Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Έχει υπάρξει υποταγή χωρίς παραπλάνηση;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Dom80, στις 3 Δεκεμβρίου 2006.

?

Έχει υπάρξει υποταγή χωρίς παραπλάνηση;

  1. ΝΑΙ

    26 vote(s)
    78,8%
  2. ΟΧΙ

    7 vote(s)
    21,2%
  1. Dom80

    Dom80 Regular Member

    Η ερώτηση απευθύνεται σε όλους...
    Έχει κάποιος/κάποια εκφράσει τον εαυτό του τελείως ελεύθερα και τελικά υποτάξει τον στόχο του;
    Έχει κάποιος/κάποια βιώσει ή νομίζει ότι έχει βιώσει την υποταγή από αυτόν/αυτήν που εκφραζόταν χώρις περιστροφές απ' την αρχή;

    1) ΝΑΙ
    2) ΟΧΙ
     
  2. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Εγώ ψήφισα "όχι", όμως θα έπρεπε να υπάρχουν και κάποιες εναλλακτικές λύσεις. Όπως "μερικές φορές" κ.λπ. Γιατί ισχύουν και το "ναι" και το "όχι", ανάλογα τις περιπτώσεις.
     
  3. alnair

    alnair Regular Member

    Μου φαίνεται πολύ θλιβερή η ιδέα να υποταχτεί κάποιος σε ένα ψέμα... Δεν ψήφισα γιατί σοκαρίστηκα
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Πολύ πολύ ωραίο θέμα Dom80.

    Στην περίπτωσή μου ήταν υποταγή χωρίς παραπλάνηση και χωρίς καν αποπλάνηση.

    Οπότε ψήφισα ναι.
     
  5. Dom80

    Dom80 Regular Member

    Πολύ καλό σχόλιο john_slave96
    Το ΝΑΙ και ΟΧΙ θα μας δώσει μία τάση

    Πιστεύω ότι έχει μεγάλη αξία και η επεξήγηση του καθενός...η ιστορία σχετικά που θέλει να παραθέσει...


    Όντως τόσο θλιβερή alnair...όσο και πραγματική...

    αν και βλέπω μια εντυπωσιακή επικράτηση του NΑΙ
    τουλάχιστον προς το παρόν

    Καλοδεχούμενα τα λόγια σου   tender lilly
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Συμφωνώ κι εγώ, σκέπτομαι να γράψω παρακάτω πώς καταλάβαινα αυτά που Εκείνος μου έλεγε στην αρχή και πώς είναι η υποταγή χωρίς παραπλάνηση μίας τελείως άσχετης με τον χώρο. Μερικά από αυτά θα σας εξασφαλίσουν γέλιο για πολλές στιγμές  

    Αλλά έχω μία απορία για σένα Dom80.

    Όταν μιλάς για παραπλάνηση εννοείς την εσκεμμένη παραπλάνηση, ότι ένας Κυρίαρχος είπε σε μία υποτακτική διάφορα νόστιμα περί υποταγής και αυτή τον ακολούθησε μη γνωρίζοντας και μετά πιέστηκε, στενοχωρέθηκε και απογοητεύτηκε σ αυτή τη σχέση για όσο κράτησε;

    Ή ίσως εννοείς ότι ένας Κυρίαρχος και μία υποτακτική μαζί μιλούσαν και χώρια καταλαβαίνανε όπως τόσο συχνά συμβαίνει στις ανθρώπινες σχέσεις;
     
  7. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Απαντώντας στο ερώτημα του poll, προσωπικά δεν μου έχει συμβεί, οπότε και εγώ ΝΑΙ θα πω. Η υποταγή δεν συνδέεται ευθέως με την παραπλάνηση.

    Eξαρτάται βέβαια και από τι θεωρούμε παραπλάνηση.

    Θα επιχειρήσω να δώσω και μια άλλη διάσταση στο ερώτημα. Ας εξετάσουμε για παράδειγμα κάτι άλλο:

    Είναι παραπλάνηση όταν ο υποτακτικός παραδίδεται, έχοντας υπερβολικές προσδοκίες, προσδίδωντας στο Κυρίαρχο ιδιότητες που δεν τις έχει στην πραγματικότητα; Όταν έχει δηλαδή υπερβολικές προσδοκίες για τον χαρακτήρα και την εμπειρία του Κυρίαρχου, για το τι μπορεί να του προσφέρει; Όταν ο ίδιος περιμένει δε τα πάντα έτοιμα στο πιάτο και απλά να παραδωθεί στο κύμα που θα τον παρασύρει;

    Όταν προσάπτουμε ιδιότητες στους άλλους, που δεν έχουν, το αποτέλεσμα είναι σχεδόν σίγουρα καταστροφικό. Και εμείς μπορεί να πάθουμε πραγματικά μεγάλη ζημιά.

    Και το χειρότερο είναι πως μπορεί πως μπορεί να θεωρούμε υπεύθυνο τον Κυρίαρχο, αν τα πράγματα πάνε στραβά, χωρίς να καταλάβουμε πως δεν φταίει ο Άλλος, αλλά εμείς οι ίδιοι και τα θέλω μας.

    Μας τα έχει πει και ο Ντίκενς τις Μεγάλες Προσδοκίες, εδώ και 140 χρόνια...
     
  8. Dom80

    Dom80 Regular Member

    tender lilly ισχύει η αρχική επεξήγηση

    Το ερώτημα είναι προσωπικό...αφορά εκείνους που έχουν υποτάξει μία ή και παραπάνω φορές...
    ή έχουν υποταγεί αντίστοιχα...
    Υπήρξε σε αυτές τις φορές έστω και μία υποταγή χωρίς παραπλάνηση; Τότε ΝΑΙ
    δεν υπήρξε; τότε ΟΧΙ
    και βεβαίως μιλάω για εσκεμμένη...δηλ. σκόπιμα ψέμματα

    μικρά ή μεγάλα


    ενδιαφέρουσα και η προέκταση του θέματος από phoenixxx που ακροθιγώς άγγιξες κι εσύ
    βέβαια tender lilly
     
  9. alnair

    alnair Regular Member

    Αν υποταχθήκαμε σε κάποιον που μας είπε ψέματα και το ξέραμε αλλά παρ' όλα αυτά το κάναμε για να δούμε πώς είναι να βάζεις το χέρι στην πρίζα?
    Αν υποταχθήκαμε και μετά καταλάβαμε ότι έλεγε ψέματα?
    Αν υποταχθήκαμε σε αυτό που φανταστήκαμε εμείς για τον Κυρίαρχο, κι απλώς αυτός μας ξύπνησε από το lala land?
    Ή μήπως κάτι άλλο που δεν αντιλαμβάνομαι?
     
  10. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Αν δεχθούμε πως η υποταγή συνάδει με εξαπάτηση, τότε το BDSM είναι ένας χώρος που οι Κυρίαρχοι βαυκαλίζονται με role play, το οποίο έχει ημερομηνία λήξης που θα θέσει η υποτακτική (μόλις βαρεθεί να υποκρίνεται)... άρα κάλπικος.
    Ομολογώ πως αντιλαμβάνομαι την ερώτησή σου Dom80, αλλά θεωρώ πως δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα με τον περιορισμό της "έστω και μια φοράς". Αρχή μου είναι "μια φορά είναι ένδειξη, δεύτερη είναι απόδειξη".
    Πολλοί Κυρίαρχοι ίσως να δηλώσουν πως εξαπατήθηκαν, καθώς άλλα ειπώθηκαν στην αρχή ως δήλωση παράδοσης και άλλα εμφανίστηκαν στην πορεία. Το "ΝΑΙ" εδώ έχει άμεση σχέση και με την κρίση του Κυρίαρχου, εκτός την εσκεμμένη παραπλάνηση από την υπό. Υπάρχει Κάποιος που εμπιστεύεται εν λευκώ κάποια (μέχρι πρότινος) άγνωστη, χωρίς να ελέγχει την συμβατότητα λόγου - πράξης; Αν δεν διασταυρώσει την αλήθεια λόγου και έργων, τότε (έστω και άθελά του) ο Ίδιος παραπλάνησε τον εαυτό του εθελοτυφλώντας, μη δίνοντας βάση στην κριτική Του ικανότητα. Για τον λόγο αυτό και ταλαιπωρήθηκε για μεγάλο χρονικό διάστημα.
    Το ίδιο θεωρώ πως ισχύει και από την πλευρά των υποτακτικών, με την ειδοποιό διαφορά πως εκεί υπάρχει στον νου τους η φράση "Εκείνος γνωρίζει καλύτερα", που (ενδεχομένως) υποσκελίζει την κρίση τους.
     
  11. Dom80

    Dom80 Regular Member

    Ειλικρινά μ αρέσουν όλες οι εώς τώρα παρεμβάσεις

    και θα ήθελα ν΄ακούσω την ιστορία της tender lilly

    Η ερώτηση είναι σαφής και δεν θα την εξηγήσω πιά

    Θα το ξαναγράψω ότι για μένα δεν έχει αξία το αποτέλεσμα του poll

    από μόνο του



    μεγάλη αξία έχει και το ότι γράφεται alnair και L_Strike

    και όλα όσα λέτε νομίζω έχουν συμβεί...

    και θα συμβούν
    και πάλι
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    νομιζα οτι η υποταγη βασιζεται στην παραπλανηση ....