Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Όταν το safeword δεν εισακουεται

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος dina, στις 27 Φεβρουαρίου 2019.

  1. Persephone_red

    Persephone_red Dark ambient

    Με έχει καλυψει πλήρως ο @VictorVonDoom .
     
  2. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    @ViktorVonDoom καλα κανεις και διαφωνεις και εγω καλα κανω και εχω αντιθετη αποψη δεν θα τα χαλασουμε εδω ....

    αλλα δεν με πειθεις ακομη πιστευω οτι οταν το υ εχει αρκετες φορες χρηση του safeword με τον/την κ Του τοτε πιστευω οτι η υπαρχει προβλημα στην σχεση η υπαρχει προβλημα με το κ μελος της σχεσης ....

    ΥΓ. ακομη και σε αυτο που ειπες
    ακομη και εδω μπορω πχ να σου πω να δοκιμαστουν τα ορια οχι να ξεπεραστουν χρηση γινετε οταν ξεπερνας τα ορια και ενας κ πρεπει να ξερει τα ορια του υ αν οχι στην αρχη μια σχεση αλλα οχι σε σημειο να γινετε συχνη χρηση του safeword

    ακομη και εγω οταν πχ θελω να φουσκωσω ενα μπαλονι το φουσκωνω αρκετα αλλα οχι σε τετοιο σημειο που να σπασει

    Ολα ειναι προσωπικη μου αποψη οκ μπορει να κανω και λαθος δεν ειναι σπανιο φαινομενο
     
    Last edited: 27 Φεβρουαρίου 2019
  3. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση στα υ του φορουμ δεν ειναι απαρετητο να απαντησουν .....
    αν και μπορουν και οι κ να απαντησουν

    ποσο συχνα σε μια σχεση D/s κανετε χρηση του safeword ... υπαρχει σχεση στην οποια κανατε συχνη χρηση του safeword και ποσο κρατησε αυτη η σχεση ?
    πιστευω οτι αν σε μια σχεση D/s γινετε συχνη χρηση του σαφεγουορντ η σχεση αυτη συνηθως δεν εχει μελλον τουλαχιστον στατιστικα πιστευω οτι ισχυει αυτο
     
  4. ViktorVonDoom

    ViktorVonDoom ࿋ שคlคг ๔๏ђคєгเร ࿋

    .
    Αν μιλουσαμε για κάτι μετρήσιμο θα με έβρισκες σύμφωνο. Σε πραγματικές συνθήκες, ειδικά σε σοβαρό S/M play τα πραγματα δεν είναι τόσο απλά. Ξυλιά με ξυλιά διαφέρει, ώρα με ώρα διαφέρει, διάθεση επίσης.
    Δεν είναι κακό που διαφωνούμε, ούτε πρέπει να έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις φυσικά.
     
  5. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Ο @thief το βλεπει πολυ απλοποιημενα και μεσα στην απλοτητα του εχει δικιο. Εαν φτασει να διακοψει αρκετες φορες η υ το σεσσιον, σημαινει οτι ο Κ την πιεζει και δεν το εχουν συζητησει αρκετα.

    Ενα υπεραπλουστευμενο παραδειγμα. Θελει ο Κ σωνει κσι καλα να σπασει το φραγμα των 1.000 καμτσικιων. Βρε καλη μου βρε χρυση μου, κανει φιλοτιμες προαθειες, στις 50, 100 σπαει δεν αντεχει. Αντε και διπλασιασε το οριο.. και? οι 100 δεν ειναι 1.000.

    Λεει λοιπον ο @thief. Το λενε μια, το λενε δυο, το λενε δεκα, καποια στιγμη εφ οσον δεν ´´κατεβαινει´´ απτις 1.000 ο αλλος, θα του πει κι αυτη με το δικιο της, αυτο που θες απο μενα δεν μπορω να στο δωσω.

    Κσι μετα ειναι ζητημα χρονου.
     
  6. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Χρειάζεσαι safeword για να νιώσεις οτι είσαι ασφαλής; Προφανώς ο Κ θα έπρεπε να γνωρίζει πότε πρέπει να σταματήσει απο το πρώτο άουτς... τι συμβαίνει αν το υ του βγήκε μαζόχα ή τόσο φοβητσιάρικο που δεν χρησιμοποιεί το safeword; Δεν πρέπει το Κ να ξέρει πότε πρέπει να σταματήσει; Δηλ μετά θα πεί... εμμμ δεν το χρησιμοποίησες άρα δεν σταμάτησα;

    Στην πραγματικότητα ένας Κ δεν χρειάζεται safeword.
     
  7. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Οχι αυτο ειναι λαθος και πολυ επικινδυνο να διαδιδεται αυτη η αποψη,

    Απο το πρωτο αουτς δε σταματαμε παιχνιδια. Αν απευθυνομαστε σε αυτο το επιπεδο, μιλαμε για κινκυ βανιλλοσεξακι και δεν χρειαζεται να το κουραζουμε, μενουμε ολοι φιλοι.

    Το safeword, μαλλον πιο σωστα, τα ΔΥΟ safeword ειναι μερος της επικοινωνιας στο bdsm.

    Εξ ορισμου.
     
    Last edited: 27 Φεβρουαρίου 2019
  8. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Ποιό είναι το λάθος; οτι πρέπει ο Κ να ξέρει πότε να σταματήσει... πριν το πείς;
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    σε d/s η ανάγκη χρήσης του safeword είναι ήδη κλονισμός. σε s/m μπορεί να είναι και μέρος του παιγνιδιού.
     
  10. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Για να μην μπερδευτουμε, προσθεσα στην αρχικη αναρτηση, θεωρω οτι σε καλυψα. Εαν παλι οχι, εχω εδω στο νημα δυο πιο ´´πρακτικα´´ παραδειγματα.
     
  11. Οτι πιο σωστό εχω διαβάσει εδώ και πολύ καιρό. .

    Οσον αφορά τώρα, περιστατικά όπως αυτό Που περιέγραψε η αγαπημενη Μου νηματοθετρια να πω πως είναι απλά απαράδεκτα και κατάπτυστα. Δεν μιλάμε καν για top space οπου κι εκεί θα επρεπε να είναι σίγουρο το κ οτι μπορεί να ανταποκριθεί επαρκώς και χωρίς κίνδυνο ...μιλάμε για καθαρή οργή .θυμό που δεν μπόρεσε να διαχειριστεί και θόλωσε αγνοώντας την λέξη ασφάλειας .. μιλάμε για ξεκάθαρη κακοποίηση. . Το οτι αμέσως συνειδητοποίησες το λάθος της σκηνής και το σχολίασες δείχνει πόσο λογική είσαι . Χαίρομαι απίστευτα που δεν μπήκες στο τρυπάκι να σκεφτείς οτι "είναι κ Μου και δεν τον αμφισβητώ ποτέ " . Τέτοια σκηνικά χτυπάνε κόκκινα καμπανάκια ....
     
  12. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα. Το υ μέλος σαφώς και πρέπει να έχει ένα safeworld ειδικά αν τώρα ξεκίνησε d/s σχέση. Εγώ λέω οτι ο Κ θα πρέπει να γνωρίζει το υ Του και πότε να σταματήσει και στην πραγματικότητα το safeword του είναι περιττό γιατί ξέρει. Αυτό που λέω δεν απευθύνεται στο υ μέλος... δηλ δεν θα σταματήσει να το χρησιμοποιεί. Απευθύνομαι στον Κ.