Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος MsAliki, στις 3 Ιανουαρίου 2007.

  1. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Αναγνωρίζοντας τη θέση σας μέσα στη σχέση σας είτε είστε Dominant είτε sub, πόσοι από σας θα είχατε το θάρρος να αποκαλύψετε το lifestyle σας σε συγγενικά ή φιλικά σας πρόσωπα?
    Νομίζετε οτι είναι εύκολο να γίνει ή οι συνέπειες μπορεί να είναι μοιραίες?
     
  2. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

    Δε θα μπορουσα να το αποκαλυψω σε κανεναν απο τους συγγενεις μου.

    Αυτοι που γνωριζουν για μενα ειναι 2 φιλοι μου, πολυ στενοι, οι οποιοι καταλαβαινουν και γνωριζουν πραγματα σχετικα με το BDSM, χωρις να ειναι απολυτα "μεσα" σε αυτο. Η αποκαλυψη σε αυτους δεν ηταν καθολου δυσκολη, γιατι ειμαστε πολυ στενοι φιλοι και καταλαβαινομαστε απολυτα.

    Δεν ειναι, φυσικα, καθολου ευκολο να γινει μια τετοια αποκαλυψη, γιατι μετα σε κοιταν σαν εξωγηινο!
     
  3. bodyfull69

    bodyfull69 Regular Member

    Κάποια πράγματα δεν είναι καθόλου εύκολο να ποκαλυφτούν σε ευρύτερο κύκλο συγγενών και φίλων, καθότι περικλείονται από πέπλο "ανωμαλίας", οι γνωστές κοινωνικές συμβατότητες.
    Ίσως δεν σε κοιτάξουν σαν εξωγήινο, πράγμα σχετικά νώδυνο, αλλά σαν ένα τέρας που ετοιμάζεται να καταβροχθίσει του πάντες γύρω του.
    Μόνον με άτομα με τα οποία συνδεόμαστε στενά και έχουμε προβεί σε αμοιβαίες αποκαλύψεις (ζωής) μπορούμε να έχουμε μια τέτοια οικειότητα και ελευθερία έκφρασης. Ίσως σε τελευταία ανάλυση αυτό να έχει και την δικιά του γοητεία, των μικρών απόκρυφων μυστικών που μπορείς να μοιράζεσαι με έναν στενό κύκλο ... καλών ... συντρόφων...
     
  4. Maley

    Maley Contributor

    ..σε κανεναν δυστυχως θα έλεγα Αλικη μου..
     
  5. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Θα πιαστώ από αυτό το "δυστυχώς" που έγραψες Maley για να γίνει ίσως λίγο πιο ενδιαφέρουσα η συζήτηση.Το "δυστυχώς" το ένοιωθα κι'εγώ για μεγάλο διάστημα και τα μόνο συναισθήματα που εισέπραττα από αυτό ήταν απογοήτευση και καταπίεση.
    Επίσης, συνέβαινε το εξής: ενώ με τον slave μου είμαστε 24/7 D/s lifestylers, προσπαθώντας να το κρύψουμε απ'όλους καταλήγαμε να περνάμε τις περισσότερες ώρες μας σαν vanilla ζευγάρι για να μην το μάθουν.
    Αποφάσισα λοιπόν να το αποκαλύψω σε μερικά άτομα με τα οποία βρισκόμαστε συχνά και με τα οποία δε θέλω πλέον να νοιώθω καταπιεσμένη.Έτσι έκανα την αρχή και με σωστούς και προσεκτικούς χειρισμούς το είπα στη μεγάλη μου κόρη. Από εκείνη τη στιγμή και μετά νοιώθουμε πολύ καλύτερα και ελεύθεροι να εκφραστούμε μπροστά της.
    Αν και το σκεφτόμουν πολύ καιρό για να της το πω και σκεφτόμουν τις συνέπειες που ίσως υπήρχαν,τελικά αποδείχτηκε πως η απόφασή μου ήταν πολύ σωστή και μόνο θετικά αποτελέσματα είχε.
     
  6. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

    Χρειάζεται αυτοπεποίθηση και θάρρος για τις όποιες αποκαλύψεις. Μερικές φορές επιβάλλεται να μιλήσεις, άλλες πάλι είναι περιττό. Πάντως, όταν γίνεται, είναι λυτρωτρικό.
     
  7. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Απάντηση: ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

    Εδώ, πολλοί από εδώ μέσα δεν καταλαβαίνουμε τις επιθυμίες του άλλου και του "ορμάμε", θα καταλάβαιναν οι συγγενείς μας τις δικές μας?

    Εκτός και αν ήταν και αυτοί του χώρου, οπότε θα το καταλάβαιναν από μόνοι τους (που κάποια υποψία έχω για την μάνα μου και τον πατέρα μου) 
     
  8. Apetitikos

    Apetitikos Regular Member

    Απάντηση: ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

    Σίγουρα θα πρεπει να εμπλουτιστει το σαιτ με μελη. Τώρα το πως είναι ενα μεγάλο θεμα
    μπορουν να γινονται συζητησεισ στο φιλικο περιβαλλον χωρις να καρφωνομαστε
     
  9. zinnia

    zinnia Contributor

    δεν θα το ελεγα ποτέ, γιατι κρινω πως κανεναν δεν ενδιαφερει το τι κανω εγω στην προσωπικη μου ζωη. Κι επισης, δεν χρειαζομαι να καταστησω τους αλλους χωρις τη θεληση τους ματακηδες και κριτές στη δικη μου τη ζωη.
     
  10. latexduck

    latexduck Contributor

    η κοινωνία μας δεν είναι έτοιμη να δεχτεί κάτι τέτοιο ακόμα... και ούτε πρόκειτε στην Ελλάδα... Επίσης το τι κάνω είναι προσωπική εμπειρία... (νομίζω ότι αυτό το θέμα έχει ξανασυζητηθεί)
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

    Συμφωνώ με αυτή την άποψη.

    Δεν ξέρω αν είναι θέμα θάρρους να πούμε στους γύρω μας την αλήθεια για την ερωτική μας απόκλιση ή για την ερωτική μας ζωή ή αν είναι θέμα ψύχραιμης αξιολόγησης των καταστάσεων γιατί πρέπει να σκεφτούμε και τους άλλους όχι μόνο τον εαυτό μας.

    Έχει ξανασυζητηθεί στο Τί Λ/λέμε παραέξω;

    Αυτή την εποχή δεν έχω την παραμικρή διάθεση να "το" μοιραστώ με οποιονδήποτε βανίλλα πάντως, φαίνεται ότι το καλοκαίρι σχεδίαζα τις γραμμές μου...
     
    Last edited by a moderator: 3 Ιανουαρίου 2007
  12. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

    Δεν εχω κανενα απολητως προβλημα το ξερουν αλοστε το 90%των συγενων μου, και φιλων μου, αλοστε αυτο φενετε και δεν μπορω να το κρυψω με τιποτα(ισως ετσι εγενηθηκα)γιατι εκτος απο την ερωτικη μου ζωη, ειμαι το ιδιο και γενικα, εργασια και αλλες δραστηριοτητες της ζωης μου,ισως ειμαι πιο αν.....ωμαλος απο μερικους αλλους.