Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΑΡΑΓΕ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑΜΕ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος mds, στις 15 Μαρτίου 2007.

Tags:
  1. mds

    mds Regular Member

    Μα έχω την εντύπωση πως εδώ γίνεται μεγάλο μπέρδεμα.
    Είδα και το ερώτημα "τι είναι το bdsm" και ψάχνω να δω και εγώ!
    Μήπως οι περισσότεροι και οι περισσότερες μιλάμε για βίτσια και όχι bdsm?
    Ακραία βίτσια, ήπια βίτσια, αλλά βίτσια τα οποία και συμπληρώνουν την σεξουαλική
    πράξη?
    Μη βιαστείτε να μου πείτε "μα δεν ξέρεις τι είναι bdsm και τα λες λάθος κλπ κλπ".
    Μπορεί να μην ξέρω αυτό, αλλά ξέρω καλά τι είναι βίτσιο όμως.
    Και δε βλέπω κάτι παραπάνω από βίτσια εδώ τις περισσότερες φορές.
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Η απορία σου σχετίζεται με το ζητούμενο , «τι κάνουν όλοι αυτοί εδώ ;»…

    Ο χώρος είναι πολυσυλλεκτικός και συγκεντρώνει (ή έτσι τουλάχιστον θα έπρεπε) μία ομάδα ανθρώπων που έχει έναν κοινό γνώμονα στις αναζητήσεις της .

    Την διαχείριση της σεξουαλικότητας (ανάλογα με το βάθος και το είδος επεκτείνεται και σε άλλες πτυχές της ανθρώπινης προσωπικότητας) ενός δέκτη από έναν πομπό (το πλήθος είναι ανοιχτό) .
     
  3. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: Re: ΑΡΑΓΕ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑΜΕ?

    Μπερδεμένη απάντηση ή κάνω λάθος???
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Τι ακριβώς σε μπερδεύει ;
     
  5. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: ΑΡΑΓΕ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑΜΕ?

    Δεν θεωρώ τον εαυτό μου μπερδεμένο. Απλά αυτό που παρατηρώ γενικότερα είναι ότι
    κάποιοι πιο "ψαγμένοι" εδώ μέσα μιλάνε για bdsm χωρίς σαφείς αναφορές σε sex.
    Οι περισσότεροι όμως μιλάνε μόνο για βίτσια είτε απλά είτε πιο σύνθετα.
    Απλά αυτό που διαπιστώνω είναι πως όλα τα βίτσια καλύπτονται από τον όροι bdsm.
    Δηλαδή όλοι και όλες εδώ είμαστε μια ομάδα βιτσιόζων - φετιχιστών που οι μεν τα λένε "έτσι" και οι δε τα λένε "αλλιώς".
    Να πω και ένα παράδειγμα.
    Σε ένα ζευγάρι ο άντρας γλύφει τα πόδια της γυναίκας.
    Από μια άποψη το βίτσιο του είναι να γλύφει τα πόδια της γυναίκας και το βίτσιο της είναι να της γλύφουν τα πόδια.
    Αν ο άντρας όμως θεωρήσει ότι αυτό είναι ταυτόχρονα υποτιμιτικό, τότε αυτομάτως εντάσει τον εαυτό του σε bdsm κατάσταση θεωρώντας τον εαυτό του σκλάβο, υποτακτικό τέλος πάντων, και την γυναίκα σε μια "αφέντρα".
    Αν η γυναίκα που της αρέσει αυτή η πράξη θεωρήσει ότι είναι υποτιμιτική για αυτόν που της γλύφει τα πόδια, αυτόματα εντάσει τον εαυτό της σε ρόλο αφέντρας,(bdsm πάλι), και τον άντρα τον κατατάσει στους σκλάβους.
    Τελικά η πράξη αυτή γίνεται για τις αισθήσεις που προκαλεί σαν ερωτική-αισθησιακή πράξη ή για να νοιώσει κάποιος πως είναι το αφεντικό η ο δούλος?
    Αν όμως απλά απολάμβαναν τις αισθήσεις που προκαλεί αυτή η πράξη και μόνο τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.
    Γιατί σε κάποια στιγμή θα "σηκωθεί" ο "σκλάβος" και θα την βάλει κάτω και τότε θα δούμε ποιος είναι "υπό" και ποιός είναι... "από".
    Αρα λοιπόν, όλα, μα όλα είναι βίτσια. Και περνάνε στην επόμενη διάσταση του bdsm, μόνο όταν οι εκτελώντες αυτά έχουν στο υποσυνείδητό τους ότι με την οποιαδήποτε σεξουαλική-ερωτική-βιτσιόζικη πράξη, αναλαμβάνουν ταυτόχρονα και ένα ρόλο, είτε του αφέντη είτε του σκλάβου.
    Γιατί δηλαδή η ποδολαγνεία να ανήκει στο bdsm και να μην ανήκει και η πράξη κατά την οποία ο άντρας φιλάει-γλύφει το σβέρκο ή το λαιμό της γυναίκας του?
    Η για να το θέσω αλλιώς, γιατί άπαντες τις προτιμίσεις τις ονομάζουμε bdsm?
    Δεν είναι δυνατόν να θεωρούμε σαν bdsm τα σώματα με 100% τατουάζ και χιλιάδες τρυπήματα με τις στολές βινυλίου, και απ την άλλη bdsm να είναι και το να αρέσει σε κάποιους να γλύφουν ή να χαιδεύουν συγκεκριμένα σημεία στο σώμα!
     
  6. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Εχεις μπερδεψει τις εννοιες BDSM και FETISH.
    Στο BDSM εντασσονται και τα fetishes...Αυτα αλλοτε λειτουργουν αυτονομα και χωρις την Κυριαρχια και υποταγη.
    Ενας φετισχιστης δηλαδη δεν ειναι απαραιτητο να ανηκει στο χωρο του ΒDSM και δεν ειναι υποχρεωτικο να ειναι υποτακτικος, διοτι φετιχιστης μπορει να ειναι και Κυριαρχος.
    Οι εκφρασεις αυτές ειναι περισσοτερο εγκεφαλικες, και θελουν (κεφι και…) φαντασια Δεν ειναι απλα ένα ψεκαστε, σκουπιστε, τελειωσατε...
    Θα σου δωσω ενα παραδειγμα και το πως το ενοω:
    Ας υποθέσουμε ότι εχω στα ποδια μου ενα φετιχιστη ποδολατρη ο οποιος δεν είναι υποτακτικης ψυχολογιας. Απλα απολαμβανει αυτό που κανει. Λογο του οτι Εγω ομως ειμαι ενα γεματο φαντασια Κυριαρχικο ατομο η ολη διαδικασια θα εχει σαν αποτελεσμα να νοιωσω λατρεμενη Θεα Τ/του!
     
  7. mds

    mds Regular Member

    Απάντηση: Re: ΑΡΑΓΕ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑΜΕ?


    Μπράβο και πάλι μπράβο.
    Αυτό ακριβώς εννοώ και χαίρομαι που έπιασες με τη μία το νόημα σε αυτά που γράφω!!! Δες σε παρακαλώ στο forum BDSM Discussion το θέμα ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ
    να δεις ότι σε πρόλαβα και έγραψα το ιδιο παράδειγμα νωρίτερα.
    Και η ένστασή μου είναι ότι πολύ λίγος κόσμος κάνει αυτό το διαχωρισμό!!!
     
  8. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    mds, σχετικά με τον διαχωρισμό φετίχ-BDSM και σχετικά και με το άλλο νήμα που αναφέρεις θα πω τα εξής: Ο χώρος είναι πολύ μεγάλος και μας χωράει όλους. Επίσης, θα τονίζω πως κάτι που εκφράζει κάποιον, μπορεί να μην εκφράζει κάποιον άλλο. Όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου. Συνεπώς, τα ίδια τα φετίχ μπορεί να εκφράζουν κάποιον, ο οποίος μπορεί να είναι π.χ. έντονα ποδολάτρης και να τα ενσωματώνει μέσα σε παιχνίδια bondage, D/s και S/M.

    Για να μην μιλάμε γενικά λοιπόν, θα αναφέρω πως προσωπικά είμαι ιδιαίτερα φετιχιστής με PVC, δέρμα και latex, με στολές, με κορσέδες, κάλτσες και παπούτσια, με γάντια και με αξεσουάρ BDSM, όπως τα φίμωτρα και οι μάσκες, και δεκάδες άλλες γλυκές αμαρτίες. Αυτές μου οι προτιμήσεις αποδεδειγμένα ξενίζουν ένα μεγάλο μέρος του forum αυτού. Όμως, η δική μου όποια ιστορία στον χώρο ξεκίνησε από τον φετιχισμό και το bondage και μετά έφτασα να περάσω δειλά δειλά σε παιχνίδια πειθαρχίας, D/s και S/M, με αποτέλεσμα να τα παντρέψω όλα μαζί στο μυαλό μου.
    Σήμερα, αυτό που λατρεύω και βγαίνει προς τα έξω είναι πως το ιδανικό μου είναι να συνδυάζω το υποσύνολο φετίχ με το υποσύνολο S/M, και να εκφράζομαι μέσα από το υπερσύνολο BDSM. Το γεγονός πως είμαι φετιχιστής, δεν αναιρεί το γεγονός πως αγαπώ το BDSM και τα παιχνίδια S/M. Είμαι από αυτούς τους περίεργους τύπους που θεωρούν ανταμοιβή τους να τους φορούν μια κουκούλα από latex στο κεφάλι, να τους δένουν και να παίζουν με το κορμί τους με ένα single tail μέχρι να φωνάξουν έλεος.

    Από την άλλη, μπορώ άνετα να λειτουργήσω και χωρίς το αγαπημένο μου latex, αν αυτός είναι ο κανόνας του παιχνιδιού και να απολαύσω το S/M για αυτό που είναι, ή απλά το γεγονός πως κάποιος με χρησιμοποιεί για την δική του ηδονή.

    Συνεπώς γιατί να με χαρακτηρίσει κάποιος απλά ως βιτσιόζο και όχι BDSMτζή; (Δεν το έχεις κάνει εσύ, το έχουν κάνει άλλοι όμως στο παρελθόν, με τα ανάλογα επιχειρήματα...) Όμως, αποτελώ μια διαφορετική οντότητα μέσα σε αυτό τον χώρο: Είμαι φετιχιστής και switch slave. Δεν έχω κρύψει ποτέ τις προτιμήσεις μου εδώ μέσα, είμαι ιδιαίτερα διάφανος σε αυτό που είμαι και κανείς δεν μπορεί να πει πως δεν ανήκω "εδώ". Επίσης, καλό είναι να θυμόμαστε πως αντίστοιχα κάποιοι που δηλώνουν ‘απλά’ pervs μπορεί να είναι ιδιαίτερα δραστήριοι στο S/M, απλά να μην το διαφημίζουν για τους όποιους δικούς τους λόγους.

    Ο σκοπός που τα είπα όλα αυτά, που είναι και αρκετά; Μα για να δείξω πως δεν αξίζει να μπαίνουμε σε μια διαδικασία να αποδείξουμε κάτι, αν δεν ξέρουμε καλά τα γεγονότα...

    Όλοι εδώ είμαστε ένα συνονθύλευμα από ετερόκλιτες προσωπικότητες και πόθους. Αν κάτι μας ενώνει είναι το γεγονός πως αυτό που μας εκφράζει είναι παρεμφερές, αλλά ο τρόπος που το εκφράζουμε είναι διαφορετικός για κάθε ένα από εμάς, ξεχωριστά. Εκεί δημιουργούνται οι διαφορές και ευτυχώς που αυτές υπάρχουν.