Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όρια.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Guest76532, στις 29 Ιουλίου 2020.

  1. Συχνά ακούω την ατάκα " με την σωστή εκπαίδευσή θα εξελιχθεί και θα ξεπεράσει τα όρια της/ του .."
    Αν όλα τα όρια είναι για να ξεπερνιούνται τότε γιατί τα χωρίζουμε σε soft και hard?
    Μήπως η εξέλιξή αυτή δεν είναι ουσιαστικά εξέλιξή αλλά συναισθηματικος εκβιασμός κατά τον οποίο αν δεν ξεπεράσεις τα σκληρά σου όρια δεν υπάρχει εξέλιξή άρα δεν είσαι αρκετά καλή /ός!?

    Υ.Γ το θέμα έχει τεθεί στην ενότητά σαδομαζοχισμός .μην εκτροχιαστεί πάλι από σχόλια για κυριαρχία υποταγή ....
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Γιατί τα όρια, όταν και όπου μπαίνουν, είναι σύμφωνα με το ως τότε assessment και στο μεταξύ life happens και το όριο μπορεί να σπρωχθεί, να ξεπεραστεί ή να έρθει ακόμα πιο κοντά από εκεί που είχε αρχικά τοποθετηθεί.
     
    Last edited: 29 Ιουλίου 2020
  3. Βιωματικά μιλώντας, ποτέ κανένα σκληρό μου όριο δεν ένιωσα ότι θέλω να ξεπεραστεί .. πάντα σταθερά.είτε μία μέρα πριν είτε 8 χρόνια πριν.γι αυτό και το λέω hard limit..γιατί είναι τόσο ακραίο για μένα που με τίποτα δεν πρόκειται να ξεπεραστεί .. το λέω με τόση σιγουριά γιατί ξέρω τον εαυτό μου. Ισως σε άλλους λειτουργεί διαφορετικά.
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    This.

    Δεν είναι όλοι ίδιοι.
     
  5. Προφανώς!!!
    Απόψεις θέλω να ακούσω!
     
  6. woman2woman

    woman2woman Regular Member

    Χρειάζεται πλήρης επίγνωση και εμπειρία για να μπορέσει κάποιος να θέσει με σαφηνεια ένα hard limit.
    Ίσως το ακούς συχνα, γιατί είθισται όταν δεν γνωρίζουμε κάτι να το απορρίπτουμε. Αν τύχει όμως και για κάποιο χ ή ψ λογο, κάποιος, καπου, κάποτε να μας καταφέρει να το ξεπεράσουμε και να το αφαιρέσουμε από τη λίστα των hard limits, είτε γινόμαστε πιο flexible είτε ο παρτενέρ το εκλαμβάνει ως έλλειψη εξέλιξης της σχέσης.
    Και όλο αυτό γιατί όπως είπα και στην αρχή δεν υπάρχει πλήρης επίγνωση των ορίων του εκάστοτε ατόμου.
    Βέβαια, υπάρχουν κι άλλοι πολλοί λογοι που μπορεί κάποιος να προσπαθήσει να ξεπεράσει το όριο,από καψουρα, μαστουρα ή συναισθηματικό εκβιασμο, αλλά ας μην πιάσουμε τέτοια λεπτά ζητήματα.
     
  7. Τι σημαίνει χρειάζεται πλήρη επίγνωση και εμπειρία για να θέσει με σαφήνεια ένα hard limit? Εμπειρία σε τι? Εγώ πχ τα τελευταία 8 χρόνια έχω τα ίδια hard limits. Σαφώς όχι τα ίδια soft limits!
    Επίσης δεν θεωρώ ότι έχει να κάνει με τον παρτενέρ (πάντα είχα σταθερούς υπέροχους παρτενέρ τους οποίους εμπιστευόμουν τυφλά και ένιωθα οικειότητα και πόθο καύλα κτλ ) αλλά με τον εαυτό μου. Αρα δεν επηρεάζει ο εκάστοτε παρτενέρ τα όρια μου. Οριοθετούνται καθαρά από τον εγκέφαλο μου.
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    This

    Εσύ.
     
  9. Εμ ..δεν θέλω να σε πικρανω τώρα αλλά προφανώς όποιος σχολιάζει όπου σχολιάζει το κάνει με βάση προσωπικές σκέψεις, απόψεις βιώματά κτλ.. είναι αυτονόητο ...!
    Κουβέντα θέλω να γίνει .. απόψεις θέλω να ακούσω!!!
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Μαζί σου, αλλά από τη μία ζητάς απόψεις και από την άλλη λες "ναι αλλά εγώ..."

    Τη θέση σου την έκανες crystal clear στην πρώτη σου απάντηση, εσύ από τη μεριά σου καλά κάνεις αλλά υπάρχουν και άλλοι που λειτουργούν διαφορετικά.
     
  11. Μου λένε την άποψη τούς, απαντάω...κουβέντα λέγεται αυτό ξέρεις!
     
     
  12. NewKatrin

    NewKatrin Very irregular member

    Βιωματικά.......είναι υπέροχη η αίσθηση του να καταφέρνω να βλέπω τα όριά του να παραβιάζονται. Νοιώθω .....αυτοκρατορικά! Η αίσθηση της δύναμης είναι μεθυστική
    Πάντα λαμβάνοντας υποπψη ασφάλεια, και λοιπά πολύ σκληρά όρια με τα οποία δεν μου αρέσει να πολυπαίζω διότι τελικά φοβάμαι οτι θα αποκτήσω έναν «άλλο» υποτακτικό απο αυτόν που ήδη έχω.
    Επομένως θεωρώ οτι μόνο τα sοft limits υπάρχουν γι αυτόν ακριβώς το λόγο. Για να πιέζονται