Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όρια Κυρίαρχου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος dora_salonica, στις 2 Οκτωβρίου 2007.

  1. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Πολύ σωστές και λογικές οι απαντήσεις σας αγαπητοί μου φίλοι. Μήπως διαβάζω πολύ Αρχαία Τραγωδία; 

    Αναρωτιόμουν αν οι τραγωδίες συμβαίνουν σε κανονικούς ανθρώπους. Αναρωτιόμουν μεγαλόφωνα. Και φυσικά έχετε δίκιο όλοι. Θα αναγκαστώ να επικροτήσω την μετριοπάθεια της λογικής.  (Μέχρι αποδείξεως του εναντίου).
     
  2. Syrah

    Syrah Contributor

    Και επί του θέματος δεν μπορώ παρά να αναλογιστώ τη μετριότητα του τείνειν dora_salonica. Να μία ακόμα απάντηση που προφανώς περίμενες, από εμένα τουλάχιστον.  
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Όρια στις μαλακίες του ανθρώπου δεν υπάρχουν.
    Ευτυχώς όμως υπάρχουν ορισμένες φορές και τα όρια που επιβάλλουν οι νόμοι που από Αφεντάδες και δουλικά συνήθως δεν καταλαβαίνουν και προστατεύουν πολλούς από την ανθρώπινη βλακεία.
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Lost πως το έχεις τόσο δεδομένο...
    πως οι Αφεντάδες και τα δουλικά συνήθως δεν καταλαβαίνουν από νόμους
    και συνήθως παρασέρνονται στα μονοπάτια της βλακείας;

    Διακρίνω μία προκατάληψη απέναντι στο Bdsm και σε αυτούς που αρέσκονται σε αυτό;

    Θα μπορούσες σε παρακαλώ πολύ με κάποιο επιχείρημα να δείξεις την παραπάνω από τον μέσο όρο, έφεση στην παραβατικότητα και στην ανοησία, που τους ξεχωρίζει από την υπόλοιπη ανθρώπινη κοινωνία;
    Ή μήπως δεν υπονοείς αυτό;

    Υ.Γ. Μπορούμε να το μεταφέρουμε σε ένα άλλο νήμα, σε μία νέα συζήτηση αν θέλεις.
     
  5. zinnia

    zinnia Contributor

    μπορει για ολους ο μ.ο. στην παραβατικοτητα και την ανοησια να ειναι ανεκτος και προβλεψιμος, ομως για οσους ασχολουνται με το τεντωμα των οριων και το σπασιμο τους στη ψυχη και το σωμα των υποτακτικων τους, ο μ.ο. των βανιλλα δεν αρκει γιατι ολοι ξερουμε, πως πανω στην καυλα και στην πραγματωση μιας φαντασιωσης, το παιχνιδι μπορει να ξεφυγει ακομα και απο τις πλεον συγκροτημενες προσωπικοτητες... θελει δουλεια εννοω κι αν δεις πως ξεπερνας τα ορια, αυτοπεριορισμος κι αυτο μπορει να το κανει μονο ενας συνειδητοποιημενος κι ωριμος ψυχικα ανθρωπος..
     
  6. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: Όρια Κυρίαρχου

    εξαιρετικό
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Έγραψα πως οι νόμοι δεν καταλαβαίνουν από Αφεντάδες και δουλικά. Το αντίστροφο που αναφέρεις Ηλία έχει τελείως διαφορετικό νόημα και φυσικά δεν πιστεύω σε μια τέτοια άποψη.
    Το γεγονός όμως πως κάποιοι είναι δυνατόν να παρασυρθούν σε μονοπάτια βλακείας το αποδεικνύει μια φράση του παρόντος thread που ρωτά αν θα μπορούσε κάποια σκλάβα να σκοτώσει!!! μετά από προτροπή του «Αφέντη» της.

    Προκατάληψη απέναντι στον εαυτό μου δεν μπορώ να έχω.

    Πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση-σημείωση. Θα επανέλθω  
     
  8. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Έχεις δίκιο για το πρώτο. Μου διέφυγε η λέξη "από"  

    Οποιονδήποτε το πάθος παρασέρνει σαν ανεξέλεγκτη βαρκούλα μπορεί να τον φέρει σε αυτά τα μονοπάτια. Το πάθος για οτιδήποτε.

    Θα ήταν σίγουρα ενδιαφέρουσα μία τέτοια συζήτηση.
     
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ας μην μπερδεύουμε την ρεαλιστική αξιολόγηση της απόλαυσης, με την μετριοπάθεια της λογικής όπως την αναφέρεις.

    Όπως επίσης το αβίαστο ταξίδι στην παράδοση , με την εγωιστική εμμονή για απόδειξη της υποταγής.
     
  10. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: Όρια Κυρίαρχου

    πρώτη φορά το ακούω τόσο όμορφα διατυπωμένο... να 'σαι καλά Ηλία :*
     
  11. σωστός ο Ηλίας
     
  12. blindfold

    blindfold Contributor


    αρκετά όμορφο κείμενο ,επανατυπώνω για να μη χαθεί ...

    όπως είπε ο μεγάς ηγέτης Καρατζαφέρης (αναφερόμενος στα στελέχη του κόμματος του που έφυγαν για να συστρατευτούν με τον Παπαθεμελή ) "το διάστημα και η βλακεία δεν έχουν όρια..."

    χεχεχε ,να κάνω και εγώ κάνα πίο ευθή αστειάκι