Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ανέκφραστος;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος john_slave96, στις 7 Ιουλίου 2008.

  1. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Με αφορμή την απορία μιας φίλης για κάποιες φορές που με έχει παρατηρήσει σε bdsm που έχουν γίνει, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, θα ήθελα να θίξω ένα, κατά την άποψή μου σοβαρό θέμα.

    Το σημείο εκκίνησης είναι λοιπόν το εξής: "Δεν εκφράζεσαι, δεν δείχνεις κάτι στο πρόσωπό σου όταν είσαι σε ένα session".

    Πολύ σωστή η παρατήρηση. Και έτσι όντως είναι, αλλά όχι ακριβώς έτσι. Η μικρή λεπτομέρεια του "όχι έτσι ακριβώς" κάνει τη μεγάλη διαφορά. Και εξηγούμαι. Όταν κάνω ένα session είμαι εκείνη τη στιγμή εγώ και Αυτή. Μεταξύ μας δεν υπάρχει τίποτε άλλο από μια αύρα, την οποία θα χαρακτήριζα σαν μια φορτισμένη επικοινωνιακά μάζα. Εισπράττω και επεξεργάζομαι. Το μαστίγιο μπορεί να πέφτει στην πλάτη μου (για παράδειγμα) αλλά αντανακλά στο μυαλό μου. Και εγκεφαλικά υπάρχει μια αντίδραση, η οποία δεν είναι ορατή για γυμνού οφθαλμού, από την πρώτη στιγμή.

    Επικοινωνώ μαζί Της και Αυτή με εμένα. Αλλά αυτό αφορά εμάς. Το άγγιγμα, το μαστίγωμα, ένα βλέμμα, όλα αυτό δείχνουν. Δεν έχω τον χρόνο να το εξωτερικεύσω. Αυτό το αφήνω για μετά. Μετά από λίγο χρονικό διάστημα μπορώ να δώσω μια μάζα επικοινωνιακή, μεγάλη στην ποσότητα, δείγματα της οποίας έχω δώσει, στην πραγματικότητα πολύ μικρά, ήδη από την αρχή. Αν κάποιος προσηλωθεί σε εμάς και μπει στο είναι μας, άρα μας δει σαν ένα ενιαίο και αδιαίρετο σύνολο, τότε θα το καταλάβει και θα το εισπράξει.

    Οι γνώμες σας και οι απόψεις σας δεχτές.
     
  2. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Ανέκφραστος;

    Καποτε ενας σε ενα χωριο ειχε ενα ατυχημα και του εκοψαν την ψωλη... οταν ξυπνησε μετα απο μερες στο νοσοκομειο βλεπει τους συγγενεις και τους ρωταει

    - Τωρα που δεν εχω ψωλη τι λεει το χωριο για μενα???


    Με λιγα λογια δεν τον ενοιαξε που εχασε τον αντρισμο του και το γεγονος οτι εδν θα ξαναγαμησει , αλλα τον ενοιαξε τι γνωμη εχουν οι αλλοι γι΄αυτον...


    Αν την βρισκεις ετσι john slave96 εμας μας αρκει και μας περισσεύει... Αν ενδιαφερεσαι γενικα με την ''εκφραση '' σε ενα session τοτε μπορεις να βρεις πολλα σχετικα νηματα.
     
  3. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Αμφιβάλεις ότι όλα είναι έκφραση; Ή, μήπως, η έκφραση δεν είναι περιεχόμενο; Και αν είναι δεν είναι επικοινωνία; Και αυτό δεν είναι το ζητούμενο; Όλο το σεβασμό σε εσάς Mistress 
     
  4. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Re: Ανέκφραστος;

    Δεν αμφεβαλα και δεν συμφωνησα σε τιποτα...

    Εσυ καταλαβες τι εγραψα παραπανω η μηπως θελεις να στο κανω ταλαρα ?
     
  5. zinnia

    zinnia Contributor

    Γιατί μας "απολογείσαι"; Αν εσυ περνάς καλά κι αυτή, όλοι οι άλλοι τι χρειάζονται μου λες;
     
  6. cider

    cider Kitchen master

    Βρε αφήστε τον άνθρωπο να πει αυτά που θέλει...
     
  7. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Δεν απολογούμαι, συζητάω. Απόψεις ανταλλάσσουμαι.
     
  8. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Αν δεν κάνω λάθος, αυτό το νήμα το άνοιξες μετά από κάποια συζήτηση μας, περι εκφράσεων john_slave96. Χαίρομαι που τα λίγα λόγια που σου είπα σε προβλημάτισαν. Αυτό δείχνει την επιθυμία σου να μάθεις και ίσως να βελτιωθείς ή ακόμη δείχνει απλά την διάθεση σου να συζητήσεις τον προβληματισμό σου.

    Aποψή Μου λοιπόν είναι ότι, οι εκφράσεις στο πρόσωπο ενός ανθρώπου δείχνουν το πώς αισθάνεται μια συγκεκριμένη στιγμή, που λαμβάνει κάποια ερεθίσματα. Πόνο, χαρά, προσμονή, ενθουσιασμό, ευχαρίστηση, υποταγή, κλπ.

    Όταν κάνω ένα session, επιδιώκω να κοιτώ το πρόσωπο, όσο αυτό Μου είναι εφικτό. Αν το πρόσωπο του ατόμου, που χρησιμοποιώ για να παίξω δεν εκφράζεται κάνοντας συσπάσεις ή παίρνοντας ανάλογες εκφράσεις, και το κορμί του δεν αντιδρά σε ότι του δίνω, τότε… ξενερώνω κα0ι δεν έχω διάθεση να συνεχίσω το παιχνίδι..
    Αν αυτό το άτομο κρύβει τις εκφράσεις του, ή τα συναισθήματα που του προκαλούνται τα κρατά για τον εαυτό του, τότε Εμένα δεν Μ/μου δίνει πίσω τίποτε από αυτά που νοιώθει και λαμβάνει..
    Είναι σαν να κάνω παιχνίδι με ένα αντικείμενο που δεν μπορεί να έχει έκφραση.

    Αυτό που επανειλημμένως λέω στον παρτενέρ Μου, πάνω σε ένα παιχνίδι… είναι, "ΕΚΦΡΑΣΟΥ, φώναξε, κλάψε, παρακάλεσε, ευχαρίστησε Με, θέλω να δω τον πόνο στο πρόσωπο σου, δώσε μου αυτό που νοιώθεις με το κορμί σου… Μίλα Μου…Το παιχνίδι δεν είναι δικό σου… Είναι δικό Μ/μας"

    Αν δεν Μ/μου δώσει τα συναισθήματα του, δεν μπορώ να του δώσω πίσω αυτό που νοιώθω. "Κλίνομαι" κι Εγώ. Τα παιχνίδια αυτά είναι αμφίδρομα. Συμβαίνει μέσα τους, ένα συνεχόμενο πάρε, δώσε… Αν δεν πάρω λοιπόν, δεν μπορώ και να δώσω.

    Αυτά ισχύουν για Μένα, ίσως να ισχύουν και για άλλους. Δεν είναι όμως δεδομένο ότι κάποιοι, (Κυρίαρχοι ή υποτακτικοί) τις εκφράσεις τις θεωρούν απαραίτητες από τους παρτενέρ τους.
    Δεν εννοώ σε καμία περίπτωση να υποκρίνεται κάποιος, κάνοντας θεατρινισμούς. Αυτό φαίνεται, ο/η παρτενέρ το εισπράττει και τότε δεν θα ήταν session, θα ήταν όμως σίγουρα μια κωμωδία.
     
  9. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Κυρία Εύα νομίζω ότι εξαρτάτε από την Κυρίαρχο που έχουμε απεναντί μας και από τον υποτακτικό.Δηλαδή κι εμένα μου αρέσει να είμαι ανέκφραστός κατά τη διάρκεια ενός session χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν το απολαμβάνω.Φυσικά και το απολαμβάνω.Μου αρέσει όμως να δείχνω με αυτό τον τρόπο πόσο υπάκουος είμαι.Κατά το παρελθόν ήμουν με μία Domme που ήταν κάτι που το ήθελε.Να κάνω ότι Εκείνη θέλει χωρίς εκφράσεις.Σαν να είχε απέναντι Της ένα...αντικείμενο και πραγματικά περνούσαμε υπέροχα.Είναι τόσο πολύπλοκος και συγχρόνως απλός ο χώρος που ο καθένας τα βλέπει από διαφορετική οπτική γωνία...κι αυτή είναι η μαγεία του  
     
  10. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Είπα τι ισχύει για Μένα ipakouo_skilaki και όχι ότι αυτό είναι και δεδομένο να συμβαίνει!
    H απάντησή Μου δεν σε καλύπτει?
     
  11. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
     
  12. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Απόλυτα Κυρία