Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όταν το safeword δεν εισακουεται

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος dina, στις 27 Φεβρουαρίου 2019.

  1. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Αυτό.
     
  2. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Πολύ ωραίο θέμα. Μου έχει συμβεί στις αρχές μιας σχέσης, πάνω στην προσπάθεια διεύρυνσης των ορίων, να ακροβατώ πάνω στη γραμμή,
    αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ το safeword. Προσπαθώ να μην φτάσουμε εκεί, πρώτον γιατί δεν θέλω να γίνει ψωμοτύρι και δεύτερον γιατί η
    αίσθηση του υ, πως άντεξε μια δύσκολη δοκιμασία, του δίνει την ώθηση να το πάει παρακάτω, σε αντίθεση με την απογοήτευση της αποτυχίας.


    Σε κάθε περίπτωση το να αγνοηθεί από το Κ, είναι ένδειξη ανεπάρκειας και επικινδυνότητας για το άτομο.
     
  3. Raziel

    Raziel New Member

    Είναι πραγματικά ένα άσχημο γεγονός... Ευτυχώς δεν μου έχει συμβεί να ξεφύγω... Αυτό το ''θόλωσα'' δεν το κατάλαβα ποτέ είναι η αλήθεια...
    Ένας Κ το μοναδικό που επιτρέπεται να πάθει είναι το λεγόμενο ''topspace'' που ουσιαστικά είναι να έχει αυξημένη αντίληψη της γλώσσας του σώματος του υ, ώστε ακόμα και αν δεν μπορεί να πει το safeword (λόγω subspace πχ), να μπορεί να κατανοήσει ως Κ πότε πρέπει και έχει ευθύνη να σταματήσει... Η εμπιστοσύνη της/ του υ ειναι πραγματικά κάτι πολύτιμο και είναι πολύ ανεύθυνο να την εκμεταλλεύονται. Εύχομαι να μην σου τύχει ποτέ ξανά... Και σε κανένα άλλο άτομο.
     
  4. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Απαραδεκτο.
     
  5. ViktorVonDoom

    ViktorVonDoom ࿋ שคlคг ๔๏ђคєгเร ࿋

    Λυπάμαι που σου συνέβη αυτό. Αν και καταλαβαίνω πως είναι να έχεις μπει σε ένα headspace/trance , δεν μπορώ και δε θέλω να δικαιολογήσω το Κ. Οι ευθύνες δεν είναι και των 2 αν μιλάμε για ασύμμετρη σχέση, οι ευθύνες βαραίνουν το Κ 100%. Είτε ειπωθεί το safeword, είτε το υ είναι σε subspace και δεν είναι είναι ικανό να το πει. Στη δεύτερη περίπτωση το Κ πρέπει να έχει αντίληψη τόσο της σκηνής όσο και των αντιδράσεων της υ ώστε να τερματίσει μονομερώς τη σκηνή για να μην προκαλέσει από μικρή έως μόνιμη βλάβη, σωματική η ψυχική.
     
  6. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Ένα λάθος που μπορεί εύκολα ένας Κ να παρασυρθεί είναι σχετικά με τα όρια του υ (που όταν τα ακουμπήσει μπορεί να ακουστεί η safeword).

    Από προσωπική πείρα, τα όρια αυτά δεν είναι πάντα σταθερά και σίγουρα δεν είναι συνεχώς αυξανόμενα.
    Αν για παράδειγμα ένα υ σε πρακτικό καθαρά play κατά το παρελθόν έχει πάει μέχρι το 8 (υποθετικός βαθμός δυσκολίας),
    και κάποια στιγμή με τον Κ ξεπεράσει αυτό και πάει στο 10, αυτό δεν σημαίνει ότι την επόμενη και κάθε επόμενη φορά θα πρέπει να πάει στο 11, 12, κλπ.

    Γιατί; γιατί πολύ απλά υπάρχουν τόσο ψυχολογικοί όσο και σωματικοί (πχ κούραση, ενοχλήσεις) παράγοντες,
    οι οποίοι μπορεί να φρενάρουν το υ όχι στο 10 της τελευταίας φοράς, αλλά ακόμα και στο 3.

    Ο Κ λοιπόν, ο οποίος έχει την απόλυτη ευθύνη, καλό είναι να έχει συνέχεια τα μάτια, τα αυτιά και γενικότερα την προσοχή του τεταμένη ..
    καθώς επίσης να έχει και την (αυτονόητη) αυτοσυγκράτηση οποτεδήποτε κι αν ακούσει safeword να το τερματίσει άμεσα και με ασφάλεια.

    Η δυσκολία βέβαια δεν είναι να τερματίζεται το όποιο play με την safeword, αλλά να τερματίζεται λίγο πριν να ακουστεί αυτή.
     
  7. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Δεν σου εχει συμβει το να μην σταματησεις η δεν σου εχει συμβει το να σου πουν το safeword ?
     
  8. Persephone_red

    Persephone_red Dark ambient

    Δεν μου έχει συμβεί το να μην μπορω να συγκρατησω τον εαυτό μου. Έχω ακούσει το safeword και έχω σταματήσει άμεσα.
     
  9. dark_princess

    dark_princess Regular Member

    ναι. δεν σταματησε παρα μονο οταν αρχισα να τον βρισω και να τον απειλω πως οταν με λυσει θα φαει μπουνια... τελειωσα το οτιδηποτε εκει.
     
  10. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Ωραια τωρα να πω μια προσωπικη σκεψη .....
    καλο και χρυσο το safeword δεν λεω

    αλλα ειπες

    το αρκετες φορες ναι μεν παει στο οτι παντα εχεις σταματησει αλλα παει και στο οτι σου εχει ζητηθει εχει γινει αρκετες φορες το υ σου να κανει χρηση του safeword

    Αρα μηπως υπαρχει καποιο θεμα και καλο ειναι να το κοιταξεις και να αναρωτηθεις γιατι εχεις ακουσει αρκετες φορες το υ σου να ζηταει safeword
    Εγω ειμαι της αποψης οτι αν σε εναν/μια κ το υ κανει συχνη χρηση του safeword ειναι εξησου σοβαρο
     
  11. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Σχετικα με τα safewords, πολυ φιλολογια, πολυ παραφιλολογια και τελικα ειναι ´ό Μεγαλος Αγνωστος´´

    Εχουμε εξετασει τα ορια, αν ειμαστε για 8, 9 'η 10 Mποφορ, τοχουμε ξανακανι το ταξιδι και δεν παμε με μαουνα στον Ωκεανο.

    Παιζουμε, φχαριστιομαστε, καυλωνουμε.

    Πολυ πριν φτασουμε στο ΚΟκκινο, το full stop safeword, ειμαστε στις περιοχρες του ΚΙΤΡΙΝΟΥ safeword,
    Που σημαινει κανε λιγο κρατη.
    Εισαι καλα ?
    Ειμαι, περιμενε
    Οκ.
    Εισαι καλα, ολα ενταξει,
    Ναι

    Αν δωσει ολα οκ, συνεχισε, πρασινο
    Ξαναπει στασου ή σταματα, μια μεγαλη αγκαλια, σε ευχαριστω, ρηλαξ και το πιανουμε αλλη φορα.

    U
    Σαφεστατα, εδω δεν παιζει το νεροβραστο ´μηηηη δε θεεεελλωωωωω´´.
    Στον βανιλοκοσμο το οχι ειναι οχι, εδω εχουμε και χρησιμοποιουμε τα safeword.
     
    Last edited: 27 Φεβρουαρίου 2019
  12. ViktorVonDoom

    ViktorVonDoom ࿋ שคlคг ๔๏ђคєгเร ࿋

    Διαφωνώ και θα πω τους λόγους:
    1. Δε μπορούμε να κρίνουμε μιά σκηνή / session/play ακόμα κι αν είμαστε παρόντες, καθώς η σκηνή/session/play μεταξύ 2 ή περισσότερων ανθρώπων που συμμετέχουν σε αυτή, έχει συμφωνηθεί μεταξύ τους και μόνο. Το τι ειπώθηκε και τα θέλω του καθενός δε μπορούμε να τα γνωρίζουμε, τα γνωρίζουν οι ίδιοι και μόνο.
    2. Τα όρια, οι αντοχές και τα θέλω των συμμετεχόντων σε μία σκηνή/session/play δεν είναι πάντα συμβατά. Ειδικά οι αντοχές, σωματικές και ψυχικές μπορούν να αλλάξουν κατά περίπτωση όπως πολύ ορθά ανέφερε και ο @MindFeeder παραπάνω.
    3. Υπάρχει πιθανότητα το υ να ζητήσει να πιεστεί και να δοκιμαστούν οι αντοχές του και τα όριά του.
    4. Υπάρχει και η τιμωρία στις D/s σχέσεις. Το disciplinary spanking είναι πολύ διαφορετικό από το erotic/sensual. Φυσικά και σε αυτό υπάρχει και εφαρμόζεται safeword.