαιρισμένους δανδήδες;
     
  6. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Έρωτας: Πόρος ή Πενία;

    Nαι μια αιτιολόγηση ως προς το "πιο γερα θεμέλια" στον έρωτα του κορεσμένου θα την ήθελα κ εγω, αν δεν σας βάζω σε κόπο.  


    Μετα τιμής

    Ψέμματα
     
  7. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Όταν πεινάς,θα φας ότι βρεθεί μπροστά σου,απλά και μόνο για να ικανοποιήσεις το αίσθημα της πείνας..
    Όταν είσαι χορτάτος δεν γίνεται αυτό...συνήθως οι επιλογές σου του τι θα φας είναι πιο συνειδητοποιημένες.. Έτσι συμβαίνει κ με τον έρωτα.. όταν είσαι στερημένος πέφτεις με τα μούτρα και ερωτεύεσαι "ότι κάτσει".. Στην αντίθετη περίπτωση ξέρεις τι θέλεις κ φροντίζεις αυτό ακριβώς να πάρεις..
    Ετσι τουλάχιστον αντιλαμβάνομαι εγώ τα πράγματα..
     
  8. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Έρωτας: Πόρος ή Πενία;

    Το χείριστον είναι να είσαι χορτάτος και να μην σου κάτσει. Προσβλητικόν!
     
  9. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Έρωτας: Πόρος ή Πενία;

    "Γκαντεμια" κατ'εμέ.. 
     
  10. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Έρωτας: Πόρος ή Πενία;

    Υπάρχουν γυναίκες με αμφιλεγόμενα κριτήρια. Τί να είπει τις!
     
  11. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Re: Απάντηση: Έρωτας: Πόρος ή Πενία;


    Το βρίσκετε κακό??
     
  12. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Έρωτας: Πόρος ή Πενία;

    Δεν το συμπεριλαμβάνω στις ηδονές που με θέλγουν.
    Αλλά τί να κάνεις;
    Όπως έλεγε ο Όσκαρ Ουάϊλντ: "Οι σημερινοί νέοι είναι τέρατα. Δεν έχουν κανέναν απολύτως σεβασμό για τα βαμμένα μαλλιά".
     
    Last edited: 4 Σεπτεμβρίου 2008