Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όρια Κυρίαρχου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος dora_salonica, στις 2 Οκτωβρίου 2007.

  1. zou

    zou

    Αν ενας αλλος (μη Κυριαρχος) σε μια κανονικη σχεση (vanilla) Σ/σας ελεγε οτι δεν θελει το παιδι που κυοφορειτε, δεν θα το ριχνατε αν δεν μπορουσατε να το συντηρησετε μονες Σ/σας????
    Δεν θα ηθελα να αναφερθω για παντρεμενες/ους που εχουν σχεση D/s.

    Γιατι να σου ζητησει να κανεις φονο???  
    Εδω, λοιπον, ερχετε και το θεμα της απαγορευσης ενδεχομενης κυοφοριας απο τον Κυριαρχο.
    Αν ο Κυριος μου, με αφηνε εγκυο και μετα απαιτουσε να το ριξω, θα προτιμουσα να ζητησω αποδεσμευση για αυτο το λογο, γιατι δεν θα μπορουσα να σκοτωσω ανθρωπο, ποσο μαλλον το παιδι μου..

    Φυσικα και υπαρχουν ορια, βεβαια, τα ορια ειναι υποκειμενικα...
     
  2. Kits

    Kits Contributor

    ο Κυριαρχος εχει ορια ...

    ... η βλακεια δεν εχει!
     
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Ναι, και μια που αναφέρθηκαν και οι τραγωδίες, να ακόμη μία ανθρώπινη τραγωδία αγαπητή Syrah: η βεβαιότητα των απαντήσεων που θα πάρεις από συγκεκριμένους ανθρώπους είναι σχεδόν το ίδιο αβάστακτη με την βεβαιότητα ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ικανοί για όλα (καθώς και με την γνώση ότι οι τραγωδίες αναδύονται από το γεγονός ότι μερικοί είναι).
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Πολύ σωστή.  
     
  5. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Όρια Κυρίαρχου

    Ειμαι σιγουρος οτι σταθηκες στο υποκειμενικα.  
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Όρια Κυρίαρχου

    Πάντα, αγαπητέ capeaway, αλλά ελπίζω να κατανοείς, τώρα που με γνώρισες, ότι έχω πολύ καλή επίγνωση των επιλογών μου και ότι ξέρω την διαφορά ανάμεσα στο "παθιάζομαι" και στο "παραλογίζομαι". Μία ουσιαστική διαφορά, δεν συμφωνείς;
     
  7. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Απάντηση: Όρια Κυρίαρχου

    Τα όρια του Κυρίαρχου είναι πάντα λίγο πιο πάνω από τα (εκάστοτε) όρια του υποτακτικού.
    Εκείνος την "τραβάει" λίγο παραπέρα, λίγο παραπάνω (ή παρακάτω) κάθε φορά.
    Για να φτάσει ένας Κυρίαρχος να ζητήσει να κάνεις φόνο σημαίνει πως ήδη ο υποτακτικός είναι ψυχικά άρρωστος.
    Και για να έχει σχέσεις ένας Κυρίαρχος με έναν ψυχικά άρρωστο, ονόμασε την σχιζοφρένεια του, "κυριαρχία".
    Οι περισσότεροι σχιζοφρενείς πιστεύουν πως είναι το "κυρίαρχο είδος" 
     
  8. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Όρια Κυρίαρχου

    Θα σου πω την αληθεια. Ισως να μη σε γνωρισα παρα πολυ καλα, αλλα μεχρι στιγμης δεν διεκρινα οτι γνωριζεις τη διαφορα.  

    Ηθελα να το συζητουσαμε απο κοντα, αλλα δεν ειχαμε το χρονο. Περιμενω για καποια επομενη στιγμη.
     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Όρια Κυρίαρχου

    Το ότι εσύ δεν διακρίνεις κάτι δεν σημαίνει ότι αυτό το κάτι δεν είναι εκεί. Ίσως απλά να φταίει ο λίγος χρόνος που είχαμε στη διάθεσή μας, όπως είπες. Αλλά το γεγονός ότι έζησα 43 ολόκληρα χρόνια χωρίς να καταλήξω στη φυλακή, μπορεί να σημαίνει μόνο δύο πράγματα: ή δεν παραλογίστηκα ποτέ, ή απλά δεν με πιάσανε.... 

    Το πάθος νομίζω το διέκρινες. Αν όχι, καθάρισε καλύτερα τα γυαλάκια σου αγαπητέ μου φίλε. Είναι επικίνδυνο να οδηγείς μηχανές μεγάλου κυβισμού με θολωμένη όραση (και ελπίζω αυτή η φράση να σου επιτρέπει να διακρίνεις την διαφορά ανάμεσα στο πάθος και στο να παραπαίεις στα τυφλά - καθώς και το γεγονός ότι κι εγώ το γνωρίζω).

    Κάποιος φίλος μου έκανε την ερώτηση κι εγώ αντί να του απαντήσω ευθέως τη μετέφερα στο φόρουμ. Κακώς ίσως, το παραδέχομαι. Το κάνω συχνά αυτό, ίσως μερικά πράγματα πρέπει να λέγονται δημοσίως, ίσως να ωφελούνται όλοι από μία ανοιχτή συζήτηση για σημαντικά θέματα.

    Γενικά πιστεύω ότι ο Κυρίαρχος έχει τα δικά του όρια, αυτά της λογικής σκέψης, και αν ακόμη μία υπό παραλογίζεται ο Κυρίαρχος θα την επαναφέρει στο σωστό δρόμο, με τον ένα τρόπο ή τον άλλο.
     
  10. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Όρια Κυρίαρχου

    Ισως να μην επρεπε να σου απαντησω δημοσια. Παντως δε θελω να παρεις κατακαρδα αυτα που σου λεω.



    Ετσι οπως το θετεις, καποιος που εχει καταφερει να ζησει 43 χρονια, εχει κανει κατι παραλογο, και τον εχουνε πιασει, τοτε ειναι και στη φυλακη. Δε νομιζω να στεκει κατι τετοιο. Ο παραλογισμος εχει διαβαθμισεις. Μονο οι ακραιες μορφες του μας στελνουν στη φυλακη (ή στο νοσοκομειο).



    ... και με το παραπανω!



    Το παθος και οι μηχανες εχουν πολλα κοινα. Μεγαλη επιταχυνση, μεγαλη τελικη, αδυναμα φρενα, απαιτουν δεξιοτεχνια... Επισης και τα δυο δεν εχουν οπισθεν. Τα παραπανω αποτελουν στοιχεια του χαρακτηρα μου, αλλα και του δικου σου, φανταζομαι. Αυτο που θελω τελικα να σου πω ειναι οτι χρειαζεται μεγαλη προσοχη και καθαρο μυαλο πριν ξεκινησεις.



    Αν θεωρησες την ερωτηση αυτη σημαντικη για σενα και για εμας τους υπολοιπους τοτε καλα εκανες και την εθεσες. Ηδη νομιζω οτι οι απαντησεις ειναι ηδη ποικιλες και σε βοηθησαν.



    Εδω συμφωνουμε απολυτα.
     
  11. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Όρια Κυρίαρχου

    Ήδη αναφέρθηκα στον θετικό τρόπο που αντιμετωπίζω την δημόσια συζήτηση. Δεν έχω τέτοιου είδους καρδιά που να το παίρνει κατάκαρδα. Σόρρυ.

    Μιλάω για τα ακραία πράγματα στα οποία αναφέρθηκα στο νήμα. Φόνος, κυοφορία κλπ.
    Έχω κάνει παράλογα πράγματα σε υψηλές διαβαθμίσεις. Δεν έχω πάει φυλακή (μόνο επίσκεψη σε φιλαράκια).


    Απλά πάτα φρένο και συμπλέκτη μαζί. Λέγεται κωλιά και στο ακραίο σημείο της αντικαθιστά την όπισθεν (U-turn). Το έκανα με την Porsche, το κάνω και με το τζιπ (σε δύστροπες καταστάσεις). Αν θέλεις να ανταλλάξουμε συμβουλές και κόλπα, σε pm θα ήταν προτιμότερο για να μην χαλάσουμε το νήμα.

    Πράγματι, με βοήθησαν να κατανοήσω ακόμη καλύτερα αυτό που ήδη ήξερα ότι είμαι.

    Ναι.
     
  12. secret38

    secret38 New Member

    Η ικανοποίηση δεν έχει όρια!...Η συμπεριφορά όμως ΕΧΕΙ..!!!