Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αγαπάει ο Κυριάρχος την Υποτακτική? :)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος SlaveRose, στις 11 Φεβρουαρίου 2011.

  1. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Re: Αγαπάει ο Κυριάρχος την Υποτακτική?  

    προς Κορινθίους επιστολή του Αποστόλου Παύλου.

    Ἡ ἀγάπη μακροθυμεῖ, χρηστεύεται,
    ἡ ἀγάπη οὐ ζηλοῖ, ἡ ἀγάπη οὐ περπερεύεται,
    οὐ φυσιοῦται, οὐκ ἀσχημονεῖ,
    οὐ ζητεῖ τὰ ἑαυτῆς, οὐ παροξύνεται,
    οὐ λογίζεται τὸ κακόν,
    οὐ χαίρει ἐπὶ τῇ ἀδικίᾳ,
    συγχαίρει δὲ τῇ ἀληθείᾳ·
    πάντα στέγει, πάντα πιστεύει,
    πάντα ἐλπίζει, πάντα ὑπομένει.
    Ἡ ἀγάπη οὐδέποτε ἐκπίπτει.

    Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω, γέγονα χαλκός ηχών, ή κύμβαλον αλαλάζον
     
  2. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Αγαπάει ο Κυριάρχος την Υποτακτική?  


    ομορφα λογια για να κοιμιζει συνειδησεις ο κυριος Σαουλ ...
    γι αυτο τον εδιωξαν αρο αρον οι Κορινθιοι  
     
  3. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Re: Αγαπάει ο Κυριάρχος την Υποτακτική?  

    Αμφισβητείς πράγματα που δεν έχεις εξετάσει, πριν εξετάσεις .
    Ο καθένας όμως μπορεί να πιστεύει ο,τι θέλει.
    Οι Κορίνθιοι τον έδιωξαν γιατί είπε πολλά άλλα.
     
  4. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Αγαπάει ο Κυριάρχος την Υποτακτική?  

    φιλακια αγαπη μου , δεν μπαινω σε διαλογο με καποιον που εκ των προτετρων βγαζει συμπερασματα για τις γνωσεις καποιου που δεν γνωριζει , πιστευε οτι θελεις η πιστη δεν συμβαδιζε ποτε με τον ορθο λογο ...
     
  5. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Re: Αγαπάει ο Κυριάρχος την Υποτακτική?  

    Η προχειρότητα της τοποθέτησης υποδεικνύει το είδος της έρευνας.
    Η πίστη δεν αναφέρθηκε στην τοποθέτηση μου.

    Γι αυτό και η παραπομπή στον Κισλόφσκι και όχι σε κάποιο θρησκευτικό site.
     
  6. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Αγαπάει ο Κυριάρχος την Υποτακτική?  

    Αγαπητή Uther, απ΄ ότι φαίνεται πρέπει να αγαπάς σφόδρα, χαίρομαι γι΄ αυτό! Όμως όπως εσύ πιστεύεις στην αιώνια αγάπη, (έτσι κατάλαβα, αν κάνω λάθος διόρθωσέμε), έτσι άφησε κάποιους άλλους να έχουν αντίθετη άποψη και να πιστεύουν ότι όλα σ΄αυτήν την ζωή, έχουν αρχή και τέλος.

    Την καλησπέρα μου!
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Αγαπάει ο Κυριάρχος την Υποτακτική?  

    Αυτό που γνωρίζω είναι ότι όταν τελειώνει μια προσωπική σχέση, ερωτική ή άλλη, αφήνει ένα συναίσθημα, το οποίο διαμορφώνει μια εσωτερική θέσπιση του Έτερου, με τον οποίο πλέον δεν υφίσταται σχέση, άρα δεν αλλάζει τίποτα. Αυτό που υπάρχει, κάποια στιγμή, όταν κατασταλάξει η απώλεια και ο πόνος που φέρνει αυτή, "κλειδώνει" σε κάποιο σημείο και μένει εκεί για πάντα. Δεν διεκδικεί, δεν ονειροπολεί, ίσως ούτε καν θυμάται, υπάρχει όμως.

    Αυτό, μπορεί κάλλιστα να είναι αγάπη. Για κάποιον που κάποτε έγινε για μένα "εγώ" και στην ψυχή του, έγινα κι εγώ "αυτός", αυτή η αγάπη είναι κατά ένα μέρος αγάπη προς τον εαυτό. Για τον λόγο αυτό είναι ζωή.

    Ακόμα, έχω αγαθή προδιάθεση ως προς την ιστορική φυσιογνωμία του Απ. Παύλου, την οποία έχω παρατηρήσει αρκετά, και μου άρεσε ιδιαίτερα πολύ το κείμενο που έφερε η Uther, το οποίο βρίσκω πολύ σωστό.

    Για να ξαναμπώ εντός θέματος νήματος, τώρα που βλέπω τα πράγματα από κάποια απόσταση, είναι τόσο φανερό στα μάτια μου ότι αγαπάει ο Κυρίαρχος - ο μη αγαπησιάρης πάντα - την υποτακτική που απορώ πώς δεν το έβλεπα παλιότερα... 
     
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Αγαπάει ο Κυριάρχος την Υποτακτική?  

    Αφιερωμένο σε όσους/ες πιστεύουν ακόμα... στην αιώνια και παντοτινή αγάπη!!!




     
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. engelsblood

    engelsblood Regular Member

    Απάντηση: Αγαπάει ο Κυριάρχος την Υποτακτική?  

     
     
  10. SlaveRose

    SlaveRose Regular Member

    Απάντηση: Αγαπάει ο Κυριάρχος την Υποτακτική?  

    δεν ξέρω γιατί σας έκανα αυτή την ερώτηση ..   δεν ξέρω καν αν εγώ η ίδια πιστεύω στην αγάπη  
     
  11. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Re: Απάντηση: Αγαπάει ο Κυριάρχος την Υποτακτική?  

    hmmm... για να την κάνεις, κάτι σε ώθησε, οπότε θα ήθελες να μας πεις τι είναι αυτό που σε ώθησε; όσο για το αν πιστεύεις στην αγάπη, αυτό είναι κάτι που εσύ η ίδια το ξέρεις, και καλώς ή κακώς, κανείς δεν μπορεί να σε κάνει να πιστέψεις σε αυτήν όπως και κανείς δεν μπορεί να σε κάνει να πιστέψεις σε κάποια Θεία οντότητα, είτε ονομάζεται αυτή Θεός, είτε Αλλάχ, είτε οτιδήποτε άλλο...
     
  12. SlaveRose

    SlaveRose Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγαπάει ο Κυριάρχος την Υποτακτική?  

    μάλλον κατά βάθος ήθελα μια απάντηση .. στο αν υπάρχει αγάπη γενικά ..  
    με πιάνουν τα ψυχολογικά μου .. μετα τις 12