Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όρια και Κυρίαρχοι/ες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 1 Οκτωβρίου 2006.

  1. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Ξεπερνάνε και οι Κυρίαρχοι τα όρια Τους μαζί με την υπό Τους;
    Είναι και για Εκείνους το bdsm ταξίδι πέρα από τα όρια τους;

    Όταν Ένας Κυρίαρχος σπρώχνει μια υπό να περάσει ένα όριο κατά πόσο πρέπει να είναι σίγουρος πως αυτό δεν είναι όριο και για Τον Ίδιο;


    Τι γίνετε όταν η υπό είναι έτοιμη να περάσει ένα όριο που της έχει ζητήσει Εκείνος αλλά Εκείνος κάνει πίσω;
    Πως νιώσατε υποτακτικές;


    Αν είναι όριο για Τον ίδιο τι πιστεύετε; Τον ακολουθεί η υπό ¨κρατώντας το χέρι Του΅ και το περνάει μαζί Του;

    Υ.Γ όπου γράφω Κυρίαρχος προσθέστε επίσης Κυρίαρχη όπου γράφω υποτακτική προσθέστε υποτακτικός. Το κάνω για να είναι πιο εύκολο να διαβαστεί το θέμα.

     
    Last edited: 1 Οκτωβρίου 2006
  2. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Μερικές φορές μου έχει συμβεί, δηλαδή να "πιάνω από το χέρι" μια Αφέντρα, να δώσω μια βοήθεια για να με βοηθήσει, με τη σειρά της, να ξεπεράσω τα όρια μου. Νομίζω ότι αυτό είναι λογικό μέσα στο πλαίσιο μια παρόμοιας σχέσης. Λογικό και προβλεπόμενο. Ο Κυρίαρχος είναι και αυτός άνθρωπος και έχει, όπως όλοι οι άνθρωποι τα πισωγυρισμάτά του.
     
  3. ann73

    ann73 Guest

    Πολύ καλή ερώτηση soft-crystal.
    Προσωπικά δεν μου έχει ποτέ περάσει από τον νου να οδηγήσω ένα Κυρίαρχο.
    Μου αρκεί αυτό που μου δίνει εκείνη την στιγμή.
     
  4. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Όρια και Κυρίαρχοι/ες

    Καλός ήρθες ann73  
    Δεν εννοούσα καλή μου να οδηγήσεις Κάποιον Κυρίαρχο αλλά να τον ακολουθήσεις να περάσετε μαζί ένα όριο
     
    Last edited: 1 Οκτωβρίου 2006
  5. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor


    Πολυ καλο θεμα soft_crystal.. 
    Τα ορια ειναι για να τα ξεπερναμε .... και αυτο συμβαινει και στους Κυριαρχους αλλα και στους υποτακτικους. Οσων αφορα σε μενα...ναι μου εχει συμβει, εκανα κατι που ηθελε, που ομως δεν ειχε δοκιμασει ποτε. Και τοτε ηταν η στιγμη που ναι καποιο οριο του ξεπεραστηκε 
    Αλλωστε, κανεις Κυριαρχος δεν γεννηθηκε με ενα φλογγερ στο χερι.....και καμια υποτακτικη δεμενη (π.χ.) στο κρεβατι....χαχαχαα..
    Παντα μαθαινουμε, (Κυριαρχοι- υποτακτικοι)...παντα γινομαστε καλυτεροι, και μην ξεχναμε πως σε ενα ερωτικο παιχνιδι ειναι σημαντικη η συμβολη και των δυο 
     
  6. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Απάντηση: Όρια και Κυρίαρχοι/ες

    Τα όρια τα ορίζουμε εμείς και τα βάζουμε για να προστατεύουμε τον εαυτό μας από
    δυσάρεστες για εμας καταστάσεις. Η οριοθέτηση γίνεται μετα από συναίνεση και
    συζήτηση και των δύο ατόμων σε μία σχέση. Το αν θα τα ξεπεράσουμε ή όχι
    ειναι απόφαση και των δύο μελλων. Από την άλλη δεν ειναι ούτε σωστό ούτε και
    λάθος να προσπαθούμε να περάσουμε τα όρια που βάζουμε. Τα ορια αναπροσαρμόζονται
    διαρκώς ανάλογα με το πως νιώθουμε την καθε στιγμή.
    Υπάρχουν άλλοι όπως ενας ειμαι και εγώ που εδώ και 10 χρόνια δεν εχω αλλάξει
    ούτε "ξεπεράσει" τα όρια που εχω ορίσει. Νιώθω ικανοποιημένος από αυτά και δεν
    βλέπω κανενα λόγο να εξερευνήσω κάτι διαφορετικό όταν νιωθω καλυμμένος και
    ευχαριστημένος με τα όρια που εχω αποφασίσει. Προσωπικά απορώ αν όσοι θελουν
    να ξεπερνούν τα "ορια" που βάζουν, είναι επειδή δεν ήταν από την αρχή ικανοποιημένοι
    με αυτα που είχαν αποφασίσει.
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Πολύ ενδιαφέρον ... Θα ήθελα να δω τις απαντήσεις των υποτακτικών.
     
  8. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Όρια και Κυρίαρχοι/ες

    Δεν μου έχει συμβεί ποτέ , και δεν νομίζω να μου άρεσε να μου συμβεί .

    Στο μυαλό μου αλλά και μέχρι τώρα στις σχέσεις που είχα ,
    ο Κύριος μου δεν μπορεί παρά να είναι ένα βήμα ( μη πω και παραπάνω … ) ,
    πιο μπροστά από μένα .

    Πολύ σωστά η zoyzoy_ λέει μεν ….
    ‘’ κανείς Κυρίαρχος δεν γεννήθηκε με ένα φλογγερ στο χέρι … ‘’ ,

    αλλά η υποτακτική γεννήθηκε με μυαλό
    που ανάλογα φυσικά το χρησιμοποιεί
    και με το δικαίωμα να επιλέξει το τρόπο που θέλει να ζήσει ,
    το πώς και τον Κύριο της , πριν ξεκινησει η σχεση .

    Όποτε αν ο Κύριος που είναι μαζί της δεν έχει περάσει και ο ίδιος όρια
    και η υποτακτική τα γνωρίζει αυτά εξ αρχής
    και παρόλα αυτά συνάπτει σχέση μαζί του ,
    δεν βλέπω που το πρόβλημα .
    Μαζί προχωράνε και τα ξεπερνάνε ,
    και αν ο Κυρίαρχος δεν μπορεί και κάνει πίσω εκείνη την στιγμή ,
    πάλι όλα καλά θα είναι , θα μπορέσει κάποια άλλη στιγμή .

    Τώρα αν με ρωτούσατε εμένα αν αυτά τα βρίσκω σωστά ,
    θα έλεγα , όχι !
    Αλλά όπως είπα και πριν,
    ο κάθε ένας … όπως θέλει για εκείνον ζει και … νομίζει !
     
  9. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor



    Άποψή Μου είναι οτι όντως τα περνάνε οι Κυρίαρχοι τα όριά τους μαζί με την υποτακτική Τους, και φυσικά είναι ορισμένα πράγματα όρια και για τους ίδιους.



    Αν είναι τότε πρέπει να το περάσει και αυτός, αλλιώς προσωπική Μου άποψη είναι να το περάσει πρώτα αυτός και μετά η υποτακτική...

    Χμμμ... καλή ερώτηση το τι γίνεται όταν ο Κυρίαρχος κάνει πίσω, ίσως νοιώθει οτι δεν είναι έτοιμη η υποτακτική, ίσως πάλι δε θέλει να την κάνει να το περάσει ακόμα αυτό το όριο... είμαι όμως ο πλέον αναρμόδιος να το απαντήσω, θα το αφήσω στις υποτακτικές αυτό να το απαντήσουν.

    Εξαρτάται απ'τη σχέση....
     
  10. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Όρια και Κυρίαρχοι/ες

    Πιστεύω πως το bdsm είναι ένα ταξίδι για δυο που εκεί καλούνται και οι δυο να περάσουν τα όρια τους .
    Όσο η υπό έτσι και ο Κύριος τις πολλές φορές θα βρεθεί αντιμέτωπος με τα όρια Του τα οποία εκείνη την στιγμή μπορεί να δημιουργήσει και η ίδια η υπό μπροστά Του.
    Ορμώμενη για να γράψω αυτό το thread ήταν μια προσωπική μου εμπειρία σε σχέση με το ερώτημα 3.
    όταν κάποια στιγμή Εκείνος με έσπρωξε να ξεπεράσω κάποιο όριο μου και εγώ ήμουν ένα μικρό βήμα πιο μακριά από αυτό με σταμάτησε. Δεν με σταμάτησε για να με προστατέψει η επειδή ένιωσε πως δεν ήταν η ώρα μου αλλά επειδή δεν ήταν Έτοιμος Εκείνος να αντιμετωπίσει το όριο αυτό. Πως ένιωσα εκείνη την στιγμή;
    Μετέωρη, προδομένη και μόνη.
    Βεβαίως αυτό δεν σημαίνει πως η σχέση μας χάλασε η εγώ Τον είδα με άλλα μάτια επειδή λάθη κάνουμε όλοι και αυτά τα λάθη πρέπει να τα προσπερνάμε.
    Όσο για το θέμα αν η υπό ακολουθεί στο πέρασμα των ορίων Τον Κύριο της απαντώ ΝΑΙ! Και είναι όμορφο, είναι ένα σάλτο από κοινού και εκεί για μένα είναι η ομορφιά η έκπληξη και η κοινή εμπειρία που μπορεί να ενώσει πολύ βαθιά μια σχέση.
    Όχι δεν είναι γιαυτό, για πολλούς το να ξεπεράσουν τα όρια τους είναι σκοπός είναι επιθυμία.
    Νιώθουν πως με αυτόν τον τρόπο η σχέση πάει μπροστά, δημιουργούνται κοινοί δεσμοί δυνατών εμπειριών. Για μένα προσωπικά είναι ένα ζητούμενο, αυτό θέλω να κάνω ένα βήμα κάθε φορά, ένα βήμα ακόμη πιο πέρα, πέρα από τα μέχρι τότε γνωστά, ένα βήμα στα σκοτεινά μονοπάτια. Δεν είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό;
     
  11. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Απάντηση: Όρια και Κυρίαρχοι/ες

    Bασικά το βρίσκω λιγάκι τρομαχτικό το να κάνει καποιος κάτι που δεν του αρέσει
    ή που δεν του χαρίζει ηδονή. Αλλα απο την αλλη , αν αυτό που ήδη κανει του
    χαρίζει σεξουαλική ηδονή και απόλαυση τότε δεν θα επρεπε λογικά να εχει
    κίνητρα να ψάχνει κάτι νέο.

    Πιστευω οτι για να ψάξει καποιος κατι νεο ή διαφορετικό απο αυτό που έχει
    (σε ολους τους τομεις όχι μονο στο σεξ) τότε σημαίνει πως δεν ειναι πλεον
    ικανοποιημένος με ότι εχει.

    πριν απο 6 χρονια χώρισα με την σχέση που είχα με μια Domina επειδή με εσπρωχνε
    να κάνω πράγματα που εκαναν να νιώθω ασχημα κάτω παντα απο την δικαιολογία της
    εξερεύνησης των οριών και του αγνωστου.
     
  12. G_E

    G_E Contributor

    Κυρίαρχοι στη προσπάθειά τους να ξεπεράσουν τα όρια και να φθάσουν στην υψηλή κορυφή του BDSM.